Probówka z mętnym moczem
Ewelina Sochacka

Mętny mocz – jakie mogą być jego przyczyny?

Przyczyn mętnego moczu może być wiele: od odwodnienia organizmu przez infekcje dróg moczowych bądź rodnych aż po choroby nerek. Dowiedz się, co jeszcze może spowodować zmętnienie moczu. Sprawdź też, co oznacza mętny mocz u kobiet w ciąży i u dziecka.

Mętny mocz – co może oznaczać?

Mocz zdrowej osoby jest przejrzysty lub delikatnie mętny (jego przejrzystość może się nieznacznie różnić w zależności od ilości spożytego płynu i rodzaju stosowanej diety). Ma kolor od jasnożółtego do słomkowego, a jego zapach powinien być lekko kwaśny. Zmiany w wyglądzie, zapachu lub objętości wydalanego moczu mogą świadczyć o obecności chorób nerek lub innych schorzeń.

Mętny mocz, czyli taki, który ma zabarwienie od białego do ciemnobrązowego i często zawiera także osad lub pływające w nim cząstki, może być spowodowany wieloma czynnikami, np. infekcjami czy kamieniami nerkowymi. Niekiedy występowaniu zmętniałego moczu towarzyszą również ból podbrzusza lub inne objawy.

Jakie są najczęstsze przyczyny mętnego moczu?

1.    Odwodnienie

Jeżeli intensywnie się pocimy i jednocześnie ograniczamy spożycie płynów, nasz mocz może zmienić barwę i konsystencję. Kiedy nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej ilości wody, mocz staje się bardziej skoncentrowany i skrystalizowany. Najprostszym rozwiązaniem problemu jest odpowiednie nawodnienie organizmu i picie zalecanej dziennej ilości wody. Do innych oznak odwodnienia możemy zaliczyć: ból głowy, zawroty głowy, zmęczenie i uczucie suchości w ustach.

2.    Kamienie nerkowe

Mętny mocz może wskazywać na występowanie kamieni nerkowych, czyli złogów minerałów, które tworzą się w układzie moczowym i mogą blokować przepływ moczu. Najczęściej objawiają się bólem między żebrami a biodrem o charakterze przejściowym, nierzadko promieniującym ku pachwinie. Bywa, że tym symptomom towarzyszy krwiomocz oraz gorączka i dreszcze. Kamienie moczowe mogą ulegać defragmentacji na niewielkie elementy i to właśnie one są przyczyną zmętnienia moczu.

3.    Infekcja dróg moczowych

Zakażenie dróg moczowych jest jedną z najczęstszych przyczyn mętnego moczu – bakterie, które powodują infekcję, mogą prowadzić do zmiany barwy uryny, zwłaszcza jeśli obecne są w dużych ilościach. Zmętnienie moczu może wystąpić jako jedyny objaw zakażenia układu moczowego lub może towarzyszyć innym symptomom, takim jak: pieczenie podczas mikcji, parcie na pęcherz, częstomocz lub ból w dolnej części brzucha. Niekiedy mogą pojawić się też wymioty i gorączka. Najlepszy efekt, jeśli chodzi o leczenie, daje antybiotykoterapia.

4.    Choroby nerek

Schorzenia nerek mogą być przyczyną powstawania zmian w treści osadowej moczu, jego barwie i klarowności. Przede wszystkim charakterystyczna jest obecność erytrocytów, inaczej czerwonych krwinek, o podwyższonej objętości, a także białkomocz. Wynikiem takich zmian w składzie moczu jest mętny kolor, o odcieniu czerwonym lub brązowym, oraz jego pienienie się (piana nie znika po spłukaniu toalety).

5.    Infekcje przenoszone drogą płciową

Zakażenia, takie jak chlamydia i rzeżączka, wywołują wydzielanie mlecznej wydzieliny z narządów rozrodczych, która może zmienić kolor moczu na mętny. W przypadku rozpoznania infekcji tego typu stosuje się leczenie farmakologiczne.

6.    Stan zapalny pochwy

W przypadku kobiet za mętny kolor moczu może odpowiadać zapalenie pochwy. Ponadto symptomami infekcji intymnej mogą być: nieprawidłowa barwa wydzieliny z pochwy i towarzyszący jej nieprzyjemny zapach, a także swędzenie, pieczenie sromu i niekiedy ból podczas stosunku.

7.    Cukrzyca

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, która rozwija się, gdy poziom glukozy we krwi jest zbyt wysoki. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy: cukrzycę typu I oraz cukrzycę typu II – oba mogą być przyczyną mętnego moczu. W przypadku gdy objawowi temu towarzyszą pozostałe typowe symptomy cukrzycy, takie jak: częste oddawanie moczu, wzmożone pragnienie, suchość w ustach czy nadmierna senność, należy skonsultować się z lekarzem.

Powiązane produkty

Mętny mocz w ciąży – co robić?

Mętny mocz w okresie ciąży, choć nie musi oznaczać toczącego się w organizmie procesu chorobowego, każdorazowo należy zgłosić jako symptom budzący niepokój i skonsultować z lekarzem prowadzącym. W pierwszym trymestrze ciąży, w związku ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety, często pojawiają się nudności i wymioty, co może powodować odwodnienie. Tak jak wspomniano wcześniej, odwodnienie determinuje zagęszczenie, a w konsekwencji zmętnienie wydalanego moczu. W tym wypadku jedynym wyjściem jest zwiększenie ilości przyjmowanych płynów.

Zmętniały mocz w ciąży może być jednak również rezultatem infekcji dróg rodnych bądź infekcji dróg moczowych. Zarówno jedno, jak i drugie zaburzenie wiąże się z koniecznością natychmiastowej konsultacji lekarskiej i rozpoczęcia leczenia, ponieważ może stanowić zagrożenie dla zdrowia mamy i dziecka. Infekcje w okresie ciąży mogą bowiem wiązać się ze zwiększonym ryzykiem poronienia, wcześniejszego porodu lub narodzin dziecka o niskiej masie urodzeniowej.

Mętny mocz u dziecka – co może oznaczać?

Za mętny mocz u dziecka odpowiedzialne jest zazwyczaj zwiększone wydalanie fosforanów. Prawidłowe wartości fosforanów u najmłodszych bywają większe niż u dorosłych ze względu na przebieg procesu wzmożonego wzrastania i przemiany układu kostnego, który obejmuje prawie 85% ogólnej ilości fosforu. Z uwagi na to, że drogą eliminacji nadwyżki fosforu z organizmu są nerki, wydatkowanie fosforu w większym zakresie będzie związane ze zmętnieniem moczu.

W momencie gdy zmętnieniu moczu u dziecka zaczynają towarzyszyć inne objawy (brak apetytu, bóle brzucha, nudności, wymioty, dyskomfort przy oddawaniu moczu), niezwłocznie trzeba zgłosić się do lekarza. Przy zakażeniu układu moczowego u dzieci może też pojawiać się wysoka gorączka. Nieleczona infekcja może prowadzić do uszkodzenia nerek.
 1. J. Johnson, What causes cloudy urine?, MedicalNewsToday [online] https://www.medicalnewstoday.com/articles/324443 [dostęp:] 16.03.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jaki wpływ na zdrowie ma krótka drzemka w ciągu dnia? Ile powinna trwać?

  Wydaje się, że drzemki są jak najbardziej korzystne dla zdrowia człowieka, który po krótkim, popołudniowym śnie może być bardziej wypoczęty i gotowy na pozostałe wyzwania dnia. Warto jednak zwrócić uwagę na czas ich trwania, a także na całościowe ilości snu, które dostarczamy codziennie organizmowi w ciągu dnia i nocy. Czy drzemki mogą mieć swoją ciemną stronę?

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Problemy trawienne jako wczesny objaw choroby Parkinsona

  Nowe badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że problemy związane z układem pokarmowym, w tym zaparcia, trudności w połykaniu czy IBS, mogą być wczesnymi objawami choroby Parkinsona, pojawiającymi się nawet kilka lat przed symptomami ruchowymi.

 • Pandemia zmieniła skład mikroflory dzieci – co to oznacza dla ich zdrowia?

  Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że dzieci urodzone w czasie pandemii COVID-19 mają inny skład mikroflory jelitowej niż maluchy, które przyszły na świat w okresie przed jej wybuchem. Zmiany te obejmują zarówno skład, jak i różnorodność mikrobiomu. Jakie może mieć to skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci?

 • Efekt Mozarta – na czym polega?

  Słuchanie muzyki poprawia nastrój, łagodzi skutki stresu, relaksuje (w zależności od tempa muzyka może pobudzać do działania lub wyciszać). Udowodniono też, że wspiera układ krążenia oraz układ nerwowy. Co ciekawe, w odbiór i przetwarzanie muzyki zaangażowanych jest wiele obszarów mózgu. Ale czy muzyka może zmniejszać częstotliwość napadów u chorych na padaczkę lub zwiększać inteligencję? Sprawdzamy.

 • Pirola (BA.2.86) – nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?

  Pod koniec lipca 2023 roku Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wykryło nowy wariant SARS-CoV-2 oznaczony jako BA.2.86 (Pirola). Wyjaśniamy, czy może być groźny oraz jakie objawy wywołuje.

 • „Mięsożerna bakteria” w Bałtyku? 74-latek w Niemczech zmarł

  Niemiecki oddział ds. zdrowia publicznego w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie wydał ostrzeżenie dotyczące obecności niebezpiecznej bakterii w Bałtyku – zakażenie nią może doprowadzić do śmierci. Na oficjalnej stronie internetowej oddziału opisano pierwszy taki przypadek śmiertelny. Ofiarą był 74-letni mężczyzna, który zaraził się Vibrio vulnificus podczas kąpieli w Morzu Bałtyckim.

 • Naukowcy opracowali test pozwalający zdiagnozować zespół chronicznego zmęczenia

  Diagnoza zespołu chronicznego zmęczenia jest skomplikowanym procesem, który wymaga wykluczenia innych możliwych przyczyn objawów pacjenta. Z tego powodu wielu chorych nie zostaje właściwie zdiagnozowanych i nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. Teraz naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego opracowali narzędzie diagnostyczne, które umożliwia diagnozę CFS na podstawie badania krwi.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij