cząsteczki kwasu hialuronowego
Paulina Tomczyk

Jak właściwie aplikować kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy występuje naturalnie w różnych częściach organizmu, a jego największe ilości znajdują się w skórze, tkance łącznej i płynach maziowych w stawach. Dzięki zdolności do wiązania i utrzymywania dużej ilości wody kwas hialuronowy działa jak naturalny nawilżacz, pomagając skórze zachować odpowiednie nawodnienie. Niewiele osób wie jednak, co niszczy kwas hialuronowy i jak temu zapobiec, a także jak właściwie wprowadzić go do pielęgnacji, aby cieszyć się zdrową i jędrną skórą.

 1. W jakim wieku powinno się włączyć kwas hialuronowy do swojej pielęgnacji?
 2. Czy im wyższe stężenie kwasu hialuronowego, tym lepszy efekt działania?
 3. Dlaczego kolejność aplikacji kosmetyków jest tak istotna?
 4. Jak poprawnie aplikować kwas hialuronowy? Jak wspomóc jego działanie? Z czym łączyć?
 5. Co jest lepsze – serum, lotion czy krem z kwasem hialuronowym?
 6. Domowy peeling, maseczka i serum z kwasem hialuronowym

W jakim wieku powinno się włączyć kwas hialuronowy do swojej pielęgnacji?

Kwas hialuronowy (HA, ang. Hyaluronic Acid) jest substancją naturalnie występującą w organizmie człowieka. Odpowiada z właściwe nawilżenie tkanek, w tym odpowiednią ilość wody w skórze właściwej. Wpływa na odpowiednie napięcie, elastyczność i jędrność skóry. Niestety, wraz z wiekiem produkcja kwasu hialuronowego stopniowo spada. Szacuje się, że już w wieku 25 lat następuje stopniowe zmniejszanie jego ilości, dlatego będzie to idealny czas na wprowadzenie tej substancji do codziennej pielęgnacji.

HA jest jednym z najbardziej uniwersalnych składników kosmetycznych i może być stosowany u osób w każdym wieku i z każdym rodzajem skóry. Na ograniczenie produkcji kwasu hialuronowego przez organizm może mieć wpływ także niewłaściwa dieta i styl życia, w tym ekspozycja na czynniki zewnętrzne, np. promieniowanie UV, zanieczyszczenia środowiska czy palenie papierosów. Skutkiem tego jest utrata wilgoci, elastyczności i objętości skóry, co prowadzi do powstawania zmarszczek, utraty jędrności oraz ogólnego osłabienia struktury skóry. Aby temu zapobiec, oprócz włączenia do pielęgnacji kwasu hialuronowego zadbaj o dietę bogatą w antyoksydanty, odpowiednie nawodnienie organizmu, dobrej jakości sen i unikaj ekspozycji na promieniowanie UV.

Czy im wyższe stężenie kwasu hialuronowego, tym lepszy efekt działania?

Wyższe stężenie kwasu hialuronowego w kosmetyku nie zawsze przekłada się na lepsze efekty, które zależą od wielu czynników, w tym także od składu całego produktu.

Maksymalne dopuszczalne stężenie kwasu hialuronowego w kosmetykach to 2%, ale już 0,1% wpływa na poprawę nawilżenia i elastyczności skóry. 

Kwas hialuronowy może być stosowany w kosmetykach w czystej postaci, ale najczęściej wykorzystywana jest jego sól sodowa – hialuronian sodu (INCI: Sodium Hyaluronate). Hialuronian sodu jest pochodną kwasu hialuronowego, która ze względu na swoją budowę chemiczną lepiej rozpuszcza się w wodzie. Posiada też mniejszą cząsteczkę, dlatego ma większą szansę na efektywną poprawę kondycji skóry. Ponadto istnieje kilka form tego składnika, które różnią się między sobą wielkością cząsteczki. Im mniejsza masa cząsteczkowa, tym większa możliwość przenikania przez barierę rogową naskórka.

Przenikalność cząsteczek kwasowych przez skórę:

 • kwas wielkocząsteczkowy – najczęściej występująca w kosmetykach forma, niestety nie przenika do głębszych warstw naskórka, ale tworzy na powierzchni skóry ochronny film, zapobiegający odparowywaniu z niej wody;
 • kwas średniocząsteczkowy – nawilża warstwę rogową naskórka i pozwala na szybsze przenikanie substancji czynnych;
 • kwas małocząsteczkowy – wnika przez warstwę rogową naskórka, dzięki czemu zapewnia silne i długotrwałe nawilżenie; zamknięty w liposomach wykazuje jeszcze lepszą przenikalność.

Powiązane produkty

Dlaczego kolejność aplikacji kosmetyków jest tak istotna?

Kwas hialuronowy jest humektantem, czyli substancją wiążącą i zatrzymującą wodę, a także niełączącą się samoczynnie z tłuszczami. W związku z czym nałożenie go na skórę uprzednio pokrytą emolientem w postaci kremu lub olejem mijałoby się z celem. Produkty o mniejszych cząsteczkach, takie jak kwas hialuronowy niskocząsteczkowy, mogą przenikać do głębszych warstw skóry, podczas gdy produkty o większych cząsteczkach, takie jak kremy nawilżające, działają głównie na powierzchni skóry, tworząc tzw. warstwę okluzyjną. Aplikowanie produktów w odpowiedniej kolejności zapewnia, że składniki aktywne dostają się tam, gdzie są najbardziej potrzebne.

Jak poprawnie aplikować kwas hialuronowy? Jak wspomóc jego działanie? Z czym łączyć?

Aplikacja kosmetyku z kwasem hialuronowym może różnić się w zależności od jego formy. Jeśli wybierzesz serum do twarzy, nakładaj je na wilgotną skórę. Możesz zwilżyć twarz tonikiem lub wodą termalną przed nałożeniem serum. Takie działanie sprawi, że kosmetyk nie tylko będzie się lepiej rozprowadzał, ale także poprawi się jego efektywność. Kwas hialuronowy będzie miał możliwość związania większej ilości wody i nie będzie musiał jej „wyciągać” z głębszych warstw skóry, co mogłoby przynieść efekt odwrotny do zamierzonego i sprawić, że skóra stałaby się wręcz przesuszona. Po nałożeniu serum z kwasem hialuronowym warto zastosować odpowiedni krem nawilżający, który stworzy warstwę okluzyjną i utrzyma wilgoć związaną przez kwas hialuronowy w skórze i na jej powierzchni. Rano nie zapomnij także o aplikacji kremu z filtrem UV. Ochrona przeciwsłoneczna jest kluczowa dla zachowania zdrowej skóry i zapobiegania przedwczesnemu starzeniu się.

Co jest lepsze – serum, lotion czy krem z kwasem hialuronowym?

Wybierając postać kosmetyku z kwasem hialuronowym, warto zwrócić uwagę na efekty, jakie chcemy uzyskać, typ cery oraz etap pielęgnacji, na jakim chcemy go wykorzystać. Najbardziej skoncentrowana postać kosmetyku to serum – zawiera zazwyczaj wyższe stężenie kwasu hialuronowego niż inne produkty. Dobrze działa jako intensywne nawilżenie, a jeśli zawiera niskocząsteczkowy kwas hialuronowy, najlepiej zamknięty w liposomach, może penetrować głębsze warstwy skóry. Świetnie sprawdzi się zaraz po oczyszczeniu skóry, nadaje się do każdego typu cery, nawet tłustej. W skład lotionu lub kremu dodatkowo będą wchodziły substancje natłuszczające, dlatego te produkty sprawdzą się jako kolejny krok pielęgnacji, po aplikacji serum. Lotion, czyli produkt o konsystencji między serum a kremem, to idealne rozwiązanie na lato oraz do skóry mieszanej lub cery tłustej. Krem z kwasem hialuronowym najlepiej sprawdzi się jako ostatni etap pielęgnacji przy skórze suchej lub dojrzałej. Zazwyczaj zawiera niższe stężenie kwasu hialuronowego niż serum lub lotion.

Domowy peeling, maseczka i serum z kwasem hialuronowym

Jeśli masz czysty żel hialuronowy, czyli wodny roztwór hialuronianu sodu, możesz wzbogacić nim gotowe kosmetyki, np. kremy, hydrolaty lub odżywki i maski do włosów. Żel hialuronowy możesz wykorzystać także do zabiegów domowego spa. Łącząc go z cukrem, solą lub zmielonymi ziarnami kawy, wykonasz pobudzający i złuszczający masaż. Żel sprawdzi się także do rozrobienia maseczki z glinki lub alg oraz do stworzenia dwufazowego nawilżającego serum z ulubionym olejem roślinnym.

 1. M.-C. Martini, Kosmetologia i farmakologia skóry, Warszawa 2006, s. 101.
 2. A. Przylipiak, Medycyna estetyczna, Warszawa 2017, s. 55-60.
 3. M. Kucia, Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetologii i medycynie estetycznej, „Kosmetologia Estetyczna”, nr 4 2017, s. 329-334.
 4. A. Olejnik, J. Gościańska, I. Nowak, Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, „Chemik” 66 (2) 2012, s. 129-135.
 5. M. Molski, Nowoczesna kosmetologia. Tom 2, Warszawa 2014, s. 268.
 6. R. Kozak-Chaber, 10 sposobów na stosowanie kwasu hialuronowego, [online] https://ecospa.pl/10-sposobow-na-stosowanie-kwasu-hialuronowego [dostęp:] 30.07.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

  Świecowanie uszu to najbardziej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Świecowanie uszu nazywane jest również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, która wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg?

 • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

  Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

 • Domowe sposoby na opuchnięte oczy

  Zmęczenie, zbyt mało snu, godziny pracy przed komputerem, wpatrywanie się w ekran smartfona czy zła dieta to tylko niektóre powody opuchniętych oczu. Cienie oraz worki pod oczami są najbardziej zauważalne rano – wstajemy z łóżka i w lustrze ledwie rozpoznajemy swoją twarz – a także wieczorem po ciężkim dniu pracy. Na szczęście jest wiele domowych sposobów na zdrowy i rześki wygląd.

 • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

  Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

 • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

  Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

 • Kolagen – właściwości i zastosowanie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

  Kolagen to główne białko budulcowe każdego organizmu zwierzęcego – w tym również ludzkiego. Pełni funkcje strukturalne praktycznie we wszystkich tkankach, stanowiąc tym samym około 1/3 ogółu białek organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jego budowie, funkcjom i zastosowaniu.

 • Kwas migdałowy w kosmetykach na trądzik i zmarszczki. Jak go stosować? Z czym nie łączyć?

  Ciemne plamy, zmarszczki, szorstkość skóry czy trądzik to problemy związane z cerą, z którymi wiele osób chce się uporać. Przy pomocy kwasów można zdyscyplinować skórę i poprawić jej kondycję. Trzeba jednak wiedzieć, jak umiejętnie je stosować. Jednym z najbardziej uniwersalnych kwasów, który pomoże poradzić sobie z powyższymi problemami, jest kwas migdałowy. Z czym dobrze jest go łączyć? Co zrobić, żeby skóra nie była podrażniona, a jej stan jeszcze gorszy niż przed rozpoczęciem jego stosowania?

 • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

  Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij