Urządzenie do biorezonansu leżące na biurku
Patryk Jasielski

Biorezonans – co to jest, jak działa i czy jest skuteczny w leczeniu chorób i nałogów?

Biorezonans magnetyczny to jedna z metod wykorzystywanych przez osoby praktykujące niekonwencjonalne formy leczenia różnych chorób. Nie udało się dotychczas jednoznacznie rozstrzygnąć, czy terapia z użyciem biorezonansu jest skuteczna. Największym problemem jest brak rzetelnych badań naukowych, które potwierdziłyby słowa zwolenników tej metody dotyczące tego, czy i jak naprawdę działa biorezonans.

  1. Biorezonans – co to jest?
  2. Biorezonans – na czym polega? Jak wygląda badanie biorezonansem?
  3. Biorezonans – skuteczność
  4. Biorezonans a leczenie chorób, nałogów i alergii
  5. Biorezonans – co mówią dane naukowe?
  6. Biorezonans – przeciwwskazania

Część osób, które nie mają zaufania do konwencjonalnej medycyny bądź cierpią z powodu ciężkiej i/lub nieuleczalnej choroby, szuka pozamedycznych, niekonwencjonalnych terapii. Jedną z nich jest biorezonans, który ma stanowić „cudowny lek” na wszelkie dolegliwości.

Biorezonans – co to jest?

Biorezonans to pseudonaukowa, niekonwencjonalna metoda diagnostyczna, która traktowana jest jako sposób leczenia różnych chorób. Jest to technika niezgodna z zasadami medycyny opartej na faktach i dowodach naukowych, tzw. EBM (ang. evidence-based medicine). Nie ma żadnych wiarygodnych dowodów, które potwierdziłyby leczniczy wpływ biorezonansu na zdrowie użytkownika. Skuteczność biorezonansu jest porównywalna z placebo, czyli substancją lub działaniem, które nie ma żadnego wpływu na stan zdrowia. Do tej samej grupy zaliczono także homeopatię. Pseudonauka często posługuje się profesjonalnym, nacechowanym naukowo językiem. Ma to za zadanie utwierdzić człowieka w słuszności głoszonych poglądów, które nie znajdują jednak potwierdzenia w badaniach naukowych. W skrajnych sytuacjach stoją w sprzeczności z teoriami sprawdzonymi w jedyny właściwy sposób.

Biorezonans – na czym polega? Jak wygląda badanie biorezonansem?

To, jak działa biorezonans, jest absolutnie niejasne i wyraźnie wątpliwe. Badanie biorezonansem wykorzystuje zjawiska elektromagnetyzmu w celach diagnostycznych i leczniczych. Metoda ta zakłada, że każda komórka organizmu, bakteria czy pasożyt mają swój specyficzny zakres drgań. Ma się on zmieniać w zależności od aktualnego stanu zdrowia i może posłużyć do diagnozy. Emitowanie przez urządzenie odpowiedniego zmiennego pola elektromagnetycznego ma z kolei leczyć różne choroby organizmu. Badanie przebiega w pozycji siedzącej. Podczas biorezonansu zakłada się na skórę pacjenta elektrody, które są połączone z urządzeniem, dzięki czemu można przepuścić przez organizm niewielkie dawki prądu. W niektórych aparatach badany trzyma elektrody w dłoniach. Zabieg jest bezbolesny, może pojawić się jedynie niewielkie mrowienie. Na sesję biorezonansową należy przyjść wypoczętym i to jedyna wskazówka dotycząca tego, jak się przygotować. Biorezonans nie wymaga więc specjalnego okresu przygotowawczego.

Jak wygląda biorezonans?
Jak wygląda urządzenie do biorezonansu?

Biorezonans – skuteczność

Biorezonans dzięki wysyłaniu fal elektromagnetycznych o zmiennym nasileniu ma pomagać w diagnostyce i leczeniu wielu chorób. Opinie na temat efektów jego stosowania są różne. Na chwilę obecną nie sposób wykazać skuteczności biorezonansu. W żadnym z rzetelnie przeprowadzonych badań naukowych nie udało się udowodnić, żeby był on skuteczny w terapii. W jednej z analiz oceniano efekty biorezonansu w łagodzeniu atopowego zapalenia skóry u 32 dzieci. Wyniki badania nie potwierdziły żadnej skuteczności biorezonansu w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Również w innych eksperymentach dotyczących chorób alergicznych metoda ta się nie sprawdziła. Biorezonans magnetyczny może wywoływać efekt psychologiczny, tak jak placebo, jednak nie ma udowodnionej i sprawdzonej skuteczności w leczeniu jakichkolwiek chorób. Uznawany jest przez medycynę za niekonwencjonalną terapię i nie jest w żaden sposób popierany.

skóra z AZS

KREMY DO SKÓRY Z AZS

BALSAMY DO SKÓRY Z AZS

EMOLIENTY DLA DZIECI

Biorezonans a leczenie chorób, nałogów i alergii

Technika biorezonansu magnetycznego ma wykrywać i leczyć szerokie spektrum różnych chorób, począwszy od pasożytów w jelitach, poprzez choroby alergiczne, a na biorezonansowym rzucaniu palenia skończywszy. Ma być również skuteczny na dolegliwości ze strony układu ruchu (w chorobie zwyrodnieniowej stawów, osteoporozie), układu krążenia (w nadciśnieniu tętniczym, chorobie wieńcowej) czy w problemach z pamięcią, koncentracją oraz w chorobach neurodegeneracyjnych (np. w stwardnieniu rozsianym). Nie istnieją jednak żadne dowody na to, że biorezonans pomaga wykryć lub wyleczyć którąkolwiek z tych chorób. Nie ma także zależności pomiędzy biorezonansem a wykrywaniem pasożytów, a już na pewno leczeniem infekcji parazytologicznych. Kolejnym schorzeniem, w którym ta technika miałaby być szczególnie przydatna, jest borelioza, czyli choroba bakteryjna wywoływana przez bakterie z grupy krętków Borrelia burgdorferi na skutek ukłucia przez kleszcza. Biorezonans miałby z wysoką skutecznością wykrywać i leczyć tę infekcję, jednak żadne dane tego nie potwierdziły. Podstawą terapii boreliozy jest wykrycie materiału genetycznego bakterii i zastosowanie odpowiedniego spektrum antybiotyków. Odczulanie biorezonansem w przypadku alergii to kolejny problem, w którym często używa się tej techniki. Jednak skuteczności tej metody nie potwierdziło żadne wiarygodne badanie naukowe. Biorezonans jest wykorzystywany także w leczeniu uzależnienia od papierosów i alkoholu. Ma również pomagać w usuwaniu toksyn z organizmu. Udowodnienie słuszności tych funkcjonalności biorezonansu również się nie udało.

Biorezonans – co mówią dane naukowe?

Skuteczność biorezonansu była obiektem badań naukowych prowadzonych przez lekarzy i innych specjalistów. Sprawdzano głównie działanie biorezonansu w przypadku terapii chorób alergicznych, autoimmunologicznych czy atopowego zapalenia skóry. W żadnym z przeprowadzonych badań nie wykazano skuteczności w łagodzeniu czy leczeniu objawów powyższych schorzeń. Terapia przy użyciu biorezonansu wykazywała podobne efekty co zastosowanie placebo. Stanowi to jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy biorezonans jest skuteczny. Nie ma także ani jednego wiarygodnego świadectwa potwierdzonego przez specjalistów, że ta metoda działa. Tak bywa z „cudownymi środkami”, które mają leczyć wiele różnych chorób. Okazuje się, że nie są skuteczne w terapii żadnej z nich.

Biorezonans – przeciwwskazania

W związku z niejasnym mechanizmem działania i brakiem potwierdzonej skuteczności biorezonansu nie stwierdzono wielu przeciwwskazań do poddania się badaniu. Zazwyczaj wskazuje się tu ciążę, choroby nowotworowe i wszczepiony rozrusznik (stymulator) serca. To ostatnie przeciwwskazanie wynika z faktu, że biorezonans generuje fale elektromagnetyczne. Mogą one zakłócać funkcjonowanie rozrusznika, który jest urządzeniem elektrycznym pobudzającym pracę serca.

Powiązane produkty

Dużym ograniczeniem w stosowaniu biorezonansu jest cena. Wizyty kosztują kilkaset złotych, a w celu „wyleczenia” jakiegoś schorzenia potrzeba ich przynajmniej kilka, co wymaga wydania sporej sumy pieniędzy. Na koniec należy podkreślić, że lekarze absolutnie odradzają stosowanie biorezonansu. Należy ufać i stosować osiągnięcia medycyny opartej na rzetelnych badaniach naukowych. Jeśli podczas terapii z wykorzystaniem medycyny konwencjonalnej pacjent postanawia skorzystać z którejkolwiek metody należącej do pseudonaukowej, alternatywnej medycznie lub po prostu niekonwencjonalnej „terapii”, powinien koniecznie poinformować o tym fakcie lekarza prowadzącego. Dzięki temu może uniknąć bardzo przykrych konsekwencji zdrowotnych.

  1. Schöni MH, Nikolaizik WH, Schöni-Affolter F. Efficacy trial of bioresonance in children with atopic dermatitis. Int Arch Allergy Immunol. 1997;112(3):238–46.
  2. Wüthrich B. Unproven techniques in allergy diagnosis. J Investig Allergol Clin Immunol. 2005;15(2):86–90.
  3. Wolański L, Stanisławek A, Kachaniuk H. Knowledge of the term and methods of alternative medicine in the example of the patients of one bioresonance practice. Pol Merkur Lekarski. 2007 Dec;23(138):430-4.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Klirens kreatyniny (GFR) – badanie, normy, wskazania

    GFR to parametr służący do oceny wydolności pracy nerek. Bez aktualnego wyniku badania wskaźnika czynności nerek nie możemy np. wykonać obrazowych badań diagnostycznych, w których niezbędne jest zastosowanie kontrastu (np. RTG) dla lepszego uwidocznienia oznaczanych struktur. Ponadto klirens kreatyniny jest niezbędnym miernikiem wydolności nerek w trakcie ich terapii. Dzięki niemu możliwa jest ocena skuteczności leczenia nefrologicznego i ewentualnej konieczności zastosowania poważniejszych kroków terapeutycznych, jak chociażby wdrożenie leczenia nerkozastępczego. Kto może skierować nas na badanie GFR, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • D-dimery – wskazania, normy, podwyższone. Poziom d-dimerów a zakrzepica

    Badanie d-dimerów we krwi jest jednym z głównych parametrów wykorzystywanych w diagnostyce chorób zakrzepowych takich jak zakrzepica żył głębokich dolnych czy zatorowość płucna. Skrzepy krwi znajdujące się w naczyniach krwionośnych mogą zamknąć światło tych przewodów i doprowadzić w ten sposób do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych. Wyróżnia się cztery podstawowe metody oznaczania stężenia d-dimerów we krwi (metoda lateksowa, immunoenzymatyczna, aglutynacji pełnej krwi i wykorzystująca przeciwciała znakowane technetem). Kiedy wykonać badanie, ile kosztuje oznaczenie stężenia d-dimerów, jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Wysokie ALT – czego jest objawem? Jakie są normy badania ALT?

    Prawidłowy zakres referencyjny dla aminotransferazy alaninowej zależy od wielu czynników i może różnić się w zależności od laboratorium, w którym wykonywane jest badanie. Oznaczenie poziomu ALT we krwi pozwala na wykrycie chorób wątroby i ocenę stopnia ich zaawansowania, jak również na różnicowanie określonych schorzeń wątroby między sobą. Jakie są normy ALT we krwi, jak wygląda badanie oraz czy do oznaczenia trzeba być na czczo?

  • Lipidogram (profil lipidowy). Badanie, normy, przygotowanie

    Lipidy, czyli tłuszcze, to najważniejsze źródło energii w diecie człowieka. Jako składniki błon komórkowych i rozpuszczalniki niektórych substancji, np. witamin i hormonów, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ludzkiego organizmu. Zaburzenia lipidowe występujące u pacjentów z nadwagą, otyłością lub obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skutkować schorzeniami układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego oraz podwyższać ryzyko udaru mózgu.

  • Badanie AMH (wskaźnik rezerwy jajnikowej) – normy, cena

    Badanie AMH, czyli hormonu antymüllerowskiego, jest jednym z kluczowych elementów oceny rezerwy jajnikowej kobiety. Pozwala na ocenę liczby pęcherzyków jajnikowych, które mogą być stymulowane w ramach procedury in vitro. Na czym polega to badanie? Czy warto je wykonać? Jak interpretować wyniki?

  • Badania na niepłodność dla kobiet – jak wyglądają? Jak się przygotować?

    Niepłodność to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Szacuje się, że nawet 15% par boryka się z problemami z zajściem w ciążę. Spośród wszystkich przyczyn niepłodności w związku 40% leży po stronie mężczyzn, 40% po stronie kobiet, a w 20% przyczyny pochodzą od obojga partnerów. Wielu z nich zwraca się o pomoc do specjalistów, którzy oferują różne metody diagnostyki i leczenia niepłodności. Jakie badania na niepłodność warto zrobić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl