
Kalendarz dni płodnych – poznaj swój cykl
Kalendarz dni płodnych – fazy cyklu
Cykl miesiączkowy u kobiety trwa około 28 dni (za prawidłową wartość uznaje się 27-38 dni1) i składa się z trzech faz2.
- faza pierwsza przedowulacyjna, inaczej folikularna – czas przed owulacją (także czas miesiączkowania, menstruacja określana jest przez niektóre źródła jako odrębna faza cyklu), jest to okres tzw. niepłodności względnej;
- faza druga owulacyjna – czas, w którym kobieta jest płodna, a szanse na poczęcie dziecka są duże;
- faza trzecia poowulacyjna, inaczej lutealna – czas niepłodny.
Kalendarz dni płodnych – menstruacja
Pierwszy dzień miesiączki to także pierwszy dzień nowego cyklu. Pod wpływem hormonów błona śluzowa macicy (endometrium) złuszcza się i wydostaje na zewnątrz. Krwawienie miesięczne trwa kilka dni (najczęściej od dwóch do siedmiu) i mogą towarzyszyć mu dolegliwości takie jak ból brzucha, ból pleców, migrena, zmęczenie. Ta faza cyklu jest najłatwiejsza do zaobserwowania, kobiety nie mają wątpliwości, kiedy się zaczęła i skończyła.
Polecane dla Ciebie
Kalendarz dni płodnych – faza folikularna
Pierwsza faza cyklu to czas od pierwszego dnia cyklu (dnia wystąpienia miesiączki) aż do dnia poprzedzającego owulację. W fazie tej narasta nabłonek śluzowy macicy, który niedawno uległ zniszczeniu. Jednocześnie pod wpływem działania hormonu folikulotropowego FSH w jajniku rośnie pęcherzyk Graffa, wydziela się estrogen.
W organizmie kobiety zachodzą subtelne zmiany. Jeśli będziesz obserwować cykl, po kilku miesiącach powinnaś je zauważyć. Po tzw. dniach suchych szyjka macicy zaczyna produkować śluz, którego z dnia na dzień jest coraz więcej. Im bliżej owulacji, tym bardziej śluz robi się lepki i rozciągliwy, aby w dniu owulacji przypominać białko jaja kurzego.
Kalendarz dni płodnych - jajeczkowanie
Komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika i dostaje się do jajowodu, gdzie dojrzewa przez mniej więcej 24 godziny. To jedyny dzień w czasie trwania cyklu, kiedy może dojść do zapłodnienia.
Jeśli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona, obumiera.
Kalendarz dni płodnych – faza lutealna
Pęcherzyk Graffa wydziela progesteron, jeśli nie doszło do zapłodnienia, ciałko żółte zanika, a poziom progesteronu spada. Błona śluzowa macicy zaczyna się złuszczać, zaczyna się menstruacja, a wraz z nią nowy cykl.
Kalendarz dni płodnych – kiedy mogę zajść w ciążę?
Komórka jajowa może zostać zapłodniona tylko wtedy, kiedy przebywa w jajowodzie. Oznacza to, że kobieta jest płodna tylko przez jeden dzień w każdym cyklu miesiączkowym. Nie oznacza to jednak, że aby doszło do poczęcia, trzeba odbyć stosunek w tym konkretnym dniu.
Kalendarz dni płodnych – skąd wiadomo, kiedy są dni płodne?
Nieprawdą jest, że owulacja występuje w 14. dniu cyklu. Nie da się odpowiedzieć na pytanie, ile dni po okresie są dni płodne, nie wyznaczymy dnia owulacji na podstawie tzw. kalendarzyka małżeńskiego czy dostępnego w sieci kalkulatora dni płodnych. Można natomiast prowadzić obserwację cyklu, mierzyć temperaturę ciała, obserwować śluz i badać szyjkę macicy. (Otwarta, miękka, wysoko położona szyjka macicy, śluz przypominający białko jaja kurzego i wzrost temperatury to oznaki płodności). Na podstawie takich obserwacji już po dwóch-trzech miesiącach zbierania danych kobiety są w stanie ustalić, w którym dniu cyklu występuje u nich owulacja i kiedy powinny współżyć, aby zwiększyć szansę na poczęcie.
Źródło:
1) https://www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/artykuly-przegladowe/139645,dokladna-i-efektywna-ocena-miesiaczkowania
2) Bręborowicz G., „Położnictwo i Ginekologia”, PZWL, Warszawa 2015, wydanie 2