Człowiek trzyma się za bolący brzuch
Olaf Bąk

Przyczyny i objawy zapalenia otrzewnej. Jak wygląda leczenie i jakie mogą być powikłania?

Zapalenie otrzewnej to stan zapalny błony pokrywającej jamę brzuszną i narządy wewnętrzne. Objawy zapalenia otrzewnej mogą być różne, a ich nasilenie zależy od stopnia zaawansowania procesu zapalnego. Głównym sposobem leczenia zapalenia otrzewnej jest zabieg operacyjny mający na celu usunięcie przyczyny zapalenia, np. zszycie wrzodu żołądka lub usunięcie wyrostka robaczkowego.

Zapalenie otrzewnej to stan zapalny błony wyściełającej jamę brzuszną i narządy wewnętrzne. Jest to poważna choroba, która może prowadzić do powikłań i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Przyczynami zapalenia otrzewnej mogą być infekcje bakteryjne lub wirusowe, uszkodzenia narządów wewnętrznych lub choroby przewodu pokarmowego. Objawy zapalenia otrzewnej obejmują silny ból brzucha, gorączkę, nudności i wymioty. Leczenie zapalenia otrzewnej zależy od jego przyczyny i może obejmować antybiotykoterapię lub zabieg chirurgiczny. W przypadku nieleczenia zapalenia otrzewnej mogą wystąpić powikłania, takie jak sepsa czy niewydolność wielonarządowa. Czym jest zapalenie otrzewnej? Jak je leczyć?

Co to jest otrzewna?

Otrzewna, znana również jako peritoneum, to cienka i gładka błona surowicza, która pokrywa ściany jamy brzusznej i miednicy oraz narządy znajdujące się w tych jamach. Jest to największa błona surowicza w organizmie człowieka. Składa się z dwóch warstw – pierwsza z nich to otrzewna ścienna, która pokrywa wewnętrzną powierzchnię ściany jamy brzusznej, a druga to otrzewna trzewna, która pokrywa narządy znajdujące się w jamie brzusznej i miednicy. Miejsce, w którym otrzewna ścienna łączy się z otrzewną trzewną, nazywane jest krezką. Między nimi powstaje jama otrzewnej, czyli naturalna przestrzeń wypełniona niewielką ilością płynu. Gdy ilość płynu się zwiększa, dochodzi do wodobrzusza.

Dowiedz się więcej o tym, czy jest zespół nieszczelnego (cieknącego jelita) na DOZ.pl

Otrzewna jest mocno unaczyniona i unerwiona. W prawidłowych warunkach jest też jałowa i odpowiada za utrzymanie narządów wewnętrznych we właściwym dla nich położeniu. Pokrywa je w różnym stopniu – ze wszystkich stron lub tylko częściowo. Jeżeli narządy są pokryte otrzewną w całości, mówi się, że są położone wewnątrzotrzewnowo.

Jakie są rodzaje zapalenia otrzewnej?

Zapalenie otrzewnej może przybierać różne formy. Jedną z nich jest spontaniczne zapalenie otrzewnej, które jest spowodowane infekcją pochodzącą bezpośrednio z otrzewnej. Innym rodzajem jest wtórne zapalenie otrzewnej, które rozwija się w wyniku rozprzestrzenienia się zakażenia z innego miejsca w organizmie. Jest to najczęściej występujący i najważniejszy rodzaj zapalenia otrzewnej. Istnieje również zapalenie otrzewnej jako skutek dializy.

W zależności od rodzaju treści powodującej podrażnienie otrzewnej można wyróżnić takie rodzaje zapalenia, jak:

  • kałowe,
  • żółciowe,
  • surowicze,
  • włóknikowe,
  • ropne.

Powiązane produkty

Jakie są przyczyny zapalenia otrzewnej?

Zapalenie otrzewnej to stan zapalny błony pokrywającej jamę brzuszną i narządy wewnętrzne. Istnieje wiele różnych przyczyn tego schorzenia. Jedną z nich może być przedziurawienie ściany przewodu pokarmowego i przedostanie się jego treści do otrzewnej. W przewodzie pokarmowym znajduje się wiele bakterii, dlatego ich przedostanie się do jałowej jamy otrzewnej może spowodować ostry stan zapalny.

Zapalenie otrzewnej może być wywołane przez różne stany zapalne i choroby narządów jamy brzusznej, m.in. perforację:

Jakie są objawy zapalenia otrzewnej?

Objawy zapalenia otrzewnej mogą być różne, a ich nasilenie zależy od stopnia zaawansowania procesu zapalnego. Jednym z charakterystycznych objawów jest silny ból w okolicy brzucha.

Inne objawy zapalenia otrzewnej to:

  • silny i ciągły ból samoistny, który może promieniować do barków,
  • ból nasilający się przy każdym ruchu,
  • bolesność brzucha podczas ucisku – zarówno miejscowa, jak i rozlana.

Do niespecyficznych objawów zapalenia otrzewnej możemy zaliczyć wyraźne zwiększenie obwodu brzucha, czkawkę oraz wymioty i nudności.

Jak diagnozować zapalenie otrzewnej?

Diagnozowanie zapalenia otrzewnej obejmuje zebranie wywiadu od pacjenta w celu potwierdzenia objawów oraz przeprowadzenie badania brzucha. Lekarz może również zlecić dodatkowe badania w celu uzyskania informacji na temat źródła zakażenia.

W diagnostyce zapalenia otrzewnej wykonuje się m.in:

Zapalenie otrzewnej – leczenie

Głównym sposobem leczenia zapalenia otrzewnej jest zabieg operacyjny mający na celu usunięcie przyczyny zapalenia, np. zszycie wrzodu żołądka lub usunięcie wyrostka robaczkowego. Dodatkowo stosuje się leczenie zachowawcze, które obejmuje podawanie antybiotyków i leków przeciwbólowych. Osoba z podejrzeniem zapalenia otrzewnej wymaga hospitalizacji, najczęściej na oddziale chirurgicznym. Leczenie powinno być natychmiastowe i w większości przypadków obejmuje zabieg operacyjny.

Sprawdź, jakie leki na ból brzucha znajdziesz na DOZ.pl

Jakie mogą być powikłania po zapaleniu otrzewnej?

Zapalenie otrzewnej może prowadzić do różnych powikłań. Najczęściej występują zrosty wewnątrzotrzewnowe i ropnie międzyjelitowe. Inne powikłania obejmują ropnie narządów jamy brzusznej, wstrząs, posocznicę, niewydolność wielonarządową i w rezultacie zgon. Powstałe zrosty wewnątrzotrzewnowe mogą prowadzić do bólu brzucha i niedrożności jelit, mogą być również przeciwwskazaniem do ewentualnych zabiegów operacyjnych metodą laparoskopową.

  1. H. Ralston, M. W. J. Strachan, I. Penman, R. Hobson, red. wyd. pol. J. Różański, Choroby wewnętrzne Davidson t. 2, Edra Urban & Partner, Wrocław 2020, wyd. 23.
  2. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2019/20, Medycyna Praktyczna, Kraków 2020, wyd. 11.
  3. A. Szczeklik, E. Szczeklik, Diagnostyka ogólna chorób wewnętrznych, PZWL, Warszawa 1979, wyd. 7.
  4. F. F. Ferri, red. wyd. pol. A. Steciwko, Kompendium chorób wewnętrznych, Edra Urban & Partner, Wrocław 2007, wyd. 1.
  5. Zarys chirurgii. Podręcznik dla studentów i lekarzy w trakcie specjalizacji, pod red. prof. A. Żyluka, Medipage, Warszawa 2016, wyd. 1.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zatrucie pokarmowe – jak sobie pomóc? Co jeść i pić?

    Zatrucie pokarmowe i wynikające z niego objawy potrafią być bardzo uciążliwe i mogą przysporzyć wielu niedogodności. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Ile trwa zatrucie pokarmowe oraz jak mu zapobiegać?

  • Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?

    Kaszel palacza powstaje w wyniku podrażnienia górnych dróg oddechowych przez substancje zawarte w dymie tytoniowym. Nikotynizm prowadzi do szeregu zmian zachodzących w drzewie oskrzelowym, które są reakcją na przewlekłą ekspozycję układu oddechowego na substancje toksyczne. Samo palenie jest również czynnikiem ryzyka rozwoju innych chorób takich jak nowotwory układu oddechowego czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

  • Wszawica łonowa – jak z nią walczyć?

    Wszawicą (łac. Pediculosis) nazywamy zmiany skórne wywołane przez stawonogi – wszy ludzkie. Wyróżniamy wszawicę głowową, odzieżową i łonową. O ile głowowa dotyczy przede wszystkim dzieci (zarażenie ma miejsce w szkole i innych placówkach edukacyjnych), o tyle odmiana łonowa spotykana jest wśród dorosłych i występuje w okolicach intymnych. Charakteryzuje ją uporczywy świąd skóry, który występuje między innymi w okolicach wzgórka łonowego.

  • Choroby tropikalne – objawy, diagnostyka, szczepienia

    Choroby tropikalne pochodzą z rejonów charakteryzujących się klimatem sprzyjającym rozwojowi drobnych organizmów, czyli ciepłym i wilgotnym. W takich warunkach łatwo namnażają się zarówno chorobotwórcze bakterie, jak i wirusy. Szerzenie się chorób tropikalnych jest szczególnie łatwe w krajach o niskim poziomie higieny i słabych warunkach socjoekonomicznych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie choroby występują w rejonie świata, do którego się wybieramy.

  • Narkolepsja – czym jest? Objawy, przyczyny

    Narkolepsja dotyka głównie ludzi młodych w wieku 15-20 oraz 30-35 lat, a napady snu w ciągu dnia z reguły występują pod wpływem silnych emocji: radości, lęku czy stresu. Leczeniem zajmują się psychiatrzy lub neurolodzy i polega ono głównie na łagodzeniu objawów. Wielu specjalistów twierdzi, że narkolepsja często jest błędnie diagnozowana przez fakt, że w obecnych czasach duża część zdrowego społeczeństwa skarży się na nadmierną senność w ciągu dnia – stąd wielkie znaczenie ma dogłębna diagnostyka i uświadamianie społeczeństwa na temat tego, czym jest narkolepsja.

  • Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie

    Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Częstomocz może się pojawić m.in. przy chorobach ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać ten problem.

  • Zespoły mielodysplastyczne (MDS) – objawy, przyczyny, leczenie

    DNA organizmów żywych – choć wspaniale zaprojektowane – jest bardzo podatne na działanie mutagennych czynników zewnętrznych. Narażenie na różnorodne substancje chemiczne (np. benzen), metale ciężkie, nawozy sztuczne, dym tytoniowy, promieniowanie jonizujące i fale X używane w radioterapii znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia materiału genetycznego i zachorowania na nowotwór. W obecnych czasach unikanie czynników mutagennych jest praktycznie niemożliwe, toteż odsetek chorych na zespoły mielodysplastyczne i inne choroby nowotworowe będzie niestety coraz większy.

  • Pacjenci z migreną przewlekłą skorzystają z nowoczesnej terapii

    Dzięki staraniom, które poczyniło Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii migreny przewlekłej z wykorzystaniem m.in. botoxu (toksyny botulinowej) i dwóch przeciwciał monoklonalnych (erenumab i fremanezumab). Leczenie tymi preparatami będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby wziąć udział w programie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij