Mętny mocz – jakie mogą być jego przyczyny?
Przyczyn mętnego moczu może być wiele: od odwodnienia organizmu przez infekcje dróg moczowych bądź rodnych aż po choroby nerek. Dowiedz się, co jeszcze może spowodować zmętnienie moczu. Sprawdź też, co oznacza mętny mocz u kobiet w ciąży i u dziecka.
Mętny mocz – co może oznaczać?
Mocz zdrowej osoby jest przejrzysty lub delikatnie mętny (jego przejrzystość może się nieznacznie różnić w zależności od ilości spożytego płynu i rodzaju stosowanej diety). Ma kolor od jasnożółtego do słomkowego, a jego zapach powinien być lekko kwaśny. Zmiany w wyglądzie, zapachu lub objętości wydalanego moczu mogą świadczyć o obecności chorób nerek lub innych schorzeń.
Mętny mocz, czyli taki, który ma zabarwienie od białego do ciemnobrązowego i często zawiera także osad lub pływające w nim cząstki, może być spowodowany wieloma czynnikami, np. infekcjami czy kamieniami nerkowymi. Niekiedy występowaniu zmętniałego moczu towarzyszą również ból podbrzusza lub inne objawy.
Jakie są najczęstsze przyczyny mętnego moczu?
1. Odwodnienie
Jeżeli intensywnie się pocimy i jednocześnie ograniczamy spożycie płynów, nasz mocz może zmienić barwę i konsystencję. Kiedy nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej ilości wody, mocz staje się bardziej skoncentrowany i skrystalizowany. Najprostszym rozwiązaniem problemu jest odpowiednie nawodnienie organizmu i picie zalecanej dziennej ilości wody. Do innych oznak odwodnienia możemy zaliczyć: ból głowy, zawroty głowy, zmęczenie i uczucie suchości w ustach.
2. Kamienie nerkowe
Mętny mocz może wskazywać na występowanie kamieni nerkowych, czyli złogów minerałów, które tworzą się w układzie moczowym i mogą blokować przepływ moczu. Najczęściej objawiają się bólem między żebrami a biodrem o charakterze przejściowym, nierzadko promieniującym ku pachwinie. Bywa, że tym symptomom towarzyszy krwiomocz oraz gorączka i dreszcze. Kamienie moczowe mogą ulegać defragmentacji na niewielkie elementy i to właśnie one są przyczyną zmętnienia moczu.
3. Infekcja dróg moczowych
Zakażenie dróg moczowych jest jedną z najczęstszych przyczyn mętnego moczu – bakterie, które powodują infekcję, mogą prowadzić do zmiany barwy uryny, zwłaszcza jeśli obecne są w dużych ilościach. Zmętnienie moczu może wystąpić jako jedyny objaw zakażenia układu moczowego lub może towarzyszyć innym symptomom, takim jak: pieczenie podczas mikcji, parcie na pęcherz, częstomocz lub ból w dolnej części brzucha. Niekiedy mogą pojawić się też wymioty i gorączka. Najlepszy efekt, jeśli chodzi o leczenie, daje antybiotykoterapia.
4. Choroby nerek
Schorzenia nerek mogą być przyczyną powstawania zmian w treści osadowej moczu, jego barwie i klarowności. Przede wszystkim charakterystyczna jest obecność erytrocytów, inaczej czerwonych krwinek, o podwyższonej objętości, a także białkomocz. Wynikiem takich zmian w składzie moczu jest mętny kolor, o odcieniu czerwonym lub brązowym, oraz jego pienienie się (piana nie znika po spłukaniu toalety).
5. Infekcje przenoszone drogą płciową
Zakażenia, takie jak chlamydia i rzeżączka, wywołują wydzielanie mlecznej wydzieliny z narządów rozrodczych, która może zmienić kolor moczu na mętny. W przypadku rozpoznania infekcji tego typu stosuje się leczenie farmakologiczne.
6. Stan zapalny pochwy
W przypadku kobiet za mętny kolor moczu może odpowiadać zapalenie pochwy. Ponadto symptomami infekcji intymnej mogą być: nieprawidłowa barwa wydzieliny z pochwy i towarzyszący jej nieprzyjemny zapach, a także swędzenie, pieczenie sromu i niekiedy ból podczas stosunku.
7. Cukrzyca
Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, która rozwija się, gdy poziom glukozy we krwi jest zbyt wysoki. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy: cukrzycę typu I oraz cukrzycę typu II – oba mogą być przyczyną mętnego moczu. W przypadku gdy objawowi temu towarzyszą pozostałe typowe symptomy cukrzycy, takie jak: częste oddawanie moczu, wzmożone pragnienie, suchość w ustach czy nadmierna senność, należy skonsultować się z lekarzem.
Mętny mocz w ciąży – co robić?
Mętny mocz w okresie ciąży, choć nie musi oznaczać toczącego się w organizmie procesu chorobowego, każdorazowo należy zgłosić jako symptom budzący niepokój i skonsultować z lekarzem prowadzącym. W pierwszym trymestrze ciąży, w związku ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety, często pojawiają się nudności i wymioty, co może powodować odwodnienie. Tak jak wspomniano wcześniej, odwodnienie determinuje zagęszczenie, a w konsekwencji zmętnienie wydalanego moczu. W tym wypadku jedynym wyjściem jest zwiększenie ilości przyjmowanych płynów.
Mętny mocz u dziecka – co może oznaczać?
Za mętny mocz u dziecka odpowiedzialne jest zazwyczaj zwiększone wydalanie fosforanów. Prawidłowe wartości fosforanów u najmłodszych bywają większe niż u dorosłych ze względu na przebieg procesu wzmożonego wzrastania i przemiany układu kostnego, który obejmuje prawie 85% ogólnej ilości fosforu. Z uwagi na to, że drogą eliminacji nadwyżki fosforu z organizmu są nerki, wydatkowanie fosforu w większym zakresie będzie związane ze zmętnieniem moczu.