Kalendarz dni płodnych – poznaj swój cykl
Wioleta Szulejewska

Kalendarz dni płodnych – poznaj swój cykl

Badanie opinii publicznej przeprowadzone w ramach projektu Płodna Polka pokazuje, że tylko 19 proc. Polek, które nie mają jeszcze dzieci, wie, kiedy ma owulację. Prawie połowa Polek nie wie, ile trwają dni płodne. Nieznajomość cyklu jest jedną z głównych pozamedycznych przyczyn problemów z poczęciem dziecka i daje odpowiedź na pytanie „dlaczego nie mogę zajść w ciążę”.

Kalendarz dni płodnych – fazy cyklu

Cykl miesiączkowy u kobiety trwa około 28 dni (za prawidłową wartość uznaje się 27-38 dni1)  i składa się z trzech faz2.  

 - faza pierwsza przedowulacyjna, inaczej folikularna – czas przed owulacją (także czas miesiączkowania, menstruacja określana jest przez niektóre źródła jako odrębna faza cyklu), jest to okres tzw. niepłodności względnej;
- faza druga owulacyjna – czas, w którym kobieta jest płodna, a szanse na poczęcie dziecka są duże;
- faza trzecia poowulacyjna, inaczej lutealna – czas niepłodny.

Kalendarz dni płodnych – menstruacja

Pierwszy dzień miesiączki to także pierwszy dzień nowego cyklu. Pod wpływem hormonów błona śluzowa macicy (endometrium) złuszcza się i wydostaje na zewnątrz. Krwawienie miesięczne trwa kilka dni (najczęściej od dwóch do siedmiu) i mogą towarzyszyć mu dolegliwości takie jak ból brzucha, ból pleców, migrena, zmęczenie. Ta faza cyklu jest najłatwiejsza do zaobserwowania, kobiety nie mają wątpliwości, kiedy się zaczęła i skończyła.

Polecane dla Ciebie

Kalendarz dni płodnych – faza folikularna

Pierwsza faza cyklu to czas od pierwszego dnia cyklu (dnia wystąpienia miesiączki) aż do dnia poprzedzającego owulację. W fazie tej narasta nabłonek śluzowy macicy, który niedawno uległ zniszczeniu. Jednocześnie pod wpływem działania hormonu folikulotropowego FSH w jajniku rośnie pęcherzyk Graffa, wydziela się estrogen.

W organizmie kobiety zachodzą subtelne zmiany. Jeśli będziesz obserwować cykl, po kilku miesiącach powinnaś je zauważyć. Po tzw. dniach suchych szyjka macicy zaczyna produkować śluz, którego z dnia na dzień jest coraz więcej. Im bliżej owulacji, tym bardziej śluz robi się lepki i rozciągliwy, aby w dniu owulacji przypominać białko jaja kurzego.

Kalendarz dni płodnych - jajeczkowanie

Komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika i dostaje się do jajowodu, gdzie dojrzewa przez mniej więcej 24 godziny. To jedyny dzień w czasie trwania cyklu, kiedy może dojść do zapłodnienia. 

Jeśli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona, obumiera.

Kobiety, które dobrze znają swój organizm, są w stanie stwierdzić, że owulacja już się odbyła, najczęściej robią to na podstawie pomiaru temperatury ciała, obserwacji śluzu i badania szyjki macicy.

Kalendarz dni płodnych – faza lutealna

Pęcherzyk Graffa wydziela progesteron, jeśli nie doszło do zapłodnienia, ciałko żółte zanika, a poziom progesteronu spada. Błona śluzowa macicy zaczyna się złuszczać, zaczyna się menstruacja, a wraz z nią nowy cykl.

Kalendarz dni płodnych – kiedy mogę zajść w ciążę? 

Komórka jajowa może zostać zapłodniona tylko wtedy, kiedy przebywa w jajowodzie. Oznacza to, że kobieta jest płodna tylko przez jeden dzień w każdym cyklu miesiączkowym. Nie oznacza to jednak, że aby doszło do poczęcia, trzeba odbyć stosunek w tym konkretnym dniu.

Plemniki w oczekiwaniu na uwolnienie komórki jajowej są w stanie przeżyć w ciele kobiety nawet siedem dni, a więc do zapłodnienia może dojść nawet tydzień po odbyciu stosunku!

Kalendarz dni płodnych – skąd wiadomo, kiedy są dni płodne?

Nieprawdą jest, że owulacja występuje w 14. dniu cyklu. Nie da się odpowiedzieć na pytanie, ile dni po okresie są dni płodne, nie wyznaczymy dnia owulacji na podstawie tzw. kalendarzyka małżeńskiego czy dostępnego w sieci kalkulatora dni płodnych. Można natomiast prowadzić obserwację cyklu, mierzyć temperaturę ciała, obserwować śluz i badać szyjkę macicy. (Otwarta, miękka, wysoko położona szyjka macicy, śluz przypominający białko jaja kurzego i wzrost temperatury to oznaki płodności). Na podstawie takich obserwacji już po dwóch-trzech miesiącach zbierania danych kobiety są w stanie ustalić, w którym dniu cyklu występuje u nich owulacja i kiedy powinny współżyć, aby zwiększyć szansę na poczęcie.

Źródło:
1) https://www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/artykuly-przegladowe/139645,dokladna-i-efektywna-ocena-miesiaczkowania
2) Bręborowicz G., „Położnictwo i Ginekologia”, PZWL, Warszawa 2015, wydanie 2

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży

    Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?

  • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

    Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

  • Seks analny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować

    Seks analny od kilku dekad wzbudza mnóstwo kontrowersji, a w wielu kręgach jest tematem tabu. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Czym tak naprawdę jest seks analny i jak się do niego przygotować?

  • Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

    Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

  • Punkt G – gdzie się znajduje?

    Enigmatyczny punkt G rozbudza wyobraźnię kochanków na całym świecie. Zdaniem wielu seksuologów jest to najwrażliwsza strefa erogenna w ludzkim ciele. Dla sceptyków jest jak mityczna Atlantyda, której istnienia nikt nigdy nie dowiódł. Czy istnieje naprawdę? Gdzie się znajduje i jak wygląda?

  • Sapioseksualizm – na czym polega?

    Sapioseksualizm to nazwa, z którą być może część z nas już kiedyś się spotkała. Termin ten w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Sapioseksualizm jest bowiem pewnym rodzajem preferencji seksualnej, w której kluczową rolę odgrywa iloraz inteligencji. Jakie są jego przyczyny?

  • Demiseksualizm – czym jest? Objawy, przyczyny

    Tematyka orientacji seksualnych przestaje być tematem tabu i staje się powszechnie znana, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Niektóre terminy nie są jednak zbyt popularne, bo pojawia się coraz więcej typów orientacji seksualnych, o których wiele osób nie ma pojęcia. Jedną z nich jest demiseksualizm, o którym wiemy stosunkowo od niedawna. Czym jest demiseksualizm?

  • Implant antykoncepcyjny – jak działa i czy jest skuteczny? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Implant antykoncepcyjny jest jedną z dostępnych metod antykoncepcji. Jest to małe, elastyczne urządzenie w kształcie plastikowej pałeczki, zwykle o długości około 4 cm i średnicy 2 mm, które jest wprowadzane pod skórę ramienia. Najpopularniejszym implantem antykoncepcyjnym na rynku jest implant hormonalny, który uwalnia etonogestrel do organizmu w celu zapobiegania ciąży.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij