Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę?
Anna Rutkowska

Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę?

W pierwszych miesiącach starań o dziecko zwykle jesteś spokojna, choć według niektórych źródeł naukowych szansa poczęcia dziecka w początkowym cyklu, w którym partnerzy nie stosują żadnych zabezpieczeń wynosi około 30%, a potem już tylko spada.  Warto wybrać najlepszą porę seksu, która sprzyjaja zajściu w ciążę.

  1. Kiedy powinnaś się kochać, by zajść w ciążę?
  2. Skąd masz wiedzieć, w jakim momencie występuje szansa na ciążę?
  3. Zajście w ciążę — jak często powinnaś się kochać?
  4. Co sprzyja zajściu w ciążę?

Przed upływem roku starań nie ma sensu jeszcze mówić o niepłodności i martwić się na zapas. Jednak nie przeszkadza to szukać sposobów, by nieco pomóc szczęściu i dowiedzieć się, co sprzyja zajściu w ciążę.

Kiedy powinnaś się kochać, by zajść w ciążę?

Na to pytanie próbowali odpowiedzieć naukowcy z ośrodka badawczego Research Triangle Park w Karolinie Północnej, którzy zaangażowali do badań 221 zdrowych kobiet planujących ciążę. Pary zaprzestały oczywiście stosowania jakiejkolwiek antykoncepcji, codziennie zbierały próbki moczu i zapisywały czy danego dnia uprawiały seks. Na podstawie próbek uczeni szacowali, kiedy u danej kobiety wystąpiła owulacja. Na w sumie 625 cykli (suma cykli u wszystkich kobiet przez wyznaczony czas) 192 zakończyły się ciążą, której markerem był wzrost stężenia gonadotropiny kosmówkowej w spodziewanym czasie implantacji. Z tego względu, że zagnieżdżenie nie musi oznaczać zdrowej ciąży i prawidłowego rozwoju zarodka, nie dziwi też rezultat: 2/3 tych wczesnych ciąż zakończyło się żywymi urodzeniami.

Jakie były wnioski z badania? Okazało się, że do poczęcia doszło tylko w tych przypadkach, gdy partnerzy uprawiali seks w czasie sześciodniowego okresu, który kończył się w dniu owulacji — przy czym prawdopodobieństwo zapłodnienia 5 dni przed owulacją wynosiło zaledwie 10%, a 33% w przypadku stosunku w dniu owulacji.

Im bliżej jajeczkowania, tym lepiej. Dodatkowo wykazano, że czas współżycia nie mógł być powiązany z płcią dziecka. Wnioski te pokrywają się z informacjami podawanymi w wielu innych źródłach: plemniki nie mogą żyć dłużej niż 5 dni, zaś komórka jajowa dłużej niż dobę. Do dyspozycji jest zatem owych 5 dni + 1, w którym występuje owulacja. W sumie dają one właśnie mniej więcej „okno płodności", które trwa 6 dni.

Skąd masz wiedzieć, w jakim momencie występuje szansa na ciążę?

Najbardziej rozpowszechnioną i najprostszą metodą na stwierdzenie zbliżającej się owulacji jest obserwacja śluzu — obfity, przezroczysty, rozciągliwy, bardzo przypominający kurze białko oznacza okres płodny. 

Specjaliści od naturalnego planowania rodziny przez wiele lat próbowali też spopularyzować metodę wykrywania owulacji poprzez codzienne mierzenie temperatury ciała (w ustach, pochwie lub odbycie). Jest ona jednak dość skomplikowana w opisie, co więcej — wykazano, że ma na nią wpływ zbyt wiele czynników, takich jak stres, infekcja, zaburzenia snu, a nawet temperatura w pomieszczeniach, w których przebywasz. 

Obecna technologia umożliwia bardziej precyzyjne potwierdzenie faktu owulacji — za pomocą dostępnych bez recepty testów owulacyjnych, podobnych nieco do ciążowych. Wykrywają one w moczu hormon luteinizujący (LH), którego najwyższe stężenie występuje właśnie w momencie jajeczkowania — to właśnie LH powoduje pęknięcie pęcherzyka komórki jajnikowej, po którym jest ona uwalniana do jajowodu. Testy owulacyjne zawierają instrukcję — dowiesz się kiedy i jak je stosować. Według wytycznych National Academy of Clinical Biochemistry Laboratory Medicine — amerykańskiego ośrodka naukowego, dodatni wynik oznacza, że owulacja nastąpi w ciągu 48 godzin. 

W sprzedaży są też dostępne komputerowe monitory płodności, które pozwalają nie tylko na wykrycie LH w moczu, ale też estrogenów. Urządzenia te nie służą jedynie planowaniu ciąży, ale skutecznemu zapobieganiu jej. Producenci monitorów deklarują, że ich indeks Pearla (ryzyko 1 ciąży na 100 par stosujących daną metodę antykoncepcji przez rok) jest zbliżony do tego obserwowanego w antykoncepcji hormonalnej. 

Powiązane produkty

Zajście w ciążę — jak często powinnaś się kochać?

Możesz myśleć, że częstotliwość stosunków w perspektywie miesiąca jest bez znaczenia, skoro i tak najważniejsze jest to, by uprawiać seks możliwie jak najbliżej owulacji. W końcu poza „oknem płodności” trwającym 6 dni i tak nie zajdziesz w ciążę. Jednak naukowcy od dawna próbują ustalić związek między tym, jak często uprawiany jest seks a jakością spermy. Celem tych poszukiwań jest uzyskanie najlepszych parametrów nasienia, by móc takim „dysponować” podczas dni płodnych u kobiety. 

W 2005 roku próbowali to ustalić naukowcy z Izraela. Zbadali niemal 9,5 tys. próbek spermy od ponad 6 tys. pacjentów. Mierzono średnie wartości objętości nasienia, stężenie plemników, procent ruchliwych, tych o prawidłowej morfologii, całkowitą liczbę plemników oraz liczbę ruchliwych na jeden wytrysk. Parametry badano pod kątem ich związków z czasem trwania seksualnej abstynencji, by dowiedzieć się, jak często się kochać, żeby zajść w ciążę. Okazało się, że w 5983 próbkach o prawidłowych parametrach nasienia stwierdzono znaczny spadek odsetka plemników o prawidłowej ruchliwości i morfologii po 11-14 dniach abstynencji seksualnej. Dane te zaprzeczyły wcześniej popularnej tezie, że wydłużenie przerwy między stosunkami może poprawić jakość nasienia. Na podstawie wyników badania mężczyznom zalecono nieprzekraczanie 10 dni seksualnej abstynencji, jeśli chcą począć dziecko

Plemniki pod mikroskopem
Abstynencja seksualna powyżej 10 dni może wpłynąć na pogorszenie jakości plemników.

W innym badaniu przeprowadzonym tym razem przez naukowców amerykańskich z ośrodków badawczych w Albany i Springfield zrekrutowano 20 mężczyzn, którzy po okresie 3-5 dni seksualnej abstynencji mieli ejakulować codziennie przez 14 dni, ale próbki nasienia badano 1., 3., 7. i 14. dnia. W tym czasie zaobserwowano znaczące spadki w średniej objętości spermy oraz jej stężeniu, lecz bez istotnych zmian w ruchliwości lub morfologii plemników. Co jednak ważne, redukcję tę obserwowano przede wszystkim pomiędzy pobraniem pierwszej próbki a trzeciej. Później wartości te nie zmniejszały się już w istotny sposób. Nie nastąpiła zatem strata „dostępności” wartościowych plemników potrzebnych do poczęcia, zakładając codzienne stosunki. 

Badania nad sposobem zajścia w ciążę 

Badanie amerykańskie jest podstawą do stwierdzenia, że najlepiej, abyś przed spodziewaną owulacją zrobiła sobie kilka dni przerwy, a następnie kochała się ze swoim partnerem codziennie, by zmaksymalizować liczbę dostępnych plemników, a jednocześnie miała pewność, że stosunek nastąpi w dzień owulacji. 

Wszystkie powyższe rady mogą nieco przypominać przepis na jakąś wyszukaną potrawę. Tymczasem życie obfituje w miliony innych czynników, które wpływają na szansę poczęcia. O ile nie masz powodów, by podejrzewać, że z płodnością jest coś nie tak, nie ma sensu, abyś ściśle pilnowała wyznaczonych dni. Jeśli chcesz mieć dziecko, powinnaś kochać się w okresie okołoowulacyjnym. Większości par wystarczy tu prosta obserwacja śluzu, aby wiedzieć choćby mniej więcej, kiedy występuje jajeczkowanie.

Jeśli w momencie owulacji jesteś przemęczona, chora czy zwyczajnie nie masz ochoty na seks, lepiej nie forsuj organizmu za wszelką cenę, ale przełóż starania na inny miesiąc. Stres wywołany wymuszonym, a przez to nieszczególnie przyjemnym stosunkiem z pewnością nie przyczyni się do poprawy płodności. 

Co sprzyja zajściu w ciążę?

Wśród innych czynników, na jakie masz wpływ i sprzyjają one poczęciu, naukowcy wymieniają zdrową dietę sprzyjającą zajściu w ciążę. Przegląd literatury, w której poruszono związek diety oraz płodności wykazał, że tej ostatniej pomaga przyjmowanie suplementów kwasu foliowego (lub dieta bogata w tę witaminę), prawdopodobnie jedzenie produktów bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3 (albo ich suplementacja) oraz przestrzeganie ogólnych zasad zdrowej diety bogatej w produkty pełnoziarniste, owoce morza, warzywa, drób i owoce.

Wiadomo też, że płodność obniżać może nadmierne spożycie cukru. Wpływają także na nią takie czynniki: wiek kobiety (największe szanse na zajście w ciążę mają panie między 20. a 29. rokiem życia), fakt wystąpienia wcześniejszej ciąży, masa ciała (niestety, otyłość jest jedną z przyczyn niepłodności, podobnie bywa z dużą niedowagą) i pojawienie się chorób przewlekłych. Jednakże na niektóre z nich nie masz wpływu, a w przypadku choćby masy ciała nie możesz jej zmienić w krótkim czasie.

  1. A.D. Benson, C. Welliver, L. Frederick, Analysis of semen parameters during 2 weeks of daily ejaculation: a first in humans study, „The Translational Andrology and Urology”, nr 5 (5) 2016.
  2. A. Gaskins, J.E. Chavarro, Diet and fertility: a review, „American Journal of Obstetrics and Gynecology”, nr 218 (4) 2018.
  3. A.J. Wilcox, C.R. Weinberg, D.D. Baird, The timing of the „fertile window” in the menstrual cycle: day specific estimates from a prospective study, „BMJ Journals”, nr 321, 2000.
  4. A. Taylor, ABC of subfertility: Extent of the problem, „BMJ Journals”, nr 327 (7412) 2003.
  5. E. Levitas, E. Lunenfeld, N. Weiss, Relationship between the duration of sexual abstinence and semen quality: analysis of 9,489 semen samples, „Fertility and sterility”, nr 83 (6) 2005.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak zajść w ciążę? Jak pomóc naturze w poczęciu dziecka

    Z niepłodnością nie zawsze da się walczyć bez pomocy specjalistów. Problem z zajściem w ciążę może mieć podłoże wymagające leczenia. Ale jest kilka rzeczy, które możemy zrobić, by pomóc naturze, kiedy staramy się o dziecko.

  • Dlaczego nie mogę zajść w ciążę?

    Chęć posiadania potomstwa wpisana jest poniekąd w naturę ludzką. Gdy dojrzejemy do decyzji o powiększeniu rodziny, rozpoczynamy starania. Co zrobić, jeśli okazują się one bezowocne? Bezpłodność i niepłodność to dwa pojęcia, które dość często używane są zamiennie – zupełnie niesłusznie.

  • Niepłodność idiopatyczna – czy jest szansa na ciążę?

    O niepłodności idiopatycznej mówi się wtedy, kiedy para, która stara się o dziecko, nie może go począć, mimo że wyniki wszystkich przeprowadzonych badań mieszczą się w normie. Można więc powiedzieć, że niepłodność idiopatyczna to niepłodność o nieokreślonej jak dotąd przyczynie – dotychczas nie udało się bowiem stwierdzić, czym została ona spowodowana.

  • Ciąża geriatryczna - co to znaczy? Jaki jest najlepszy wiek do zajścia w ciążę?

    Jednoznaczne określenie tego, jaki wiek jest najlepszy do zajścia w ciążę, jest trudne. Związane jest to z faktem, że ciąża nierozerwalnie połączona jest również z wychowaniem dziecka, co także wymaga odpowiedniego przygotowania od obojga rodziców. Czy istnieją jednak pewne wytyczne, które pomogą odnaleźć się w tym temacie i nie popaść w manię kontrolowania idealnego wieku, optymalnego momentu owulacji czy doszukiwania się problemu, który tak naprawdę nie istnieje?

  • Monitoring cyklu owulacyjnego

    Prawidłowy cykl miesięczny w organizmie każdej dojrzałej kobiety trwa zwykle średnio 28 dni, chociaż może być też trochę krótszy lub dłuższy –  za prawidłowe przyjmuje się zatem cykle, których długość mieści się w przedziale 24-32 dni. 

  • Niepłodność pierwotna i wtórna

    Czasem zdarza się, że mimo starań o dziecko, przyszli rodzice nie mogą doczekać się upragnionego poczęcia. Zaczynają się denerwować i martwić, gdyż chęć posiadania dziecka jest tak wielka, że wszystkie inne problemy wydają się błahe i zupełnie nieważne. Szukają wtedy pomocy u lekarza i chętnie zgadzają się na wszystkie proponowane przez niego badania oraz testy diagnostyczne. Ważne jest wtedy, aby obdarzyli lekarza pełnym zaufaniem i wierzyli, że zrobi on wszystko, aby im pomóc. Z kolei lekarz powinien być bardzo cierpliwy, chętnie udzielać odpowiedzi na wszystkie zadawane mu pytania, powinien być życzliwy, jak również mieć dużo taktu w sprawowaniu opieki nad niepłodnym małżeństwem. Leczenie niepłodnej pary jest zwykle procesem długotrwałym, wymagającym znacznej cierpliwości od obydwu stron.

  • Problemy z zajściem w ciążę - niepłodność u kobiet

    Czasem zdarza się, że mimo starania się o dziecko przyszli rodzice nie mogą doczekać się upragnionego poczęcia. Zaczynają się denerwować i martwić, gdyż chęć posiadania dziecka jest tak wielka, że wszystkie inne problemy wydają się błahe i zupełnie nieważne. Szukają wtedy pomocy u lekarza i chętnie zgadzają się na wszystkie proponowane przez niego badania oraz testy diagnostyczne.

  • Najlepszy okres na planowanie ciąży

    Zdaniem ginekologów, aby ciąża i poród zakończyły się dla dziecka i matki pełnym powodzeniem, rodzice powinni zainteresować się swoim stanem zdrowia już na 12 miesięcy przed planowaną ciążą.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.