Otyła osoba mierzy obwód talii centrymeterm, a obok na stole lezy szklanka wody i tabletki. Byc może ma cukrzycę
Alicja Świątek

Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

 1. Co to jest semaglutyd? Jakie ma właściwości?
 2. Kto powinien stosować semaglutyd?
 3. Dlaczego semaglutyd jest modny w social mediach jako lek na odchudzanie?
 4. Skutki uboczne stosowania semaglutydu u osób, które nie mają cukrzycy
 5. Jak dawkować semaglutyd?
 6. Z czym nie łączyć semaglutydu? Interakcje

Semaglutyd jest lekiem hipoglikemicznym. Reguluje poziom glukozy we krwi. Stosuje się go w cukrzycy typu 2. Mechanizm działania semaglutydu polega na aktywacji receptorów GLP-1. Semaglutyd wydawany jest w aptekach jedynie na receptę. Dodatkowym efektem stosowania semaglutydu jest redukcja masy ciała. Z tego względu semaglutyd budzi zainteresowanie u osób chcących zgubić zbędne kilogramy. Temat tego preparatu jest obecnie jednym z trendów w social mediach.

Co to jest semaglutyd? Jakie ma właściwości?

Semaglutyd jest lekiem stosowanym w leczeniu cukrzycy typu 2. Wykazuje właściwości hipoglikemizujące. Jest agonistą receptora GLP-1 (glukonopodobnego peptydu 1). GLP-1 jest naturalnym hormonem występującym w organizmie ludzkim. Receptory GLP-1 znajdują się m.in. w trzustce i mózgu, w wyniku czego hormon ten wykazuje wielokierunkowe działanie na normowanie apetytu i poziomu glukozy (glikemię). Dodatkowo GLP-1 wpływa na regulowanie pracy układu sercowo-naczyniowego, a receptory GLP-1 znajdują się w sercu i układzie krążenia, naczyniach układu immunologicznego oraz w nerkach. Semaglutyd wiąże się z receptorem GLP-1 selektywnie i powoduje jego aktywację. Prowadzi to do regulowania stężenia glukozy we krwi. W przypadku podwyższonego poziomu glukozy (hiperglikemii) we krwi następuje pobudzenie uwalniania insuliny oraz ograniczenie wydzielania glukagonu, co prowadzi do obniżenia poziomu cukru we krwi. Dodatkowo następuje niewielkie spowolnienie wczesnego opróżniania żołądka po jedzeniu. W sytuacji obniżonego poziomu glukozy we krwi (hipoglikemii) semaglutyd nie wpływa na uwalnianie glukagonu, a jedynie ogranicza wydzielanie insuliny.

Podczas przyjmowania semaglutydu dochodzi do spadku masy ciała, w tym ubytku tkanki tłuszczowej, na skutek redukcji dostarczanych kalorii, co spowodowane jest obniżonym apetytem (regulator pragnienia).

Semaglutyd poza hamowaniem łaknienia obniża chęć spożywania produktów wysokotłuszczowych. W badaniach zaobserwowano pozytywny wpływ semaglutydu na poziom lipidów, redukcję procesu zapalnego oraz obniżenie skurczowego ciśnienia krwi. Dodatkowo u zwierząt, którym podawano semaglutyd, odnotowano przeciwdziałanie rozwojowi oraz redukcję stanu zapalnego blaszki miażdżycowej, co powodowało zahamowanie rozwoju miażdżycy.

Kto powinien stosować semaglutyd?

Lek zawierający semaglutyd wskazany jest do przyjmowania u dorosłych pacjentów z niedostatecznie kontrolowaną cukrzycą typu 2, przy jednoczesnym stosowaniu zbilansowanej diety oraz włączeniu aktywności fizycznej. Semaglutyd stosuje się w monoterapii chorych na cukrzycę typu 2, którzy nie mogą przyjmować metforminy na skutek nietolerancji lub innych przeciwwskazań. Semaglutyd może być również wskazany do leczenia cukrzycy w połączeniu z innymi lekami.

Sprawdź Strefę Sportu na DOZ.pl, gdzie znajdziesz suplementy diety, odżywki, witaminy i minerały dla sportowców, a także sprzęt sportowy i preparaty na odchudzanie.

Powiązane produkty

Dlaczego semaglutyd jest modny w social mediach jako lek na odchudzanie?

W jednym z badań wykazano, że stosowanie semaglutydu u pacjentów z otyłością, niechorujących na cukrzycę typu 2, spowodowało obniżenie masy ciała. W badaniu wzięło udział 957 osób, a 65% stanowiły kobiety. Żaden z uczestników nie chorował na cukrzycę, a ich wskaźnik BMI był powyżej 30. Uczestników losowo przydzielono do siedmiu grup. W pięciu grupach podawano różne dawki leku: od 0,05 mg do 0,4 mg semaglutydu raz dziennie. W szóstej grupie podawano placebo, a w siódmej 3 mg leku przeciwcukrzycowego – liraglutydu. Dodatkowo każdego miesiąca badani korzystali z konsultacji dietetycznych oraz porad dotyczących ćwiczeń. Po roku badania zaobserwowano, że wszyscy badani, którym podawano semaglutyd, odnotowali większy spadek masy ciała niż osoby przyjmujące placebo. Jednak inne badanie z 2022 roku wykazało, że po upływie roku od zaprzestania podawania semaglutydu osobom otyłym niechorującym na cukrzycę pojawiło się gwałtowne cofnięcie rezultatów. Odnotowano, że u tych osób 2/3 zgubionych kilogramów wróciło. Analogicznie efekty cofnęły się w przypadku wcześniej uzyskanych pozytywnych rezultatów dla parametrów układu krwionośnego.

Czy wiesz, że semaglutyd może zapobiegać zawałom serca i udarom mózgu? Dowiedz się więcej na DOZ.pl

Skutki uboczne stosowania semaglutydu u osób, które nie mają cukrzycy

Przyjmowanie semaglutydu może prowadzić do wystąpienia skutków ubocznych ze strony przewodu pokarmowego. W trakcie badań klinicznych najczęściej zgłaszano zaburzenia ze strony żołądka i jelit. Bardzo często obserwowano nudności, biegunkę oraz wymioty. Zazwyczaj działania niepożądane występowały krótkotrwale i miały łagodną postać. Warto jednak pamiętać, że objawy te mogą powodować odwodnienie, co może prowadzić do pogorszenia funkcjonowania nerek.

Jak dawkować semaglutyd?

Szczegółowe dawkowanie semaglutydu ustala lekarz prowadzący. Nie należy przyjmować leku na własną rękę bez wskazań diabetologa. Zazwyczaj rekomendowane jest podawanie dawki początkowej 0,25 mg semaglutydu 1 raz w tygodniu. Po 4 tygodniach terapii dawkę leku podwyższa się do 0,5 mg 1 raz w tygodniu. Po minimum miesiącu zażywania semaglutydu w dawce 0,5 mg/tydzień dawkowanie można zwiększyć do 1 mg/tydzień. Jeśli istnieje dalsza potrzeba poprawy kontroli glikemii, po minimum 4 tygodniach stosowania dawki 1 mg/tydzień ponownie można zwiększyć dawkę do 2 mg przyjmowanych raz na tydzień. Niewskazane jest przyjmowanie semaglutydu w dawce powyżej 2 mg na tydzień. W przypadku stosowania metforminy i/lub tiazolidynodionu lub inhibitora SGLT2 w połączeniu z semaglutydem zazwyczaj dawki tych leków nie są zmienianie. Natomiast połączenie semaglutydu z insuliną lub pochodnymi sulfonylomocznika może wymagać obniżenia dotychczas stosowanej dawki tych leków, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia hipoglikemii. Wówczas konieczne jest samodzielne dokonywanie pomiarów stężenia glukozy we krwi celem dobrania właściwej dawki insuliny lub pochodnych sulfonylomocznika. Rekomendowane jest stopniowe i łagodne obniżanie dawki insuliny.

Z czym nie łączyć semaglutydu? Interakcje

Przeciwwskazane jest stosowanie semaglutydu u osób chorych na cukrzycę typu 1, w terapii cukrzycopochodnej kwasicy ketonowej oraz zastoinowej niewydolności serca klasy IV według NYHA.

Stosowanie semaglutydu powoduje opóźnienie opróżniania żołądka, co może przyczyniać się do zmiany szybkości wchłaniania innych leków przyjmowanych doustnie w tym samym czasie. W przypadku osób stosujących doustne leki, które muszą ulec szybkiemu wchłonięciu w przewodzie pokarmowym, niezbędne jest zachowanie ostrożności przy jednoczesnym podawaniu semaglutydu. U pacjentów stosujących lewotyroksynę należy rozważyć monitorowanie czynności tarczycy. U osób przyjmujących warfarynę lub pochodne kumaryny przy jednoczesnym rozpoczęciu terapii semaglutydem wskazana jest częstsza kontrola czasu protrombinowego (INR).

Wyniki badań farmakokinetycznych sugerują, że przyjęcie wielu tabletek łącznie z semaglutydem ma wpływ na wchłanianie leku. Dlatego zalecane jest, aby po przyjęciu doustnym semaglutydu zrobić 30-minutową przerwę przed zastosowaniem innego doustnego produktu leczniczego.

 1. J. Gras-Ozimek, Semaglutide for the treatment of obesity, ResearchGate [online] https://www.researchgate.net/publication/362956718_Semaglutide_for_the_treatment_of_obesity, [dostęp:] 13.02.2023.
 2. W. Bielka i in., Możliwości wykorzystania analogów glukagonopodobnego peptydu-1 w różnych jednostkach chorobowych, PTFarm [online] https://www.ptfarm.pl/PF/przeglad-numerow/-/28922 [do-stęp:] 13.02.2023.
 3. W. Orłowski, GLP-1 agonists in treatment of obesity, ResearchGate [online] https://www.researchgate.net/publication/366896649_GLP-1_agonists_in_treatment_of_obesity [dostęp:] 13.02.2023.
 4. S. L. Anderson, Oral semaglutide in type 2 diabetes, ResearchGate [online] https://www.researchgate.net/publication/338470469_Oral_semaglutide_in_type_2_diabetes [do-stęp:] 13.02.2023.
 5. G. Christou, Semaglutide as a promising antiobesity drug, ResearchGate [online] https://www.researchgate.net/publication/331144561_Semaglutide_as_a_promising_antiobesity_drug [dostęp:] 13.02.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Lukrecja – co to za roślina? Właściwości, działanie, przeciwwskazania

  Któż z nas chociaż jeden raz w życiu nie zetknął się z niezwykłymi, czarnymi cukierkami o ślimakowatym kształcie? Ponoć albo się je kocha, albo nienawidzi. Charakterystyczny kolor i smak słodycze te zawdzięczają zawartości ekstraktu z lukrecji – rośliny, nad której bogactwem zastosowań warto się pochylić. Czym zatem jest lukrecja, jakie ma właściwości i jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie?

 • Co to jest colostrum bovinum (siara bydlęca)? Colostrum na odporność – dla dzieci i dorosłych

  Colostrum, inaczej siara, to naturalne bogactwo związków wspomagających nie tylko odporność, ale również wpływających pozytywnie na poziom żelaza. Ostatnio zyskuje na popularności względem tradycyjnych środków na odporność, mogą ją przyjmować także niemowlęta i dzieci. Rodzaje siary są różne – od bydlęcej, przez owczą, po kozią. Kiedy warto zastosować colostrum? Jakie preparaty znajdziemy na aptecznej półce?

 • Tran – właściwości. Czy tran wpływa na odporność?

  https://www.doz.pl/czytelnia/a15962-Omega-3__wlasciwosci_zrodla_zapotrzebowanie_na_kwasy_tluszczowe_omega-3Tran to olej otrzymywany z dorsza atlantyckiego lub innych ryb dorszowatych (olej z wątroby rekina nie jest tranem, ma bowiem inny skład i inne właściwości). Tran zawiera witaminę D i A, a także kwasy omega-3 (DHA i EPA), które mają korzystny wpływ na układ odpornościowy, nerwowy oraz krwionośny. Kiedy stosować olej z wątroby dorsza? Jak wybrać najlepszy tran dla dziecka i dla osoby dorosłej?

 • Domowe sposoby na wzmocnienie odporności – jak w prosty sposób wzmocnić organizm?

  Stosowanie domowych sposobów na odporność może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem, które z jednej strony pomoże w uniknięciu rozwoju infekcji, a z drugiej wspomoże terapię lekami, poprzez pobudzenie układu immunologicznego. W poprawie kondycji układu odporności istotne jest przestrzeganie kilku zasad, zaczynając od codziennego obowiązku zjedzenia pożywnego śniadania, kończąc na suplementacji żelaza i kwasów omega-3, których być może w pełni nie dostarczamy wraz z posiłkami. Dbając o naszą odporność niezmiernie istotne jest dbanie o nasz układ pokarmowy. Jakie suplementy przyjmować, czego unikać, a nad czym popracować w trosce o odporności? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Suplementy i witaminy na odporność – jak uniknąć infekcji?

  Suplementy na odporność stały się bardzo popularne szczególnie w okresie pandemii COVID-19. Sięgamy po nie równie często w okresie zmieniających się pór roku, licząc, że pomogą nam uniknąć infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Preparaty na odporność mają przede wszystkim stymulować układ immunologiczny tak, aby ten szybciej i mocniej odpowiadał na atakujące go patogeny chorobotwórcze. Jak wybrać najlepsze suplementy zwiększające odporność, jak je dawkować i czy można je zażywać będąc w ciąży?

 • Dlaczego profilaktyczne picie płynu Lugola jest niebezpieczne dla zdrowia?

  W ostatnich dniach bardzo wzrosło zainteresowanie płynem Lugola. Niektórzy próbują stosować go profilaktycznie, a nie z powodu wyraźnych wskazań zdrowotnych. Wprawdzie płyn Lugola wykazuje działanie antyseptyczne, a znajdujący się w nim jod wpływa korzystnie na pracę tarczycy, ale zażywanie go na „własną rękę” może mieć bardzo negatywne, a wręcz tragiczne w skutkach konsekwencje. Dlaczego nie powinniśmy stosować płynu Lugola bez wyraźnych wskazań lekarskich i czym jest trądzik jodowy? 

 • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

  Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

 • Jad pszczeli – jakie ma właściwości lecznicze?

  Jad wytwarzany przez pszczoły miodne (Apis mellifera) to bezwonna, bezbarwna, gorzka ciecz, zawierająca mieszaninę różnych aktywnych substancji, takich jak peptydy, białka o właściwościach enzymatycznych czy biogenne aminy. Mimo że jest toksyną, która może prowadzić do wystąpienia reakcji alergicznej, to posiada także liczne właściwości prozdrowotne. Jakie są wyniki badań dotyczących jadu pszczelego?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij