Otyła osoba mierzy obwód talii centrymeterm, a obok na stole lezy szklanka wody i tabletki. Byc może ma cukrzycę
Alicja Świątek

Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

  1. Co to jest semaglutyd? Jakie ma właściwości?
  2. Kto powinien stosować semaglutyd?
  3. Dlaczego semaglutyd jest modny w social mediach jako lek na odchudzanie?
  4. Skutki uboczne stosowania semaglutydu u osób, które nie mają cukrzycy
  5. Jak dawkować semaglutyd?
  6. Z czym nie łączyć semaglutydu? Interakcje

Semaglutyd jest lekiem hipoglikemicznym. Reguluje poziom glukozy we krwi. Stosuje się go w cukrzycy typu 2. Mechanizm działania semaglutydu polega na aktywacji receptorów GLP-1. Semaglutyd wydawany jest w aptekach jedynie na receptę. Dodatkowym efektem stosowania semaglutydu jest redukcja masy ciała. Z tego względu semaglutyd budzi zainteresowanie u osób chcących zgubić zbędne kilogramy. Temat tego preparatu jest obecnie jednym z trendów w social mediach.

Co to jest semaglutyd? Jakie ma właściwości?

Semaglutyd jest lekiem stosowanym w leczeniu cukrzycy typu 2. Wykazuje właściwości hipoglikemizujące. Jest agonistą receptora GLP-1 (glukonopodobnego peptydu 1). GLP-1 jest naturalnym hormonem występującym w organizmie ludzkim. Receptory GLP-1 znajdują się m.in. w trzustce i mózgu, w wyniku czego hormon ten wykazuje wielokierunkowe działanie na normowanie apetytu i poziomu glukozy (glikemię). Dodatkowo GLP-1 wpływa na regulowanie pracy układu sercowo-naczyniowego, a receptory GLP-1 znajdują się w sercu i układzie krążenia, naczyniach układu immunologicznego oraz w nerkach. Semaglutyd wiąże się z receptorem GLP-1 selektywnie i powoduje jego aktywację. Prowadzi to do regulowania stężenia glukozy we krwi. W przypadku podwyższonego poziomu glukozy (hiperglikemii) we krwi następuje pobudzenie uwalniania insuliny oraz ograniczenie wydzielania glukagonu, co prowadzi do obniżenia poziomu cukru we krwi. Dodatkowo następuje niewielkie spowolnienie wczesnego opróżniania żołądka po jedzeniu. W sytuacji obniżonego poziomu glukozy we krwi (hipoglikemii) semaglutyd nie wpływa na uwalnianie glukagonu, a jedynie ogranicza wydzielanie insuliny.

Podczas przyjmowania semaglutydu dochodzi do spadku masy ciała, w tym ubytku tkanki tłuszczowej, na skutek redukcji dostarczanych kalorii, co spowodowane jest obniżonym apetytem (regulator pragnienia).

Semaglutyd poza hamowaniem łaknienia obniża chęć spożywania produktów wysokotłuszczowych. W badaniach zaobserwowano pozytywny wpływ semaglutydu na poziom lipidów, redukcję procesu zapalnego oraz obniżenie skurczowego ciśnienia krwi. Dodatkowo u zwierząt, którym podawano semaglutyd, odnotowano przeciwdziałanie rozwojowi oraz redukcję stanu zapalnego blaszki miażdżycowej, co powodowało zahamowanie rozwoju miażdżycy.

Kto powinien stosować semaglutyd?

Lek zawierający semaglutyd wskazany jest do przyjmowania u dorosłych pacjentów z niedostatecznie kontrolowaną cukrzycą typu 2, przy jednoczesnym stosowaniu zbilansowanej diety oraz włączeniu aktywności fizycznej. Semaglutyd stosuje się w monoterapii chorych na cukrzycę typu 2, którzy nie mogą przyjmować metforminy na skutek nietolerancji lub innych przeciwwskazań. Semaglutyd może być również wskazany do leczenia cukrzycy w połączeniu z innymi lekami.

Sprawdź Strefę Sportu na DOZ.pl, gdzie znajdziesz suplementy diety, odżywki, witaminy i minerały dla sportowców, a także sprzęt sportowy i preparaty na odchudzanie.

Powiązane produkty

Dlaczego semaglutyd jest modny w social mediach jako lek na odchudzanie?

W jednym z badań wykazano, że stosowanie semaglutydu u pacjentów z otyłością, niechorujących na cukrzycę typu 2, spowodowało obniżenie masy ciała. W badaniu wzięło udział 957 osób, a 65% stanowiły kobiety. Żaden z uczestników nie chorował na cukrzycę, a ich wskaźnik BMI był powyżej 30. Uczestników losowo przydzielono do siedmiu grup. W pięciu grupach podawano różne dawki leku: od 0,05 mg do 0,4 mg semaglutydu raz dziennie. W szóstej grupie podawano placebo, a w siódmej 3 mg leku przeciwcukrzycowego – liraglutydu. Dodatkowo każdego miesiąca badani korzystali z konsultacji dietetycznych oraz porad dotyczących ćwiczeń. Po roku badania zaobserwowano, że wszyscy badani, którym podawano semaglutyd, odnotowali większy spadek masy ciała niż osoby przyjmujące placebo. Jednak inne badanie z 2022 roku wykazało, że po upływie roku od zaprzestania podawania semaglutydu osobom otyłym niechorującym na cukrzycę pojawiło się gwałtowne cofnięcie rezultatów. Odnotowano, że u tych osób 2/3 zgubionych kilogramów wróciło. Analogicznie efekty cofnęły się w przypadku wcześniej uzyskanych pozytywnych rezultatów dla parametrów układu krwionośnego.

Czy wiesz, że semaglutyd może zapobiegać zawałom serca i udarom mózgu? Dowiedz się więcej na DOZ.pl

Skutki uboczne stosowania semaglutydu u osób, które nie mają cukrzycy

Przyjmowanie semaglutydu może prowadzić do wystąpienia skutków ubocznych ze strony przewodu pokarmowego. W trakcie badań klinicznych najczęściej zgłaszano zaburzenia ze strony żołądka i jelit. Bardzo często obserwowano nudności, biegunkę oraz wymioty. Zazwyczaj działania niepożądane występowały krótkotrwale i miały łagodną postać. Warto jednak pamiętać, że objawy te mogą powodować odwodnienie, co może prowadzić do pogorszenia funkcjonowania nerek.

Jak dawkować semaglutyd?

Szczegółowe dawkowanie semaglutydu ustala lekarz prowadzący. Nie należy przyjmować leku na własną rękę bez wskazań diabetologa. Zazwyczaj rekomendowane jest podawanie dawki początkowej 0,25 mg semaglutydu 1 raz w tygodniu. Po 4 tygodniach terapii dawkę leku podwyższa się do 0,5 mg 1 raz w tygodniu. Po minimum miesiącu zażywania semaglutydu w dawce 0,5 mg/tydzień dawkowanie można zwiększyć do 1 mg/tydzień. Jeśli istnieje dalsza potrzeba poprawy kontroli glikemii, po minimum 4 tygodniach stosowania dawki 1 mg/tydzień ponownie można zwiększyć dawkę do 2 mg przyjmowanych raz na tydzień. Niewskazane jest przyjmowanie semaglutydu w dawce powyżej 2 mg na tydzień. W przypadku stosowania metforminy i/lub tiazolidynodionu lub inhibitora SGLT2 w połączeniu z semaglutydem zazwyczaj dawki tych leków nie są zmienianie. Natomiast połączenie semaglutydu z insuliną lub pochodnymi sulfonylomocznika może wymagać obniżenia dotychczas stosowanej dawki tych leków, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia hipoglikemii. Wówczas konieczne jest samodzielne dokonywanie pomiarów stężenia glukozy we krwi celem dobrania właściwej dawki insuliny lub pochodnych sulfonylomocznika. Rekomendowane jest stopniowe i łagodne obniżanie dawki insuliny.

Z czym nie łączyć semaglutydu? Interakcje

Przeciwwskazane jest stosowanie semaglutydu u osób chorych na cukrzycę typu 1, w terapii cukrzycopochodnej kwasicy ketonowej oraz zastoinowej niewydolności serca klasy IV według NYHA.

Stosowanie semaglutydu powoduje opóźnienie opróżniania żołądka, co może przyczyniać się do zmiany szybkości wchłaniania innych leków przyjmowanych doustnie w tym samym czasie. W przypadku osób stosujących doustne leki, które muszą ulec szybkiemu wchłonięciu w przewodzie pokarmowym, niezbędne jest zachowanie ostrożności przy jednoczesnym podawaniu semaglutydu. U pacjentów stosujących lewotyroksynę należy rozważyć monitorowanie czynności tarczycy. U osób przyjmujących warfarynę lub pochodne kumaryny przy jednoczesnym rozpoczęciu terapii semaglutydem wskazana jest częstsza kontrola czasu protrombinowego (INR).

Wyniki badań farmakokinetycznych sugerują, że przyjęcie wielu tabletek łącznie z semaglutydem ma wpływ na wchłanianie leku. Dlatego zalecane jest, aby po przyjęciu doustnym semaglutydu zrobić 30-minutową przerwę przed zastosowaniem innego doustnego produktu leczniczego.

  1. J. Gras-Ozimek, Semaglutide for the treatment of obesity, ResearchGate [online] https://www.researchgate.net/publication/362956718_Semaglutide_for_the_treatment_of_obesity, [dostęp:] 13.02.2023.
  2. W. Bielka i in., Możliwości wykorzystania analogów glukagonopodobnego peptydu-1 w różnych jednostkach chorobowych, PTFarm [online] https://www.ptfarm.pl/PF/przeglad-numerow/-/28922 [do-stęp:] 13.02.2023.
  3. W. Orłowski, GLP-1 agonists in treatment of obesity, ResearchGate [online] https://www.researchgate.net/publication/366896649_GLP-1_agonists_in_treatment_of_obesity [dostęp:] 13.02.2023.
  4. S. L. Anderson, Oral semaglutide in type 2 diabetes, ResearchGate [online] https://www.researchgate.net/publication/338470469_Oral_semaglutide_in_type_2_diabetes [do-stęp:] 13.02.2023.
  5. G. Christou, Semaglutide as a promising antiobesity drug, ResearchGate [online] https://www.researchgate.net/publication/331144561_Semaglutide_as_a_promising_antiobesity_drug [dostęp:] 13.02.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl