Młoda dziewczyna z kubeczkiem menstruacyjnym z radością i pewnością siebie wyczekuje swej pierwszej miesiączki
Barbara Bukowska

Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

Okres nastoletni to czas pełen wyzwań zarówno dla dorastającej dziewczynki, jak i jej rodziców. Dojrzewanie i związana z nim pierwsza miesiączka są ważnymi momentami dla całej rodziny. W wielu domach dziewczynki są w tym dniu obdarowywane prezentami, co dodatkowo podkreśla rangę tego wydarzenia.

Jak przygotować córkę do pierwszej miesiączki?

Pierwsza miesiączka to ważny etap w życiu każdej dziewczynki. To, czy zapamięta ją jako wyczekane przekroczenie progu dorosłości, czy jako źródło obaw, lęku i wstydu, zależy od merytorycznego przygotowania. Jeśli temat menstruacji będzie dla młodej kobiety czymś naturalnym, znanym od zawsze, nie wzbudzi niepokoju. Dlatego tak ważne jest, aby miesiączka nie była w domu tematem tabu.

Posadzenie córki na kanapie i rozpoczęcie rozmowy na temat pierwszej miesiączki stworzy sztuczną sytuację, w której ani mama (bo to najczęściej na niej, choć nie zawsze, spoczywa obowiązek zapoznania córki z tematem dojrzewania), ani dziewczynka nie będą czuły się swobodnie. Zdecydowanie lepiej jest, gdy temat wypływa naturalnie. Łatwiej stworzyć dobrą okazję do rozmowy, kiedy mama nie traktuje swojej miesiączki jako tajemnicy, kiedy dziewczynka wie, że w tym czasie kobieta ma prawo czuć się gorzej, kiedy środki higieniczne dla kobiet leżą w ogólnodostępnym miejscu i kiedy są zupełnie zwyczajną pozycją na liście zakupów.

Ważnym elementem przygotowania dziewczynki do pierwszej miesiączki jest wytłumaczenie prostymi, zrozumiałymi słowami, jakie zmiany zachodzą w jej ciele. W tym celu warto przypomnieć sobie podstawy biologii, aby umieć odpowiedzieć na pytania i zaspokoić ciekawość córki. Z dobrym przygotowaniem teoretycznym rodzicowi łatwiej przejść przez taką rozmowę.

W procesie przygotowywania dziewczynki do pierwszej miesiączki nie może również zabraknąć tematu różnych form ochrony podczas menstruacji. Dziewczynka powinna wiedzieć, że może korzystać zarówno z tamponów, jak i podpasek, kubeczka menstruacyjnego czy bielizny menstruacyjnej. Warto przedstawić wady i zalety każdego z rozwiązań. Temat ten będzie dla dziewczynki zdecydowanie bardziej zrozumiały, jeśli przygotujemy zestaw pokazowy podstawowych środków ochronnych, aby mogła zobaczyć je z bliska. To kolejny etap oswajania tematu miesiączkowania.

Po czym poznać, że zbliża się pierwsza miesiączka?

Objawy towarzyszące pierwszej miesiączce są indywidualne dla każdej dziewczynki. Niektórym będą dokuczały charakterystyczne dolegliwości, takie jak ból w podbrzuszu czy tkliwość piersi, u innych pierwsza miesiączka pojawi się nieoczekiwanie. Ciało przygotowuje się jednak do niej dużo wcześniej. Skrupulatna obserwacja organizmu może dać dorastającej dziewczynce świadomość, że czas pierwszej menstruacji zbliża się wielkimi krokami.

Pierwsza miesiączka pojawia się zwykle po około dwóch latach od początku rozwoju piersi. Mniej więcej rok przed nią zaobserwować można skok pokwitaniowy, czyli gwałtowne przyspieszenie wzrostu. Kilka miesięcy przed pierwszą menstruacją może pojawić się biały, wodnisty śluz z pochwy. Jego obecność jest zjawiskiem fizjologicznym, wynikającym ze zmieniającej się gospodarki hormonalnej i kształtowania się flory bakteryjnej. Pierwszą miesiączkę może bezpośrednio poprzedzać okres osłabienia, zmęczenia, trudności z koncentracją, a także niewielkie plamienia, utrzymujące się przez kilka dni.

Zobacz ofertę leków na bóle menstruacyjne na DOZ.pl

Powiązane produkty

W jakim wieku dziewczynki zazwyczaj dostają okres?

Moment wystąpienia pierwszej miesiączki zależy od wielu czynników:

 • uwarunkowań genetycznych (dziewczynki z reguły dostają pierwszą miesiączkę w wieku zbliżonym do matek);
 • masy ciała (dziewczynki z nadwagą i otyłością miesiączkują wcześniej);
 • czynników środowiskowych (dziewczynki zamieszkujące tereny wiejskie miesiączkują później).

Statystycznie pierwsza miesiączka u dziewczynek pojawia się między 11. a 14. rokiem życia, coraz częściej jednak obserwuje się występowanie okresu u dziewczynek 8-, 9- czy 10-letnich. Zarówno wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki, jak i jej brak po ukończeniu 15. roku życia powinny skłonić do wizyty u lekarza. Nieprawidłowości te mogą być związane z zaburzeniami w gospodarce hormonalnej, wrodzonymi wadami narządów rodnych czy zaburzeniami odżywiania (anoreksja może prowadzić do zahamowania dojrzewania płciowego).

Ile trwa pierwszy okres?

Pierwsza miesiączka – długość jej trwania, obfitość, wygląd – to kwestie bardzo indywidualne. Z reguły pierwsza miesiączka trwa od 3 do 7 dni, jednak nie jest to normą. U niektórych dziewczynek krwawienie może być bardzo krótkie, u innych może trwać dłużej niż tydzień. Regularność kolejnych cykli również jest mocno zróżnicowana. U niektórych dziewczynek już druga miesiączka wystąpi w prawidłowym odstępie po pierwszej (28–35 dni), niemniej u wielu nastolatek drugi okres może pojawić się nawet wiele tygodni po pierwszym. Pierwsza miesiączka z reguły nie jest również obfita, u niektórych dziewcząt może mieć wręcz postać plamienia. Odchylenia te są zupełnie naturalne – regularność, powtarzalność i obfitość kolejnych cykli menstruacyjnych kształtują się przez kilka miesięcy.

 1. K. Olszewska, K. Kliś, I. Teul, I. Wronka, Wczesny wiek menarche – związek ze statusem społeczno-ekonomicznym oraz wybranymi czynnikami związanymi ze stanem zdrowia, „Pom J Life Sci” 61(1), 2015.
 2. V. Dvornyk, Waqar-ul-Haq, Genetics of age at menarche: a systematic review, „Hum Reprod Update” 18(2), 2012.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

  Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

  Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

 • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

  Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

 • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

  Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

 • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

  Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

 • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

  Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

 • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

  Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij