Urządzenie do biorezonansu leżące na biurku
Patryk Jasielski

Biorezonans – co to jest, jak działa i czy jest skuteczny w leczeniu chorób i nałogów?

Biorezonans magnetyczny to jedna z metod wykorzystywana przez osoby praktykujące niekonwencjonalne metody terapii różnych chorób. Nie udało się dotychczas jednoznacznie rozstrzygnąć, czy terapia z użyciem biorezonansu jest skuteczna. Największym problemem jest brak rzetelnych badań naukowych, które potwierdziłyby słowa zwolenników tej metody dotyczące tego, czy i jak naprawdę działa biorezonans.

Część osób, która nie m zaufania do konwencjonalnej medycyny lub cierpi z powodu ciężkiej lub i nieuleczalnej choroby, szuka pozamedycznych, niekonwencjonalnych terapii. Jedną z nich jest biorezonans, który ma stanowić „cudowny lek” na wszelkie dolegliwości.

Biorezonans – co to jest?

Biorezonans to pseudonaukowa, niekonwencjonalna metoda diagnostyczna, która traktowana jest jak sposób leczenia różnych chorób. Jest to technika niezgodna z zasadami medycyny opartej na faktach i dowodach naukowych, tzw. EBM (ang. evidence-based medicine). Nie ma żadnych wiarygodnych dowodów, które potwierdziłyby leczniczy wpływ biorezonansu na zdrowie użytkownika. Skuteczność biorezonansu jest porównywalna z placebo, czyli substancją lub działaniem, które nie ma żadnego wpływu na stan zdrowia. Do tej samej grupy zaliczono także homeopatię. Pseudonauka często posługuje się profesjonalnym, nacechowanym naukowym sznytem językiem. Ma to za zadanie utwierdzić człowieka w słuszności głoszonych poglądów. Te teorie i twierdzenia nie znajdują jednak potwierdzenia w badaniach naukowych. W skrajnych sytuacji stoją w sprzeczności z teoriami sprawdzonymi w jedyny właściwy sposób.

Biorezonans – na czym polega badanie?

To jak działa biorezonans jest absolutnie niejasne i wyraźnie wątpliwe. Badania biorezonansem wykorzystują zjawiska elektromagnetyzmu w celach diagnostycznych i leczniczych. Metoda ta zakłada, że każda komórka organizmu, bakteria czy pasożyt mają swój specyficzny zakres drgań. Ma się on zmieniać w zależności od aktualnego stanu zdrowia i może posłużyć do diagnozy. Emitowanie przez urządzenie odpowiedniego zmiennego pola elektromagnetycznego, ma z kolei leczyć różne choroby organizmu. Badanie przebiega w pozycji siedzącej. Podczas biorezonansu zakłada się na skórę pacjenta elektrody, które są połączone z urządzeniem, dzięki czemu można przepuścić przez organizm niewielkie dawki prądu. W niektórych aparatach badany trzyma elektrody w dłoniach. Zabieg jest bezbolesny, może pojawić się jedynie niewielkie mrowienie. Na sesję biorezonansową należy przyjść wypoczętym i to jedyna wskazówka dotycząca tego, jak się przygotować. Do biorezonansu nie potrzeba specjalnego okresu przygotowawczego.

Polecane dla Ciebie

Biorezonans – skuteczność

Biorezonans dzięki wysyłaniu fal elektromagnetycznych o zmiennym nasileniu, ma pomagać w diagnostyczne i leczeniu wielu chorób. Opinie na temat efektów jego stosowania są różne. Na chwilę obecną nie sposób wykazać jego skuteczności. W żadnym z rzetelnie przeprowadzonych badań naukowych nie udało się udowodnić, żeby był on skuteczny w terapii. W jednej z analiz oceniano efekty biorezonansu w łagodzeniu atopowego zapalenia skóry u 32 dzieci. Wyniki badania nie potwierdziły żadnej skuteczności biorezonansu w leczeniu AZS. Również w innych eksperymentach dotyczących chorób alergicznych, metoda ta się nie sprawdziła. Biorezonans magnetyczny może wywoływać efekt psychologiczny, tak jak placebo, jednak nie ma udowodnionej i sprawdzonej skuteczności w leczeniu jakichkolwiek chorób. Uznawany jest przez medycynę za niekonwencjonalną terapię i w żaden sposób nie jest popierany.

Dowiedz się więcej o tym, czym jest, jakie są objawy i sposoby leczenia atopowego zapalenia skóry

Biorezonans a leczenie chorób, nałogów i alergii

Technika biorezonansu magnetycznego ma wykrywać i leczyć szerokie spektrum różnych chorób, począwszy od pasożytów w jelitach, poprzez choroby alergiczne a na biorezonansowym rzucaniu palenia skończywszy. Ma być również skuteczny na dolegliwości ze strony układu ruchu (w chorobie zwyrodnieniowej stawów, osteoporozie), układu krążenia (w nadciśnieniu tętniczy, chorobie wieńcowej) czy w problemach z pamięcią, koncentracją i w chorobach neurodegeneracyjnych (np. w stwardnieniu rozsianym). Nie istnieją jednak żadne dowody na to, że biorezonans pomaga wykryć lub wyleczyć którąkolwiek z tych chorób. Nie ma także zależności pomiędzy biorezonansem a wykrywaniem pasożytów, a już na pewno leczeniem infekcji parazytologicznych. Kolejnym schorzeniem, w którym ta technika miałaby być szczególnie przydatna, jest borelioza, czyli choroba bakteryjna wywoływana przez bakterie z grupy krętków Borrelia burgdorferi na skutek ukłucia przez kleszcza. Biorezonans miałby z wysoką skutecznością wykrywać i leczyć tę infekcję, jednak żadne dane również tego nie potwierdziły. Podstawą terapii boreliozy jest wykrycie materiału genetycznego bakterii i zastosowanie odpowiedniego spektrum antybiotyków. Odczulanie biorezonansem to kolejny problem, w którym często używa się tej techniki i czego również w kontekście skuteczności nie potwierdziło żadne wiarygodne badanie naukowe. Metoda ta jest wykorzystywana także w leczeniu uzależnienia od papierosów i alkoholu. Ma również pomagać w usuwaniu toksyn z organizmu. Udowodnienie słuszności tych funkcjonalności biorezonansu również się nie udało.

Biorezonans – co mówią dane naukowe?

Skuteczność biorezonansu była obiektem badań naukowych prowadzonych przez lekarzy i innych specjalistów. Głównie było to sprawdzane w przypadku terapii chorób alergicznych, autoimmunologicznych czy atopowego zapalenia skóry. W żadnym z przeprowadzonych badań nie wykazano skuteczności w łagodzeniu czy leczeniu objawów powyższych schorzeń. Terapia przy użyciu biorezonansu wykazywała podobne efekty co zastosowanie placebo. Stanowi to jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy biorezonans jest skuteczny. Nie ma także żadnego wiarygodnego świadectwa, że ta metoda działa, potwierdzonego przez specjalistów. Tak bywa z „cudownymi środkami”, które mają leczyć wiele różnych chorób. Okazuje się, że nie są skuteczne w terapii każdej z nich.

Biorezonans – przeciwwskazania

W związku z niejasnym mechanizmem działania i brakiem potwierdzonej skuteczności do stosowania biorezonansu nie stwierdzono wielu przeciwwskazań do poddania się badaniu. Zazwyczaj wskazuje się tu ciążę, choroby nowotworowe i wszczepiony rozrusznik (stymulator) serca. To ostatnie przeciwskazanie wynika z faktu, że biorezonans generuje fale elektromagnetyczne. Mogą one zakłócać pracę rozrusznika, który jest pobudzającym pracę serca urządzeniem elektrycznym.

Dużym ograniczeniem w stosowaniu biorezonansu jest cena. Wizyty kosztują kilkaset złotych, a w celu „wyleczenia” jakiegoś schorzenia potrzeba ich co najmniej kilka, co wymaga wydania sporej sumy pieniędzy. Na koniec należy podkreślić, że lekarze absolutnie odradzają stosowanie biorezonansu. Należy ufać i stosować osiągnięcia medycyny opartej na rzetelnych badaniach naukowych. Jeśli podczas terapii z wykorzystaniem medycyny konwencjonalnej pacjent postanawia korzystać z którejkolwiek metody należącej do pasudonaukowej, alternatywnej medycznie lub po prostu niekonwencjonalnej „terapii", powinien koniecznie poinformować o tym fakcie lekarza prowadzącego. Dzięki temu może uniknąć bardzo przykrych w skutkach konsekwencji zdrowotnych.

 1. Schöni MH, Nikolaizik WH, Schöni-Affolter F. Efficacy trial of bioresonance in children with atopic dermatitis. „Int Arch Allergy Immunol", 1997; 112(3): 238–46.
 2. Wüthrich B. Unproven techniques in allergy diagnosis. „J Investig Allergol Clin Immunol", 2005; 15(2): 86–90.
 3. Wolański L, Stanisławek A, Kachaniuk H. Knowledge of the term and methods of alternative medicine in the example of the patients of one bioresonance practice 2007.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • RTG kręgosłupa – badanie, wskazania, przeciwwskazania, refundacja, cena

  RTG kręgosłupa jest metodą obrazową, którą od wielu lat wykorzystuje się podczas diagnozowania wad postawy, zmian zapalnych czy zwyrodnieniowych, a także w przypadku urazów i bóli kręgosłupa. Co prawda interpretacja wyników prześwietlenia kręgosłupa może stanowić problem dla pacjenta, niemniej samo RTG kręgosłupa nie jest badaniem bolesnym lub długotrwałym. Ile kosztuje rentgen kręgosłupa, jak należy się przygotować do badania i czy istnieją przeciwwskazania do jego wykonania? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Morfologia – normy, interpretacja wyników. Co to jest morfologia z rozmazem?

  Morfologia krwi to jedno z podstawowych badań biochemicznych, które osoba dorosła powinna wykonać przynajmniej raz w roku. Stanowi doskonałe odzwierciedlenie stanu zdrowia pacjenta. Od wielu lat interpretacja wyników morfologii jest ułatwiona, ponieważ laboratoria diagnostyczne posiadają własne zakresy referencyjne, które stanowią normę dla każdej analizowanej ilościowo i jakościowo grupy komórek krwi. Należy jednak pamiętać, że z wynikami, które budzą wątpliwość – są podwyższone lub obniżone – najlepiej udać się do lekarza, który zinterpretuje je kompleksowo razem z wynikami innych badań diagnostycznych, także tych obrazowych. Czy morfologię należy wykonać na czczo, ile kosztuje badanie i jakie choroby można dzięki niej wykryć? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Badanie genetyczne BRCA1 i BRCA2 – na czym polega i jak interpretować wyniki?

  Ryzyko wystąpienia nowotworu piersi i jajników u osoby posiadającej mutację genu BRCA wzrasta odpowiednio do około 60% w przypadku raka piersi i do około 40% w przypadku raka jajnika. Badania mutacji BRCA zaleca się kobietom, u których bliskich krewnych wystąpiły co najmniej dwa przypadki zachorowań na złośliwy nowotwór piersi i/lub jajnika, zwłaszcza gdy choroba pojawiła się u krewnego przed 50. rokiem życia.

 • Holter EKG – przebieg, wskazania i interpretacja wyników. Jak spać z Holterem?

  Badanie EKG metodą Holtera pozwala rejestrować pracę serca przez całą dobę. Wykonując je, można zdiagnozować zaburzenia, które ciężko jest uchwycić podczas badania echa serca czy na klasycznym EKG. Wynika to z faktu, że Holter zakłada się pacjentowi na całą dobę, a nawet kilka dni. Dzięki temu uzyskujemy informację o tym, jak zachowuje się mięsień sercowy podczas różnych sytuacji – tych bardziej aktywnych, jak i niewymagających dużego wysiłku.

 • Profil trzustkowy – jakie badania należy wykonać, żeby sprawdzić pracę trzustki?

  O tym, od których badań należy zacząć diagnozować dysfunkcję trzustki, powinien decydować lekarz na podstawie zgłaszanych przez pacjenta objawów. Warto pamiętać, że tak jak w przypadku innych chorób, tak i przy schorzeniach trzustki szybkie postawienie diagnozy może bardzo pomóc pacjentowi w „wykryciu w porę” podłoża niepokojących objawów. Jednym z oznaczeń, jakie można wykonać w tym celu, jest profil trzustkowy. Jak się przygotować do badania? Jakie są normy enzymów? Ile kosztuje badanie biochemiczne funkcji trzustki?

 • Sigmoidoskopia – wskazania, przebieg, przygotowanie do badania

  Sigmoidoskopia (lub fiberosigmoidoskopia) to badanie, które pozwala zobrazować końcowy odcinek jelita grubego przy użyciu giętkiego przewodu z kamerą na końcu. Przeważnie jest bezbolesne i związane tylko z niewielkim dyskomfortem, jednak u niektórych pacjentów musi być wykonywane nawet w znieczuleniu ogólnym. Sigmoidoskopia jest tańsza, mniej obciążająca i wymagająca mniejszego przygotowania niż kolonoskopia. Na czym dokładnie polega to badanie? Co warto o nim wiedzieć?

 • Jakie badania należy zrobić, żeby sprawdzić pracę tarczycy?

  Badanie poziomów hormonów, które wpływają na pracę tarczycy, powinno się wykonywać regularnie, a nie tylko wówczas, kiedy u pacjenta występują charakterystyczne objawy zaburzeń pracy tego gruczołu. Które badania wchodzą w skład trójki tarczycowej, jak obliczyć konwersje i ile to kosztuje?

 • Jakie badania na bezdech senny?

  Bezdech senny, a mówiąc ściślej obturacyjny bezdech senny, to częsta przypadłość, w trakcie której dochodzi do znacznego spłycenia, a nawet zatrzymania oddechu. Nawet chwilowe niedotlenienie organizmu może powodować szereg poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jak rozpoznać bezdech senny? Czy istnieją rzetelne badania?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij