Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?
Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.
- Malowanie się przed treningiem – nowy trend?
- Wpływ makijażu na skórę podczas ćwiczeń
- Czy rezygnacja z podkreślania urody to konieczność?
Malowanie się przed treningiem – nowy trend?
Makijaż jest dla wielu osób nieodzownym elementem wizerunku: tuszuje niedoskonałości, podkreśla walory urody, ukrywa oznaki zmęczenia i starzenia się, podnosi pewność siebie. Ale obawy przed oceną przez otoczenie coraz częściej tworzą presję niepokazywania się bez makijażu w żadnej sytuacji – nawet na siłowni. Trend ten potęgują influencerzy z branży fitness, kreujący w mediach społecznościowych wizerunek sportsmenki, której głównym atrybutem nie są tylko wygodne buty, ale również pełen makijaż.
Wpływ makijażu na skórę podczas ćwiczeń
Skóra jest największym organem naszego ciała. Pełni wiele kluczowych funkcji, spośród których jedną z ważniejszych jest termoregulacja. Podwyższona podczas ćwiczeń temperatura ciała powoduje rozszerzenie porów, co ma pomóc w usuwaniu potu. Gdy jednak skóra twarzy pokryta jest grubą warstwą podkładu, pory są zablokowane. A co to oznacza? Większe ryzyko powstawania trądziku, zaskórników i pryszczy oraz przesuszenia skóry.
Dotychczasowe badania koncentrują się głównie na ocenie wpływu podkładu jako kosmetyku, który nakładany jest na całą twarz. A co z innymi produktami do makijażu: tuszem do rzęs, eyelinerem, szminką? Wydaje się, że ich używanie przed treningiem nie wyrządzi skórze wielu krzywd. Warto jednak wspomnieć o aspekcie estetycznym – rozmazany przez pot, spływający po twarzy tusz z pewnością nie wygląda ładnie.
Dlatego przed pójściem na trening warto dokładnie oczyścić skórę twarzy. Demakijaż odblokuje pory, usunie pozostałości sebum, potu i bakterii oraz umożliwi skórze oddychanie.
Czy rezygnacja z podkreślania urody to konieczność?
W przypadku skóry z problemami makijaż pozwala ukryć niedoskonałości. Bez niego niektóre osoby z wymagającą cerą nie wyobrażają sobie wyjścia z domu. Na trening również. Stajemy przed wyborem, co jest lepsze dla zdrowia – ćwiczenie w makijażu czy niećwiczenie w ogóle?
Niezależnie od tego, jakich kosmetyków użyjemy przed treningiem, po zakończeniu ćwiczeń warto dokładnie oczyścić skórę twarzy i całego ciała. Pozwoli to usunąć pot, sebum, zanieczyszczenia oraz pozostałości kosmetyków, które pozostawione na skórze mogłyby sprzyjać powstawaniu stanów zapalnych.