Bisabolol – jak działa? W jakich kosmetykach można go znaleźć?
Bisabolol to związek, który znajdziemy w składzie wielu kosmetyków o szerokim zakresie zastosowania. Skąd pochodzi? Jakie ma właściwości? Kiedy warto po niego sięgać? Zapraszamy do lektury.
Nie każdy z nas skojarzy bisabolol z rumiankiem, pospolitą w Polsce rośliną – a to właśnie z rumianku wywodzi się ta substancja czynna. Rumianek, powszechnie stosowana roślina lecznicza, znany jest z licznych właściwości prozdrowotnych i pielęgnacyjnych. Dzięki dokładnym analizom wiemy już, że większość z nich zawdzięcza głównie składnikom swojego olejku eterycznego, w tym bisabololowi.
Bisabolol – co to za związek?
Bisabolol (INCI: Bisabolol, również: alfa-bisabolol, α-bisabolol, levomenol) to związek pochodzenia naturalnego należący do monocyklicznych alkoholi seskwiterpenowych. Jego wzór sumaryczny to C15H26O. Jest składnikiem olejków eterycznych wielu różnych roślin, jednak przede wszystkim kojarzony jest z rumiankiem.
Rumianek lekarski (Chamomilla recutita lub Matricaria chamomilla) to roślina z rodziny astrowatych (Asteraceae). W Polsce występuje powszechnie na łąkach, w lasach i na nieużytkach rolnych, ale ze względu na właściwości lecznicze jest również uprawiana. Surowcem leczniczym są koszyczki kwiatowe, których głównym składnikiem jest olejek eteryczny z wiodącą w nim substancją: bisabololem.
Bisabolol i jego właściwości
Bisabolol ma postać bezbarwnego, lepkiego oleju o słabym, słodkawym, kwiatowym aromacie. Słabo rozpuszcza się w wodzie i glicerynie, dobrze rozpuszcza się w etanolu.
Co do właściwości leczniczych: bisabolol najbardziej znany jest z działania przeciwzapalnego (odpowiada za to mechanizm hamowania aktywności 5-lipooksygenazy). Efekt jest tak silny (porównywalny nawet z preparatami zawierającymi 0,75% hydrokortyzonu), że może mieć zastosowanie w leczeniu chemicznych i toksycznych zapaleń skóry lub rumienia powstałego w wyniku nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie UVA i UVB.
Alfa-bisabolol pobudza procesy ziarninowania, przyspieszając tym samym gojenie i regenerację naskórka, skóry właściwej, błony śluzowej. Może mieć zastosowanie nawet w leczeniu sączących się ran. Bisabolol chroni skórę przed podrażnieniami, przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Może również hamować powstawanie zmian hiperpigmentacyjnych na skórze.
W preparatach przemysłu farmaceutycznego bisabolol ma zastosowanie przede wszystkim ze względu na wspomniane już właściwości przeciwzapalne, ale też przeciwwrzodowe i/lub spazmolityczne (przeciwskurczowe).
Bisabolol – zastosowanie
Prawdopodobnie najszerzej, najczęściej i najchętniej bisabolol stosowany jest przez przemysł kosmetyczny. W kosmetykach związek ten pełni albo funkcję zapachową, albo funkcję substancji aktywnej.
Jak bisabolol działa na naszą skórę? Oto przykłady:
- łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia, koi uszkodzoną skórę,
- zmniejsza łuszczenie się skóry suchej oraz chroni przed dalszym przesuszaniem,
- działa kondycjonująco, poprawia ogólny wygląd skóry, wspomaga naturalne funkcje skóry: wygładza, nawilża, przywraca jędrność, dodaje blasku,
- hamuje powstawanie przebarwień,
- redukuje niedoskonałości skórne, zmniejsza ryzyko powstawania blizn potrądzikowych.
Ze względu na swoje właściwości i korzystny wpływ na skórę bisabolol znajduje zastosowanie w następujących typach kosmetyków:
- w preparatach do skóry suchej i wrażliwej, narażonej na uszkodzenia (kremy, toniki, emulsje i balsamy, ochronne kremy do rąk, kremy i produkty do golenia i po goleniu, preparaty do opalania i po opalaniu, dezodoranty i sztyfty), w kosmetykach przeciwstarzeniowych (kremy, sera, maseczki),
- w kosmetykach dla noworodków, niemowląt i dzieci, w tym dla dzieci ze skórą bardzo wrażliwą i atopową (płyny i emulsje do mycia i kąpieli, balsamy i mleczka do ciała, kremy pielęgnacyjne, szampony do włosów, płyny do higieny intymnej, kremy ochronne z filtrami SPF),
- w preparatach do higieny jamy ustnej (pasty do zębów, płyny do płukania ust), w których bisabolol pomaga w łagodzeniu podrażnień, przyspiesza procesy gojenia, hamuje stany zapalne tkanek przyzębia, hamuje wysięki,
- w produktach do cery trądzikowej (kremy, żele).
Bisabolol – bezpieczeństwo w stosowaniu
Bisabolol uznawany jest za substancję nietoksyczną, bez działania teratogennego. I chociaż ma wysoki profil bezpieczeństwa użycia w produktach kosmetycznych, to należy liczyć się z jego potencjałem uczulającym. Bisabolol może spowodować reakcję alergiczną, na przykład okołoustne kontaktowe zapalenie skóry. W przypadku wystąpienia takiej nadwrażliwości należy zaprzestać używania preparatu.