
Semaglutyd może pomóc zapobiegać zawałom serca i udarom mózgu
Wyniki dużego badania klinicznego sugerują, że leki zawierające semaglutyd (stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz otyłości bądź nadwagi z co najmniej jednym współistniejącym schorzeniem związanym z nadmierną masą ciała) mogą również obniżać ryzyko wystąpienia tzw. zdarzeń sercowo-naczyniowych.
Semaglutyd może zmniejszać ryzyko zawałów serca i udarów mózgu
Nowe badanie kliniczne opublikowane w czasopiśmie „New England Journal of Medicine”, którego wyniki zaprezentowano podczas sesji naukowej American Heart Association Scientific Sessions, wskazuje, że semaglutyd, czyli analog glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), może pozytywnie wpływać na układ krążenia. Dowody pokazują, że pacjenci leczeni lekami takimi jak Ozempic czy Wegovy mieli zmniejszone ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu.
Wieloośrodkowe, podwójnie zaślepione, randomizowane, kontrolowane placebo badanie SELECT (Semaglutide and Cardiovascular Outcomes in Patients with Overweight or Obesity Who Do Not Have Diabetes) pokazało, że semaglutyd zmniejsza ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych o 20% u dorosłych z nadwagą lub otyłością i rozpoznaną chorobą układu krążenia, którzy nie chorują na cukrzycę (ogólne ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych spadło o 20%, ryzyko zawału serca o 28%, a udaru mózgu o 7%). Co istotne, wcześniej wykazano już, że lek zmniejsza liczbę takich zdarzeń u pacjentów z cukrzycą typu 2. W testach wzięło udział ponad 17 000 osób, a średni okres obserwacji wynosił 40 miesięcy.
Na co pomaga semaglutyd?
Wyniki badania SELECT są istotne, ponieważ początkowo semaglutyd był przepisywany pacjentom, którzy chorują na cukrzycę typu 2 – w Polsce w dalszym ciągu Ozempic jest zarejestrowany w leczeniu cukrzycy. Tymczasem w ciągu ostatniego roku wzrosło zainteresowanie tą substancją ze względu na jej rolę we wspomaganiu procesu odchudzania. Pojawił się lek Wegovy (w Polsce w październiku 2023 roku, w imporcie interwencyjnym), który jest wskazany do stosowania wraz z dietą o obniżonej wartości kalorycznej i ze zwiększonym wysiłkiem fizycznym w celu zmniejszenia i utrzymania masy ciała u dorosłych pacjentów, u których początkowa wartość wskaźnika masy ciała (BMI) wynosi ≥30 kg/m2 (otyłość) lub ≥27 kg/m2 do <30 kg/m2 (nadwaga), z co najmniej jednym współistniejącym schorzeniem związanym z nadmierną wagą – np. stan przedcukrzycowy, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, dyslipidemia, obturacyjny bezdech senny lub choroba sercowo-naczyniowa. Cena leku Wegovy to od około 1200 do 1800 zł.
Omawiane badanie potwierdza szereg korzyści ze stosowania leków z semaglutydem. Oprócz spadku ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych o 20% u badanych odnotowano również spadek masy ciała o średnio 9,39%. U grupy przyjmującej semaglutyd zaobserwowano ponadto poprawę ciśnienia krwi oraz obniżenie poziomu cholesterolu i A1C (hemoglobiny glikowanej). Inne badania wykazały również, że substancja ta może być stosowana w celu poprawy objawów u pacjentów z niewydolnością serca, w szczególności niewydolnością serca z zachowaną frakcją wyrzutową (HFpEF).
Skutki uboczne stosowania semaglutydu
W badaniu SELECT nie stwierdzono nieoczekiwanych skutków ubocznych związanych z bezpieczeństwem stosowania semaglutydu. Leczenie semaglutydem przerwało 16,6% uczestników (w grupie placebo było to 8,2%), głównie z powodu objawów ze strony przewodu pokarmowego, przede wszystkim nudności i biegunki. Takie działania niepożądane są dość częste w przypadku stosowania leków z semaglutydem, szczególnie po rozpoczęciu leczenia lub po zwiększeniu dawki. Co ważne, stosowanie semaglutydu nie wiązało się z większym ryzykiem wystąpienia ciężkich zaburzeń żołądkowo-jelitowych, zapalenia trzustki, zaburzeń psychicznych lub uszkodzenia nerek.