Bakuchiol – czym jest i jak działa? Dlaczego nazywa się go roślinnym retinolem?
Bakuchiol to związek pochodzenia naturalnego, pozyskuje się go z rośliny zwanej bakuchi. Dotychczas udowodniono, że wykazuje szereg właściwości, które wykorzystuje się m.in. w kosmetykach przeciwstarzeniowych. Często określa się go mianem roślinnego retinolu, ale czy słusznie? Czym bakuchiol różni się od retinolu i kiedy warto go stosować? Podpowiadamy.
Z pewnością większość osób interesujących się opóźnieniem efektu starzenia zna nazwę retinol. Jest to cząsteczka aktywna o udokumentowanym wieloma badaniami wpływie na poprawę jakości skóry. W ostatnich latach promowany jest alternatywny składnik pochodzenia roślinnego, który ma mieć podobne do retinolu właściwości. Mowa o bakuchiolu, nazywanym roślinnym retinolem. Co to za związek chemiczny, jakie daje efekty, czy faktyczne ma tak silne właściwości jak retinol?
Bakuchiol – co to związek?
Nazywany roślinną wersja retinolu bakuchiol jest składnikiem pochodzenia naturalnego. Jest to cząsteczka o podobnej, ale nieidentycznej budowie chemicznej co retinol. Zaliczany jest do monoterpenów, czyli substancji o częściowej strukturze terpenoidów. Jako substancja chemiczna został wyizolowany i opisany w drugiej połowie XX wieku, jednak popularność pośród naukowców, kosmetologów i producentów kosmetyków zyskuje od niecałej dekady. Praktycy medycyny chińskiej i hinduskiej stosują natomiast preparaty z bakuchiolem od wielu wieków. Nazwa komponentu pochodzi od zawartego w sanskrycie określenia odnoszącego się do rośliny, z której jest pozyskiwany – bakuchi (Psoralea corylifolia).
Retinol a bakuchiol – różnice
Retinol jest składnikiem aktywnym, pochodną witaminy A, o ugruntowanym wieloma latami badań dobroczynnym wpływie na kondycję skóry. Ma zdolność penetracji jej głębokich warstw, dzięki czemu wpływa na strukturę, ton, poziom nawodnienia, przebarwienia i zmiany wywołane działaniem promieniowania słonecznego, a także przychodzi w sukurs w walce z trądzikiem.
Bakuchiol nadal jest testowany. Mało jest wyników, które pozwalają definitywnie poprzeć tezę o jego super właściwościach, podobnych do właściwości retinolu. Z dostępnych badań możemy wnioskować, że stosowany w stężeniu 0,5% dwa razy na dobę przynosi podobne efekty ochrony skóry przed fotostarzeniem, co stosowany w tym samym stężeniu raz na dobę retinol. W połączeniu z kwasem salicylowym może również przynieść pozytywne efekty w terapii trądziku.
Różnice między tymi dwiema cząsteczkami aktywnymi występują także w przypadku sposobu ich pozyskiwania. Retinol jest składnikiem odżywczym występującym w produktach głównie pochodzenia zwierzęcego (jajka, mleko, wątroba). Dostawcy oferują również retinol syntetyczny. Bakuchiol w większości przypadków pozyskiwany jest z surowców roślinnych. Opracowano sposób jego syntezy, jednak nadal mało jest źródeł oferujących syntetyczna formę tego składnika aktywnego. Podsumowując, bakuchiol bez względu na pochodzenie jest komponentem wegańskim, retinol natomiast może być pochodzenia odzwierzęcego.
Źródła bakuchiolu – jak i skąd się go pozyskuje?
Jak wspomniano, jest to substancja pochodzenia naturalnego. Bakuchiol pozyskuje się z ekstraktów roślinnych przygotowywanych z nasion rośliny Psoralea corylifolia, potocznie nazywanej babchi, w sanskrycie bakuchi. Jest to roślina występująca naturalnie na obszarze Azji.
Działanie bakuchiolu – na co pomoże? Jakie ma właściwości?
Badania in-vitro wykazały, że temu składnikowi aktywnemu można przypisać szereg pozytywnych właściwości. Bakuchiol jest antyoksydantem, dzięki czemu niweluje skutki stresu oksydacyjnego. Co za tym idzie może pomagać w terapii wielu schorzeń powodowanych przez nadmiar wolnych rodników. Ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Potwierdzono także, że bakuchiol wykazuje działanie przeciwstarzeniowe oraz przeciwnowotworowe.
Bakuchiol – zastosowanie
Ze względu na podobne do retinolu właściwości głównym zastosowaniem bakuchiolu jest produkcja wszelkiego rodzaju kosmetyków. Znajdziemy go w składnikach preparatów przeznaczonych do zewnętrznego stosowania, jak kremy i sera. Dostępny jest również w czystej postaci jako surowiec kosmetyczny, którego możemy użyć do samodzielnego przygotowania wybranego kosmetyku.
Bakuchiol – wskazania i przeciwwskazania
Bakuchiol jest składnikiem uznawanym za bezpieczny. Jak każda substancja może powodować reakcje alergiczne u osób wrażliwych. Niemniej jednak jest ciekawą alternatywą, która powoduje mniejsze zaczerwienienia i podrażnienia niż retinol. Jest również uznawany za bezpieczny do stosowania w ciąży, podczas której używanie retinolu jest zakazane.