Bakuchiol – czym jest i jak działa? Dlaczego nazywa się go roślinnym retinolem?
Joanna Orzeł

Bakuchiol – czym jest i jak działa? Dlaczego nazywa się go roślinnym retinolem?

Bakuchiol to związek pochodzenia naturalnego, pozyskuje się go z rośliny zwanej bakuchi. Dotychczas udowodniono, że wykazuje szereg właściwości, które wykorzystuje się m.in. w kosmetykach przeciwstarzeniowych. Często określa się go mianem roślinnego retinolu, ale czy słusznie? Czym bakuchiol różni się od retinolu i kiedy warto go stosować? Podpowiadamy. 

Z pewnością większość osób interesujących się opóźnieniem efektu starzenia zna nazwę retinol. Jest to cząsteczka aktywna o udokumentowanym wieloma badaniami wpływie na poprawę jakości skóry. W ostatnich latach promowany jest alternatywny składnik pochodzenia roślinnego, który ma mieć podobne do retinolu właściwości. Mowa o bakuchiolu, nazywanym roślinnym retinolem. Co to za związek chemiczny, jakie daje efekty, czy faktyczne ma tak silne właściwości jak retinol?  

Bakuchiol – co to związek? 

Nazywany roślinną wersja retinolu bakuchiol jest składnikiem pochodzenia naturalnego. Jest to cząsteczka o podobnej, ale nieidentycznej budowie chemicznej co retinol. Zaliczany jest do monoterpenów, czyli substancji o częściowej strukturze terpenoidów. Jako substancja chemiczna został wyizolowany i opisany w drugiej połowie XX wieku, jednak popularność pośród naukowców, kosmetologów i producentów kosmetyków zyskuje od niecałej dekady. Praktycy medycyny chińskiej i hinduskiej stosują natomiast preparaty z bakuchiolem od wielu wieków. Nazwa komponentu pochodzi od zawartego w sanskrycie określenia odnoszącego się do rośliny, z której jest pozyskiwany – bakuchi (Psoralea corylifolia).

Retinol a bakuchiol – różnice 

Retinol jest składnikiem aktywnym, pochodną witaminy A, o ugruntowanym wieloma latami badań dobroczynnym wpływie na kondycję skóry. Ma zdolność penetracji jej głębokich warstw, dzięki czemu wpływa na strukturę, ton, poziom nawodnienia, przebarwienia i zmiany wywołane działaniem promieniowania słonecznego, a także przychodzi w sukurs w walce z trądzikiem.  

Bakuchiol nadal jest testowany. Mało jest wyników, które pozwalają definitywnie poprzeć tezę o jego super właściwościach, podobnych do właściwości retinolu. Z dostępnych badań możemy wnioskować, że stosowany w stężeniu 0,5% dwa razy na dobę przynosi podobne efekty ochrony skóry przed fotostarzeniem, co stosowany w tym samym stężeniu raz na dobę retinol. W połączeniu z kwasem salicylowym może również przynieść pozytywne efekty w terapii trądziku

Bakuchiol i retinol różnią się również ceną. Zarówno sam bakuchiol, jak i preparaty, które go zawierają, są z reguły droższe niż te z retinolem. 

Różnice między tymi dwiema cząsteczkami aktywnymi występują także w przypadku sposobu ich pozyskiwania. Retinol jest składnikiem odżywczym występującym w produktach głównie pochodzenia zwierzęcego (jajka, mleko, wątroba). Dostawcy oferują również retinol syntetyczny. Bakuchiol w większości przypadków pozyskiwany jest z surowców roślinnych. Opracowano sposób jego syntezy, jednak nadal mało jest źródeł oferujących syntetyczna formę tego składnika aktywnego. Podsumowując, bakuchiol bez względu na pochodzenie jest komponentem wegańskim, retinol natomiast może być pochodzenia odzwierzęcego. 

Powiązane produkty

Źródła bakuchiolu – jak i skąd się go pozyskuje? 

Jak wspomniano, jest to substancja pochodzenia naturalnego. Bakuchiol pozyskuje się z ekstraktów roślinnych przygotowywanych z nasion rośliny Psoralea corylifolia, potocznie nazywanej babchi, w sanskrycie bakuchi. Jest to roślina występująca naturalnie na obszarze Azji. 

Działanie bakuchiolu – na co pomoże? Jakie ma właściwości? 

Badania in-vitro wykazały, że temu składnikowi aktywnemu można przypisać szereg pozytywnych właściwości. Bakuchiol jest antyoksydantem, dzięki czemu niweluje skutki stresu oksydacyjnego. Co za tym idzie może pomagać w terapii wielu schorzeń powodowanych przez nadmiar wolnych rodników. Ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Potwierdzono także, że bakuchiol wykazuje działanie przeciwstarzeniowe oraz przeciwnowotworowe.  

Bakuchiol – zastosowanie 

Ze względu na podobne do retinolu właściwości głównym zastosowaniem bakuchiolu jest produkcja wszelkiego rodzaju kosmetyków. Znajdziemy go w składnikach preparatów przeznaczonych do zewnętrznego stosowania, jak kremy i sera. Dostępny jest również w czystej postaci jako surowiec kosmetyczny, którego możemy użyć do samodzielnego przygotowania wybranego kosmetyku.  

Bakuchiol – wskazania i przeciwwskazania 

Bakuchiol jest składnikiem uznawanym za bezpieczny. Jak każda substancja może powodować reakcje alergiczne u osób wrażliwych. Niemniej jednak jest ciekawą alternatywą, która powoduje mniejsze zaczerwienienia i podrażnienia niż retinol. Jest również uznawany za bezpieczny do stosowania w ciąży, podczas której używanie retinolu jest zakazane. 

Pomimo że działanie bakuchiolu nie jest jeszcze udokumentowane licznymi badaniami, wydaje się on być ciekawym substytutem dla terapii z użyciem retinolu. Jeżeli chcemy zadbać o dobrostan naszej skóry, regularne używanie tego naturalnego składnika może przynieść pożądane efekty. Jest to dobry wybór, zwłaszcza wtedy, gdy nasze działania mają charakter prewencyjny. Wybierając preparat z bakuchiolem, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego stężenie. Powinno być nie niższe niż 0,5%, gdyż to właśnie takie zapewni zadowalające efekty stosowania
  1. S. Dhaliwal, i in., Prospective, randomized, double-blind assessment of topical bakuchiol and retinol for facial photoageing, „British Journal of Dermatology”, nr 180 (2) 2018. 
  2. Z. Chen, i in., Anti-tumor effects of bakuchiol, an analogue of resveratrol, on human lung adenocarcinoma A549 cell line, „European Journal of Pharmacology”, nr 643 (2-3) 2010. 
  3. Z. Xin, i in., Bakuchiol: A newly discovered warrior against organ damage, „Pharmacological Research”, nr 141 2019. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl