Perły księżniczki - jak wyglądają?
Ewelina Sochacka

Perły księżniczki (chińskie tampony ziołowe) – czy ich stosowanie jest bezpieczne?

Perły księżniczki to tampony nasączone mieszanką ziół. Producenci deklarują, że ich stosowanie łagodzi objawy infekcji intymnych, „oczyszcza” pochwę z toksyn, a nawet jest pomocne w leczeniu chorób, takich jak endometrioza, mięśniaki macicy, niepłodność czy nadżerki szyjki macicy. Warto jednak zaznaczyć, że nie istnieją badania naukowe potwierdzające skuteczność ziołowych tamponów. Podczas ich używania mogą natomiast wystąpić poważne skutki uboczne.

  1. Perły księżniczki – co to jest?
  2. Perły księżniczki – jak je stosować? Co zawierają?
  3. Jak działają perły księżniczki?
  4. Czy perły księżniczki są skuteczne?
  5. Perły księżniczki – czy ich stosowanie jest bezpieczne?
  6. Perły księżniczki – skutki uboczne

Perły księżniczki – co to jest?

W ostatnich latach perły księżniczki zyskały popularność dzięki intensywnym kampaniom marketingowym prowadzonym głównie w mediach społecznościowych. Influencerzy promujący naturalne produkty często zachwalają te tampony jako skuteczne w rozwiązywaniu różnych kobiecych problemów intymnych. Produkty te są łatwo dostępne i stosunkowo tanie, co dodatkowo zwiększa zainteresowanie potencjalnych klientek.

Perły księżniczki, znane również jako chińskie tampony ziołowe, wywodzą się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Są to małe, okrągłe globulki wykonane z bawełny (wyglądem przypominają duże perły) i nasączone mieszanką ziół, które – według producentów – mają za zadanie wspomagać zdrowie intymne kobiet. Przypisuje się im właściwości oczyszczające, przeciwzapalne, antybakteryjne i równoważące mikroflorę pochwy.

Perły księżniczki – jak je stosować? Co zawierają?

Perły księżniczki stosuje się podobnie jak tampony higieniczne, czyli umieszcza się je w pochwie na określony czas (zwykle 24–72 godziny). Najczęściej używa się ich raz w miesiącu, najwcześniej dwa dni po zakończeniu krwawienia miesiączkowego. Nie należy ich stosować w trakcie menstruacji. Aby przeprowadzić pełną kurację miesięczną, potrzebnych jest 6 globulek.

Dokładny skład ziołowych tamponów chińskich może się różnić w zależności od producenta, ale najczęściej zawierają one:

  • korzeń rabarbaru – ma działanie ściągające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne,
  • ekstrakt z korzenia selernicy – może mieć działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe,
  • sok z liści aloesu – znany ze swoich właściwości nawilżających, regenerujących i łagodzących podrażnienia,
  • akację katechu – ma właściwości ściągające, przeciwzapalne i antyseptyczne,
  • palony ałun – ma działanie ściągające, antyseptyczne i przeciwgrzybicze,
  • Sophora flavescens – wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze,
  • czarciuk smoczy – to żywica o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych,
  • borneol – jest naturalnym składnikiem pozyskiwanym z drzew kamforowych, który ma działanie przeciwbakteryjne i kojące.

Chociaż poszczególne zioła mają potwierdzone działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne czy przeciwgrzybicze, perły księżniczki nie tylko mogą być nieskuteczne, ale mogą nawet pogorszyć stan zdrowia. Problem nie leży bowiem w samych ziołach, lecz w formie produktu oraz braku odpowiedniej kontroli jakości.

Jak się przygotować do pierwszej miesiączki? Dowiedz się więcej na DOZ.pl

Powiązane produkty

Jak działają perły księżniczki?

Według zwolenników pereł księżniczki rzekomo usuwają one toksyny, resztki krwi menstruacyjnej oraz wspomagają leczenie infekcji intymnych takich jak grzybica czy bakteryjne zapalenie pochwy.

Producenci deklarują ponadto, że chińskie tampony ziołowe mogą stanowić podstawowe lub dodatkowe leczenie następujących schorzeń:

Perły księżniczki są również promowane jako produkt wspomagający obkurczanie ścian pochwy, a nawet jako środek wspomagający płodność i zwiększający szansę na zajście w ciążę.

Czy perły księżniczki są skuteczne?

Pomimo zapewnień producentów o cudownych właściwościach tamponów perły księżniczki budzą wiele wątpliwości wśród lekarzy ginekologów. Należy podkreślić, że nie istnieją żadne szeroko zakrojone badania kliniczne, które potwierdzałyby skuteczność tamponów ziołowych w leczeniu infekcji intymnych, poprawie płodności, regulacji cyklu menstruacyjnego czy detoksykacji organizmu. Tym bardziej nie wykazano ich skuteczności w walce ze schorzeniami, takimi jak torbiele jajników, mięśniaki czy endometrioza.

Część kobiet może odczuwać poprawę stanu zdrowia po ich zastosowaniu, jednak – jak zaznaczają specjaliści – jest to efekt placebo. Użytkowniczki chińskich tamponów ziołowych mogą interpretować pojawienie się wydzieliny po zastosowaniu pereł jako dowód na „oczyszczenie pochwy”, jednak jest to reakcja obronna organizmu na ciało obce. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że pochwa ma swoje naturalne mechanizmy obronne, a wprowadzanie do niej nieprzebadanych substancji może zaburzyć jej równowagę mikrobiologiczną.

Perły księżniczki – czy ich stosowanie jest bezpieczne?

Zioła zawarte w perłach księżniczki mogą wywoływać reakcje alergiczne, szczególnie u kobiet o wrażliwej skórze i wrażliwych błonach śluzowych. Składniki, które znajdują się w tamponach, mogą silnie podrażniać, a zmiana naturalnego pH pochwy często prowadzi do rozwoju infekcji bakteryjnych lub grzybiczych.

Skład produktów takich jak perły księżniczki nie jest w żaden sposób kontrolowany, co oznacza, że nie ma gwarancji co do jakości ziół i bezpieczeństwa ich stosowania. Zawartość tamponów może różnić się między partiami, a także mogą one zawierać potencjalnie niebezpieczne substancje, zanieczyszczenia lub konserwanty.

PODPASKI

TAMPONY

KUBECZKI MENSTRUACYJNE

Perły księżniczki – skutki uboczne

Przede wszystkim zioła i inne substancje obecne w perłach księżniczki zaburzają równowagę flory bakteryjnej stref intymnych, co może prowadzić do wystąpienia lub nasilenia objawów infekcji bakteryjnej bądź grzybiczej. Mogą wystąpić: upławy, świąd, pieczenie, zaczerwienienie sromu, ból podczas stosunku lub oddawania moczu.

Długotrwałe pozostawienie ciała obcego wewnątrz pochwy, podobnie jak w przypadku tamponów higienicznych, zwiększa również ryzyko rozwoju zespołu wstrząsu toksycznego (TSS, ang. Toxic Shock Syndrome), który jest poważnym, zagrażającym życiu stanem (producenci pereł księżniczki zazwyczaj sugerują ich stosowanie przez 72 godziny, co jest znacznie dłuższym czasem niż ten zalecany podczas noszenia tradycyjnych tamponów).

  1. K. Thomason, 6 Reasons To Avoid Herbal Tampons, [online] https://www.health.com/condition/sexual-health/6-reasons-you-shouldnt-use-herbal-tampons-to-detox-your-vagina [dostęp:] 30.09.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.