Gynoxin, 2%, krem dopochwowy, 30 g

fentikonazol, krem, grzybica, stan zapalny, upławy

34,19 zł
113,97 zł / 100 g

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

O produkcie

Pokaż wszystkie produkty GYNOXIN

Podmiot odpowiedzialny

Recordati Industria Chimica e Farmaceutica S.p.A.
Via Civitali 1
20148 Medi Włochy

Producent

RECORDATI INDUSTRIA CHIMICA E FARMACEUTICA

Opis

Gynoxin to lek w formie kremu dopochwowego stosowanego w grzybicy oraz zakażeniach mieszanych pochwy i innych narządów płciowych. Lek zawiera pochodną imidazolu – fentikonazol – o szerokim zakresie działania wobec grzybów, także drożdżaków jak również bakterii Gram-dodatnich i -ujemnych. Gynoxin jest przeznaczony dla osób z infekcją intymną w wieku powyżej 16 lat.

Skład

Substancją czynną leku jest azotan fentikonazolu (Fenticonazoli nitras).

100 g kremu dopochwowego zawiera 2 g azotanu fentikonazolu.

Substancje pomocnicze: estry makrogolu z kwasami tłuszczowymi (C12-C18), olej migdałowy pierwszego tłoczenia, glikol propylenowy, alkohol cetylowy, glicerolu monostearynian, lanolina uwodorniona, sodu edetynian, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

U kobiet w wieku powyżej 60 lat przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem.

Gynoxin podaje się dopochwowo, za pomocą aplikatora. Dawkę kremu (około 5 g) należy wprowadzać jednorazowo, głęboko do  pochwy, najlepiej w leżącej pozycji ze zgiętymi i rozstawionymi kolanami. Aplikator po umyciu nadaje się do wielokrotnego użytku.

Zwykle stosowane dawkowanie dla pacjentek dorosłych i wieku powyżej 16 lat to 1 aplikacja kremu dopochwowego Gynoxin przed snem przez kolejne 6 dni, lub 2 razy dziennie – wieczorem przed snem a także rano – przez 3 dni.

W odpowiednich przypadkach, możliwe jest zastosowanie kremu Gynoxin u partnera seksualnego, jeśli także posiada infekcję intymną.

Działanie

Gynoxin zawiera przeciwgrzybiczy fentikonazol, będący pochodną imidazolu, który posiada szerokie spektrum działania wobec grzybów, także przeciw drożdżakom.

Wskazania

Wskazaniem do zastosowania Gynoxinu jest drożdżyca błon śluzowych narządów płciowych (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy, upławy), która może objawiać się silnym i dokuczliwym świądem okolic intymnych, bólem podczas stosunku czy oddawaniu moczu oraz upławami. Krem stosuje się również w infekcjach mieszanych.

Przeciwwskazania

Nie stosować leku Gynoxin, jeśli pacjentka ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Po wprowadzeniu leku do pochwy może wystąpić łagodne, przemijające uczucie pieczenia.

Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 10 000 osób): odczuwanie pieczenia sromu oraz pochwy, rumień, świąd, wysypka.

Częstość nieznana: nadwrażliwość w miejscu podania.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem, jeśli:

  • pacjentka jest w wieku powyżej 60 lat,
  • zakażenie pojawiło się po raz pierwszy lub w ciągu ostatniego roku wystąpiły już 4 drożdżyce,
  • stosowane są mechaniczne środki antykoncepcyjne z lateksu – podczas terapii zaleca się inne metody,
  • pacjentka albo jej partner kiedykolwiek przechodzili chorobę przenoszoną drogą płciową,
  • kobieta jest uczulona na imidazol albo inne przeciwgrzybicze leki dopochwowe,
  • u pacjentki wystąpił którykolwiek z objawów: nieprawidłowe lub nieregularne krwawienia, upławy zabarwione krwią, krwawienie z pochwy i (lub) ból w ramionach, rany pochwy i sromu w tym owrzodzenia i pęcherze, ból w dolnej części brzucha, ból pleców oraz ból przy oddawaniu moczu, gorączka (≥38°C), cuchnące upławy, nudności, działania niepożądane, takie jak: podrażnienie, zaczerwienienie, obrzęk, świąd, wysypka, które są związane z leczeniem.

Krem dopochwowy Gynoxin zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry. Lek posiada w składzie lanolinę uwodornioną i alkohol cetylowy, mogące wywoływać miejscową reakcję skórną, jeśli wystąpi któryś z tych objawów to należy przerwać stosowanie kremu.

Lek przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Lek zawiera tłuszcze i olej, mogące powodować uszkodzenie mechanicznych środków antykoncepcyjnych z lateksu, więc podczas stosowania Gynoxin należy używać alternatywnych metod antykoncepcji.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie stosować kremu dopochwowego Genoxin w czasie ciąży i karmienia piersią. Nie stosować leku u pacjentek w wieku rozrodczym, które nie stosują antykoncepcji.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie stosować leku u dzieci w wieku poniżej 16 lat.

Cechy produktu

Polecane artykuły
  • Zapalenie przydatków to schorzenie dotyczące przede wszystkim kobiet współżyjących płciowo, w przebiegu którego dochodzi do zakażenia jajników i jajowodów. Przyczyną zapalenia przydatków są zazwyczaj bakterie, które przedostają się z pochwy do górnych dróg rodnych. Objawy, które się wówczas pojawiają to silny ból podbrzusza narastający podczas stosunku seksualnego oraz badania ginekologicznego, gorączka, dreszcze. 

  • Tabletki antykoncepcyjne są w powszechnym użyciu od kilkudziesięciu lat, a dzięki szeregowi badań i modyfikacji mogą być przyjmowane w pełni bezpiecznie przez wiele lat. Osobną kwestią są jednak skutki uboczne, które wywołują u niektórych kobiet. Jednym z działań niepożądanych są wahania nastroju, jednak do tej pory nie było jasne, w jaki sposób przyjmowanie pigułek hormonalnych wpływa na samopoczucie kobiet. Jak się okazuje, kluczem do zrozumienia tego mechanizmu jest oksytocyna. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij