Biorezonans – co to jest, jak działa i czy jest skuteczny w leczeniu chorób i nałogów?
Biorezonans magnetyczny to jedna z metod wykorzystywanych przez osoby praktykujące niekonwencjonalne formy leczenia różnych chorób. Nie udało się dotychczas jednoznacznie rozstrzygnąć, czy terapia z użyciem biorezonansu jest skuteczna. Największym problemem jest brak rzetelnych badań naukowych, które potwierdziłyby słowa zwolenników tej metody dotyczące tego, czy i jak naprawdę działa biorezonans.
- Biorezonans – co to jest?
- Biorezonans – na czym polega? Jak wygląda badanie biorezonansem?
- Biorezonans – skuteczność
- Biorezonans a leczenie chorób, nałogów i alergii
- Biorezonans – co mówią dane naukowe?
- Biorezonans – przeciwwskazania
Część osób, które nie mają zaufania do konwencjonalnej medycyny bądź cierpią z powodu ciężkiej i/lub nieuleczalnej choroby, szuka pozamedycznych, niekonwencjonalnych terapii. Jedną z nich jest biorezonans, który ma stanowić „cudowny lek” na wszelkie dolegliwości.
Biorezonans – co to jest?
Biorezonans to pseudonaukowa, niekonwencjonalna metoda diagnostyczna, która traktowana jest jako sposób leczenia różnych chorób. Jest to technika niezgodna z zasadami medycyny opartej na faktach i dowodach naukowych, tzw. EBM (ang. evidence-based medicine). Nie ma żadnych wiarygodnych dowodów, które potwierdziłyby leczniczy wpływ biorezonansu na zdrowie użytkownika. Skuteczność biorezonansu jest porównywalna z placebo, czyli substancją lub działaniem, które nie ma żadnego wpływu na stan zdrowia. Do tej samej grupy zaliczono także homeopatię. Pseudonauka często posługuje się profesjonalnym, nacechowanym naukowo językiem. Ma to za zadanie utwierdzić człowieka w słuszności głoszonych poglądów, które nie znajdują jednak potwierdzenia w badaniach naukowych. W skrajnych sytuacjach stoją w sprzeczności z teoriami sprawdzonymi w jedyny właściwy sposób.
Biorezonans – na czym polega? Jak wygląda badanie biorezonansem?
To, jak działa biorezonans, jest absolutnie niejasne i wyraźnie wątpliwe. Badanie biorezonansem wykorzystuje zjawiska elektromagnetyzmu w celach diagnostycznych i leczniczych. Metoda ta zakłada, że każda komórka organizmu, bakteria czy pasożyt mają swój specyficzny zakres drgań. Ma się on zmieniać w zależności od aktualnego stanu zdrowia i może posłużyć do diagnozy. Emitowanie przez urządzenie odpowiedniego zmiennego pola elektromagnetycznego ma z kolei leczyć różne choroby organizmu. Badanie przebiega w pozycji siedzącej. Podczas biorezonansu zakłada się na skórę pacjenta elektrody, które są połączone z urządzeniem, dzięki czemu można przepuścić przez organizm niewielkie dawki prądu. W niektórych aparatach badany trzyma elektrody w dłoniach. Zabieg jest bezbolesny, może pojawić się jedynie niewielkie mrowienie. Na sesję biorezonansową należy przyjść wypoczętym i to jedyna wskazówka dotycząca tego, jak się przygotować. Biorezonans nie wymaga więc specjalnego okresu przygotowawczego.
Biorezonans – skuteczność
Biorezonans dzięki wysyłaniu fal elektromagnetycznych o zmiennym nasileniu ma pomagać w diagnostyce i leczeniu wielu chorób. Opinie na temat efektów jego stosowania są różne. Na chwilę obecną nie sposób wykazać skuteczności biorezonansu. W żadnym z rzetelnie przeprowadzonych badań naukowych nie udało się udowodnić, żeby był on skuteczny w terapii. W jednej z analiz oceniano efekty biorezonansu w łagodzeniu atopowego zapalenia skóry u 32 dzieci. Wyniki badania nie potwierdziły żadnej skuteczności biorezonansu w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Również w innych eksperymentach dotyczących chorób alergicznych metoda ta się nie sprawdziła. Biorezonans magnetyczny może wywoływać efekt psychologiczny, tak jak placebo, jednak nie ma udowodnionej i sprawdzonej skuteczności w leczeniu jakichkolwiek chorób. Uznawany jest przez medycynę za niekonwencjonalną terapię i nie jest w żaden sposób popierany.
Biorezonans a leczenie chorób, nałogów i alergii
Technika biorezonansu magnetycznego ma wykrywać i leczyć szerokie spektrum różnych chorób, począwszy od pasożytów w jelitach, poprzez choroby alergiczne, a na biorezonansowym rzucaniu palenia skończywszy. Ma być również skuteczny na dolegliwości ze strony układu ruchu (w chorobie zwyrodnieniowej stawów, osteoporozie), układu krążenia (w nadciśnieniu tętniczym, chorobie wieńcowej) czy w problemach z pamięcią, koncentracją oraz w chorobach neurodegeneracyjnych (np. w stwardnieniu rozsianym). Nie istnieją jednak żadne dowody na to, że biorezonans pomaga wykryć lub wyleczyć którąkolwiek z tych chorób. Nie ma także zależności pomiędzy biorezonansem a wykrywaniem pasożytów, a już na pewno leczeniem infekcji parazytologicznych. Kolejnym schorzeniem, w którym ta technika miałaby być szczególnie przydatna, jest borelioza, czyli choroba bakteryjna wywoływana przez bakterie z grupy krętków Borrelia burgdorferi na skutek ukłucia przez kleszcza. Biorezonans miałby z wysoką skutecznością wykrywać i leczyć tę infekcję, jednak żadne dane tego nie potwierdziły. Podstawą terapii boreliozy jest wykrycie materiału genetycznego bakterii i zastosowanie odpowiedniego spektrum antybiotyków. Odczulanie biorezonansem w przypadku alergii to kolejny problem, w którym często używa się tej techniki. Jednak skuteczności tej metody nie potwierdziło żadne wiarygodne badanie naukowe. Biorezonans jest wykorzystywany także w leczeniu uzależnienia od papierosów i alkoholu. Ma również pomagać w usuwaniu toksyn z organizmu. Udowodnienie słuszności tych funkcjonalności biorezonansu również się nie udało.
Biorezonans – co mówią dane naukowe?
Skuteczność biorezonansu była obiektem badań naukowych prowadzonych przez lekarzy i innych specjalistów. Sprawdzano głównie działanie biorezonansu w przypadku terapii chorób alergicznych, autoimmunologicznych czy atopowego zapalenia skóry. W żadnym z przeprowadzonych badań nie wykazano skuteczności w łagodzeniu czy leczeniu objawów powyższych schorzeń. Terapia przy użyciu biorezonansu wykazywała podobne efekty co zastosowanie placebo. Stanowi to jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy biorezonans jest skuteczny. Nie ma także ani jednego wiarygodnego świadectwa potwierdzonego przez specjalistów, że ta metoda działa. Tak bywa z „cudownymi środkami”, które mają leczyć wiele różnych chorób. Okazuje się, że nie są skuteczne w terapii żadnej z nich.
Biorezonans – przeciwwskazania
W związku z niejasnym mechanizmem działania i brakiem potwierdzonej skuteczności biorezonansu nie stwierdzono wielu przeciwwskazań do poddania się badaniu. Zazwyczaj wskazuje się tu ciążę, choroby nowotworowe i wszczepiony rozrusznik (stymulator) serca. To ostatnie przeciwwskazanie wynika z faktu, że biorezonans generuje fale elektromagnetyczne. Mogą one zakłócać funkcjonowanie rozrusznika, który jest urządzeniem elektrycznym pobudzającym pracę serca.
Dużym ograniczeniem w stosowaniu biorezonansu jest cena. Wizyty kosztują kilkaset złotych, a w celu „wyleczenia” jakiegoś schorzenia potrzeba ich przynajmniej kilka, co wymaga wydania sporej sumy pieniędzy. Na koniec należy podkreślić, że lekarze absolutnie odradzają stosowanie biorezonansu. Należy ufać i stosować osiągnięcia medycyny opartej na rzetelnych badaniach naukowych. Jeśli podczas terapii z wykorzystaniem medycyny konwencjonalnej pacjent postanawia skorzystać z którejkolwiek metody należącej do pseudonaukowej, alternatywnej medycznie lub po prostu niekonwencjonalnej „terapii”, powinien koniecznie poinformować o tym fakcie lekarza prowadzącego. Dzięki temu może uniknąć bardzo przykrych konsekwencji zdrowotnych.