Konferencja DOZ.pl i SEXED
Kamil Durajczyk

Czy w Polsce potrzebna jest edukacja seksualna? Relacja z konferencji DOZ.pl i SEXED

11 czerwca odbyła się konferencja, podczas której omówiono wyniki wspólnego raportu fundacji SEXED i DOZ.pl pt. „Narodowa Kartkówka z WDŻ”. Badanie odbyło się w formule przypominającej szkolną kartkówkę. Wyniki tego nietypowego sprawdzianu budzą niepokój o stan wiedzy Polaków na temat seksualności.

  1. „Kartkówka z seksu” – poznaliśmy wyniki
  2. Rola edukacji seksualnej
  3. Czy lekcje WDŻ w szkołach spełniają swoją rolę?

„Kartkówka z seksu” – poznaliśmy wyniki

Nikt nie otrzymał oceny celującej, a tylko 16% badanych zdobyło pozytywne oceny w teście wiedzy o seksie; pozostali zaliczyli na stopień mierny lub niezadowalający. Paradoksalnie aż 82% respondentów oceniało stan swojej wiedzy na zadowalający. To główne wnioski z raportu, który powstał we współpracy DOZ.pl i SEXED.

Więcej o wynikach raportu dowiesz się POD TYM ADRESEM

Rola edukacji seksualnej

Na początku spotkania wyemitowano specjalne nagranie, w którym do uczestników spotkania przemówiła Anja Rubik – twórczyni i szefowa fundacji SEXED. Rubik opowiadała o wszechstronnych działaniach prowadzonych przez jej fundację na wielu polach edukacji seksualnej, w tym o współpracy SEXED z DOZ.pl, która w tym roku ma już swoją trzecią odsłonę. W jej ramach odbywają się bezpłatne, internetowe porady z ekspertami w różnych dziedzinach związanych z ludzką seksualnością, w trakcie których każdy może anonimowo porozmawiać o swoich problemach czy zadać pytania dotyczące różnych wątpliwych kwestii.

Podczas konferencji wyemitowano nagranie Anji Rubik

Martyna Wyrzykowska, dyrektorka zarządzająca SEXED.pl, zwróciła uwagę na powszechny i uniwersalny charakter zagadnień ludzkiej seksualności i związaną z tym trudność:

Edukacja seksualna to nie tylko „sprawy łóżkowe”, ale pewien proces, który zaczyna się już w momencie przyjścia na świat i trwa do końca życia. Dotyczy on m.in. takich spraw, jak nasz stosunek do nagości niemowlęcia, potem dziecka, co potem wpływa na postrzeganie tych kwestii przez człowieka. Przez to, że seksualność towarzyszy nam przez całe życie, to wiedza z nią związana wydaje się oczywista. I właśnie dlatego bywa lekceważona i zastępowana wielką, nieuzasadnioną pewnością siebie.
Poczytaj artykuły z kategorii SEKS na DOZ.pl

Głos zabrała również Paulina Ciecierska, dyrektor marketingu DOZ.pl, która podkreślała wkład tej organizacji w edukację seksualną:

DOZ.pl to nie tylko największy polski serwis z lekami online, ale też czytelnia dysponująca kilkoma tysiącami artykułów. Są wśród nich treści z każdej „działki” zdrowia, w tym dotyczące ludzkiej seksualności. Nasi eksperci starają się przybliżać czytelnikom te zagadnienia i odpowiadać na ich wątpliwości. Zaskakująco słabe wyniki tegorocznej kartkówki pokazują, jak wiele jest jeszcze do zrobienia.

Powiązane produkty

Czy lekcje WDŻ w szkołach spełniają swoją rolę?

Omawiając wyniki tegorocznego raportu SEXED & DOZ.pl, edukatorka i psycholożka Tosia Kopyt podkreślała konieczność wprowadzenia do polskich szkół przedmiotu „edukacja seksualna”, który powinien być realizowany lepiej niż prowadzony obecnie w polskich szkołach przedmiot „Wychowanie do życia w rodzinie”:

Przedmiot WDŻ to taki przedmiot widmo. Niby jest w programie nauczania od blisko 25 lat, ale w wielu szkołach nigdy nie był i nie jest do dziś realizowany. Z kolei tam, gdzie jest obecny, czasem zastępuje się go innymi lekcjami, np. matematyką czy religią. Jeśli już się odbywa, to przyjmuje formę pogawędek – czasem rzeczywiście wartościowych, ale często to po prostu oglądanie filmów. W efekcie to, czy ten przedmiot jest czy go nie ma, pozostaje bez wpływu na wiedzę Polaków o seksie, co udowodniły wyniki tegorocznego badania.

Z kolei Tymoteusz Ogłaza z Ipsos (opiekun metodologiczny raportu) opowiedział o kulisach badania – ponad 2000 respondentów w wieku od 15 do 65 lat wzięło udział w badaniu ilościowym, a uzupełnieniem było jakościowe badanie na próbie 14 osób, którym umożliwiono swobodną wypowiedź na tematy seksualne. Przy interpretacji wyników badania uwagę zwraca zwłaszcza brak rozróżnienia pod kątem wieku osób badanych – tzn. podobne braki w wiedzy wykazały testy zarówno najstarszych respondentów, jak i najmłodszych. Wskazuje to na chroniczny problem z edukacją seksualną w Polsce, zakorzeniony w odległej przeszłości i trwający po dziś dzień.

Sondaż Ipsos dla SEXEDPL i DOZ.pl zrealizowany metodą CAWI na reprezentatywnej próbie osób w wieku 15 – 65 lat w dniach 19-25 kwietnia 2024 r. (N=2141 osób). Dodatkowo przeprowadzono 14 indywidualnych wywiadów pogłębionych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl