cząsteczki kwasu hialuronowego
Paulina Tomczyk

Jak właściwie aplikować kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy występuje naturalnie w różnych częściach organizmu, a jego największe ilości znajdują się w skórze, tkance łącznej i płynach maziowych w stawach. Dzięki zdolności do wiązania i utrzymywania dużej ilości wody kwas hialuronowy działa jak naturalny nawilżacz, pomagając skórze zachować odpowiednie nawodnienie. Niewiele osób wie jednak, co niszczy kwas hialuronowy i jak temu zapobiec, a także jak właściwie wprowadzić go do pielęgnacji, aby cieszyć się zdrową i jędrną skórą.
 1. W jakim wieku powinno się włączyć kwas hialuronowy do swojej pielęgnacji?
 2. Czy im wyższe stężenie kwasu hialuronowego, tym lepszy efekt działania?
 3. Dlaczego kolejność aplikacji kosmetyków jest tak istotna?
 4. Jak poprawnie aplikować kwas hialuronowy? Jak wspomóc jego działanie? Z czym łączyć?
 5. Co jest lepsze – serum, lotion czy krem z kwasem hialuronowym?
 6. Domowy peeling, maseczka i serum z kwasem hialuronowym

W jakim wieku powinno się włączyć kwas hialuronowy do swojej pielęgnacji?

Kwas hialuronowy (HA, ang. Hyaluronic Acid) jest substancją naturalnie występującą w organizmie człowieka. Odpowiada z właściwe nawilżenie tkanek, w tym odpowiednią ilość wody w skórze właściwej. Wpływa na odpowiednie napięcie, elastyczność i jędrność skóry. Niestety, wraz z wiekiem produkcja kwasu hialuronowego stopniowo spada. Szacuje się, że już w wieku 25 lat następuje stopniowe zmniejszanie jego ilości, dlatego będzie to idealny czas na wprowadzenie tej substancji do codziennej pielęgnacji.

HA jest jednym z najbardziej uniwersalnych składników kosmetycznych i może być stosowany u osób w każdym wieku i z każdym rodzajem skóry. Na ograniczenie produkcji kwasu hialuronowego przez organizm może mieć wpływ także niewłaściwa dieta i styl życia, w tym ekspozycja na czynniki zewnętrzne, np. promieniowanie UV, zanieczyszczenia środowiska czy palenie papierosów. Skutkiem tego jest utrata wilgoci, elastyczności i objętości skóry, co prowadzi do powstawania zmarszczek, utraty jędrności oraz ogólnego osłabienia struktury skóry. Aby temu zapobiec, oprócz włączenia do pielęgnacji kwasu hialuronowego zadbaj o dietę bogatą w antyoksydanty, odpowiednie nawodnienie organizmu, dobrej jakości sen i unikaj ekspozycji na promieniowanie UV.

Czy im wyższe stężenie kwasu hialuronowego, tym lepszy efekt działania?

Wyższe stężenie kwasu hialuronowego w kosmetyku nie zawsze przekłada się na lepsze efekty, które zależą od wielu czynników, w tym także od składu całego produktu.

Maksymalne dopuszczalne stężenie kwasu hialuronowego w kosmetykach to 2%, ale już 0,1% wpływa na poprawę nawilżenia i elastyczności skóry. 

Kwas hialuronowy może być stosowany w kosmetykach w czystej postaci, ale najczęściej wykorzystywana jest jego sól sodowa – hialuronian sodu (INCI: Sodium Hyaluronate). Hialuronian sodu jest pochodną kwasu hialuronowego, która ze względu na swoją budowę chemiczną lepiej rozpuszcza się w wodzie. Posiada też mniejszą cząsteczkę, dlatego ma większą szansę na efektywną poprawę kondycji skóry. Ponadto istnieje kilka form tego składnika, które różnią się między sobą wielkością cząsteczki. Im mniejsza masa cząsteczkowa, tym większa możliwość przenikania przez barierę rogową naskórka.

Przenikalność cząsteczek kwasowych przez skórę:

 • kwas wielkocząsteczkowy – najczęściej występująca w kosmetykach forma, niestety nie przenika do głębszych warstw naskórka, ale tworzy na powierzchni skóry ochronny film, zapobiegający odparowywaniu z niej wody;
 • kwas średniocząsteczkowy – nawilża warstwę rogową naskórka i pozwala na szybsze przenikanie substancji czynnych;
 • kwas małocząsteczkowy – wnika przez warstwę rogową naskórka, dzięki czemu zapewnia silne i długotrwałe nawilżenie; zamknięty w liposomach wykazuje jeszcze lepszą przenikalność.

Powiązane produkty

Dlaczego kolejność aplikacji kosmetyków jest tak istotna?

Kwas hialuronowy jest humektantem, czyli substancją wiążącą i zatrzymującą wodę, a także niełączącą się samoczynnie z tłuszczami. W związku z czym nałożenie go na skórę uprzednio pokrytą emolientem w postaci kremu lub olejem mijałoby się z celem. Produkty o mniejszych cząsteczkach, takie jak kwas hialuronowy niskocząsteczkowy, mogą przenikać do głębszych warstw skóry, podczas gdy produkty o większych cząsteczkach, takie jak kremy nawilżające, działają głównie na powierzchni skóry, tworząc tzw. warstwę okluzyjną. Aplikowanie produktów w odpowiedniej kolejności zapewnia, że składniki aktywne dostają się tam, gdzie są najbardziej potrzebne.

Jak poprawnie aplikować kwas hialuronowy? Jak wspomóc jego działanie? Z czym łączyć?

Aplikacja kosmetyku z kwasem hialuronowym może różnić się w zależności od jego formy. Jeśli wybierzesz serum do twarzy, nakładaj je na wilgotną skórę. Możesz zwilżyć twarz tonikiem lub wodą termalną przed nałożeniem serum. Takie działanie sprawi, że kosmetyk nie tylko będzie się lepiej rozprowadzał, ale także poprawi się jego efektywność. Kwas hialuronowy będzie miał możliwość związania większej ilości wody i nie będzie musiał jej „wyciągać” z głębszych warstw skóry, co mogłoby przynieść efekt odwrotny do zamierzonego i sprawić, że skóra stałaby się wręcz przesuszona. Po nałożeniu serum z kwasem hialuronowym warto zastosować odpowiedni krem nawilżający, który stworzy warstwę okluzyjną i utrzyma wilgoć związaną przez kwas hialuronowy w skórze i na jej powierzchni. Rano nie zapomnij także o aplikacji kremu z filtrem UV. Ochrona przeciwsłoneczna jest kluczowa dla zachowania zdrowej skóry i zapobiegania przedwczesnemu starzeniu się.

Co jest lepsze – serum, lotion czy krem z kwasem hialuronowym?

Wybierając postać kosmetyku z kwasem hialuronowym, warto zwrócić uwagę na efekty, jakie chcemy uzyskać, typ cery oraz etap pielęgnacji, na jakim chcemy go wykorzystać. Najbardziej skoncentrowana postać kosmetyku to serum – zawiera zazwyczaj wyższe stężenie kwasu hialuronowego niż inne produkty. Dobrze działa jako intensywne nawilżenie, a jeśli zawiera niskocząsteczkowy kwas hialuronowy, najlepiej zamknięty w liposomach, może penetrować głębsze warstwy skóry. Świetnie sprawdzi się zaraz po oczyszczeniu skóry, nadaje się do każdego typu cery, nawet tłustej. W skład lotionu lub kremu dodatkowo będą wchodziły substancje natłuszczające, dlatego te produkty sprawdzą się jako kolejny krok pielęgnacji, po aplikacji serum. Lotion, czyli produkt o konsystencji między serum a kremem, to idealne rozwiązanie na lato oraz do skóry mieszanej lub cery tłustej. Krem z kwasem hialuronowym najlepiej sprawdzi się jako ostatni etap pielęgnacji przy skórze suchej lub dojrzałej. Zazwyczaj zawiera niższe stężenie kwasu hialuronowego niż serum lub lotion.

Domowy peeling, maseczka i serum z kwasem hialuronowym

Jeśli masz czysty żel hialuronowy, czyli wodny roztwór hialuronianu sodu, możesz wzbogacić nim gotowe kosmetyki, np. kremy, hydrolaty lub odżywki i maski do włosów. Żel hialuronowy możesz wykorzystać także do zabiegów domowego spa. Łącząc go z cukrem, solą lub zmielonymi ziarnami kawy, wykonasz pobudzający i złuszczający masaż. Żel sprawdzi się także do rozrobienia maseczki z glinki lub alg oraz do stworzenia dwufazowego nawilżającego serum z ulubionym olejem roślinnym.

 1. M.-C. Martini, Kosmetologia i farmakologia skóry, Warszawa 2006, s. 101.
 2. A. Przylipiak, Medycyna estetyczna, Warszawa 2017, s. 55-60.
 3. M. Kucia, Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetologii i medycynie estetycznej, „Kosmetologia Estetyczna”, nr 4 2017, s. 329-334.
 4. A. Olejnik, J. Gościańska, I. Nowak, Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, „Chemik” 66 (2) 2012, s. 129-135.
 5. M. Molski, Nowoczesna kosmetologia. Tom 2, Warszawa 2014, s. 268.
 6. R. Kozak-Chaber, 10 sposobów na stosowanie kwasu hialuronowego, [online] https://ecospa.pl/10-sposobow-na-stosowanie-kwasu-hialuronowego [dostęp:] 30.07.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Rozgrzewające kosmetyki na jesień i zimę

  W okresie zimowym, gdy doskwiera zimny wiatr i mróz, brakuje nam słońca, bardzo dobrym sposobem na ocieplenie naszego ciała i poprawę nastroju są kosmetyki rozgrzewające. Jak działają? Jakich składników powinniśmy poszukiwać w takich kosmetykach? Jakie rodzaje kosmetyków i zabiegów rozgrzewających możemy zastosować w domu aby rozgrzać się w chłodny, zimowy wieczór? Czy są one odpowiednie dla wszystkich?

 • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

  Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

 • Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

  Nie ma jednoznacznych wskazań co do picia kolagenu o danej porze dnia, rano lub wieczorem. Picie kolagenu należy dostosować do własnego harmonogramu dnia, aby możliwe było systematyczne przyjmowanie odpowiednich dawek. Dla uzyskania optymalnych efektów kluczowe jest regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

 • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

  Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

 • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

  Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

 • Czym są emolienty do włosów? Jak ich używać, żeby włosy nie wyglądały jak tłuste strąki?

  Co wybrać – humektanty, proteiny, emolienty do włosów czy może produkty PEH? Osoby, które znają tajniki tzw. włosingu, poruszają się wśród produktów do pielęgnacji jak ryby w wodzie. Doskonale wiedzą, którego produktu potrzebują ich włosy na danym etapie. W tym artykule sprawdzimy, czym są emolienty, jak działają i kto powinien sięgać po nie częściej niż po inne składniki w szamponach, a może przede wszystkim w odżywkach, maskach czy kremach do włosów.

 • Odżywki proteinowe do włosów – kiedy i jak je stosować? Co zawierają?

  Odżywki proteinowe mają za zadanie odżywić włosy, zregenerować je, sprawić, że staną się elastyczne, miękkie i lśniące. Brak wystarczającej ilości protein w pielęgnacji może prowadzić do osłabienia włosów – stają się one wówczas łamliwe, matowe i pozbawione blasku. Warto jednak pamiętać, że nadmiar protein może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i sprawić, że włosy będą sztywne i szorstkie.

 • Włosy niskoporowate – co to znaczy i jak o nie dbać?

  Dbanie o włosy w ostatnich latach przeszło istną rewolucję. Dawniej wszystko ograniczało się do mycia włosów i użycia „jakiejś odżywki”, najczęściej jednego z wiodących producentów kosmetyków. Teraz wygląda to zupełnie inaczej. Preparaty do pielęgnacji włosów są podzielone nie tylko na te do mycia i odżywiania. Stanowią ogromną grupę produktów, które możemy dobrać do potrzeb włosów, częstości wykorzystywania, ale przede wszystkim do ich typu – rodzaju porowatości. Czym są włosy niskoporowate i jak je odróżnić od średnio- i wysokoporów? Jak o nie dbać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij