Czy afrykańskie mango rzeczywiście odchudza?
Maria Brzegowy

Czy afrykańskie mango rzeczywiście odchudza?

Mango afrykańskie. Uczucie sytości na dłużej, 12 kilogramów mniej w 8 tygodni, redukcja tkanki tłuszczowej w okolicy bioder, brzucha i ud… Te i inne obietnice można dziś znaleźć na niezliczonej ilości portali oraz w wielu czasopismach dla kobiet. Otyłość jest aktualnie jednym z największych problemów zdrowotnych świata. W ciągu ostatnich 10 lat liczba ludzi otyłych wzrosła od 26 do 34%. Czy ekstrakty z roślin, w tym również z mango to rzeczywiście rozwiązanie problemu? Przyjrzyjmy się faktom naukowym.

Mango afrykańskie – a co to takiego?

Irvingia gabonensis, bo taką nazwę łacińską nosi nasze mango afrykańskie, znane jest również jako mango dzikie, cenione za sporą ilość błonnika pokarmowego oraz bogate w białko nasiona. Jeden z raportów dotyczących wartości odżywczej nasion wykazał, że zawierają one ok. 7.60% ± 0.80 białka, 66.60% ± 0.80 tłuszczu i aż 18.20 ± 1.80 błonnika pokarmowego. Suszona ich postać to od wieków powszechny element lokalnej diety w Nigerii i Kamerunie – krajów, które swoje żywienie opierają zwłaszcza o produkty roślinne.

Amerykańskie suplementy – czy działają?

W ostatnich latach, na amerykańskich rynkach pojawiły się suplementy zawierające ekstrakty z mango, mające za zadanie rzekomo pomóc w znacznej i szybszej utracie zbędnych kilogramów. Czy aby na pewno badania potwierdzające te właściwości są wystarczające aby uznać wspomniane wyżej suplementy za efektywne?

Powiązane produkty

Spadek masy ciała, poprawa lipidogramu?

W 2005 roku przeprowadzono badanie na 40 otyłych osobach w wieku 18-50 lat (średnio 42,4 lata). Z badania wykluczono diabetyków, kobiety ciężarne oraz karmiące, a do doświadczenia wybrano pacjentów pozostających bez leczenia farmakologicznego, nie stosujące żadnej diety. Z całej czterdziestki, 28 osób zostało przydzielone do grupy, która otrzymywała kapsułki zawierające 350 mg ekstraktu z Irvingia gabonensis w ilości 1,05g trzy razy dziennie, pół godziny przed posiłkiem, popijane ciepłą wodą - przez okres miesiąca. Pozostałe 12 osób otrzymywało kapsułki z placebo (otręby owsiane) przez ten sam okres czasu. Pacjentom kontrolowano obwody talii i bioder oraz sprawdzano poziom tkanki tłuszczowej. Zaobserwowano, że w grupie pierwszej faktycznie nastąpił spadek masy ciała o średnio 5,26 ± 2,37% (p <0,0001), podczas gdy osoby należące do grupy placebo zredukowały swoją masę zaledwie o 1,32 ± 0,41% (p <0,02). Badanie wykazało również, że pacjenci otrzymujący Irvingia gabonensis mieli także niższy poziom cholesterolu całkowitego, niższy poziom tzw. „złego” cholesterolu – LDL oraz triglicerydów. Równocześnie nastąpiło zwiększenie stężenia „dobrego” cholesterolu – HDL. W grupie placebo zmian w lipidogramie nie zaobserwowano.

Uczestnicy badań z wykorzystaniem ekstraktu z mango afrykańskiego, po zakończeniu doświadczenia odznaczali się zmniejszoną masą ciała i poprawą lipidogramu.

Drugim najbardziej znanym badaniem w temacie właściwości odchudzających mango objęto w 2009 roku 102 pacjentów (w wieku od 19-50 lat, średnio 34) – zdrowych, z nadwagą bądź otyłością. Jedna, losowo wybrana grupa otrzymywała bardziej dopracowany ekstrakt z nasion mango w ilości 150 mg (IGOB131), reszta ochotników – placebo. Kontrolowano m.in. poziom tkanki tłuszczowej, poziom glukozy na czczo oraz poziom lipidów. Doświadczenie trwało 10 tygodni. Po jego zakończeniu również stwierdzono spadek masy ciała, zmniejszenie obwodu talii oraz zawartości tkanki tłuszczowej u osób z grupy eksperymentalnej. Podobne wnioski wysunięto w temacie poziomu glukozy oraz lipidów we krwi.

Puenta? Ufaj latom doświadczeń i badań, nie krótkotrwałym doświadczeniom

Wśród dostępnych danych obecnie na próżno szukać innych, wiarygodnych badań. I choć przytoczone tutaj faktycznie wskazują na korzystne działanie suplementacji wyciągami z mango afrykańskiego, należy mieć na uwadze, że są to dane niewystarczające, nie uwzględniające wielu dodatkowych czynników*. Potrzeba znacznie więcej, konkretnych badań, które pozwoliłyby potwierdzić postawione tezy. Jedno pozostaje niezmienne – żadne gotowe preparaty, żadne najnowsze, cudowne specyfiki i najłatwiejsze rozwiązania nie zastąpią odpowiednio prowadzonej diety i właściwego, zdrowego stylu życia. O swoje samopoczucie i sprawność fizyczną nie da się zadbać po łebkach, szczątkowo. Zła dieta, brak ruchu i szkodliwe nałogi zawsze będą prowadziły do pogorszenia jakości naszego życia. Jeśli więc chcesz schudnąć – zapomnij o preparatach, które obiecują zbyt wiele. Po prostu wyjdź, poruszaj się i zadbaj o to, co codziennie kładziesz na swoim talerzu.

*przykładowo, badania przeprowadzano na ochotnikach w różnym wieku – zarówno w młodym jak i dojrzałym; należy pamiętać, że tempo metabolizmu różni się w zależności od wieku, a mogło się zdarzyć, że do grup eksperymentalnych losowo trafiały właśnie osoby młode, co zaburzało otrzymywane wyniki

„Jedno pozostaje niezmienne – żadne gotowe preparaty, żadne najnowsze, cudowne specyfiki i najłatwiejsze rozwiązania nie zastąpią odpowiednio prowadzonej diety i właściwego, zdrowego stylu życia."

Piśmiennictwo:

  1. Ekpe OO, Umoh Ib, OU Eka, 2007, Effect of a typical rural processing method on the proximate composition and aminoacid profie of Bush mango seeds (Irvingia gabonensis), Ajfand online, 7, 1, 1-12
  2. Ngondi Judith L., Oben Julius E., Minka Samuel R., 2005, The effect of Iringia gabonensis seed on body weight and blond lipids of obese subjects In Cameroon, Lipids In Health and Disease, 4: 12
  3. Ngondi Judith L.,Etoundi Blanche C., Nyangono Christine B., Mbofung Carl MF., Oben Julius E., 2009, IGOB131, a novel seed extract of the West African plant Irvingia gabonensis, significantly reduces body weight and improves metabolic parameters in overweight humans in a randomized double-blind placebo controlled investigation, Lipids In Health and Disease, 8: 7

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kenia – szczepienia i zalecenia przed podróżą

    Wyjazd do Kenii wiąże się z koniecznością uwzględnienia zagrożeń zdrowotnych typowych dla krajów tropikalnych. Jakie szczepienia należy wykonać i kiedy najlepiej się zaszczepić? Czy w Kenii jest bezpiecznie pod względem zdrowotnym?

  • Szczepienia przed wyjazdem na Sri Lankę i zalecenia zdrowotne przed podróżą

    Podróż na Sri Lankę wiąże się z narażeniem na specyficzne zagrożenia zdrowotne, które są charakterystyczne dla regionów tropikalnych. Przed wyjazdem warto zapoznać się z aktualnymi zaleceniami dotyczącymi szczepień ochronnych, profilaktyki chorób zakaźnych oraz zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

  • Koc termiczny, czyli folia życia. Jak i kiedy używać?

    Koc termiczny wygląda jak kawałek cienkiej folii. Z jednej strony jest koloru srebrnego, a z drugiej złotego. Jest jednym z podstawowych elementów pierwszej pomocy w wypadkach. W zależności od sposobu użycia może stanowić ochronę przed nadmiernym wychłodzeniem lub przegrzaniem. Powinien być wyposażeniem każdej apteczki samochodowej, ale warto mieć go przy sobie również w innych okolicznościach – np. podczas wypraw górskich czy wycieczek turystycznych.

  • Higiena uszu psa i kota. Jak wyczyścić pupilowi uszy?

    Uszy to jeden z najważniejszych narządów zmysłu u psa i kota – dzięki nim zwierzęta odbierają dźwięki otoczenia, lokalizują sygnały i czują się bezpiecznie. Jednocześnie uszy są ciągle narażone na zanieczyszczenia, wilgoć i drobnoustroje, co przy braku odpowiedniej pielęgnacji może prowadzić do infekcji. Czyszczenie uszu to ważny element opieki, który wpływa na komfort i zdrowie czworonoga. Poniżej znajduje się praktyczny poradnik – dlaczego należy czyścić pupilowi uszy, jak często to robić, czym i w jaki sposób.

  • Obtarte pięty i stopy od butów – co robić? Skuteczne sposoby na otarcia

    Obtarte pięty do krwi to częsty problem, który może pojawić się na przykład po intensywnych aktywnościach fizycznych czy po założeniu nowych butów. Co robić, jeśli obuwie obciera do krwi? Jak radzić sobie z ranami od butów na stopach i jak im zapobiegać?

  • Jaki jest najzdrowszy owoc? Sprawdź, co warto włączyć do diety

    Owoce to doskonałe źródło witamin i składników mineralnych, a korzyści z ich spożycia są nieocenione. Pomimo zmian w sposobie żywienia i świadomości Polaków nadal jemy za mało owoców. O jakie owoce warto zadbać w codziennej diecie i dlaczego? Które owoce są najzdrowsze?

  • Karta EKUZ. Co daje i jak wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

    Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, znana jako EKUZ, to nieoceniona pomoc dla osób wyjeżdżających za granicę w celach turystycznych, służbowych czy rodzinnych. Dzięki niej można korzystać z publicznej opieki zdrowotnej w innych krajach UE oraz EFTA na podobnych zasadach jak obywatele tych państw. Jak działa EKUZ, co pokrywa i jak ją wyrobić?

  • Obcinanie pazurów u psa. Jak często je skracać i jak to zrobić?

    Obcinanie psich pazurów może spędzać sen z powiek zarówno psom, jak i ich opiekunom. Psy z reguły nie przepadają za tym zabiegiem, a opiekunowie obawiają się wykonywać go samodzielnie. Największy strach budzi ryzyko zbyt mocnego przycięcia psich pazurków. Jak więc zrobić to bezpiecznie i w prawidłowy sposób?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl