Zapalenie przydatków – przyczyny, objawy
Anna Posmykiewicz

Zapalenie przydatków – przyczyny, objawy

Zapalenie przydatków (inna nazwa to zapalenie narządów miednicy mniejszej) jest to jedna z częściej występujących chorób zakaźnych w wieku rozrodczym. W przebiegu zapalenia przydatków proces zapalny obejmuje jajniki, jajowody oraz błonę śluzową macicy.

W jaki sposób może dojść do zapalenia przydatków?

Do zapalenia narządów miednicy mniejszej dochodzi tzw. drogą wstępującą – drobnoustroje z pochwy przedostają się do wyżej położonych narządów układu rozrodczego kobiety. Do niedawna najczęstszym patogenem, wywołującym zapalenie przydatków, była dwoinka rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae). Obecnie, ze względu na znaczny spadek zachorowalności na rzeżączkę, bakteria nie jest już najczęstszym drobnoustrojem odpowiedzialnym za rozwój choroby. Do czynników etiologicznych zapalenia przydatków, zalicza się zatem także (poza dwoinką rzeżączki) następujące patogeny:
 • Chlamydia trachomatis,
 • Mycoplasma genitalium i inne mykoplazmy,
 • Escherichia coli,
 • Haemophilus influenzae,
 • Streptococcus pyogenes,
 • Streptococcus agalactiae oraz inne paciorkowce,
 • Gardnerella vaginalis.
Największy udział w powstawaniu zakażeń doprowadzających do zapalenia przydatków ma Chlamydia trachomatis i Neisseria gonorrhoeae.

Zapalenie przydatków – czynniki ryzyka

Istnieją pewne czynniki ryzyka, które zwiększają szanse na wystąpienie zapalenia przydatków. Zalicza się do nich przede wszystkim częstą zmianę partnerów seksualnych - łatwiej może bowiem dojść do zakażenia. Dodatkowo, ryzyko infekcji zwiększa młody wiek oraz dodatni wywiad w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową. Zdecydowanie ryzyko wystąpienia zapalenia przydatków zwiększa też stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej jako formy antykoncepcji. Także dokonanie zabiegu usunięcia ciąży metodą chirurgiczną, histerosalpingografia oraz zapłodnienie pozaustrojowe podnoszą ryzyko choroby.

Jakie są objawy zapalenia przydatków?

Czasami zdarza się, że choroba przebiega w mało charakterystyczny sposób lub praktycznie w ogóle bezobjawowo. Jednak zazwyczaj pojawiają się następujące objawy:
 • Ból w podbrzuszu, zazwyczaj ból jest obustronny.
 • Głęboka dyspareunia (bolesność w czasie stosunku płciowego)
 • Upławy, czyli nieprawidłowa wydzielina z dróg rodnych związana z zapaleniem szyjki macicy lub pochwy
 • Nieprawidłowe krwawienia – krwawienia międzymiesiączkowe, bardzo obfite miesiączki.
 • Gorączka powyżej 38 st.C.
Lekarz ginekolog, który bada pacjentkę z podejrzeniem zapalania przydatków, także stwierdza nieprawidłowości w badaniu ginekologicznym. Zazwyczaj jest to ból brzucha w czasie jego badania, tkliwość przydatków w czasie badania ginekologicznego, jak również tkliwość szyjki macicy w czasie poruszania przy badaniu ginekologicznym.

Zapalenie przydatków – powikłania

Do najczęstszych powikłań, do których może dojść w wyniku zapalenia przydatków, zalicza się:
 • Zapalenie otrzewnej

  Jest ono następstwem postępującego zapalenia, które zaczyna się w błonie śluzowej szyjki macicy, następnie może przejść do jajników, jajowodów i w końcu może dojść do ograniczonego zapalenia otrzewnej. W jego przebiegu pojawia się bardzo silny ból brzucha, lekarz, który bada wtedy pacjentkę, stwierdza w czasie palpacyjnego badania  brzucha dodatnie objawy otrzewnowe. 
   
 • Ropień jajnikowo – jajowodowy

  Ropień tworzy się na granicy jajnika i jajowodu, czasami może też obejmować inne narządy. Kiedy dojdzie do jego powstania, pacjentka zgłasza silny ból brzucha, zwykle też pojawia się wysoka gorączka, zaś w badaniu morfologii krwi stwierdza się podwyższony poziom białych krwinek (leukocytozę). Mogą pojawić się nudności i wymioty. W sytuacji, kiedy dojdzie do pęknięcia ropnia, dochodzi do rozlanego zapalenia otrzewnej, które jest niebezpieczne dla pacjentki i wymaga natychmiastowego zabiegu operacyjnego. 
 • Niepłodność

  Związana jest ona z przewlekłym stanem zapalnym głównie dotyczącym jajowodu. Ryzyko niepłodności wzrasta wraz z ciężkością infekcji oraz jej długotrwałym nieliczeniem. 
   
 • Ciąża pozamaciczna

  Na skutek przewlekłego stanu zapalnego dochodzi do uszkodzenia struktur jajowodów, a także innych narządów miednicy mniejszej, co znacznie sprzyja nieprawidłowemu zagnieżdżeniu się zarodka. 
   
 • Nawracające stany zapalne przydatków

  W sytuacji, kiedy raz doszło do zapalenia, zdarza się, że zaczynają mieć one charakter nawrotowy. Dlatego też kobieta, która już raz zapadła na infekcje, nie może bagatelizować żadnych objawów sugerujących jej ponowne wystąpienie. 

Na jakiej podstawie stawia się rozpoznanie zapalenia przydatków?

Do rozpoznania zapalenia narządów miednicy mniejszej służą specjalne kryteria. Uwzględnia się w nich między innymi objawy kliniczne w badaniu ginekologicznym (tkliwość przydatków, tkliwość macicy, tkliwość szyjki macicy podczas poruszania w czasie badania), jak również bierze się pod uwagę obecność podwyższonej temperatury ciała powyżej 38 st.C, nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych (podwyższony poziom OB, CRP, leukocytoza powyżej 10 tys. leukocytów), nieprawidłową wydzielinę z pochwy lub upławy, obecność większej niż 10 liczby leukocytów w badaniu mikroskopowym wydzieliny z pochwy oraz stwierdzenie zakażenia dwoinka rzeżączki lub Chlamydia trachomatis. Należy też uzyskać potwierdzenie stanu zapalnego w badaniu usg czy laparoskopii.
Należy pamiętać, że do postawienia rozpoznania zapalenia przydatków niezbędne są objawy kliniczne, nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych oraz w badaniach obrazowych.  

Jak wygląda leczenie zapalenia przydatków?

Leczenie polega na stosowaniu antybiotyków, zarówno w formie doustnej, jak i domięśniowej. Stosuje się zwykle tzw. antybiotykoterpię empiryczną, czyli zaleca się antybiotyki biorąc pod uwagę szeroki zakres patogenów odpowiedzialnych za wywoływanie choroby. Czasami, kiedy pacjentka jest w gorszym stanie lub nie pomaga leczenie ambulatoryjne, wskazana jest hospitalizacja i dożylne podanie antybiotyków. Istnieją też stany, w których pacjentka wymaga hospitalizacji od razu. Do stanów tych zalicza się ciążę, brak poprawy po leczeniu ambulatoryjnym, ciężki stan pacjentki, stwierdzenie w usg jamy brzusznej ropnia jajnikowo – jajowodowego oraz sytuacje wskazujące na to, że zajdzie potrzeba interwencji chirurgicznej. 
Można zapobiegać ewentualnemu zapaleniu przydatków i minimalizować ryzyko jego wystąpienia. Należy zatem dbać o właściwa higienę, warto też unikać wkładek wewnątrzmacicznych i stosować inne formy antykoncepcji. Regularnie należy też wykonywać zarówno u siebie, jak i u partnera seksualnego badania w kierunku chorób zakaźnych. Warto też unikać irygacji. Ryzyko zachorowania zmniejsza też ograniczenie ilości partnerów seksualnych oraz przede wszystkim stosowanie prezerwatyw w czasie stosunków z nowymi partnerami.
Należy zapamiętać, że zapalenie przydatków, choć czasem może nie dawać uciążliwych dolegliwości, to poważna choroba, która może nieść za sobą wiele poważnych konsekwencji. Dlatego też bardzo ważna jest jej profilaktyka (która jest łatwa do zrealizowania) i właściwe leczenie. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

 • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Czy „latające kleszcze” mogą zagrażać ludziom? W jaki sposób się przed nimi chronić?

  Strzyżaki sarnie obecne w polskich lasach, potocznie zwane „latającymi kleszczami”, to pasożyty, które żerują głównie na dzikich zwierzętach, ale zdarza się, że tymczasowo, także ludziach. Podobnie jak kleszcze, żywią się krwią, nie są jednak pajęczakami. Ukąszenia strzyżyków są wyjątkowo bolesne i mogą być niebezpieczne dla alergików. Te stawonogi mogą być wektorem, który przenosi różne chorobotwórcze drobnoustroje.

 • Cytyzyna – pogromca nałogu nikotynowego ukryty w tabletkach na rzucenie palenia? Jak działa, skutki uboczne, przeciwwskazania

  Cytyzyna to alkaloid (ma pochodzenie roślinne) pobudzający układ nerwowy w sposób podobny do nikotyny. Występuję w nasionach łac. Laburnum anagyroides, czyli złotokapu. Od wielu lat jest wykorzystywana jako substancja czynna w preparatach na rzucenie palenia. Działa podobnie jak nikotyna, niemniej tworzy silniejsze niż ona połączenia z receptorami nikotynowymi w mózgu. Liczne badania kliniczne nad cytyzyną potwierdziły, że pomaga ona rzucić palenie osobom decydującym się na ten krok, którym towarzyszy również wysoki poziom motywacji. Czy kobiety w ciąży i mamy karmiące mogą brać tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną, czy terapię można zakończyć wcześniej i czy cytyzyna jest bardziej skuteczna od żywicy nikotynowej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Masaż – rodzaje, wskazania, przeciwwskazania, techniki masażu stosowanego w fizjoterapii

  Masaż jest jedną z najstarszych terapii leczniczych. Termin ten jest używany do opisania szerokiej gamy zabiegów fizjoterapeutycznych, które mają odmienne wskazania, przeciwwskazania, różnią się rodzajem stosowanego ucisku i intensywnością zabiegu. Także efekty masażu, w zależności od jego rodzaju, mogą być odmienne. Część terapii służy wyłącznie relaksowi i głębokiemu odprężeniu (masaż relaksacyjny), część stosuje się natomiast w leczeniu schorzeń układu ruchu czy układu nerwowego (masaż leczniczy). 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij