Młoda dziewczyna maluje się na siłowni
Barbara Bukowska

Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

  1. Malowanie się przed treningiem – nowy trend?
  2. Wpływ makijażu na skórę podczas ćwiczeń
  3. Czy rezygnacja z podkreślania urody to konieczność?

Malowanie się przed treningiem – nowy trend?

Makijaż jest dla wielu osób nieodzownym elementem wizerunku: tuszuje niedoskonałości, podkreśla walory urody, ukrywa oznaki zmęczenia i starzenia się, podnosi pewność siebie. Ale obawy przed oceną przez otoczenie coraz częściej tworzą presję niepokazywania się bez makijażu w żadnej sytuacji – nawet na siłowni. Trend ten potęgują influencerzy z branży fitness, kreujący w mediach społecznościowych wizerunek sportsmenki, której głównym atrybutem nie są tylko wygodne buty, ale również pełen makijaż.

Wpływ makijażu na skórę podczas ćwiczeń

Skóra jest największym organem naszego ciała. Pełni wiele kluczowych funkcji, spośród których jedną z ważniejszych jest termoregulacja. Podwyższona podczas ćwiczeń temperatura ciała powoduje rozszerzenie porów, co ma pomóc w usuwaniu potu. Gdy jednak skóra twarzy pokryta jest grubą warstwą podkładu, pory są zablokowane. A co to oznacza? Większe ryzyko powstawania trądziku, zaskórników i pryszczy oraz przesuszenia skóry.

To nie tylko założenia teoretyczne, ale wnioski płynące z amerykańsko-koreańskiego badania. Naukowcy przeanalizowali wpływ podkładu nałożonego na skórę przed rozpoczęciem ćwiczeń aerobowych w grupie studentów. Wyniki są zbieżne z założeniami – kosmetyk zatykał pory, zwiększał produkcję sebum i wysuszał skórę.

Dotychczasowe badania koncentrują się głównie na ocenie wpływu podkładu jako kosmetyku, który nakładany jest na całą twarz. A co z innymi produktami do makijażu: tuszem do rzęs, eyelinerem, szminką? Wydaje się, że ich używanie przed treningiem nie wyrządzi skórze wielu krzywd. Warto jednak wspomnieć o aspekcie estetycznym – rozmazany przez pot, spływający po twarzy tusz z pewnością nie wygląda ładnie.

Dlatego przed pójściem na trening warto dokładnie oczyścić skórę twarzy. Demakijaż odblokuje pory, usunie pozostałości sebum, potu i bakterii oraz umożliwi skórze oddychanie.

Powiązane produkty

Czy rezygnacja z podkreślania urody to konieczność?

W przypadku skóry z problemami makijaż pozwala ukryć niedoskonałości. Bez niego niektóre osoby z wymagającą cerą nie wyobrażają sobie wyjścia z domu. Na trening również. Stajemy przed wyborem, co jest lepsze dla zdrowia – ćwiczenie w makijażu czy niećwiczenie w ogóle?

Na szczęście istnieje złoty środek – kremy BB. Są mniej komedogenne niż tradycyjne podkłady i zawierają składniki pielęgnujące skórę. Nie zapewniają tak dużego krycia jak fluidy, ale naturalnie poprawiają koloryt i ogólny wygląd skóry. Lżejsza, niezatykająca porów formuła zmniejsza ryzyko powstawania niedoskonałości.

Niezależnie od tego, jakich kosmetyków użyjemy przed treningiem, po zakończeniu ćwiczeń warto dokładnie oczyścić skórę twarzy i całego ciała. Pozwoli to usunąć pot, sebum, zanieczyszczenia oraz pozostałości kosmetyków, które pozostawione na skórze mogłyby sprzyjać powstawaniu stanów zapalnych.

  1. M. Khan, Do I need to take my makeup off before exercising?, [online] https://www.news-medical.net/health/Do-I-need-to-take-my-makeup-off-before-exercising.aspx [dostęp:] 16.04.2024.
  2. E.J. Yoon, E.H. Kwon, J.H. Kim i in. Influence of cosmetic foundation cream on skin condition during treadmill exercise. J Cosmet Dermatol 2024, doi: 10.1111/jocd.16205. Epub ahead of print. PMID: 38444348.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kwas kojowy na przebarwienia, trądzik i zmarszczki. Jak stosować? Z czym łączyć?

    Kwas kojowy (5-hydroksy-2-(hydroksymetylo)-4H-pirano-4-on) jest związkiem chemicznym naturalnego pochodzenia. Jest produkowany przez wiele gatunków grzybów i bakterii. Można go znaleźć w sfermentowanych produktach kuchni azjatyckiej – np. w sosie sojowym, paście miso czy winie ryżowym. Znany jest głównie ze względu na swoje działanie rozjaśniające. Ta niewielka cząsteczka chemiczna wykazuje także szereg innych ciekawych właściwości, dzięki którym znalazła o wiele szersze zastosowanie praktyczne.

  • Pielęgnacja suchej skóry – jak nawilżać odwodnioną skórę twarzy?

    Problem nadmiernie przesuszonej i wrażliwej skóry może dotyczyć każdego, niezależnie od płci i wieku, chociaż częściej występuje u dojrzałych kobiet, co jest związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie w okresie okołomenopauzalnym. Przyczyną suchej skóry może być również niewłaściwa pielęgnacja, dermatoza, a nawet źle zbilansowana dieta. Dowiedz się, jak dbać o suchą i wrażliwą cerę.

  • Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce

    Oczar wirginijski jest rośliną, której właściwości są coraz bardziej doceniane. Do celów leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się liście oraz korę, które zawierają m.in. cenne flawonoidy, garbniki, saponiny. Preparaty zawierające oczar wirginijski w swoim składzie mają działanie przeciwbakteryjne, ściągające i antyseptyczne, co wykorzystuje się m.in. w leczeniu ran, owrzodzeń czy hemoroidów. Oczar ma też właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne i przeciwłojotokowe, dlatego jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej czy naczynkowej.

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

  • Jak zabezpieczyć pękającą skórę dłoni i ust w zimne dni?

    Jesienią i zimą wiele osób boryka się z problemem pękającej skóry – zwłaszcza na dłoniach i twarzy w okolicach ust. Niska temperatura, wiatr oraz suche powietrze w pomieszczeniach mogą prowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry. Jak skutecznie chronić skórę przed pękaniem i co zrobić, gdy już do tego dojdzie?

  • Olej Marula na skórę i włosy – jak stosować? Co daje? Właściwości

    Olej marula to jeden z najcenniejszych skarbów natury, który zdobywa coraz większą popularność w świecie pielęgnacji skóry i włosów. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom stał się nieodzownym elementem wielu rutyn pielęgnacyjnych.

  • Ekstrakt z karczocha – jak działa na nasze włosy?

    Ekstrakt z karczocha to surowiec coraz częściej spotykany w kosmetykach. Zawdzięcza to nie tylko swoim unikatowym właściwościom, ale również naturalnemu pochodzeniu.

  • Ranking najlepszych wcierek na porost włosów

    Odkryj najlepsze produkty pobudzające wzrost włosów i ograniczające ich wypadanie. Nasz ranking to kompendium skutecznych i łatwych w zastosowaniu formuł, które pobudzą cebulki włosów do wzrostu, odżywią skórę głowy i zagwarantują wzrost zdrowszych, gęstszych włosów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.