Młoda dziewczyna maluje się na siłowni
Barbara Bukowska

Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

  1. Malowanie się przed treningiem – nowy trend?
  2. Wpływ makijażu na skórę podczas ćwiczeń
  3. Czy rezygnacja z podkreślania urody to konieczność?

Malowanie się przed treningiem – nowy trend?

Makijaż jest dla wielu osób nieodzownym elementem wizerunku: tuszuje niedoskonałości, podkreśla walory urody, ukrywa oznaki zmęczenia i starzenia się, podnosi pewność siebie. Ale obawy przed oceną przez otoczenie coraz częściej tworzą presję niepokazywania się bez makijażu w żadnej sytuacji – nawet na siłowni. Trend ten potęgują influencerzy z branży fitness, kreujący w mediach społecznościowych wizerunek sportsmenki, której głównym atrybutem nie są tylko wygodne buty, ale również pełen makijaż.

Wpływ makijażu na skórę podczas ćwiczeń

Skóra jest największym organem naszego ciała. Pełni wiele kluczowych funkcji, spośród których jedną z ważniejszych jest termoregulacja. Podwyższona podczas ćwiczeń temperatura ciała powoduje rozszerzenie porów, co ma pomóc w usuwaniu potu. Gdy jednak skóra twarzy pokryta jest grubą warstwą podkładu, pory są zablokowane. A co to oznacza? Większe ryzyko powstawania trądziku, zaskórników i pryszczy oraz przesuszenia skóry.

To nie tylko założenia teoretyczne, ale wnioski płynące z amerykańsko-koreańskiego badania. Naukowcy przeanalizowali wpływ podkładu nałożonego na skórę przed rozpoczęciem ćwiczeń aerobowych w grupie studentów. Wyniki są zbieżne z założeniami – kosmetyk zatykał pory, zwiększał produkcję sebum i wysuszał skórę.

Dotychczasowe badania koncentrują się głównie na ocenie wpływu podkładu jako kosmetyku, który nakładany jest na całą twarz. A co z innymi produktami do makijażu: tuszem do rzęs, eyelinerem, szminką? Wydaje się, że ich używanie przed treningiem nie wyrządzi skórze wielu krzywd. Warto jednak wspomnieć o aspekcie estetycznym – rozmazany przez pot, spływający po twarzy tusz z pewnością nie wygląda ładnie.

Dlatego przed pójściem na trening warto dokładnie oczyścić skórę twarzy. Demakijaż odblokuje pory, usunie pozostałości sebum, potu i bakterii oraz umożliwi skórze oddychanie.

Powiązane produkty

Czy rezygnacja z podkreślania urody to konieczność?

W przypadku skóry z problemami makijaż pozwala ukryć niedoskonałości. Bez niego niektóre osoby z wymagającą cerą nie wyobrażają sobie wyjścia z domu. Na trening również. Stajemy przed wyborem, co jest lepsze dla zdrowia – ćwiczenie w makijażu czy niećwiczenie w ogóle?

Na szczęście istnieje złoty środek – kremy BB. Są mniej komedogenne niż tradycyjne podkłady i zawierają składniki pielęgnujące skórę. Nie zapewniają tak dużego krycia jak fluidy, ale naturalnie poprawiają koloryt i ogólny wygląd skóry. Lżejsza, niezatykająca porów formuła zmniejsza ryzyko powstawania niedoskonałości.

Niezależnie od tego, jakich kosmetyków użyjemy przed treningiem, po zakończeniu ćwiczeń warto dokładnie oczyścić skórę twarzy i całego ciała. Pozwoli to usunąć pot, sebum, zanieczyszczenia oraz pozostałości kosmetyków, które pozostawione na skórze mogłyby sprzyjać powstawaniu stanów zapalnych.

  1. M. Khan, Do I need to take my makeup off before exercising?, [online] https://www.news-medical.net/health/Do-I-need-to-take-my-makeup-off-before-exercising.aspx [dostęp:] 16.04.2024.
  2. E.J. Yoon, E.H. Kwon, J.H. Kim i in. Influence of cosmetic foundation cream on skin condition during treadmill exercise. J Cosmet Dermatol 2024, doi: 10.1111/jocd.16205. Epub ahead of print. PMID: 38444348.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie kwasy można stosować latem, żeby nie mieć plam na skórze?

    Zabiegi z kwasami są najczęściej rekomendowane w okresie jesienno-zimowym ze względu na mniejsze natężenie promieniowania ultrafioletowego (UV). Ekspozycja na słońce po tego typu zabiegach może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Natomiast warto wiedzieć, że istnieją kwasy, których stosowanie jest możliwe przez cały rok. Należy jednak przestrzegać określonych zasad pielęgnacji skóry po zabiegach z kwasami niezależnie od pory roku.

  • Jak się pozbyć przebarwień po trądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tymi uciążliwymi kosmetycznymi niedoskonałościami?

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl