Kobieta sprawdza sobie tarczycę w przebiegu choroby Gulla
Barbara Bukowska

Obrzęk śluzowaty (choroba Gulla) – przyczyny, objawy i leczenie

Obrzęk śluzowaty (myxoedema), dawniej nazywany chorobą Gulla, jest objawem niedoczynności tarczycy, której najczęstszą przyczyną jest autoimmunologiczny stan zapalny – choroba Hashimoto. Często mówi się o obrzęku śluzowatym tarczycy, jednak nie jest to sformułowanie prawidłowe. Obrzęk śluzowaty jest co prawda związany z nieprawidłową pracą tego organu, jednak dotyczy nie samej tarczycy, a przede wszystkim twarzy i grzbietowych powierzchni rąk i nóg.

Obrzęk śluzowaty – czym jest? Jak się objawia?

Obrzęk śluzowaty spowodowany jest nadmiernym odkładaniem się w tkance podskórnej glikozaminoglikanów (m.in. kwasu hialuronowego i siarczanu chondroityny). Ze względu na swoje właściwości hydrofilowe glikozaminoglikany wiążą wodę, powodując powstawanie obrzęków.

Obrzęk śluzowaty dotyczy najczęściej obszarów znacznego nagromadzenia tkanki łącznej wiotkiej – twarzy oraz grzbietowych powierzchni dłoni, rzadziej nóg. Obrzęk śluzowaty jest objawem rozwijającej się niedoczynności tarczycy, a jego obecność zmienia wygląd twarzy chorego: rysy rozmywają się, mimika ulega znacznemu osłabieniu. Obrzęk powiek może dodatkowo utrudniać widzenie. Zmiany obrzękowe są twarde. Uciśnięcie ich palcem nie powoduje powstania wgłobienia, co różnicuje te zmiany od obrzęków występujących w przebiegu niewydolności krążenia.

Choroba Gulla rzadko jest jedynym objawem niedoczynności tarczycy. Pacjent może dodatkowo skarżyć się na:

  • ogólne osłabienie,
  • senność,
  • bladość skóry,
  • nietolerancję zimna,
  • wzrost masy ciała,
  • zaburzenia koncentracji,
  • suchość skóry i jej nadmierne rogowacenie,
  • nadmierną łamliwość i wypadanie włosów.

Poza obrzękami tkanek choroba Gulla może dawać objawy dodatkowe: hipotermię, bradykardię, hipoglikemię i hiponatremię. W wyniku tych zaburzeń w przebiegu obrzęku śluzowatego może rozwinąć się śpiączka, która jest stanem bezpośrednio zagrażającym życiu.

Uogólniony obrzęk śluzowaty należy różnicować z ograniczonym obrzękiem przedgoleniowym, który charakterystyczny jest dla innej choroby tarczycy, choroby Gravesa–Basedowa. W jej przebiegu mamy do czynienia z nadczynnością tarczycy i nadmiernym wytwarzaniem przeciwciał, które aktywują produkcję i magazynowanie jednej z glikoprotein, mucyny. Gromadzi się ona w tkance podskórnej na przednich powierzchniach piszczeli, zwykle obustronnie, pochłania duże ilości wody i prowadzi do powstania obrzęków.

Choroba Gulla – przyczyny

Przyczyną obrzęku śluzowatego jest niedoczynność tarczycy. Niedoczynność tarczycy rozwija się najczęściej w wyniku choroby Hashimoto (przewlekłego zapalenia tarczycy o podłożu autoimmunologicznym) lub po usunięciu części lub całej tarczycy, głównie z powodu guzów łagodnych bądź złośliwych.

W przebiegu niedoczynności tarczycy stwierdza się obniżone stężenie produkowanych przez nią hormonów: trójjodotyroniny (T3) i tyrozyny (T4). To właśnie one odpowiadają m.in. za hamowanie syntezy glikozaminoglikanów. U osób z niedoczynnością tarczycy i chorobą Hashimoto mechanizm ten nie działa prawidłowo, stąd możliwość powstawania obrzęku śluzowatego.

Sugeruje się również, że przyczyną choroby Gulla może być stymulacja fibroblastów, odpowiedzialnych za tworzenie tkanki łącznej, przez rosnące stężenie hormonu tyreotropowego (tyreotropiny, TSH). Jest to hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową, którego wydzielanie regulowane jest na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego z hormonami tarczycy: obniżony ich poziom w przebiegu niedoczynności tarczycy stymuluje przysadkę mózgową do wytwarzania większych ilości tyreotropiny.

Powiązane produkty

Obrzęk śluzowaty – jak się pozbyć? Sposoby leczenia

Leczenie obrzęku śluzowatego polega przede wszystkim na wyrównaniu obniżonego poziomu hormonów tarczycy. W tym celu konieczne jest wdrożenie suplementacji hormonalnej tyroksyną. Leczenie choroby Gulla rozpoczyna się od niskich dawek, a następnie stopniowo się je zwiększa, równolegle analizując wyniki badań laboratoryjnych.

Czy wiesz, że na DOZ.pl znajdziesz leki hormonalne na receptę, które przepisał Ci lekarz?

Doprowadzenie do stanu eutyreozy (prawidłowego poziomu hormonów tarczycy) sprawia, że procesy metaboliczne ulegają przyspieszeniu, a objawy obrzęku śluzowatego powoli ustępują. Konieczne jednak jest regularne monitorowanie poziomu hormonów tarczycy, a w razie potrzeby dostosowywanie odpowiedniej dawki tyroksyny.

Niedoczynność tarczycy jest chorobą nieuleczalną. Osoba chora dożywotnio musi przyjmować tyroksynę. Aby leczenie substytucyjne było skuteczne, należy przestrzegać kilku zasad:

  • Lewotyroksynę przyjmuje się na czczo, najlepiej godzinę przed pierwszym posiłkiem. Tabletkę popija się odpowiednią (konieczną do połknięcia tabletki, nie większą) ilością wody. Wypełnienie żołądka znacząco bowiem zmniejsza wchłanianie się leku.
  • Należy mieć świadomość, że wiele substancji osłabia wchłanianie lewotyroksyny, przede wszystkim wapń i żelazo. Dlatego należy zachować odpowiedni odstęp czasowy między zażywaniem hormonu tarczycy a suplementami diety, a także spożywaniem kawy i mleka. Badania naukowe wskazują, że powinny to być co najmniej dwie godziny.
Leczenie śpiączki metabolicznej w przebiegu choroby Gulla zawsze prowadzone jest na oddziale intensywnej terapii. Tyroksyna podawana jest dożylnie, dodatkowo prowadzi się leczenie wspomagające: wentylację płuc, wyrównanie stężenia elektrolitów i odpowiednią podaż płynów.

Ważne jest również odpowiednie leczenie chorób często współistniejących z niedoczynnością tarczycy i chorobą Hashimoto: anemii, celiakii, depresji, reumatoidalnego zapalenia stawów czy łuszczycy.

  1. D. Birkholz, M. Korpal-Szczyrska, H. Kamińska i in., Ciężka niedoczynność tarczycy w przebiegu autoimmunologicznego zapalenia tarczycy – prezentacja ośmiu pacjentek, Endokrynologia Pediatryczna” 2(15), 2006.
  2. F. Cianfarani, E. Baldini, A. Cavalli i in., TSH receptor and thyroid-specific gene expression in human skin, J Invest Dermatol” 130(1), 2010.
  3. J. Maj, A. Jankowska-Konsur, J. Gruber i in., Zmiany skórne w endokrynopatiach, Family Medicine & Primary Care Review” 15(3), 2013.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym jest pokrzywka stresowa? Objawy i metody leczenia wysypki na tle nerwowym

    Pokrzywka stresowa to specyficzna odmiana reakcji skórnej, która pojawia się w odpowiedzi na czynniki psychiczne, w szczególności silny stres, lęk czy napięcie emocjonalne. W odróżnieniu od klasycznych postaci pokrzywki, które mają podłoże alergiczne lub fizykalne, pokrzywka na tle nerwowym może być związana z funkcjonowaniem układu nerwowego i reakcjami organizmu na bodźce psychiczne. W literaturze medycznej określana jest pokrzywką idiopatyczną z komponentą psychogenną lub pokrzywką psychogenną. Pokrzywka stresowa stanowi wyraźny przykład tego, jak silne emocje mogą wpływać na funkcjonowanie różnych układów organizmu i prowadzić do powstawania charakterystycznych objawów dermatologicznych.

  • Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Dla kogo jest przeznaczona i kiedy najlepiej się szczepić?

    Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to poważna choroba wirusowa, której głównym wektorem są kleszcze. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby zachorowań, co wynika zarówno ze zmian klimatycznych, jak i zwiększonej aktywności ludzi na terenach zielonych. W związku z tym coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod ochrony przed tą groźną infekcją. Jedną z najskuteczniejszych form profilaktyki jest szczepienie, które pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania, a tym samym uniknąć poważnych powikłań neurologicznych.

  • Rośnie zagrożenie chorobami wenerycznymi w Polsce. Wykryto ponad 30% więcej przypadków rzeżączki

    Jedna na dziesięć osób w Polsce może być nosicielem choroby przenoszonej drogą płciową, nie zdając sobie z tego sprawy. Tylko w pierwszej połowie tego roku odnotowano 30-procentowy wzrost przypadków rzeżączki w porównaniu z 2024 rokiem. Niepokojący jest również ubiegłoroczny wzrost zakażeń HIV o 20%. Rosnąca liczba zachorowań na rzeżączkę, HIV czy chlamydiozę wymaga jak najszybszej reakcji, ponieważ niewykryte i nieleczone infekcje prowadzą do powikłań zdrowotnych oraz zwiększają ryzyko transmisji patogenów, co utrudnia kontrolę epidemiologiczną.

  • Grzybica penisa – objawy, przyczyny i leczenie grzybicy prącia

    Grzybica penisa to powszechna – choć często niedostatecznie rozpoznawana – infekcja grzybicza, która dotyka męskie narządy płciowe i jest wywoływana głównie przez drożdżaki z rodzaju Candida. Schorzenie to objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi, zaczerwienieniem, świądem czy bólem, które mogą znacznie obniżyć komfort życia i prowadzić do powikłań, jeśli infekcja nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. W artykule szczegółowo omówimy mechanizmy powstawania grzybicy penisa, czynniki ryzyka, typowe symptomy, metody diagnostyczne oraz skuteczne sposoby terapii, a także podpowiemy, jak zapobiegać nawrotom tej uciążliwej choroby.

  • Alergia skórna: objawy, przyczyny i metody leczenia uczulenia na skórze

    Alergia skórna to jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych dotykających znaczny odsetek populacji w każdym wieku. Charakteryzuje się szerokim spektrum objawów manifestujących się na powierzchni skóry w odpowiedzi immunologicznej organizmu na kontakt z różnorodnymi alergenami. Reakcja alergiczna skóry może przybierać rozmaite formy.

  • Czerniak paznokcia – objawy, leczenie, rokowania

    Czerniak paznokcia, zwany również czerniakiem podpaznokciowym lub czerniakiem aparatu paznokciowego, to nowotwór złośliwy skóry rozwijający się w obrębie macierzy paznokcia oraz tkanek otaczających paznokieć. Może występować zarówno na palcach rąk, jak i stóp, choć częściej diagnozowany jest na kończynach dolnych. Jak wygląda diagnostyka i leczenie czerniaka paznokcia? Po czym poznać, że na paznokciu rozwija się czerniak?

  • Jakie zagrożenia zdrowotne niesie powódź? Na co uważać w razie kataklizmu

    Powódź to nie tylko dramatyczne obrazy zalanych domów i ulic. To także realne zagrożenie dla zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Woda powodziowa niesie ze sobą nie tylko błoto czy gruz, ale także patogeny, toksyny, skażone ścieki i chemikalia. Jak się chronić? Na co zwrócić uwagę? Czy da się przygotować na powódź?

  • Mutacje BRCA – refundowane badania dostępne bez skierowania do szpitala

    Od 1 lipca 2025 r. weszły w życie kluczowe zmiany w dostępności do diagnostyki mutacji genetycznej BRCA1 i BRCA2. Ministerstwo Zdrowia umożliwiło przeprowadzanie refundowanych badań genetycznych w trybie ambulatoryjnym, dzięki czemu dotychczasowy obowiązek hospitalizacji został zniesiony. To istotny krok w kierunku skrócenia ścieżki diagnostycznej i zwiększenia dostępności terapii celowanych dla pacjentów onkologicznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl