Urządzenie do biorezonansu leżące na biurku
Patryk Jasielski

Biorezonans – co to jest, jak działa i czy jest skuteczny w leczeniu chorób i nałogów?

Biorezonans magnetyczny to jedna z metod wykorzystywana przez osoby praktykujące niekonwencjonalne metody terapii różnych chorób. Nie udało się dotychczas jednoznacznie rozstrzygnąć, czy terapia z użyciem biorezonansu jest skuteczna. Największym problemem jest brak rzetelnych badań naukowych, które potwierdziłyby słowa zwolenników tej metody dotyczące tego, czy i jak naprawdę działa biorezonans.

Część osób, która nie m zaufania do konwencjonalnej medycyny lub cierpi z powodu ciężkiej lub i nieuleczalnej choroby, szuka pozamedycznych, niekonwencjonalnych terapii. Jedną z nich jest biorezonans, który ma stanowić „cudowny lek” na wszelkie dolegliwości.

Biorezonans – co to jest?

Biorezonans to pseudonaukowa, niekonwencjonalna metoda diagnostyczna, która traktowana jest jak sposób leczenia różnych chorób. Jest to technika niezgodna z zasadami medycyny opartej na faktach i dowodach naukowych, tzw. EBM (ang. evidence-based medicine). Nie ma żadnych wiarygodnych dowodów, które potwierdziłyby leczniczy wpływ biorezonansu na zdrowie użytkownika. Skuteczność biorezonansu jest porównywalna z placebo, czyli substancją lub działaniem, które nie ma żadnego wpływu na stan zdrowia. Do tej samej grupy zaliczono także homeopatię. Pseudonauka często posługuje się profesjonalnym, nacechowanym naukowym sznytem językiem. Ma to za zadanie utwierdzić człowieka w słuszności głoszonych poglądów. Te teorie i twierdzenia nie znajdują jednak potwierdzenia w badaniach naukowych. W skrajnych sytuacji stoją w sprzeczności z teoriami sprawdzonymi w jedyny właściwy sposób.

Biorezonans – na czym polega badanie?

To jak działa biorezonans jest absolutnie niejasne i wyraźnie wątpliwe. Badania biorezonansem wykorzystują zjawiska elektromagnetyzmu w celach diagnostycznych i leczniczych. Metoda ta zakłada, że każda komórka organizmu, bakteria czy pasożyt mają swój specyficzny zakres drgań. Ma się on zmieniać w zależności od aktualnego stanu zdrowia i może posłużyć do diagnozy. Emitowanie przez urządzenie odpowiedniego zmiennego pola elektromagnetycznego, ma z kolei leczyć różne choroby organizmu. Badanie przebiega w pozycji siedzącej. Podczas biorezonansu zakłada się na skórę pacjenta elektrody, które są połączone z urządzeniem, dzięki czemu można przepuścić przez organizm niewielkie dawki prądu. W niektórych aparatach badany trzyma elektrody w dłoniach. Zabieg jest bezbolesny, może pojawić się jedynie niewielkie mrowienie. Na sesję biorezonansową należy przyjść wypoczętym i to jedyna wskazówka dotycząca tego, jak się przygotować. Do biorezonansu nie potrzeba specjalnego okresu przygotowawczego.

Polecane dla Ciebie

Biorezonans – skuteczność

Biorezonans dzięki wysyłaniu fal elektromagnetycznych o zmiennym nasileniu, ma pomagać w diagnostyczne i leczeniu wielu chorób. Opinie na temat efektów jego stosowania są różne. Na chwilę obecną nie sposób wykazać jego skuteczności. W żadnym z rzetelnie przeprowadzonych badań naukowych nie udało się udowodnić, żeby był on skuteczny w terapii. W jednej z analiz oceniano efekty biorezonansu w łagodzeniu atopowego zapalenia skóry u 32 dzieci. Wyniki badania nie potwierdziły żadnej skuteczności biorezonansu w leczeniu AZS. Również w innych eksperymentach dotyczących chorób alergicznych, metoda ta się nie sprawdziła. Biorezonans magnetyczny może wywoływać efekt psychologiczny, tak jak placebo, jednak nie ma udowodnionej i sprawdzonej skuteczności w leczeniu jakichkolwiek chorób. Uznawany jest przez medycynę za niekonwencjonalną terapię i w żaden sposób nie jest popierany.

Dowiedz się więcej o tym, czym jest, jakie są objawy i sposoby leczenia atopowego zapalenia skóry

Biorezonans a leczenie chorób, nałogów i alergii

Technika biorezonansu magnetycznego ma wykrywać i leczyć szerokie spektrum różnych chorób, począwszy od pasożytów w jelitach, poprzez choroby alergiczne a na biorezonansowym rzucaniu palenia skończywszy. Ma być również skuteczny na dolegliwości ze strony układu ruchu (w chorobie zwyrodnieniowej stawów, osteoporozie), układu krążenia (w nadciśnieniu tętniczy, chorobie wieńcowej) czy w problemach z pamięcią, koncentracją i w chorobach neurodegeneracyjnych (np. w stwardnieniu rozsianym). Nie istnieją jednak żadne dowody na to, że biorezonans pomaga wykryć lub wyleczyć którąkolwiek z tych chorób. Nie ma także zależności pomiędzy biorezonansem a wykrywaniem pasożytów, a już na pewno leczeniem infekcji parazytologicznych. Kolejnym schorzeniem, w którym ta technika miałaby być szczególnie przydatna, jest borelioza, czyli choroba bakteryjna wywoływana przez bakterie z grupy krętków Borrelia burgdorferi na skutek ukłucia przez kleszcza. Biorezonans miałby z wysoką skutecznością wykrywać i leczyć tę infekcję, jednak żadne dane również tego nie potwierdziły. Podstawą terapii boreliozy jest wykrycie materiału genetycznego bakterii i zastosowanie odpowiedniego spektrum antybiotyków. Odczulanie biorezonansem to kolejny problem, w którym często używa się tej techniki i czego również w kontekście skuteczności nie potwierdziło żadne wiarygodne badanie naukowe. Metoda ta jest wykorzystywana także w leczeniu uzależnienia od papierosów i alkoholu. Ma również pomagać w usuwaniu toksyn z organizmu. Udowodnienie słuszności tych funkcjonalności biorezonansu również się nie udało.

Biorezonans – co mówią dane naukowe?

Skuteczność biorezonansu była obiektem badań naukowych prowadzonych przez lekarzy i innych specjalistów. Głównie było to sprawdzane w przypadku terapii chorób alergicznych, autoimmunologicznych czy atopowego zapalenia skóry. W żadnym z przeprowadzonych badań nie wykazano skuteczności w łagodzeniu czy leczeniu objawów powyższych schorzeń. Terapia przy użyciu biorezonansu wykazywała podobne efekty co zastosowanie placebo. Stanowi to jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy biorezonans jest skuteczny. Nie ma także żadnego wiarygodnego świadectwa, że ta metoda działa, potwierdzonego przez specjalistów. Tak bywa z „cudownymi środkami”, które mają leczyć wiele różnych chorób. Okazuje się, że nie są skuteczne w terapii każdej z nich.

Biorezonans – przeciwwskazania

W związku z niejasnym mechanizmem działania i brakiem potwierdzonej skuteczności do stosowania biorezonansu nie stwierdzono wielu przeciwwskazań do poddania się badaniu. Zazwyczaj wskazuje się tu ciążę, choroby nowotworowe i wszczepiony rozrusznik (stymulator) serca. To ostatnie przeciwskazanie wynika z faktu, że biorezonans generuje fale elektromagnetyczne. Mogą one zakłócać pracę rozrusznika, który jest pobudzającym pracę serca urządzeniem elektrycznym.

Dużym ograniczeniem w stosowaniu biorezonansu jest cena. Wizyty kosztują kilkaset złotych, a w celu „wyleczenia” jakiegoś schorzenia potrzeba ich co najmniej kilka, co wymaga wydania sporej sumy pieniędzy. Na koniec należy podkreślić, że lekarze absolutnie odradzają stosowanie biorezonansu. Należy ufać i stosować osiągnięcia medycyny opartej na rzetelnych badaniach naukowych. Jeśli podczas terapii z wykorzystaniem medycyny konwencjonalnej pacjent postanawia korzystać z którejkolwiek metody należącej do pasudonaukowej, alternatywnej medycznie lub po prostu niekonwencjonalnej „terapii", powinien koniecznie poinformować o tym fakcie lekarza prowadzącego. Dzięki temu może uniknąć bardzo przykrych w skutkach konsekwencji zdrowotnych.

 1. Schöni MH, Nikolaizik WH, Schöni-Affolter F. Efficacy trial of bioresonance in children with atopic dermatitis. „Int Arch Allergy Immunol", 1997; 112(3): 238–46.
 2. Wüthrich B. Unproven techniques in allergy diagnosis. „J Investig Allergol Clin Immunol", 2005; 15(2): 86–90.
 3. Wolański L, Stanisławek A, Kachaniuk H. Knowledge of the term and methods of alternative medicine in the example of the patients of one bioresonance practice 2007.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Kortyzol – norma, badanie, objawy podwyższonego i obniżonego kortyzolu

  Kortyzol (hydrokortyzon) jest naturalnym hormonem steroidowym produkowanym w organizmie przez korę nadnerczy. Nazywany jest hormonem stresu. Wywiera bardzo duży wpływ na metabolizm, w tym na stężenie glukozy we krwi, podnosząc jej poziom w reakcji na stres. Stężenie kortyzolu jest zależne od pory dnia – w godzinach porannych jest najwyższe, a w godzinach wieczornych najniższe. Tę zależność należy wziąć pod uwagę podczas interpretacji wyników badania. Czy można zbadać poziom stresu, wykonując oznaczenie poziomu kortyzolu? Odpowiedź w artykule.

 • GGTP – skierowanie, refundacja, cena

  GGTP to enzym pomocny w diagnozowaniu między innymi chorób wątroby, trzustki czy nerek. Jego wysoki poziom obserwuje się również u osób z problemem nadużywania alkoholu. Istnieje szereg objawów towarzyszących chorobom wątroby i dróg żółciowych, które powinny skłonić pacjenta do oznaczenia poziomu gamma-glutamylotranspeptydazy. Uwagę powinno przykuć chociażby żółte zabarwienie skóry i błon śluzowych, obrzęki i świąd skóry czy ból po prawej stronie brzucha. Jak się przygotować do badania GGTP? Ile kosztuje to oznaczenie i czy do badania należy zgłosić się na czczo? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

 • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

  Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

  Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Cholesterol całkowity – badanie, norma i interpretacja wyników. Co zrobić, kiedy wynik wskazuje na podwyższony poziom?

  Badanie poziomu cholesterolu całkowitego to jedno z podstawowych badań, które ocenia ogólny poziom cholesterolu we krwi. Cholesterol całkowity to suma cholesterolu LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości), cholesterolu HDL (lipoproteiny o wysokiej gęstości) oraz cholesterolu VLDL (lipoproteiny o bardzo niskiej gęstości).

 • Badanie poziomu serotoniny – normy, cena, interpretacja wyników

  Serotonina stanowi jeden z najbardziej znanych neurotransmiterów modulujących aktywność komórek nerwowych oraz szeroką gamę procesów neuropsychologicznych. Jako że większość puli serotoniny w organizmie zlokalizowana jest poza układem nerwowym, substancja ta ma również wpływ m.in. na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, pokarmowego i moczowo-płciowego. Może także regulować proces krzepnięcia i agregację płytek krwi. Oznaczenie poziomu serotoniny wykonywane jest m.in. w diagnostyce rakowiaków, czyli nowotworów wywodzących się z komórek neuroendokrynnych.

 • IgE całkowite – wskazania do badania poziomu immunoglobuliny typu E (IgE), normy, wyniki

  Przeciwciała klasy IgE, obok przeciwciał klasy IgG, IgM, IgA i IgD, należą do jednej z pięciu podklas immunoglobulin wytwarzanych przez komórki układu odpornościowego. Cząsteczki immunoglobulin klasy IgE wytwarzane są w odpowiedzi na alergeny i obecność pasożytów. Badanie poziomu IgE całkowitego wykonywane jest w przebiegu diagnostyki alergii, atopii i parazytoz (obecność pasożytów w organizmie). Poziom IgE całkowitego zależy od wieku pacjenta, najniższy jest u noworodków i niemowląt, a maksimum osiąga pomiędzy 10. a 15. rokiem życia pacjenta.

 • Badanie poziomu witaminy D, metabolit 25(OH). Normy, cena, interpretacja wyników

  Witamina D bierze udział w gospodarce wapniowo-fosforanowej organizmu, wpływa również na prawidłową budowę i funkcję kości. Oznaczenie poziomu witaminy D ma zastosowanie m.in. w diagnostyce i leczeniu osteoporozy, osteomalacji i krzywicy, chorób wątroby i nerek, a także w monitorowaniu leczenia kortykosteroidami, lekami immunosupresyjnymi i przeciwpadaczkowymi oraz suplementacji witaminą D u pacjentów, którym ją zlecono.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij