Bakuchiol – czym jest i jak działa? Dlaczego nazywa się go roślinnym retinolem?
Joanna Orzeł

Bakuchiol – czym jest i jak działa? Dlaczego nazywa się go roślinnym retinolem?

Bakuchiol to związek pochodzenia naturalnego, pozyskuje się go z rośliny zwanej bakuchi. Dotychczas udowodniono, że wykazuje szereg właściwości, które wykorzystuje się m.in. w kosmetykach przeciwstarzeniowych. Często określa się go mianem roślinnego retinolu, ale czy słusznie? Czym bakuchiol różni się od retinolu i kiedy warto go stosować? Podpowiadamy. 

Z pewnością większość osób interesujących się opóźnieniem efektu starzenia zna nazwę retinol. Jest to cząsteczka aktywna o udokumentowanym wieloma badaniami wpływie na poprawę jakości skóry. W ostatnich latach promowany jest alternatywny składnik pochodzenia roślinnego, który ma mieć podobne do retinolu właściwości. Mowa o bakuchiolu, nazywanym roślinnym retinolem. Co to za związek chemiczny, jakie daje efekty, czy faktyczne ma tak silne właściwości jak retinol?  

Bakuchiol – co to związek? 

Nazywany roślinną wersja retinolu bakuchiol jest składnikiem pochodzenia naturalnego. Jest to cząsteczka o podobnej, ale nieidentycznej budowie chemicznej co retinol. Zaliczany jest do monoterpenów, czyli substancji o częściowej strukturze terpenoidów. Jako substancja chemiczna został wyizolowany i opisany w drugiej połowie XX wieku, jednak popularność pośród naukowców, kosmetologów i producentów kosmetyków zyskuje od niecałej dekady. Praktycy medycyny chińskiej i hinduskiej stosują natomiast preparaty z bakuchiolem od wielu wieków. Nazwa komponentu pochodzi od zawartego w sanskrycie określenia odnoszącego się do rośliny, z której jest pozyskiwany – bakuchi (Psoralea corylifolia).

Retinol a bakuchiol – różnice 

Retinol jest składnikiem aktywnym, pochodną witaminy A, o ugruntowanym wieloma latami badań dobroczynnym wpływie na kondycję skóry. Ma zdolność penetracji jej głębokich warstw, dzięki czemu wpływa na strukturę, ton, poziom nawodnienia, przebarwienia i zmiany wywołane działaniem promieniowania słonecznego, a także przychodzi w sukurs w walce z trądzikiem.  

Bakuchiol nadal jest testowany. Mało jest wyników, które pozwalają definitywnie poprzeć tezę o jego super właściwościach, podobnych do właściwości retinolu. Z dostępnych badań możemy wnioskować, że stosowany w stężeniu 0,5% dwa razy na dobę przynosi podobne efekty ochrony skóry przed fotostarzeniem, co stosowany w tym samym stężeniu raz na dobę retinol. W połączeniu z kwasem salicylowym może również przynieść pozytywne efekty w terapii trądziku

Bakuchiol i retinol różnią się również ceną. Zarówno sam bakuchiol, jak i preparaty, które go zawierają, są z reguły droższe niż te z retinolem. 

Różnice między tymi dwiema cząsteczkami aktywnymi występują także w przypadku sposobu ich pozyskiwania. Retinol jest składnikiem odżywczym występującym w produktach głównie pochodzenia zwierzęcego (jajka, mleko, wątroba). Dostawcy oferują również retinol syntetyczny. Bakuchiol w większości przypadków pozyskiwany jest z surowców roślinnych. Opracowano sposób jego syntezy, jednak nadal mało jest źródeł oferujących syntetyczna formę tego składnika aktywnego. Podsumowując, bakuchiol bez względu na pochodzenie jest komponentem wegańskim, retinol natomiast może być pochodzenia odzwierzęcego. 

Polecane dla Ciebie

Źródła bakuchiolu – jak i skąd się go pozyskuje? 

Jak wspomniano, jest to substancja pochodzenia naturalnego. Bakuchiol pozyskuje się z ekstraktów roślinnych przygotowywanych z nasion rośliny Psoralea corylifolia, potocznie nazywanej babchi, w sanskrycie bakuchi. Jest to roślina występująca naturalnie na obszarze Azji. 

Działanie bakuchiolu – na co pomoże? Jakie ma właściwości? 

Badania in-vitro wykazały, że temu składnikowi aktywnemu można przypisać szereg pozytywnych właściwości. Bakuchiol jest antyoksydantem, dzięki czemu niweluje skutki stresu oksydacyjnego. Co za tym idzie może pomagać w terapii wielu schorzeń powodowanych przez nadmiar wolnych rodników. Ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Potwierdzono także, że bakuchiol wykazuje działanie przeciwstarzeniowe oraz przeciwnowotworowe.  

Bakuchiol – zastosowanie 

Ze względu na podobne do retinolu właściwości głównym zastosowaniem bakuchiolu jest produkcja wszelkiego rodzaju kosmetyków. Znajdziemy go w składnikach preparatów przeznaczonych do zewnętrznego stosowania, jak kremy i sera. Dostępny jest również w czystej postaci jako surowiec kosmetyczny, którego możemy użyć do samodzielnego przygotowania wybranego kosmetyku.  

Bakuchiol – wskazania i przeciwwskazania 

Bakuchiol jest składnikiem uznawanym za bezpieczny. Jak każda substancja może powodować reakcje alergiczne u osób wrażliwych. Niemniej jednak jest ciekawą alternatywą, która powoduje mniejsze zaczerwienienia i podrażnienia niż retinol. Jest również uznawany za bezpieczny do stosowania w ciąży, podczas której używanie retinolu jest zakazane. 

Pomimo że działanie bakuchiolu nie jest jeszcze udokumentowane licznymi badaniami, wydaje się on być ciekawym substytutem dla terapii z użyciem retinolu. Jeżeli chcemy zadbać o dobrostan naszej skóry, regularne używanie tego naturalnego składnika może przynieść pożądane efekty. Jest to dobry wybór, zwłaszcza wtedy, gdy nasze działania mają charakter prewencyjny. Wybierając preparat z bakuchiolem, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego stężenie. Powinno być nie niższe niż 0,5%, gdyż to właśnie takie zapewni zadowalające efekty stosowania
  1. S. Dhaliwal, i in., Prospective, randomized, double-blind assessment of topical bakuchiol and retinol for facial photoageing, „British Journal of Dermatology”, nr 180 (2) 2018. 
  2. Z. Chen, i in., Anti-tumor effects of bakuchiol, an analogue of resveratrol, on human lung adenocarcinoma A549 cell line, „European Journal of Pharmacology”, nr 643 (2-3) 2010. 
  3. Z. Xin, i in., Bakuchiol: A newly discovered warrior against organ damage, „Pharmacological Research”, nr 141 2019. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wymodeluj swoje ciało przed sylwestrem!

    Sylwester to czas, gdy żegnamy się ze Starym Rokiem, a witamy z Nowym. Wszyscy pragną, aby Nowy Rok przyniósł same sukcesy w każdej dziedzinie życia. Kobiety chcą się wtedy czuć wyjątkowe i piękne, dlatego przygotowują się do zabawy sylwestrowej w szczególny sposób.

  • Przygotuj się na Sylwestra! 5 zasad, o których trzeba pamiętać

    Nadchodzi nowy rok! Przed nami szampańska zabawa do białego rana i… syndrom dnia następnego? Niekoniecznie! Co zrobić, aby sylwestrowa zabawa nie zakończyła się wcześniej niż byśmy tego chcieli? Oto 5 zasad, o których trzeba pamiętać.

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Makijaż sylwestrowy – co warto mieć pod ręką?

    Wraz z nieuchronnym zbliżaniem się do końca roku kalendarzowego na pierwszy plan wychodzą wszelkiego rodzaju tematy związane z Sylwestrem, w tym m.in. ubiór, fryzura czy właśnie makijaż. Na co postawić przy sylwestrowym make-upie? Brokat, cyrkonie czy smokey eye? Poniżej kilka przydatnych rad, jak się najlepiej przygotować do nadchodzącej gorączki sylwestrowej nocy. 

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij