Młoda dziewczyna z kubeczkiem menstruacyjnym z radością i pewnością siebie wyczekuje swej pierwszej miesiączki
Barbara Bukowska

Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

Okres nastoletni to czas pełen wyzwań zarówno dla dorastającej dziewczynki, jak i jej rodziców. Dojrzewanie i związana z nim pierwsza miesiączka są ważnymi momentami dla całej rodziny. W wielu domach dziewczynki są w tym dniu obdarowywane prezentami, co dodatkowo podkreśla rangę tego wydarzenia.

Jak przygotować córkę do pierwszej miesiączki?

Pierwsza miesiączka to ważny etap w życiu każdej dziewczynki. To, czy zapamięta ją jako wyczekane przekroczenie progu dorosłości, czy jako źródło obaw, lęku i wstydu, zależy od merytorycznego przygotowania. Jeśli temat menstruacji będzie dla młodej kobiety czymś naturalnym, znanym od zawsze, nie wzbudzi niepokoju. Dlatego tak ważne jest, aby miesiączka nie była w domu tematem tabu.

Posadzenie córki na kanapie i rozpoczęcie rozmowy na temat pierwszej miesiączki stworzy sztuczną sytuację, w której ani mama (bo to najczęściej na niej, choć nie zawsze, spoczywa obowiązek zapoznania córki z tematem dojrzewania), ani dziewczynka nie będą czuły się swobodnie. Zdecydowanie lepiej jest, gdy temat wypływa naturalnie. Łatwiej stworzyć dobrą okazję do rozmowy, kiedy mama nie traktuje swojej miesiączki jako tajemnicy, kiedy dziewczynka wie, że w tym czasie kobieta ma prawo czuć się gorzej, kiedy środki higieniczne dla kobiet leżą w ogólnodostępnym miejscu i kiedy są zupełnie zwyczajną pozycją na liście zakupów.

Ważnym elementem przygotowania dziewczynki do pierwszej miesiączki jest wytłumaczenie prostymi, zrozumiałymi słowami, jakie zmiany zachodzą w jej ciele. W tym celu warto przypomnieć sobie podstawy biologii, aby umieć odpowiedzieć na pytania i zaspokoić ciekawość córki. Z dobrym przygotowaniem teoretycznym rodzicowi łatwiej przejść przez taką rozmowę.

W procesie przygotowywania dziewczynki do pierwszej miesiączki nie może również zabraknąć tematu różnych form ochrony podczas menstruacji. Dziewczynka powinna wiedzieć, że może korzystać zarówno z tamponów, jak i podpasek, kubeczka menstruacyjnego czy bielizny menstruacyjnej. Warto przedstawić wady i zalety każdego z rozwiązań. Temat ten będzie dla dziewczynki zdecydowanie bardziej zrozumiały, jeśli przygotujemy zestaw pokazowy podstawowych środków ochronnych, aby mogła zobaczyć je z bliska. To kolejny etap oswajania tematu miesiączkowania.

Po czym poznać, że zbliża się pierwsza miesiączka?

Objawy towarzyszące pierwszej miesiączce są indywidualne dla każdej dziewczynki. Niektórym będą dokuczały charakterystyczne dolegliwości, takie jak ból w podbrzuszu czy tkliwość piersi, u innych pierwsza miesiączka pojawi się nieoczekiwanie. Ciało przygotowuje się jednak do niej dużo wcześniej. Skrupulatna obserwacja organizmu może dać dorastającej dziewczynce świadomość, że czas pierwszej menstruacji zbliża się wielkimi krokami.

Pierwsza miesiączka pojawia się zwykle po około dwóch latach od początku rozwoju piersi. Mniej więcej rok przed nią zaobserwować można skok pokwitaniowy, czyli gwałtowne przyspieszenie wzrostu. Kilka miesięcy przed pierwszą menstruacją może pojawić się biały, wodnisty śluz z pochwy. Jego obecność jest zjawiskiem fizjologicznym, wynikającym ze zmieniającej się gospodarki hormonalnej i kształtowania się flory bakteryjnej. Pierwszą miesiączkę może bezpośrednio poprzedzać okres osłabienia, zmęczenia, trudności z koncentracją, a także niewielkie plamienia, utrzymujące się przez kilka dni.

Zobacz ofertę leków na bóle menstruacyjne na DOZ.pl

Polecane dla Ciebie

W jakim wieku dziewczynki zazwyczaj dostają okres?

Moment wystąpienia pierwszej miesiączki zależy od wielu czynników:

  • uwarunkowań genetycznych (dziewczynki z reguły dostają pierwszą miesiączkę w wieku zbliżonym do matek);
  • masy ciała (dziewczynki z nadwagą i otyłością miesiączkują wcześniej);
  • czynników środowiskowych (dziewczynki zamieszkujące tereny wiejskie miesiączkują później).

Statystycznie pierwsza miesiączka u dziewczynek pojawia się między 11. a 14. rokiem życia, coraz częściej jednak obserwuje się występowanie okresu u dziewczynek 8-, 9- czy 10-letnich. Zarówno wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki, jak i jej brak po ukończeniu 15. roku życia powinny skłonić do wizyty u lekarza. Nieprawidłowości te mogą być związane z zaburzeniami w gospodarce hormonalnej, wrodzonymi wadami narządów rodnych czy zaburzeniami odżywiania (anoreksja może prowadzić do zahamowania dojrzewania płciowego).

Ile trwa pierwszy okres?

Pierwsza miesiączka – długość jej trwania, obfitość, wygląd – to kwestie bardzo indywidualne. Z reguły pierwsza miesiączka trwa od 3 do 7 dni, jednak nie jest to normą. U niektórych dziewczynek krwawienie może być bardzo krótkie, u innych może trwać dłużej niż tydzień. Regularność kolejnych cykli również jest mocno zróżnicowana. U niektórych dziewczynek już druga miesiączka wystąpi w prawidłowym odstępie po pierwszej (28–35 dni), niemniej u wielu nastolatek drugi okres może pojawić się nawet wiele tygodni po pierwszym. Pierwsza miesiączka z reguły nie jest również obfita, u niektórych dziewcząt może mieć wręcz postać plamienia. Odchylenia te są zupełnie naturalne – regularność, powtarzalność i obfitość kolejnych cykli menstruacyjnych kształtują się przez kilka miesięcy.

  1. K. Olszewska, K. Kliś, I. Teul, I. Wronka, Wczesny wiek menarche – związek ze statusem społeczno-ekonomicznym oraz wybranymi czynnikami związanymi ze stanem zdrowia, „Pom J Life Sci” 61(1), 2015.
  2. V. Dvornyk, Waqar-ul-Haq, Genetics of age at menarche: a systematic review, „Hum Reprod Update” 18(2), 2012.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Ból gardła u dziecka – co go powoduje? Co stosować na bolące gardło u dzieci?

    Ból gardła u dziecka może pojawić się kilka razy do roku. Jego przyczyną są zazwyczaj wirusy, a wśród objawów towarzyszących najczęściej wymienia się katar, chrypkę, gorączkę oraz kaszel. Jak złagodzić ból gardła u dziecka? Kiedy infekcja gardła u dzieci wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza?

  • Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

    Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

  • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

    Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

  • Objawy chorób serca u dzieci

    Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij