Otyła osoba mierzy obwód talii centrymeterm, a obok na stole lezy szklanka wody i tabletki. Byc może ma cukrzycę
Alicja Świątek

Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

Semaglutyd jest lekiem hipoglikemicznym. Reguluje poziom glukozy we krwi. Stosuje się go w cukrzycy typu 2. Mechanizm działania semaglutydu polega na aktywacji receptorów GLP-1. Semaglutyd wydawany jest w aptekach jedynie na receptę. Dodatkowym efektem stosowania semaglutydu jest redukcja masy ciała. Z tego względu semaglutyd budzi zainteresowanie u osób chcących zgubić zbędne kilogramy. Temat tego preparatu jest obecnie jednym z trendów w social mediach.

Co to jest semaglutyd? Jakie ma właściwości?

Semaglutyd jest lekiem stosowanym w leczeniu cukrzycy typu 2. Wykazuje właściwości hipoglikemizujące. Jest agonistą receptora GLP-1 (glukonopodobnego peptydu 1). GLP-1 jest naturalnym hormonem występującym w organizmie ludzkim. Receptory GLP-1 znajdują się m.in. w trzustce i mózgu, w wyniku czego hormon ten wykazuje wielokierunkowe działanie na normowanie apetytu i poziomu glukozy (glikemię). Dodatkowo GLP-1 wpływa na regulowanie pracy układu sercowo-naczyniowego, a receptory GLP-1 znajdują się w sercu i układzie krążenia, naczyniach układu immunologicznego oraz w nerkach. Semaglutyd wiąże się z receptorem GLP-1 selektywnie i powoduje jego aktywację. Prowadzi to do regulowania stężenia glukozy we krwi. W przypadku podwyższonego poziomu glukozy (hiperglikemii) we krwi następuje pobudzenie uwalniania insuliny oraz ograniczenie wydzielania glukagonu, co prowadzi do obniżenia poziomu cukru we krwi. Dodatkowo następuje niewielkie spowolnienie wczesnego opróżniania żołądka po jedzeniu. W sytuacji obniżonego poziomu glukozy we krwi (hipoglikemii) semaglutyd nie wpływa na uwalnianie glukagonu, a jedynie ogranicza wydzielanie insuliny.

Podczas przyjmowania semaglutydu dochodzi do spadku masy ciała, w tym ubytku tkanki tłuszczowej, na skutek redukcji dostarczanych kalorii, co spowodowane jest obniżonym apetytem (regulator pragnienia).

Semaglutyd poza hamowaniem łaknienia obniża chęć spożywania produktów wysokotłuszczowych. W badaniach zaobserwowano pozytywny wpływ semaglutydu na poziom lipidów, redukcję procesu zapalnego oraz obniżenie skurczowego ciśnienia krwi. Dodatkowo u zwierząt, którym podawano semaglutyd, odnotowano przeciwdziałanie rozwojowi oraz redukcję stanu zapalnego blaszki miażdżycowej, co powodowało zahamowanie rozwoju miażdżycy.

Kto powinien stosować semaglutyd?

Lek zawierający semaglutyd wskazany jest do przyjmowania u dorosłych pacjentów z niedostatecznie kontrolowaną cukrzycą typu 2, przy jednoczesnym stosowaniu zbilansowanej diety oraz włączeniu aktywności fizycznej. Semaglutyd stosuje się w monoterapii chorych na cukrzycę typu 2, którzy nie mogą przyjmować metforminy na skutek nietolerancji lub innych przeciwwskazań. Semaglutyd może być również wskazany do leczenia cukrzycy w połączeniu z innymi lekami.

Sprawdź Strefę Sportu na DOZ.pl, gdzie znajdziesz suplementy diety, odżywki, witaminy i minerały dla sportowców, a także sprzęt sportowy i preparaty na odchudzanie.

Polecane dla Ciebie

Dlaczego semaglutyd jest modny w social mediach jako lek na odchudzanie?

W jednym z badań wykazano, że stosowanie semaglutydu u pacjentów z otyłością, niechorujących na cukrzycę typu 2, spowodowało obniżenie masy ciała. W badaniu wzięło udział 957 osób, a 65% stanowiły kobiety. Żaden z uczestników nie chorował na cukrzycę, a ich wskaźnik BMI był powyżej 30. Uczestników losowo przydzielono do siedmiu grup. W pięciu grupach podawano różne dawki leku: od 0,05 mg do 0,4 mg semaglutydu raz dziennie. W szóstej grupie podawano placebo, a w siódmej 3 mg leku przeciwcukrzycowego – liraglutydu. Dodatkowo każdego miesiąca badani korzystali z konsultacji dietetycznych oraz porad dotyczących ćwiczeń. Po roku badania zaobserwowano, że wszyscy badani, którym podawano semaglutyd, odnotowali większy spadek masy ciała niż osoby przyjmujące placebo. Jednak inne badanie z 2022 roku wykazało, że po upływie roku od zaprzestania podawania semaglutydu osobom otyłym niechorującym na cukrzycę pojawiło się gwałtowne cofnięcie rezultatów. Odnotowano, że u tych osób 2/3 zgubionych kilogramów wróciło. Analogicznie efekty cofnęły się w przypadku wcześniej uzyskanych pozytywnych rezultatów dla parametrów układu krwionośnego.

Skutki uboczne stosowania semaglutydu u osób, które nie mają cukrzycy

Przyjmowanie semaglutydu może prowadzić do wystąpienia skutków ubocznych ze strony przewodu pokarmowego. W trakcie badań klinicznych najczęściej zgłaszano zaburzenia ze strony żołądka i jelit. Bardzo często obserwowano nudności, biegunkę oraz wymioty. Zazwyczaj działania niepożądane występowały krótkotrwale i miały łagodną postać. Warto jednak pamiętać, że objawy te mogą powodować odwodnienie, co może prowadzić do pogorszenia funkcjonowania nerek.

Jak dawkować semaglutyd?

Szczegółowe dawkowanie semaglutydu ustala lekarz prowadzący. Nie należy przyjmować leku na własną rękę bez wskazań diabetologa. Zazwyczaj rekomendowane jest podawanie dawki początkowej 0,25 mg semaglutydu 1 raz w tygodniu. Po 4 tygodniach terapii dawkę leku podwyższa się do 0,5 mg 1 raz w tygodniu. Po minimum miesiącu zażywania semaglutydu w dawce 0,5 mg/tydzień dawkowanie można zwiększyć do 1 mg/tydzień. Jeśli istnieje dalsza potrzeba poprawy kontroli glikemii, po minimum 4 tygodniach stosowania dawki 1 mg/tydzień ponownie można zwiększyć dawkę do 2 mg przyjmowanych raz na tydzień. Niewskazane jest przyjmowanie semaglutydu w dawce powyżej 2 mg na tydzień. W przypadku stosowania metforminy i/lub tiazolidynodionu lub inhibitora SGLT2 w połączeniu z semaglutydem zazwyczaj dawki tych leków nie są zmienianie. Natomiast połączenie semaglutydu z insuliną lub pochodnymi sulfonylomocznika może wymagać obniżenia dotychczas stosowanej dawki tych leków, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia hipoglikemii. Wówczas konieczne jest samodzielne dokonywanie pomiarów stężenia glukozy we krwi celem dobrania właściwej dawki insuliny lub pochodnych sulfonylomocznika. Rekomendowane jest stopniowe i łagodne obniżanie dawki insuliny.

Z czym nie łączyć semaglutydu? Interakcje

Przeciwwskazane jest stosowanie semaglutydu u osób chorych na cukrzycę typu 1, w terapii cukrzycopochodnej kwasicy ketonowej oraz zastoinowej niewydolności serca klasy IV według NYHA.

Stosowanie semaglutydu powoduje opóźnienie opróżniania żołądka, co może przyczyniać się do zmiany szybkości wchłaniania innych leków przyjmowanych doustnie w tym samym czasie. W przypadku osób stosujących doustne leki, które muszą ulec szybkiemu wchłonięciu w przewodzie pokarmowym, niezbędne jest zachowanie ostrożności przy jednoczesnym podawaniu semaglutydu. U pacjentów stosujących lewotyroksynę należy rozważyć monitorowanie czynności tarczycy. U osób przyjmujących warfarynę lub pochodne kumaryny przy jednoczesnym rozpoczęciu terapii semaglutydem wskazana jest częstsza kontrola czasu protrombinowego (INR).

Wyniki badań farmakokinetycznych sugerują, że przyjęcie wielu tabletek łącznie z semaglutydem ma wpływ na wchłanianie leku. Dlatego zalecane jest, aby po przyjęciu doustnym semaglutydu zrobić 30-minutową przerwę przed zastosowaniem innego doustnego produktu leczniczego.

 1. J. Gras-Ozimek, Semaglutide for the treatment of obesity, ResearchGate [online] https://www.researchgate.net/publication/362956718_Semaglutide_for_the_treatment_of_obesity, [dostęp:] 13.02.2023.
 2. W. Bielka i in., Możliwości wykorzystania analogów glukagonopodobnego peptydu-1 w różnych jednostkach chorobowych, PTFarm [online] https://www.ptfarm.pl/PF/przeglad-numerow/-/28922 [do-stęp:] 13.02.2023.
 3. W. Orłowski, GLP-1 agonists in treatment of obesity, ResearchGate [online] https://www.researchgate.net/publication/366896649_GLP-1_agonists_in_treatment_of_obesity [dostęp:] 13.02.2023.
 4. S. L. Anderson, Oral semaglutide in type 2 diabetes, ResearchGate [online] https://www.researchgate.net/publication/338470469_Oral_semaglutide_in_type_2_diabetes [do-stęp:] 13.02.2023.
 5. G. Christou, Semaglutide as a promising antiobesity drug, ResearchGate [online] https://www.researchgate.net/publication/331144561_Semaglutide_as_a_promising_antiobesity_drug [dostęp:] 13.02.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Witamina B2 (ryboflawina) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

  Pękające kąciki ust, chroniczne zmęczenie, pogorszony wzrok – to tylko kilka przykładów objawów, które niesie za sobą niedobór witaminy B2. Ryboflawina bierze udział w wielu procesach metabolicznych organizmu i jest rozpuszczalna w wodzie. Zażywana wraz z innymi witaminami aktywuje ich działanie w organizmie. Jakie produkty zawierają w sobie ryboflawinę? Kiedy i jak zażywać witaminę B2 w formie suplementów diety? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

  Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń wpływa na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Gotu kola (wąkrotka azjatycka) – czym jest i jak działa? Właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

  Sproszkowane ziele wąkrotki azjatyckiej, czyli adaptogenu nazywanego także gotu kola lub brahmi, zaleca się stosować u osób mających problemy z koncentracją i pamięcią. Wąkrotkę można przyjmować zarówno w formie kapsułek, czyli dojelitowo, jak i bezpośrednio na skórę w przypadku wystąpienia problemów dermatologicznych. Gotu kola działa także przeciwlękowo, łagodzi napięcie i niepokój. Jak dawkować gotu kola, ile kosztuje ten adaptogen i czy kobiety w ciąży mogą przyjmować wąkrotkę azjatycką? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Bacopa monnieri – działanie ekstraktu roślinnego eliksiru życia. Czy suplementowanie pomaga szybciej się uczyć?

  Bacopa monnieri, czyli bakopa drobnolistna, jest suplementem diety polecanym przed istotnymi egzaminami, jak matura czy sesja, ponieważ wspomaga pamięć i koncentrację. Korzystnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Suplementowanie Bacopa zalecane jest także w trakcie terapii chorób neurodegradacyjnych, takich jak Alzhaimer lub Parkinson. Przez niektórych roślina nazywana jest „eliksirem życia”, ponieważ poprawia samopoczucie, łagodzi stres i napięcie. Dodatkowo ma także działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jak suplementować Bacopa monnieri? Czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten preparat? Na jaki procent standaryzacji suplementu zwrócić uwagę, kupując brahmi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Tetracykliny na trądzik pospolity – jak zwiększyć skuteczność antybiotyków?

  Tetracykliny stosowane są zazwyczaj w leczeniu trądziku pospolitego (łac. acne vulgaris) o średnim i dużym nasileniu, ze zmianami zapalnymi w postaci grudek, krost, guzków, cyst, nacieków, a także trądziku różowatego (łac. acne rosacea). Podawane są w formie tabletek doustnych lub maści zewnętrznej. Zazwyczaj terapię przeciwtrądzikową z wykorzystaniem tetracyklin ordynuje dermatolog. Dzieje się tak wówczas, kiedy dotychczas zażywane produkty do stosowania zewnętrznego były nieskuteczne.

 • Zastrzyki antykoncepcyjne – czy są skuteczne? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

  Według badań skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych wynosi około 99% w przypadku stosowania ich zgodnie z zaleceniami. Jednakże skuteczność ta może być niższa w przypadku nieregularnego stosowania lub gdy nastąpi opóźnienie w podaniu kolejnej dawki. Ważne jest, aby pamiętać, że zastrzyki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc w przypadku ryzyka infekcji należy stosować dodatkową ochronę, taką jak na przykład prezerwatywy.

 • Jakie właściwości ma olejek z drzewa herbacianego? Jak go stosować na skórę?

  Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się na drodze destylacji z parą wodną surowca z rośliny łac. Melaleuca alternifolia. Kolonizatorzy australijscy odkryli tę roślinę w 1770 r. i, naśladując zamieszkujących tamte tereny Aborygenów, zaczęli wykorzystywać jej liście do zaparzania esencjonalnego napoju na wzór herbaty. Stąd też wzięła się nazwa rośliny. Kiedy, jak i na co stosować olejek z drzewa herbacianego? Czy olejek z drzewa herbacianego powinna stosować osoba, która ma trądzik?

 • Na co stosować szafran? Właściwości lecznicze, dawkowanie

  Już w starożytności wykorzystywano szafran do poprawiania smaku jedzenia, do barwienia tkanin, a także w lecznictwie. Szafran stanowi najdroższą przyprawę świata. Posiada charakterystyczny smak oraz barwę. Jego walory smakowe doceniane są w kuchni, a ostatnimi czasy zainteresowanie wzbudzają jego właściwości lecznicze. Warto jednak podkreślić, że szafran można przyjmować doustnie jedynie w niewielkich ilościach, ponieważ jego nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij