Kalendarz dni płodnych – poznaj swój cykl
Wioleta Szulejewska

Kalendarz dni płodnych – poznaj swój cykl

Badanie opinii publicznej przeprowadzone w ramach projektu Płodna Polka pokazuje, że tylko 19 proc. Polek, które nie mają jeszcze dzieci, wie, kiedy ma owulację. Prawie połowa Polek nie wie, ile trwają dni płodne. Nieznajomość cyklu jest jedną z głównych pozamedycznych przyczyn problemów z poczęciem dziecka i daje odpowiedź na pytanie „dlaczego nie mogę zajść w ciążę”.

  1. Kalendarz dni płodnych – fazy cyklu
  2. Menstruacja
  3. Faza folikularna
  4. Jajeczkowanie
  5. Faza lutealna
  6. Kiedy mogę zajść w ciążę? 
  7. Skąd wiadomo, kiedy są dni płodne?

Kalendarz dni płodnych – fazy cyklu

Cykl miesiączkowy u kobiety trwa około 28 dni (za prawidłową wartość uznaje się 27-38 dni)  i składa się z trzech faz.  

  • faza pierwsza przedowulacyjna, inaczej folikularna – czas przed owulacją (także czas miesiączkowania, menstruacja określana jest przez niektóre źródła jako odrębna faza cyklu), jest to okres tzw. niepłodności względnej;
  • faza druga owulacyjna – czas, w którym kobieta jest płodna, a szanse na poczęcie dziecka są duże;
  • faza trzecia poowulacyjna, inaczej lutealna – czas niepłodny.

Menstruacja

Pierwszy dzień miesiączki to także pierwszy dzień nowego cyklu. Pod wpływem hormonów błona śluzowa macicy (endometrium) złuszcza się i wydostaje na zewnątrz. Krwawienie miesięczne trwa kilka dni (najczęściej od dwóch do siedmiu) i mogą towarzyszyć mu dolegliwości takie jak ból brzucha, ból pleców, migrena, zmęczenie. Ta faza cyklu jest najłatwiejsza do zaobserwowania, kobiety nie mają wątpliwości, kiedy się zaczęła i skończyła.

Powiązane produkty

Faza folikularna

Pierwsza faza cyklu to czas od pierwszego dnia cyklu (dnia wystąpienia miesiączki) aż do dnia poprzedzającego owulację. W fazie tej narasta nabłonek śluzowy macicy, który niedawno uległ zniszczeniu. Jednocześnie pod wpływem działania hormonu folikulotropowego FSH w jajniku rośnie pęcherzyk Graffa, wydziela się estrogen.

W organizmie kobiety zachodzą subtelne zmiany. Jeśli będziesz obserwować cykl, po kilku miesiącach powinnaś je zauważyć. Po tzw. dniach suchych szyjka macicy zaczyna produkować śluz, którego z dnia na dzień jest coraz więcej. Im bliżej owulacji, tym bardziej śluz robi się lepki i rozciągliwy, aby w dniu owulacji przypominać białko jaja kurzego.

Jajeczkowanie

Komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika i dostaje się do jajowodu, gdzie dojrzewa przez mniej więcej 24 godziny. To jedyny dzień w czasie trwania cyklu, kiedy może dojść do zapłodnienia. 

Jeśli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona, obumiera.

Kobiety, które dobrze znają swój organizm, są w stanie stwierdzić, że owulacja już się odbyła, najczęściej robią to na podstawie pomiaru temperatury ciała, obserwacji śluzu i badania szyjki macicy.

Faza lutealna

Pęcherzyk Graffa wydziela progesteron, jeśli nie doszło do zapłodnienia, ciałko żółte zanika, a poziom progesteronu spada. Błona śluzowa macicy zaczyna się złuszczać, zaczyna się menstruacja, a wraz z nią nowy cykl.

Kiedy mogę zajść w ciążę? 

Komórka jajowa może zostać zapłodniona tylko wtedy, kiedy przebywa w jajowodzie. Oznacza to, że kobieta jest płodna tylko przez jeden dzień w każdym cyklu miesiączkowym. Nie oznacza to jednak, że aby doszło do poczęcia, trzeba odbyć stosunek w tym konkretnym dniu.

Plemniki w oczekiwaniu na uwolnienie komórki jajowej są w stanie przeżyć w ciele kobiety nawet siedem dni, a więc do zapłodnienia może dojść nawet tydzień po odbyciu stosunku!

Skąd wiadomo, kiedy są dni płodne?

Nieprawdą jest, że owulacja występuje w 14. dniu cyklu. Nie da się odpowiedzieć na pytanie, ile dni po okresie są dni płodne, nie wyznaczymy dnia owulacji na podstawie tzw. kalendarzyka małżeńskiego czy dostępnego w sieci kalkulatora dni płodnych. Można natomiast prowadzić obserwację cyklu, mierzyć temperaturę ciała, obserwować śluz i badać szyjkę macicy. (Otwarta, miękka, wysoko położona szyjka macicy, śluz przypominający białko jaja kurzego i wzrost temperatury to oznaki płodności). Na podstawie takich obserwacji już po dwóch-trzech miesiącach zbierania danych kobiety są w stanie ustalić, w którym dniu cyklu występuje u nich owulacja i kiedy powinny współżyć, aby zwiększyć szansę na poczęcie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę?

    W pierwszych miesiącach starań o dziecko zwykle jesteś spokojna, choć według niektórych źródeł naukowych szansa poczęcia dziecka w początkowym cyklu, w którym partnerzy nie stosują żadnych zabezpieczeń wynosi około 30%, a potem już tylko spada.  Warto wybrać najlepszą porę seksu, która sprzyjaja zajściu w ciążę.

  • Wazektomia – na czym polega? Jak się ją wykonuje i czy jest odwracalna?

    Wazektomia to zabieg mikrochirurgiczny polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Jest uważany za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Co więcej, procedura ta nie wpływa na gospodarkę hormonalną mężczyzny. Na czym polega wazektomia i jaka jest skuteczność zabiegu?

  • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

    Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

  • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

    Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

  • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

    Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

  • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

    Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

  • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

    Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

  • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

    Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.