Naukowcy wskazali nieoczekiwane korzyści płynące z... chodzenia tyłem
Naturalnym sposobem poruszania się człowieka wydaje się chodzenie do przodu. Tymczasem okazuje się, że przemieszczanie się w przeciwnym kierunku może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Zyskują na tym przede wszystkim układ ruchu i układ nerwowy.
- Zalety chodzenia tyłem znane nie od dziś
- Zdrowotne korzyści chodzenia wspak
- Dlaczego chodzenie tyłem jest dla nas dobre?
Zalety chodzenia tyłem znane nie od dziś
Uważa się, że praktyka chodzenia tyłem w celach zdrowotnych wywodzi się ze starożytnych Chin. Bieganie w odwrotnym – w stosunku do uznanego za normalny – kierunku praktykowano również jako element musztry żołnierzy, kształtujący utrzymanie równowagi.
Zdrowotne korzyści chodzenia wspak
Ekspertką od lat zgłębiającą zagadnienie chodzenia tyłem jest Janet Dufek, związana z Uniwersytetem w Nevadzie. W toku ponad 20 lat badań wraz z zespołem wykazała, że poruszanie się do tyłu przynosi szereg korzyści dla układu mięśniowo-szkieletowego: zwiększa elastyczność ścięgien podkolanowych, wzmacnia mięśnie odpowiedzialne za stabilność kręgosłupa, zmniejsza dolegliwości bólowe w dolnej części pleców.
Chodzenie wspak jest korzystne również dla układu nerwowego: poprawia koncentrację, skraca czas reakcji, pozytywnie wpływa na zdolności poznawcze. Co ciekawe, z badań wynika, że nasze mózgi lubią nie tylko chodzenie tyłem, ale też podróżowanie w tym kierunku, a nawet samo wyobrażenie o nim.
Dlaczego chodzenie tyłem jest dla nas dobre?
Sekret tkwi w biomechanice chodu. Podczas chodzenia tyłem zmniejsza się zakres ruchu w stawach biodrowym i kolanowym. Ponadto w trakcie chodzenia wspak kontakt z podłożem mają głównie palce, a pięta czasem w ogóle nie styka się z ziemią. Dzięki temu obciążenie dla stawów kolanowych jest znacznie mniejsze. Taki chód angażuje też inne partie mięśni niż chód do przodu, głównie zlokalizowane w okolicy stawu skokowego.
Ze względu na inną biomechanikę chód w tył polecany jest jako element rehabilitacji po operacji kolan, ale jest też zalecany osobom starszym, cierpiącym na choroby zwyrodnieniowe oraz z nadwagą i otyłością (ten kierunek chodu, poza wszystkimi wymienionymi korzyściami, pozwala spalić więcej kalorii). Ćwiczenia polegające na chodzeniu lub bieganiu w tył stają się coraz częściej elementem planów treningowych dla sportowców, kształtującym zwinność, szybkość i siłę mięśniową.