Zaburzenia miesiączkowania - przyczyny
Anna Posmykiewicz

Zaburzenia miesiączkowania - przyczyny

W organizmie każdej kobiety przez cały miesiąc zachodzą zmiany hormonalne, nazywane cyklem miesięcznym. Jedną z faz tego cyklu jest miesiączka, inaczej nazywana okresem lub krwawieniem miesięcznym. Zazwyczaj miesiączka pojawia się co 28 dni, zdarza się jednak, że cykl miesięczny jest krótszy lub dłuższy: za normę przyjmuje się cykl trwający od 21 do 32 dni. Zdarza się jednak, że krwawienie miesięczne nie pojawia się w określonym terminie. Wtedy też każda kobieta zaczyna zastanawiać się, co spowodowało, że miesiączka nie wystąpiła.
Przede wszystkim przyczyną braku miesiączki może być ciąża. Jeśli kobieta planuje dziecko, wtedy brak miesiączki jest tak naprawdę tym, na co czeka z niecierpliwością przez cały miesiąc. Co zrobić, kiedy w takiej sytuacji krwawienie miesięczne się nie pojawi? Przede wszystkim kobieta może wykonać w warunkach domowych test ciążowy. Taki test, choć nigdy nie daje stuprocentowej gwarancji, wykonany w terminie spodziewanego krwawienia miesięcznego lub kilka dni po tym terminie, zwykle bywa dość wiarygodny. Aby potwierdzić wynik testu, kobieta może w laboratorium oznaczyć poziom kobiecego hormonu beta-HCG (gonadotropina kosmówkowa) - jego wzrost będzie świadczył o zapłodnieniu i ciąży. Wtedy też należy udać się do ginekologa, który zbada przyszłą mamę, wykona też usg, aby uwidocznić pęcherzyk ciążowy - w bardzo wczesnej ciąży ginekolog zwykle musi wykonać usg przezpochwowe, jest ono zdecydowanie bardziej wiarygodne. Po badaniu ginekologicznym można już postawić ostateczną diagnozę i potwierdzić lub ewentulanie wykluczyć ciążę. 

Jakie mogą być inne, poza ciążą, przyczyny braku miesiączki?

  • Nieprawidłowa masa ciała kobiety
Bardzo często wpływ na zaburzenia cyklu miesięcznego i związany z tym brak miesiączki ma nieprawidłowa masa ciała kobiety. Zarówno nadmiar kilogramów, jak i ich niedobór, może doprowadzić do zaburzenia gospodarki hormonalnej w kobiecym organizmie, a to z kolei przyczyni się do braku okresu. Bardzo często kobiety przesadnie dbające o figurę lub te, które wręcz zaczęły być z tego powodu chore (anoreksja czy bulimia), mają duże problemy z miesiączkowaniem. Takze kobiety z dużą nadwagą i otyłością często nie miesiączkują regularnie lub nie miesiączkują w ogóle. Dlatego też ważne jest, aby utrzymywać masę ciała na prawidłowym poziomie, najprościej jest ustalić swój wskaźnik BMI, którego norma wynosi 20-25. Jak się go zatem oblicza? Wystarczy podzielić masę swojego ciała przez swój wzrost w metrach do kwadratu. Dzięki temu będziemy wiedzieć czy nasza waga jest prawidłowa. Jesli okaże się, że nie mieści się ona w normie, a dodatkowo miesiączka nie pojawia się, będzie to znak, że konieczna jest wizyta u lekarza. 
  • Hiperprolaktynemia
Ponadto, przyczyną braku miesiączki może być nadmiar prolaktyny lub inaczej mówiąc - hiperprolaktynemia. Jest to jeden z częstszych powodów zaburzeń mięsiączkowania u kobiet. Każda pacjentka ze stwierdzoną hiperprolaktynemią musi znajdować się pod stałą opieką poradni endokrynologicznej - właściwe leczenie daje zazwyczaj dobre efekty, a u pacjentki wraca płodność i mozliwość zajścia w ciążę. Również inne zaburzenia hormonlane mogą przyczyniać się do zaburzeń cyklu miesięcznego i braku miesiączkowania. Dość często zdarza się, że zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy mogą spowodować brak okresu. Ponadto, zaburzenia w wydzielaniu hormonów nadnerczy (np. w wyniku obecności guza nadnerczy) oraz hormonlanie czynne guzy jajników mogą spowodować brak krwawienia miesiączkowego. Także cukrzyca może doprowadzić do braku miesiączki, Kobieta musi zostać wtedy poddana opiece endokrynologicznej lub diabetologicznej, a w przypadku guzów także onkologicznej i chirurgicznej. 
  • Zespół policystycznych jajników (PCOS)
Coraz częstszą przyczyną braku miesiączki jest też zespół policystycznych jajników (PCOS), który także jest zaburzeniem hormonlanym. Jest to tak naprawdę najczęstsze zaburzenie hormonalne u kobiet w wieku rozrodczym, jak również najczęstsza przyczyna niepłodności u kobiet. W jego przebiegu w jajnikach dochodzi do powstawania dużej ilości pęcherzyków, jednak żaden z nich nie pęka, a co za tym idzie - nie dochodzi do owulacji i uwolnienia komórki jajowej. W przypadku zespołu policystycznych jajników u kobiety można stwierdzić podwyższony poziom męskich hormonów płciowych (androgenów) oraz podniesiony poziom insuliny i insulinooporność. Poza brakiem miesiączki typowe objawy tego zespołu to nadmierna masa ciała, trądzik, hirsutyzm (nadmierne owłosienie typu męskiego). Każda kobieta wymaga w tej sytuacji stałej opieki endokrynologa i ginekologa. 
  • Zażywanie niektórych leków
Należy pamiętać też o tym, że czasami do braku miesiączki może przyczynić się zażywanie niektórych leków. Bardzo często takie działania niepożądane dają leki przeciwdepresyjne, nasenne, glikokortykosteroidy czy też preparaty stosowane do leczenia nadciśnienia tętniczego. Niezmiernie często brak miesiączki jest też efektem stosowania hormonalnych leków antykoncepcyjnych - w takiej sytuacji każda kobieta musi skonsultować się ze swoim ginekologiem, który zamieni preparat antykoncpecyjny na inny, który będzie przez pacjentkę lepiej tolerowany. Zdarza się też, że miesiączka nie pojawia się na skutek zażywania antybiotyków w przebiegu zwykłej infekcji. 
  • Duży wysiłek fizyczny
Zdarza się, że brak miesiączki jest również wywołany bardzo dużym wysilłkiem fizycznym - często zdarza się to u kobiet wyczynowo uprawiających różne sporty. Ponadto, także silny stres może zaburzyć przbieg cyklu miesięcznego i doprowadzić do braku okresu.
  • Menopauza
Przyczyną braku miesiączki jest także menopauza. Występuje ona zazwyczaj u kobiet pomiędzy 45 a 55 rokiem życia i jest zjawiskiem całkowicie fizjologicznym. Może zdarzyć się jednak, że menopauza pojawi się za wcześnie, czyli przed 40 rokiem życia, w takiej sytuacji włączane jest właściwe leczenie hormonalne.
Każdy brak miesiączki zawsze wymaga konsultacji z ginekologiem. W czasie wizyty lekarz najpierw zbierze dokładny wywiad, dotyczący przede wszystkim dotychczasowego przebiegu miesiączkowania, zażywanych leków, chorób przewlekłych, stylu życia czy też obecności dużego stresu. Na tej podstawie ginekolog będzie wiedział, jak ma wyglądać dalsze, właściwe postępowanie. Zdarza się, że w przypadku braku okresu kobieta może wymagać opieki kilku specjalistów, między innymi ginekologa, endokrynologa, chirurga, onkologa i psychologa. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak powstaje nowotwór?

    Nowotwory są główną przyczyną zgonów na świecie. Szacuje się, że w Polsce choruje na nie ponad milion osób, a ok. 100 tys. umiera. Niestety, statystyki te z roku na rok są coraz mniej optymistyczne. Jak powstaje nowotwór? Czy da się zapobiec jego rozwojowi?

  • Gorączka plamista Gór Skalistych – przyczyny, objawy, leczenie

    Dla przeciętnego Polaka gorączka plamista Gór Skalistych brzmi niezwykle egzotycznie. Nie da się ukryć, że choroba w Polsce jest bardzo rzadko spotykana. Zagrożenie jest jednak realne, zwłaszcza dla osób, które podróżują do Stanów Zjednoczonych.

  • WZW C – przyczyny, objawy, czynniki ryzyka wirusowego zapalenia wątroby typu C

    Wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) to choroba wywołana przez wirusa zapalenia wątroby typu C. Choroba ta jest często nazywana „cichym zabójcą”, ponieważ wczesne stadium infekcji często nie daje objawów, a osoba zakażona może przez wiele lat nie wiedzieć, że jest chora. Wirusowe zapalenie wątroby typu C może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość wątroby, rak wątrobowokomórkowy i niewydolność wątroby, jeśli nie zostanie zdiagnozowane i leczone na czas. Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C mogą obejmować zmęczenie, utratę apetytu, nudności i wymioty, bóle brzucha, ciemny mocz, żółtaczkę, świąd skóry czy bóle stawów.

  • Perforacja jelita – przyczyny, objawy, leczenie

    Perforacja jelita to bardzo poważne schorzenie, które wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Nieleczone może doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać przedziurawione jelito i co jest jego przyczyną? Jak wygląda leczenie i czy może się objeść bez interwencji chirurga?

  • Chłoniak – objawy, leczenie, rokowania i rodzaje nowotworu układu chłonnego

    Chłoniakiem określa się nieprawidłowy rozrost tkanki limfatycznej. Jednoznaczne wyjaśnienie pochodzenia chłoniaków i przyczyn ich występowania nadal pozostaje wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Podstawą leczenia wszystkich rodzajów chłoniaków jest chemioterapia.

  • By-passy, czyli pomostowanie aortalno-wieńcowe – na czym polega ten zabieg?

    Pojęcie by-passów, używane często w środowisku medycznym, nadal nie jest do końca jasne dla reszty społeczeństwa. Pomostowanie aortalno-wieńcowe umożliwia doprowadzenie krwi do serca, co jest szczególnie istotne w przypadku m.in. zablokowania tętnic wieńcowych przez blaszki miażdżycowe.

  • Jak odchudzić dziecko? Praktyczne porady dietetyka

    Statystyki w kwestii nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży pogarszają się z roku na rok. Coraz więcej dzieci w Polsce boryka się ze zbyt wysoką masą ciała. Jako rodzice chcemy jak najlepiej dla swoich pociech, dlatego zaczynamy wyszukiwać informacje dotyczące odchudzania dzieci. Jak poradzić sobie z nadwagą lub otyłością dziecka? Jakie kroki warto podjąć w tym kierunku? I ostatnie – czy dzieci powinno się odchudzać?

  • Jak wyleczyć nużeńca? Leki, suplementy, domowe sposoby na nużycę

    Nużeniec jest pasożytem należącym do roztoczy. Jest niewidoczny gołym okiem, ponieważ ma bardzo niewielkie rozmiary. Gatunki bytujące na człowieku to: nużeniec ludzki oraz nużeniec krótki. Liczba osób zarażonych wzrasta wraz z wiekiem. Nawet ponad 80% osób powyżej 70. roku życia może być zarażonych nużeńcem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij