Kobieta z zapaleniem przydatków leży na łóżku i trzyma się za podbrzusze
Kamila Gniady

Zapalenie przydatków – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Zapalenie przydatków to schorzenie dotyczące przede wszystkim kobiet współżyjących płciowo, w przebiegu którego dochodzi do zakażenia jajników i jajowodów. Przyczyną zapalenia przydatków są zazwyczaj bakterie, które przedostają się z pochwy do górnych dróg rodnych. Objawy, które się wówczas pojawiają to silny ból podbrzusza narastający podczas stosunku seksualnego oraz badania ginekologicznego, gorączka, dreszcze. 

Zapalenie przydatków – czym są przydatki?

Zapalenia żeńskich narządów płciowych są częstą dolegliwością wśród kobiet, zwłaszcza w wieku rozrodczym. Prawidłowo narządy rozrodcze dzielimy na te należące do piętra dolnego, do którego zaliczamy szyjkę macicy i pochwę, oraz do piętra górnego. Pochwa pozostaje skolonizowana przez liczne dobroczynne bakterie, a wiele z nich, zarówno pałeczki kwasu mlekowego, ale także inne bakterie tlenowe i beztlenowe, zapewniają naturalną ochronę przed ewentualnymi zakażeniami. 

Prawidłowe mechanizmy obronne zapobiegają wstępowaniu potencjalnej infekcji z piętra dolnego powyżej szyjki macicy, która stanowi granicę wyznaczającą początek piętra górnego. To właśnie tam – w kanale szyjki macicy, jajowodach i macicy – panują jałowe warunki, które nie powinny zostać skolonizowane przez jakiekolwiek bakterie.

Czasami zdarza się, że w wyniku zachwiania naturalnych mechanizmów obronnych, ale także po zabiegach ginekologicznych i innych operacjach chirurgicznych w obrębie miednicy, może dojść do zakażenia przydatków – jajowodów i jajników

Zapalenie przydatków – przyczyny

Zapalenie przydatków jest jednostką chorobową dość trudną w rozpoznaniu i diagnostyce. Bez przeprowadzenia wnikliwego wywiadu oraz dostępności bardziej specjalistycznych badań, nierzadko niemożliwe staje się jego rozróżnienie od chociażby zapalenia wyrostka robaczkowego czy ciąży pozamacicznej. Nie pomagają w tym również często niecharakterystyczne objawy i nietypowy przebieg oraz fakt, że nawracające zapalenia w obrębie przydatków predysponują do występowania ciąży pozamacicznej. Niemal zawsze proces zapalny jest rozlany zarówno na jajniki, jak i jajowody. 

W kontekście przyczyn występowania zapalenia przydatków dominującą rolę mają tutaj nie tylko mikroorganizmy przenoszoną drogą płciową, jak np. Neisseria gonorrhoeae odpowiedzialna za rzeżączkę czy Chlamydia trachomatis wywołująca zakażenia układu moczowo-płciowego, ale także bakterie endogenne, jak np. Bacteroides species, Escherichia coli czy Gardnella vaginalis

Powiązane produkty

Zapalenie przydatków – objawy

Zapalenie przydatków powoduje trudności diagnostyczne, zwłaszcza jeśli przebieg jest skąpoobjawowy. Dlatego bardzo ważny jest pogłębiony wywiad. Nierzadko zdarza się, że dolegliwości zgłaszane przez kobietę zbiegają się w czasie np. z wyłyżeczkowaniem jamy macicy czy założeniem wkładki wewnątrzmacicznej w celach antykoncepcyjnych, co może naprowadzić lekarza w kierunku prawidłowego rozpoznania i jego przyczyny. Z kolei rzadko możemy spodziewać się zapalenia przydatków u kobiet, które jeszcze nie współżyły oraz nie miały przeprowadzanych zabiegów w obrębie miednicy i narządów rodnych, choć również w tych przypadkach nie jest to wykluczone. 

Wśród typowych objawów zapalenia przydatków możemy spodziewać się wysokiej gorączki, nawet do 40 stopni i utrzymującego się, silnego bólu w podbrzuszu. W badaniu ginekologicznym lekarz może spotkać się z wyczuwalnym oporem w rzucie przydatków oraz bolesnością macicy przy poruszaniu nią na boki za szyjkę macicy. W badaniu przedmiotowym możemy spodziewać się również przyspieszonej pracy serca, a w badaniach laboratoryjnych podwyższonych parametrów zapalnych – leukocytozy i CRP. 

Nieleczone zapalenie przydatków może prowadzić do zapalenia otrzewnej, groźnego powikłania, któremu towarzyszą objawy otrzewnowe możliwe do zweryfikowania w badaniu przedmiotowym jamy brzusznej. 

Zapalenie przydatków – diagnostyka

Rozpoznanie zapalenia przydatków jest trudne i opiera się o przeprowadzenie pogłębionego wywiadu, badania przedmiotowego (podczas badania ginekologicznego pacjentka odczuwa zazwyczaj ból przy poruszaniu szyjką macicy i przy palpacji jajników) oraz badań dodatkowych. Badanie ultrasonograficzne (USG) zwykle nie pozwala na postawienie pewnego rozpoznania, ale jest pomocne w wykluczeniu innych schorzeń, takich jak zapalenie wyrostka robaczkowego czy ciąża pozamaciczna. Wykonanie USG przezpochwowego charakteryzuje się większą czułością nieznacznie nasilonych stanów zapalnych niż w przypadku badania przez powłoki brzuszne. 

Czasami rozróżnienie miejsca wyjścia stanu zapalnego jest praktycznie niemożliwe, zatem podejmuje się decyzję o operacji i wykonaniu laparotomii w celu bezpośredniej oceny narządów wewnętrznych lub zweryfikowania ewentualnych powikłań zakażenia. 
Pamiętajmy również, że w procesie diagnostyki pomocne mogą okazać się posiew moczu oraz pobranie wymazu z dróg rodnych. Niektóre z drobnoustrojów mogą wywoływać także zakażenie u partnera, dlatego ważne jest potwierdzenie jego etiologii.

Zapalenie przydatków – leczenie

W miarę możliwości należy leczyć zapalenie przydatków w jego fazie ostrej, tak aby zapobiec jego konwersji w dużo trudniejsze do leczenia przewlekłe zapalenie przydatków. Wdrożenie terapii obejmuje intensywną antybiotykoterapię o szerokim spektrum działania.

Leczenie I rzutu polega na podaniu cefalosporyn III generacji lub łączonej terapii ampicyliną z doksycykliną lub – w przypadku ich nieskuteczności – cefotaksymu z doksycykliną i metronidazolem. Leczenie trwa około 14 dni, a jeśli choroba ma przebieg ciężki, wskazana jest wówczas hospitalizacja i antybiotykoterapia dożylna. 

Pacjentki leczone ambulatoryjnie powinny zostać poddane badaniu kontrolnemu u lekarza po upływie 48-72 h, zwłaszcza jeśli ich stan nie ulega poprawie. Kobiety ciężarne z rozpoznaniem zapalenia przydatków powinny zostać niezwłocznie skierowane do szpitala. Istotne jest również, iż czasami punktem wyjścia zapalenia przydatków jest kolonizacja wkładki wewnątrzmacicznej i może się okazać konieczne jej usunięcie oraz zalecenie innego rodzaju antykoncepcji. 

Zapalenie przydatków – powikłania

Zapalenie przydatków prowadzi do znacznie częstszego występowania ciąży pozamacicznej. Poza tym do innych powikłań zaliczamy również zapalenie otrzewnej i wytworzenie się ropnia jajnikowo-jajowodowego, który stanowi jedno z nielicznych wskazań do leczenia operacyjnego i całkowitego usunięcia przydatków u młodych kobiet w wieku rozrodczym. Nieleczone zapalenie przydatków może prowadzić do stanów septycznych, niepłodności czy przewlekłego zespołu bólowego miednicy mniejszej. 

  1. G. H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, t. 2, PZWL, Warszawa 2014, s. 623-637
  2. G. Baines, I. Currie, Zapalenie narządów miednicy mniejszej – zasadnicze znaczenie wczesnego leczenia, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/ginekologia/wytyczne/inne/225009,zapalenie-narzadow-miednicy-mniejszej-zasadnicze-znaczenie-wczesnego-leczenia , [dostęp:] 28.11.202.
  3. M. Szemień, PID, „Twój Dyzur.pl” [online], https://twojdyzur.pl/pid/, [dostęp:] 28.11.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym jest pokrzywka stresowa? Objawy i metody leczenia wysypki na tle nerwowym

    Pokrzywka stresowa to specyficzna odmiana reakcji skórnej, która pojawia się w odpowiedzi na czynniki psychiczne, w szczególności silny stres, lęk czy napięcie emocjonalne. W odróżnieniu od klasycznych postaci pokrzywki, które mają podłoże alergiczne lub fizykalne, pokrzywka na tle nerwowym może być związana z funkcjonowaniem układu nerwowego i reakcjami organizmu na bodźce psychiczne. W literaturze medycznej określana jest pokrzywką idiopatyczną z komponentą psychogenną lub pokrzywką psychogenną. Pokrzywka stresowa stanowi wyraźny przykład tego, jak silne emocje mogą wpływać na funkcjonowanie różnych układów organizmu i prowadzić do powstawania charakterystycznych objawów dermatologicznych.

  • Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Dla kogo jest przeznaczona i kiedy najlepiej się szczepić?

    Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to poważna choroba wirusowa, której głównym wektorem są kleszcze. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby zachorowań, co wynika zarówno ze zmian klimatycznych, jak i zwiększonej aktywności ludzi na terenach zielonych. W związku z tym coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod ochrony przed tą groźną infekcją. Jedną z najskuteczniejszych form profilaktyki jest szczepienie, które pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania, a tym samym uniknąć poważnych powikłań neurologicznych.

  • Rośnie zagrożenie chorobami wenerycznymi w Polsce. Wykryto ponad 30% więcej przypadków rzeżączki

    Jedna na dziesięć osób w Polsce może być nosicielem choroby przenoszonej drogą płciową, nie zdając sobie z tego sprawy. Tylko w pierwszej połowie tego roku odnotowano 30-procentowy wzrost przypadków rzeżączki w porównaniu z 2024 rokiem. Niepokojący jest również ubiegłoroczny wzrost zakażeń HIV o 20%. Rosnąca liczba zachorowań na rzeżączkę, HIV czy chlamydiozę wymaga jak najszybszej reakcji, ponieważ niewykryte i nieleczone infekcje prowadzą do powikłań zdrowotnych oraz zwiększają ryzyko transmisji patogenów, co utrudnia kontrolę epidemiologiczną.

  • Grzybica penisa – objawy, przyczyny i leczenie grzybicy prącia

    Grzybica penisa to powszechna – choć często niedostatecznie rozpoznawana – infekcja grzybicza, która dotyka męskie narządy płciowe i jest wywoływana głównie przez drożdżaki z rodzaju Candida. Schorzenie to objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi, zaczerwienieniem, świądem czy bólem, które mogą znacznie obniżyć komfort życia i prowadzić do powikłań, jeśli infekcja nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. W artykule szczegółowo omówimy mechanizmy powstawania grzybicy penisa, czynniki ryzyka, typowe symptomy, metody diagnostyczne oraz skuteczne sposoby terapii, a także podpowiemy, jak zapobiegać nawrotom tej uciążliwej choroby.

  • Alergia skórna: objawy, przyczyny i metody leczenia uczulenia na skórze

    Alergia skórna to jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych dotykających znaczny odsetek populacji w każdym wieku. Charakteryzuje się szerokim spektrum objawów manifestujących się na powierzchni skóry w odpowiedzi immunologicznej organizmu na kontakt z różnorodnymi alergenami. Reakcja alergiczna skóry może przybierać rozmaite formy.

  • Czerniak paznokcia – objawy, leczenie, rokowania

    Czerniak paznokcia, zwany również czerniakiem podpaznokciowym lub czerniakiem aparatu paznokciowego, to nowotwór złośliwy skóry rozwijający się w obrębie macierzy paznokcia oraz tkanek otaczających paznokieć. Może występować zarówno na palcach rąk, jak i stóp, choć częściej diagnozowany jest na kończynach dolnych. Jak wygląda diagnostyka i leczenie czerniaka paznokcia? Po czym poznać, że na paznokciu rozwija się czerniak?

  • Jakie zagrożenia zdrowotne niesie powódź? Na co uważać w razie kataklizmu

    Powódź to nie tylko dramatyczne obrazy zalanych domów i ulic. To także realne zagrożenie dla zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Woda powodziowa niesie ze sobą nie tylko błoto czy gruz, ale także patogeny, toksyny, skażone ścieki i chemikalia. Jak się chronić? Na co zwrócić uwagę? Czy da się przygotować na powódź?

  • Mutacje BRCA – refundowane badania dostępne bez skierowania do szpitala

    Od 1 lipca 2025 r. weszły w życie kluczowe zmiany w dostępności do diagnostyki mutacji genetycznej BRCA1 i BRCA2. Ministerstwo Zdrowia umożliwiło przeprowadzanie refundowanych badań genetycznych w trybie ambulatoryjnym, dzięki czemu dotychczasowy obowiązek hospitalizacji został zniesiony. To istotny krok w kierunku skrócenia ścieżki diagnostycznej i zwiększenia dostępności terapii celowanych dla pacjentów onkologicznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl