Urządzenie do biorezonansu leżące na biurku
Patryk Jasielski

Biorezonans – co to jest, jak działa i czy jest skuteczny w leczeniu chorób i nałogów?

Biorezonans magnetyczny to jedna z metod wykorzystywana przez osoby praktykujące niekonwencjonalne metody terapii różnych chorób. Nie udało się dotychczas jednoznacznie rozstrzygnąć, czy terapia z użyciem biorezonansu jest skuteczna. Największym problemem jest brak rzetelnych badań naukowych, które potwierdziłyby słowa zwolenników tej metody dotyczące tego, czy i jak naprawdę działa biorezonans.

Część osób, która nie m zaufania do konwencjonalnej medycyny lub cierpi z powodu ciężkiej lub i nieuleczalnej choroby, szuka pozamedycznych, niekonwencjonalnych terapii. Jedną z nich jest biorezonans, który ma stanowić „cudowny lek” na wszelkie dolegliwości.

Biorezonans – co to jest?

Biorezonans to pseudonaukowa, niekonwencjonalna metoda diagnostyczna, która traktowana jest jak sposób leczenia różnych chorób. Jest to technika niezgodna z zasadami medycyny opartej na faktach i dowodach naukowych, tzw. EBM (ang. evidence-based medicine). Nie ma żadnych wiarygodnych dowodów, które potwierdziłyby leczniczy wpływ biorezonansu na zdrowie użytkownika. Skuteczność biorezonansu jest porównywalna z placebo, czyli substancją lub działaniem, które nie ma żadnego wpływu na stan zdrowia. Do tej samej grupy zaliczono także homeopatię. Pseudonauka często posługuje się profesjonalnym, nacechowanym naukowym sznytem językiem. Ma to za zadanie utwierdzić człowieka w słuszności głoszonych poglądów. Te teorie i twierdzenia nie znajdują jednak potwierdzenia w badaniach naukowych. W skrajnych sytuacji stoją w sprzeczności z teoriami sprawdzonymi w jedyny właściwy sposób.

Biorezonans – na czym polega badanie?

To jak działa biorezonans jest absolutnie niejasne i wyraźnie wątpliwe. Badania biorezonansem wykorzystują zjawiska elektromagnetyzmu w celach diagnostycznych i leczniczych. Metoda ta zakłada, że każda komórka organizmu, bakteria czy pasożyt mają swój specyficzny zakres drgań. Ma się on zmieniać w zależności od aktualnego stanu zdrowia i może posłużyć do diagnozy. Emitowanie przez urządzenie odpowiedniego zmiennego pola elektromagnetycznego, ma z kolei leczyć różne choroby organizmu. Badanie przebiega w pozycji siedzącej. Podczas biorezonansu zakłada się na skórę pacjenta elektrody, które są połączone z urządzeniem, dzięki czemu można przepuścić przez organizm niewielkie dawki prądu. W niektórych aparatach badany trzyma elektrody w dłoniach. Zabieg jest bezbolesny, może pojawić się jedynie niewielkie mrowienie. Na sesję biorezonansową należy przyjść wypoczętym i to jedyna wskazówka dotycząca tego, jak się przygotować. Do biorezonansu nie potrzeba specjalnego okresu przygotowawczego.

Powiązane produkty

Biorezonans – skuteczność

Biorezonans dzięki wysyłaniu fal elektromagnetycznych o zmiennym nasileniu, ma pomagać w diagnostyczne i leczeniu wielu chorób. Opinie na temat efektów jego stosowania są różne. Na chwilę obecną nie sposób wykazać jego skuteczności. W żadnym z rzetelnie przeprowadzonych badań naukowych nie udało się udowodnić, żeby był on skuteczny w terapii. W jednej z analiz oceniano efekty biorezonansu w łagodzeniu atopowego zapalenia skóry u 32 dzieci. Wyniki badania nie potwierdziły żadnej skuteczności biorezonansu w leczeniu AZS. Również w innych eksperymentach dotyczących chorób alergicznych, metoda ta się nie sprawdziła. Biorezonans magnetyczny może wywoływać efekt psychologiczny, tak jak placebo, jednak nie ma udowodnionej i sprawdzonej skuteczności w leczeniu jakichkolwiek chorób. Uznawany jest przez medycynę za niekonwencjonalną terapię i w żaden sposób nie jest popierany.

Dowiedz się więcej o tym, czym jest, jakie są objawy i sposoby leczenia atopowego zapalenia skóry

Biorezonans a leczenie chorób, nałogów i alergii

Technika biorezonansu magnetycznego ma wykrywać i leczyć szerokie spektrum różnych chorób, począwszy od pasożytów w jelitach, poprzez choroby alergiczne a na biorezonansowym rzucaniu palenia skończywszy. Ma być również skuteczny na dolegliwości ze strony układu ruchu (w chorobie zwyrodnieniowej stawów, osteoporozie), układu krążenia (w nadciśnieniu tętniczy, chorobie wieńcowej) czy w problemach z pamięcią, koncentracją i w chorobach neurodegeneracyjnych (np. w stwardnieniu rozsianym). Nie istnieją jednak żadne dowody na to, że biorezonans pomaga wykryć lub wyleczyć którąkolwiek z tych chorób. Nie ma także zależności pomiędzy biorezonansem a wykrywaniem pasożytów, a już na pewno leczeniem infekcji parazytologicznych. Kolejnym schorzeniem, w którym ta technika miałaby być szczególnie przydatna, jest borelioza, czyli choroba bakteryjna wywoływana przez bakterie z grupy krętków Borrelia burgdorferi na skutek ukłucia przez kleszcza. Biorezonans miałby z wysoką skutecznością wykrywać i leczyć tę infekcję, jednak żadne dane również tego nie potwierdziły. Podstawą terapii boreliozy jest wykrycie materiału genetycznego bakterii i zastosowanie odpowiedniego spektrum antybiotyków. Odczulanie biorezonansem to kolejny problem, w którym często używa się tej techniki i czego również w kontekście skuteczności nie potwierdziło żadne wiarygodne badanie naukowe. Metoda ta jest wykorzystywana także w leczeniu uzależnienia od papierosów i alkoholu. Ma również pomagać w usuwaniu toksyn z organizmu. Udowodnienie słuszności tych funkcjonalności biorezonansu również się nie udało.

Biorezonans – co mówią dane naukowe?

Skuteczność biorezonansu była obiektem badań naukowych prowadzonych przez lekarzy i innych specjalistów. Głównie było to sprawdzane w przypadku terapii chorób alergicznych, autoimmunologicznych czy atopowego zapalenia skóry. W żadnym z przeprowadzonych badań nie wykazano skuteczności w łagodzeniu czy leczeniu objawów powyższych schorzeń. Terapia przy użyciu biorezonansu wykazywała podobne efekty co zastosowanie placebo. Stanowi to jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy biorezonans jest skuteczny. Nie ma także żadnego wiarygodnego świadectwa, że ta metoda działa, potwierdzonego przez specjalistów. Tak bywa z „cudownymi środkami”, które mają leczyć wiele różnych chorób. Okazuje się, że nie są skuteczne w terapii każdej z nich.

Biorezonans – przeciwwskazania

W związku z niejasnym mechanizmem działania i brakiem potwierdzonej skuteczności do stosowania biorezonansu nie stwierdzono wielu przeciwwskazań do poddania się badaniu. Zazwyczaj wskazuje się tu ciążę, choroby nowotworowe i wszczepiony rozrusznik (stymulator) serca. To ostatnie przeciwskazanie wynika z faktu, że biorezonans generuje fale elektromagnetyczne. Mogą one zakłócać pracę rozrusznika, który jest pobudzającym pracę serca urządzeniem elektrycznym.

Dużym ograniczeniem w stosowaniu biorezonansu jest cena. Wizyty kosztują kilkaset złotych, a w celu „wyleczenia” jakiegoś schorzenia potrzeba ich co najmniej kilka, co wymaga wydania sporej sumy pieniędzy. Na koniec należy podkreślić, że lekarze absolutnie odradzają stosowanie biorezonansu. Należy ufać i stosować osiągnięcia medycyny opartej na rzetelnych badaniach naukowych. Jeśli podczas terapii z wykorzystaniem medycyny konwencjonalnej pacjent postanawia korzystać z którejkolwiek metody należącej do pasudonaukowej, alternatywnej medycznie lub po prostu niekonwencjonalnej „terapii", powinien koniecznie poinformować o tym fakcie lekarza prowadzącego. Dzięki temu może uniknąć bardzo przykrych w skutkach konsekwencji zdrowotnych.

 1. Schöni MH, Nikolaizik WH, Schöni-Affolter F. Efficacy trial of bioresonance in children with atopic dermatitis. „Int Arch Allergy Immunol", 1997; 112(3): 238–46.
 2. Wüthrich B. Unproven techniques in allergy diagnosis. „J Investig Allergol Clin Immunol", 2005; 15(2): 86–90.
 3. Wolański L, Stanisławek A, Kachaniuk H. Knowledge of the term and methods of alternative medicine in the example of the patients of one bioresonance practice 2007.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Podwyższona prolaktyna (hiperprolaktynemia) – przyczyny i objawy

  Hiperprolaktynemia może być jednym z objawów guza przysadki (łac. prolactinoma), chorób podwzgórza, zaburzeń funkcji gruczołu tarczycowego (np. niewyrównania niedoczynności tarczycy), niewydolności nerek, ale także ciąży. Objawami, które powinny skłonić pacjenta do zbadania poziomu PRL, są zaburzenia miesiączkowania, trudności z zajściem w ciążę, mlekotok, uderzenia gorąca, trądzik lub zauważalnie obniżone libido. Leczenie hiperprolaktynemii polega głównie na farmakoterapii i leczeniu przyczynowym podwyższonego stężenia PRL, czyli choroby, która wywołała ten stan.

 • Próby wątrobowe (ALAT i ASPAT) — co oznaczają podwyższone wyniki?

  Próby wątrobowe to enzymy, po oznaczeniu których można stwierdzić, w jakim stanie jest wątroba i czy pracuje w prawidłowy sposób. Zalicza się do nich aminotransferazy ASPAT i ALAT oraz gamma-glutamylotranspeptydazę (GGTP). ALAT i ASPAT to najczęściej oznaczane próby wątrobowe. Ich pełne nazwy to aminotransferaza alaninowa, czyli ALAT oraz aminotransferaza asparaginowa — ASPAT.

 • Rezonans magnetyczny głowy – co wykrywa, ile kosztuje, jak wygląda badanie?

  Rezonans magnetyczny (MRI) głowy to badanie, w którym wykorzystywane są właściwości pola magnetycznego. Najczęściej MRI głowy zleca się po wypadkach samochodowych i urazach głowy, a także w sytuacji pogłębienia diagnostyki neurologicznej. Główną wadą rezonansu, będącego badaniem refundowanym, jest czas oczekiwania na to prześwietlenie, liczony nawet w miesiącach. 

 • Erytropoetyna (EPO) – badanie, normy, interpretacja wyników

  Badanie erytropoetyny (EPO) jest wskazane podczas prowadzenia procesu diagnostycznego chorób krwi i nerek. Dzięki analizie poziomu erytropoetyny możliwe jest kontrolowanie odpowiedzi na wdrożone leczenie anemii, nadkrwistości i niedokrwistości. Wysoki poziom EPO jest charakterystyczny dla sportowców, którzy swoje treningi odbywają w terenach górskich, ale także, co ciekawe, dla osób palących papierosy. Badanie poziomu erytropoetyny często towarzyszy analizie morfologii krwi i hematokrytowi. Jaka jest norma EPO we krwi, czy do badania erytropoetyny należy zgłosić się na czczo i czy stosowanie EPO przez sportowców jest równoznaczne ze stosowaniem dopingu? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdują się w niniejszym artykule.

 • Kolposkopia – jak wygląda badanie? Wskazanie, przebieg, interpretacja wyników

  Kolposkopia to łatwe i nieinwazyjne badanie, wykonywane przez lekarza ginekologa, które pozwala na ocenę szyjki macicy, pochwy oraz sromu pod kątem zmian przednowotworowych i nowotworowych, pobranie celowanego materiału oraz ułatwienie decyzji co do dalszego postępowania. Badanie to może być wykonywane zarówno na NFZ, jak i prywatnie. Jak wygląda kolposkopia? Czy kolposkopia boli?

 • Badanie poziomu witaminy D, metabolit 25(OH). Normy, cena, interpretacja wyników

  Witamina D bierze udział w gospodarce wapniowo-fosforanowej organizmu, wpływa również na prawidłową budowę i funkcję kości. Oznaczenie poziomu witaminy D ma zastosowanie m.in. w diagnostyce i leczeniu osteoporozy, osteomalacji i krzywicy, chorób wątroby i nerek, a także w monitorowaniu leczenia kortykosteroidami, lekami immunosupresyjnymi i przeciwpadaczkowymi oraz suplementacji witaminą D u pacjentów, którym ją zlecono.

 • Rytm zatokowy: badanie EKG, rytm miarowy, przyspieszony i zwolniony – co to oznacza?

  Rytm zatokowy to podstawowy i prawidłowy rytm pracy serca. Może być niekiedy przyspieszony lub zbyt wolny. Mówi się wtedy o tachykardii lub bradykardii zatokowej.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij