twarz kobiety podczas zabiegu kobido w gabinecie
Ewelina Sochacka

Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.
 1. Japoński lifting twarzy – na co pomaga kobido?
 2. Kto powinien skorzystać z masażu kobido? Na jakie efekty można liczyć?
 3. Czy masaż kobido pomaga na obrzęki twarzy?
 4. Na czym polega masaż kobido? Jak wygląda japoński lifting twarzy?
 5. Jak może wyglądać masaż kobido?
 6. Jakie efekty daje masaż kobido?
 7. Jak często należy robić kobido? Jak utrzymać efekty na dłużej? Ile trwa jeden masaż?
 8. Jakie mogą być skutki uboczne masażu kobido?

Japoński lifting twarzy – co to jest i na co pomaga kobido?

Kobido korzysta z różnych technik dotykowych, w tym delikatnych ugniatań, głaskania, pukania, pocierania, rozciągania i ucisku o różnym natężeniu. Specjalista używa swoich palców, dłoni, a czasem także specjalnych narzędzi, aby stymulować różne obszary twarzy, takie jak czoło, policzki, szczęki, a także szyję, kark czy skalp. Techniki te mają na celu rozluźnienie napiętych mięśni twarzy. Napięcia upośledzają mięśnie i ich funkcje, co skutkuje np. pojawieniem się zmarszczek. Ponadto poprawie ulega krążenie krwi i limfy, co pomaga w naturalnym „odnowieniu” – odświeżeniu wyglądu skóry i owalu twarzy. Wykorzystywanie wielu technik wpływa nie tylko na głębsze warstwy skóry i mięśnie, ale również uaktywnia nerwy. Według specjalistów medycyny azjatyckiej efektem jest zwiększenie przepływu energii (określa się to jako Qi). To właśnie ten przepływ energii, osiągnięty dzięki zastosowaniu różnych technik, prowadzi do uzyskania naturalnego efektu liftingu twarzy. Masaż kobido ma za zadanie nie tylko poprawić wygląd skóry, ale także zrelaksować i odprężyć każdego, kto poddaje się temu zabiegowi. Wielu ludzi uważa go za formę głębokiego masażu relaksującego i odmładzającego.

Kto powinien skorzystać z masażu kobido? Na jakie efekty można liczyć?

Masaż kobido może być świetnym rozwiązaniem dla wielu osób, niemniej jego korzystny wpływ na organizm najbardziej odczują osoby, które:

 • czują napięcie mięśniowe i stres – kobido może pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni twarzy i ciała oraz przynieść uczucie relaksu;
 • chcą zniwelować zmarszczki mimiczne na twarzy;
 • mają wiotką skórę, która potrzebuje ujędrnienia (kobido wpływa na zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny);
 • potrzebują regeneracji skóry (dzięki pobudzeniu metabolizmu komórkowego);
 • mają problem z obrzękami skóry (np. przy Hashimoto), workami pod oczami (masaż na zasadzie drenażu limfatycznego pobudza przepływ limfy).

Regularne sesje masażu mogą pomóc w poprawie ogólnego wyglądu skóry, nadając jej zdrowszy blask.

Ważne jest, aby przed rozpoczęciem japońskiego masażu twarzy skonsultować się z profesjonalistą – dermatologiem lub dobrym kosmetologiem czy specjalistą w technikach kobido (technikach manualnych). Jest to konieczne, szczególnie jeśli istnieją jakieś ewentualne problemy zdrowotne, wrażliwość skórna lub inne obawy. Profesjonalny masażysta będzie w stanie dostosować sesję do Twoich potrzeb i stanu zdrowia. Istnieją bowiem przeciwwskazania do masażu kobido, które wykluczają jego wykonanie.

Przeciwwskazania do przeprowadzenia masażu kobido:

 • podniesiona temperatura ciała,
 • wszelkie stany zapalne skóry (w tym zaostrzona postać trądziku), rany, otarcia, skaleczenia, zadrapania,
 • nadciśnienie tętnicze.

Czy masaż kobido pomaga na obrzęki twarzy?

Tak, ten niechirurgiczny lifting twarzy może pomóc w redukcji obrzęków twarzy. Techniki masażu kobido, które obejmują kilka etapów – od delikatnego ugniatania, przez szybkie ruchy pukania, po różnego rodzaju uciski – mogą pomóc w poprawie krążenia krwi i limfy w obszarze twarzy. To z kolei może pomóc w usunięciu zalegającej chłonki (limfy), która często może być przyczyną obrzęków. Opuchnięta twarz może być także wynikiem innych czynników, takich jak zatrzymanie płynów, niewłaściwa dieta, zmęczenie, stres czy inne problemy zdrowotne, np. zaburzenia hormonalne. Masaż kobido może pomóc w zmniejszeniu widoczności obrzęków poprzez stymulację układu limfatycznego i krwionośnego, co nie tylko przyczynia się do lepszego przepływu płynów, ale także do usunięcia toksyn. Nie usunie jednak przyczyny obrzęków na twarzy. Należy także dodać, że kobido nie jest cudownym rozwiązaniem i nie zawsze natychmiastowo usuwa obrzęki, podnosi owal twarzy i uwidacznia kości policzkowe. Efekty mogą się różnić w zależności od indywidualnych warunków zdrowotnych, stylu życia i innych czynników. Jeśli cierpisz na przewlekłe lub poważne obrzęki twarzy, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć poważniejsze problemy zdrowotne. Masaż kobido może być stosowany jako uzupełnienie innych metod redukcji obrzęków, takich jak odpowiednia dieta, nawodnienie i regularna aktywność fizyczna, ale przede wszystkim najważniejsze jest zdiagnozowanie przyczyny tej dolegliwości.

Powiązane produkty

Na czym polega masaż kobido? Jak wygląda japoński lifting twarzy?

Masaż jest głęboką kombinacją tradycyjnych technik japońskich. Jak wspomniano, kobido składa się z kilku etapów. Zabieg ten może różnić się w zależności od terapeuty i preferencji klienta, ale ogólnie rzecz biorąc, obejmuje zarówno szereg delikatnych ruchów, jak i bardziej złożone techniki, które mają na celu stymulację mięśni twarzy, poprawę krążenia krwi i limfy oraz ogólną poprawę kondycji skóry.

co daje kobido?
Na jakie efekty można liczyć po masażu kobido?

Jak może wyglądać masaż kobido?

Przygotowanie: Zazwyczaj sesja masażu kobido rozpoczyna się od krótkiej rozmowy z masażystą o potrzebach i oczekiwaniach względem efektów zabiegu, ale także – i może przede wszystkim – o ewentualnych przeciwwskazaniach do przeprowadzeniu masażu.

Oczyszczanie i demakijaż: Skóra twarzy jest dokładnie oczyszczana, aby usunąć wszelkie ślady makijażu czy zanieczyszczeń.

Rozgrzewka: Masażysta może zastosować techniki rozgrzewające, takie jak delikatne głaskanie, aby przygotować mięśnie i skórę na głębsze techniki masażu.

Masaż tkanek głębokich szyi i twarzy: Jest to etap rozluźnienia napięć, które mogą wpływać na powstawanie widocznych oznak starzenia się skóry, np. zmarszczek mimicznych takich jak lwia zmarszczka czy pogłębienie bruzd nosowo-wargowych.

Relaks: Stosuje się delikatne techniki niwelujące napięcia w szyi i karku, czego efektem jest usprawnienie krążenia krwi. To etap odżywiający skórę. Jest to rezultatem poprawy krążenia. We krwi krążą składniki odżywcze, które są niezbędne dla dobrej kondycji skóry czy pobudzenia procesów naprawy tkanek.

Drenaż limfatyczny: To etap, dzięki któremu dochodzi do pobudzenia układu limfatycznego. Jego celem jest m.in. ujędrnienie skóry, redukcja obrzęków, a także pobudzenie organizmu do usunięcia toksyn.

Naturalny lifting skóry twarzy bez skalpela: To najbardziej strukturalna część całego zabiegu, podczas której masażysta używa złożonych technik manualnych. Dochodzi do pobudzenia produkcji elastyny i włókien kolagenowych w skórze właściwej, co usprawnia procesy regeneracji i ogólnie poprawia jędrność skóry. Poprawie ulega również owal twarzy i kontur szyi, kości policzkowe są bardziej uwydatnione, a worki pod oczami, „chomiki na policzkach”, opadnięta skóra powiek czy opadnięte kąciki ust stają się mniej widoczne. To etap prawdziwego efektu GLOW, idealnie sprawdzi się przed wielkim wyjściem czy okazją, kiedy chcemy pokazać się w jak najlepszej formie.

Koniec kobido to także etap stymulacji punktów akupresurowych poprzez stosowanie technik opartych na tradycyjnej medycynie chińskiej i japońskiej, które obejmują stymulację punktów akupresurowych na twarzy i karku. Punkty te są związane z różnymi organami i układami w ciele, a nasze Qi odnotowuje zwiększony poziom energii.

Należy podkreślić, że warto wykonywać masaż w miejscu o sprawdzonej renomie – np. w gabinecie medycyny estetycznej czy w miejscach specjalizujących się tylko w terapiach manualnych, gdzie specjaliści są odpowiednio wykwalifikowani. Swoje zdrowie należy powierzyć osobom o wysokich kompetencjach, doświadczonym specjalistom, którzy posiadają wiedzę na temat anatomicznych struktur twarzy oraz technik masażu.

Terapeuci wykorzystują również specjalne olejki lub kremy podczas sesji, aby ułatwić ruchy i dodatkowo nawilżyć skórę (jeśli masz cerę trądzikową, koniecznie powiedz o tym masażyście, by mógł dobrać odpowiedni rodzaj oleju do skóry twarzy). Masaż trwa najczęściej 60 lub 90 minut. Specjaliści, którzy zajmują się kobido, sugerują, żeby nie wykonywać zabiegu jeden dzień przed ważnym wydarzeniem (jak np. wesele czy inna okazja), na którym chcemy błyszczeć. Ciało niektórych z nas może zareagować na początku lekkim obrzękiem, niemniej jest to przejściowy etap, który powinien szybko ustąpić. Lepiej zrobić ten zabieg chociaż dwa dni wcześniej.

Jakie efekty daje masaż kobido?

Efekty wygładzenia po kobido mogą być widoczne już po pierwszym zabiegu i będą się utrzymywać przez kilka dni. Żeby efekty masażu były trwalsze, należy być jednak bardzo konsekwentnym. Pierwsze zmiany mogą nie być bardzo spektakularne. Z każdym kolejnym masażem kobido efekty będą jednak coraz bardziej widoczne. Różnice dostrzeżemy w stopniu jędrności skóry, jej kolorycie czy w redukcji obrzęków.

jakie mogą być efekty po masażu kobido
Wygładzenie bruzd nosowo-wargowych – efekt przed i po masażu kobido

 

efekty masażu kobido 2
Zmniejszony drugi podbródek po serii masaży kobido

Podsumowując, kobido może pomóc w:

 • zarysowaniu owalu twarzy,
 • zniwelowaniu obrzęków,
 • spłyceniu zmarszczek mimicznych,
 • zredukowaniu napięć mięśniowo-powięziowych twarzy, szyi, karku,
 • uniesieniu opadających powiek i zapuchniętej okolicy oczu (worków pod oczami),
 • zniwelowaniu napięciowych bólów głowy,
 • zrelaksowaniu organizmu,
 • poprawie jakości snu.

Jak często należy robić kobido? Jak utrzymać efekty na dłużej? Ile trwa jeden masaż?

W celu uzyskania najlepszych efektów należy nie tylko wykonać minimum kilka zabiegów w określonych odstępach czasowych, ale także dbać o inne elementy związane z tak zwanym zdrowym trybem życia. Liczba zabiegów zależy również od wyjściowej kondycji skóry, od tego, jak szybko chcemy uzyskać efekt, i od tego, jak bardzo konsekwentni jesteśmy. Jeśli celem jest szybki efekt, można wykonać pięć zabiegów w dwutygodniowych odstępach. Potem powinna nastąpić dłuższa przerwa (około miesiąca) i każdy kolejny masaż powinien zostać przeprowadzony po 4 tygodniach, a powtarzany co kolejne 4 do 6 tygodni. Zabieg można powtarzać co miesiąc, jednak w comiesięcznej rutynie efekty będą pojawiały się nieco wolniej. W obu przypadkach niezwykle istotna jest konsekwencja i dyscyplina nawyków.

Do zdrowych nawyków, które pomogą utrzymać efekty, zaliczono:

 • zdrową dietę, bogatą w antyoksydanty, polifenole, kwasy omega-3,
 • picie dużej ilości wody,
 • dbanie o higienę snu,
 • niepicie alkoholu,
 • niepalenie papierosów,
 • dbanie o wysoką fotoprotekcję nawet w pochmurne dni,
 • dobranie odpowiednich kosmetyków, które nawilżą i odżywią naskórek.

Jakie mogą być skutki uboczne masażu kobido?

Masaż liftingujący twarzy kobido może mieć rzadko skutki uboczne. Nie są one długotrwałe, powinny zniknąć w ciągu kilku- lub kilkunastu godzin.

Najczęstsze tymczasowe efekty uboczne kobido:

 • miejscowe zaczerwienienia skóry w miejscach masowania, który wynika tak naprawdę z poprawy krążenia krwi;
 • obrzęk związany z przepływem limfy,
 • podrażniony naskórek, bardziej uwrażliwiony na dotyk,
 • zmęczenie to efekt relaksacji i senności, który jest nieco mylnie odbierany,
 • wysyp trądziku na twarzy – może być spowodowany komedogennymi olejami, których do masażu używa specjalista. Jeśli mamy problem z trądzikiem, należy przedyskutować to z masażystą. W takim przypadku powinien wybrać olej, który nie zapycha porów, czyli nie wywołuje zaskórników, np. olej z czarnuszki czy z pestek malin.

Jeśli osoba wykonująca masaż nie zmyje z Twojej twarzy oleju – zmień gabinet na inny, ponieważ jest to ogromny błąd. Olej po kobido ma w sobie dużo zanieczyszczeń – obumarłe komórki, które „oderwały się” od naskórka podczas zabiegu. Niektóre źródła podają, że kobido działa nieco jak peeling skóry, dlatego pozostawienie mieszaniny oleju i obumarłego naskórka po zabiegu może po prostu zapychać pory.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Rozgrzewające kosmetyki na jesień i zimę

  W okresie zimowym, gdy doskwiera zimny wiatr i mróz, brakuje nam słońca, bardzo dobrym sposobem na ocieplenie naszego ciała i poprawę nastroju są kosmetyki rozgrzewające. Jak działają? Jakich składników powinniśmy poszukiwać w takich kosmetykach? Jakie rodzaje kosmetyków i zabiegów rozgrzewających możemy zastosować w domu aby rozgrzać się w chłodny, zimowy wieczór? Czy są one odpowiednie dla wszystkich?

 • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

  Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

 • Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

  Nie ma jednoznacznych wskazań co do picia kolagenu o danej porze dnia, rano lub wieczorem. Picie kolagenu należy dostosować do własnego harmonogramu dnia, aby możliwe było systematyczne przyjmowanie odpowiednich dawek. Dla uzyskania optymalnych efektów kluczowe jest regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

 • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

  Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

 • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

  Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

 • Czym są emolienty do włosów? Jak ich używać, żeby włosy nie wyglądały jak tłuste strąki?

  Co wybrać – humektanty, proteiny, emolienty do włosów czy może produkty PEH? Osoby, które znają tajniki tzw. włosingu, poruszają się wśród produktów do pielęgnacji jak ryby w wodzie. Doskonale wiedzą, którego produktu potrzebują ich włosy na danym etapie. W tym artykule sprawdzimy, czym są emolienty, jak działają i kto powinien sięgać po nie częściej niż po inne składniki w szamponach, a może przede wszystkim w odżywkach, maskach czy kremach do włosów.

 • Odżywki proteinowe do włosów – kiedy i jak je stosować? Co zawierają?

  Odżywki proteinowe mają za zadanie odżywić włosy, zregenerować je, sprawić, że staną się elastyczne, miękkie i lśniące. Brak wystarczającej ilości protein w pielęgnacji może prowadzić do osłabienia włosów – stają się one wówczas łamliwe, matowe i pozbawione blasku. Warto jednak pamiętać, że nadmiar protein może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i sprawić, że włosy będą sztywne i szorstkie.

 • Włosy niskoporowate – co to znaczy i jak o nie dbać?

  Dbanie o włosy w ostatnich latach przeszło istną rewolucję. Dawniej wszystko ograniczało się do mycia włosów i użycia „jakiejś odżywki”, najczęściej jednego z wiodących producentów kosmetyków. Teraz wygląda to zupełnie inaczej. Preparaty do pielęgnacji włosów są podzielone nie tylko na te do mycia i odżywiania. Stanowią ogromną grupę produktów, które możemy dobrać do potrzeb włosów, częstości wykorzystywania, ale przede wszystkim do ich typu – rodzaju porowatości. Czym są włosy niskoporowate i jak je odróżnić od średnio- i wysokoporów? Jak o nie dbać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij