zatrzyk w burzch wykonywany przez osobę otyłą
Ewelina Sochacka

Glutydy mogą uszkodzić żołądek i wywołać zapalenie trzustki

Ostatnio wiele uwagi poświęca się stosowaniu agonistów GLP-1 w celu utraty wagi, a nie w celu leczenia cukrzycy lub osób z tzw. otyłością olbrzymią. Pierwsze badania pokazują, że agoniści GLP-1 mają potencjalne skutki uboczne, w tym paraliż żołądka, czyli gastroparezę.

Pierwsze informacje o skutkach ubocznych stosowania glutydu w celu utraty wagi

Poprzednie badania wykazały, że leki te – należące do klasy leków zwanych agonistami GLP-1 – skutecznie wspierają utratę wagi. Jednak, podobnie jak wszystkie leki, agoniści GLP-1 mają również potencjalne skutki uboczne, takie jak nudności, wymioty, biegunka i ból głowy. Ze względu na to, że główną rolą agonistów GLP-1 jest spowolnienie opróżniania żołądka, wcześniejsze badania również powiązały te preparaty z możliwym ryzykiem gastroparezy, czyli paraliżu żołądka.

Problemy żołądkowo-jelitowe spowodowane agonistami GLP-1

Badacze odpowiedzialni za badania postanowili ocenić wpływ agonistów GLP-1 na układ pokarmowy, gdy do jednego ze szpitali zgłosił się pacjent, u którego wystąpiły silne nudności i wymioty o niewyjaśnionej przyczynie. Pacjent ten zażywał Ozempic w celu utraty wagi. W literaturze można znaleźć wiele przypadków opisujących objawy podobne do symptomów występujących u tego konkretnego pacjenta.

Nie jest to pierwsze badanie sprawdzające związek pomiędzy stosowaniem agonistów GLP-1 a potencjalnymi problemami żołądkowo-jelitowymi. Badanie opublikowane w styczniu 2022 r. powiązało kilka problemów żołądkowo-jelitowych – w tym ból brzucha, niestrawność, wzdęcia brzucha i refluks żołądkowo-przełykowy – ze stosowaniem agonistów GLP-1. Badania opublikowane w grudniu 2022 r. również wykazały, że stosowanie receptorów GLP-1 było w istotny sposób powiązane z działaniami niepożądanymi ze strony przewodu pokarmowego.

Powiązane produkty

Agoniści GLP-1 a bupropion-naltrekson

Na potrzeby badania sprawdzono dokumentację ubezpieczenia zdrowotnego około 16 milionów osób w Stanach Zjednoczonych, aby znaleźć recepty na semaglutyd lub liraglutyd w latach 2006–2020. Badanie obejmowało dane od osób, u których w ostatnim czasie występowała otyłość, i nie obejmowało osób chorych na cukrzycę lub którym przepisano inny lek przeciwcukrzycowy.

Naukowcy przeanalizowali dane w celu określenia, u ilu osób rozwinęła się jedna z czterech chorób żołądkowo-jelitowych – zapalenie trzustki, niedrożność jelit, gastropareza i choroba dróg żółciowych. Następnie odkrycia te porównano z wynikami osób, które przyjmowały kombinację bupropionu i naltreksonu w celu utraty wagi (leki stosowane oddzielnie mają zupełnie inne przeznaczenie).

Jakie skutki uboczne ma stosowanie glutydów?
Jakie skutki uboczne ma stosowanie glutydów?

Naukowcy odkryli, że uczestnicy, którzy przyjmowali agonistów GLP-1, mieli nieco ponad 9-krotnie większe ryzyko rozwoju zapalenia trzustki, 4,22 razy większe ryzyko niedrożności jelit i 3,67 razy większe ryzyko gastroparezy w porównaniu z osobami, które przyjmowały bupropion-naltrekson. Badacze przyznają jednak, że występowanie takich epizodów ocenia się jako bardzo rzadkie.

Głównym apelem naukowców jest to, aby wyniki badań skłoniły producentów leków do umieszczenia informacji o wykrytym zagrożeniu na ulotce tych preparatów. Kanadyjczycy liczą także na to, że osoby, które korzystają z glutydów w celu schudnięcia – co mogłyby uczynić zmieniając po prostu swój tryb życia (nie są to osoby z otyłością olbrzymią) – będą bardziej ostrożne i być może odstąpią od zażywania leków z powodu pewnego rodzaju mody.

Inni naukowcy podają wyniki analiz w wątpliwość, zadając pytanie, czy analiza miała na celu zweryfikować bezpieczeństwo glutydów, czy podkreślić wyższość leków starszej generacji (te również wywołują pewne skutki uboczne związane z funkcjonowaniem wątroby i nerek), które tracą swój udział w rynku, co nastąpiło na skutek udowodnienia skuteczności nowych zastrzyków.

  1. Y. Zhou i in., Difference in Gastrointestinal Risk Associated with Use of GLP-1 Receptor Agonists: A Real-World Pharmacovigilance Study, www.ncbi.nlm.nih.gov [online] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8763271/ [dostęp:] 17.10.2023.
  2. L. Liu i in., Association between different GLP-1 receptor agonists and gastrointestinal adverse reactions: A real-world disproportionality study based on FDA adverse event reporting system database, www.ncbi.nlm.nih.gov [online] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9770009/ [dostęp:] 17.10.2023.
  3. M. Sodhi i in., Risk of Gastrointestinal Adverse Events Associated With Glucagon-Like Peptide-1 Receptor Agonists for Weight Loss, www.jamanetwork.com [online] https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2810542 [dostęp:] 17.10.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij