Niepłodność idiopatyczna – czy jest szansa na ciążę?
Anna Posmykiewicz

Niepłodność idiopatyczna – czy jest szansa na ciążę?

O niepłodności idiopatycznej mówi się wtedy, kiedy para, która stara się o dziecko, nie może go począć, mimo że wyniki wszystkich przeprowadzonych badań mieszczą się w normie. Można więc powiedzieć, że niepłodność idiopatyczna to niepłodność o nieokreślonej jak dotąd przyczynie – dotychczas nie udało się bowiem stwierdzić, czym została ona spowodowana.

Po jakim czasie można mówić o niepłodność idiopatycznej?

O tym rodzaju niepłodności można mówić, kiedy pomimo regularnego współżycia (co 2-3 dni) bez zabezpieczenia, trwającego co najmniej dwanaście miesięcy, przy wszystkich prawidłowych wynikach badań kobieta nie może zajść w ciążę. W przypadku niepłodności idiopatycznej najgorsze jest to, że nie ma na nią lekarstwa – w przypadku innych przyczyn niepłodności można próbować je leczyć, a w tej sytuacji nie ma leczenia, nieznana jest bowiem przyczyna takiego stanu rzeczy.

Jakie badania w kierunku niepłodności należy wykonać?

Zanim u pary starającej się u dziecko zostanie przez lekarza ginekologa stwierdzona niepłodność idiopatyczna, musi zostać wykonany szereg badań, które wykluczą inne przyczyny niemożności zajścia w ciążę. Jakie badania należy wykonać?

Ponieważ przyczyna problemów z zajściem w ciążę może leżeć zarówno po stronie kobiety, jak i po stronie mężczyzny, badaniom muszą zostać poddani obydwoje partnerzy.

Mężczyzna przede wszystkim musi oddać do badania swoje nasienie, aby można było ocenić jego skład i jakość. Bada się objętość nasienia, jak również ilość i budowę plemników oraz stopień ich ruchliwości, dodatkowo ocenia się też pH nasienia oraz czas jego upłynnienia. Mężczyzna może też zostać poddany badaniom hormonalnym.

U kobiety również ocenia się poziom hormonów, przede wszystkim żeńskich hormonów płciowych (estrogenu, progesteronu), hormonów przysadkowych odpowiedzialnych za regulację cyklu miesięcznego (FSH – folikulotropiny oraz LH – lutropiny) oraz prolaktyny, jak również hormonów tarczycy. Poza hormonami tarczycy często ocenia się też poziom przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej (anty-TPO) oraz poziom przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie (anty-TG) – ich zaburzony poziom w połączeniu z zaburzonym poziomem hormonów tarczycy może sugerować autoimmunologiczne zapalenie tarczycy Hashimoto, które jest jedną z częściej występujących przyczyn niepłodności.

Jeśli gospodarka hormonalna w kobiecym organizmie jest prawidłowa, zachodzi potrzeba wykonania bardzo dokładnego badania USG narządów rodnych, aby stwierdzić, czy to ich budowa oraz różnego rodzaju choroby nie są odpowiedzialne za niemożność zajścia w ciążę.

Kobieta poddawana jest też badaniom na obecność różnego rodzaju czynników infekcyjnych (między innymi zakażenia chlamydią) – różnego rodzaju infekcje również mogą być przyczyną niepłodności.

Czasami zachodzi też potrzeba wykonania histerosalpingografii (czyli badania HSG) – jest to badanie polegające na wykonaniu zdjęć radiologicznych macicy i jajowodów po podaniu kontrastu. Badanie to wykonuje się po to, aby ocenić drożność jajowodów i budowę macicy – często bowiem „przeszkoda” w jajowodzie (np. zrosty) oraz zaburzenia w budowie macicy (np. mięśniaki, polipy lub jej guzy) uniemożliwiają zajście w ciążę.

Zdarza się, że dla ustalenia przyczyny niepłodności wykonuje się tzw. laparoskopię zwiadowczą. Za pomocą kamery laparoskopowej w czasie zabiegu chirurgicznego ginekolog ocenia drożność jajowodów, budowę macicy i jajników. Jest to najbardziej dokładne badanie, które pozwala ocenić stan narządów rodnych kobiety i ponieważ jest badanie inwazyjne, zazwyczaj bywa wykonywane już na końcu diagnostyki, kiedy inne badania nie są w stanie ustalić przyczyny niemożności zajścia w ciążę.

Jeśli pomimo wykonania tych wszystkich badań nie da się ustalić przyczyny niepłodności, wtedy można już mówić o niepłodności idiopatycznej. I co wtedy? Jak powinno wyglądać postępowanie w takiej sytuacji, kiedy wiadomo, że akurat w tym przypadku nie ma możliwości leczenia?

Niepłodność idiopatyczna – szanse na zajście w ciążę

Przede wszystkim prowadzący parę ginekolog powinien uzmysłowić potencjalnym przyszłym rodzicom, aby przestali ciągle myśleć o swoim problemie. Wiadomo, że jest to bardzo trudne, ale naprawdę trzeba się postarać zacząć myśleć pozytywnie i przestać traktować seks jako akt, który ma na celu tylko poczęcie dziecka. Najlepiej, aby pary, u których rozpoznano niepłodność idiopatyczną, przestały się denerwować i zaczęły od nowa czerpać radość z seksu – znowu czuć pożądanie, współżyć z większym zaangażowaniem, a nie tylko na zasadzie konieczności odbycia aktu płciowego – wtedy często dochodzi do „odblokowania psychicznego”, dzięki czemu organizm zaczyna funkcjonować prawidłowo, jest pozbawiony stresu, a kobieta ma większe szanse na zajście w ciążę. Można ewentualnie dodatkowo wspomagać się suplementami diety, które poprawiają jakość męskiego nasienia – są to produkty bogate między innymi w selen, cynk oraz l-karnitynę.

Inne możliwości dla pary starającej się o dziecko

Czasami jednak, mimo wszelkich starań, nie udaje się naturalnie począć dziecka. Wtedy zawsze warto porozmawiać ze swoim lekarzem ginekologiem o możliwości zapłodnienia in vitro. W sytuacji, kiedy u pary rozpoznano niepłodność idiopatyczną i wykluczono wszystkie inne potencjalne przyczyny niepłodności, para może zostać zakwalifikowana do zapłodnienia pozaustrojowego.

Partnerzy będą musieli ponownie przejść szereg badań – jeśli potwierdzi się, że nie ma możliwości poczęcia dziecka w naturalny sposób, kobieta może zostać poddana zabiegowi in vitro. Niestety trzeba pamiętać, że taki zabieg nie zawsze musi być udany i nie zawsze – pomimo wprowadzenia do kobiecego organizmu zapłodnionej komórki jajowej – udaje się ciążę donosić. O takiej możliwości partnerzy zostają poinformowani na początku całej procedury i włączania do programu in vitro. Sami muszą podjąć decyzję, czy mimo wszystko godzą się na podejście do procedury zapłodnienia in vitro.

Jeśli pomimo zapłodnienia in vitro nie udaje się donosić ciąży, wtedy parze, która chce mieć dziecko, pozostaje jeszcze jedna możliwość. Może starać się o adopcję. Decyzja o adopcji musi być przez partnerów bardzo dokładnie przemyślana, muszą zdawać sobie też sprawę z tego, że cała procedura adopcyjna trwa bardzo długo – wymaga bowiem dokładnej analizy psychologicznej przyszłych rodziców, sprawdzane są też ich warunki mieszkaniowe, dochody i styl życia. Dopiero po całej długiej procedurze istnieje szansa, że będą oni mogli zaadoptować dziecko i w końcu stać się szczęśliwymi rodzicami.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Menopauza – przyczyny i objawy. Przegląd preparatów na uderzenia gorąca, nocne poty, nerwowość i suchość pochwy

  Pomimo różnych dolegliwości należy pamiętać, że menopauza (klimakterium, przekwitanie) nie jest chorobą, a jedynie kolejnym etapem w życiu każdej kobiety. Wiąże się co prawda z uporczywymi objawami, takimi jak nocne poty, wahania nastroju i wagi a także suchość pochwy czy zaburzania libido, niemniej w obecnych czasach także z nimi można sobie poradzić, łagodząc ich przebieg. Na rynku farmaceutycznym i zielarskim znajduje się szereg ziołowych suplementów, tabletek i kosmetyków, które są przeznaczone dla kobiety w okresie menopauzy.

 • Ćwiczenia mięśni Kegla – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

  Mięśnie Kegla, zwane inaczej mięśniami dna miednicy, odgrywają kluczową rolę w podtrzymywaniu narządów umieszczonych w jamie brzusznej. Zapobiegają nietrzymaniu moczu, a także mają duży wpływ na jakość życia seksualnego. Są szczególnie istotne dla kobiet, jednak u mężczyzn również odgrywają niebagatelną rolę. Jak poprawnie wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla, czy są do tego dostępne specjalne akcesoria i dlaczego w ogóle warto to robić? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Problemy z erekcją –jak stres, zmęczenie i zaburzenia układu hormonalnego wpływają na wzwód?

  Problemy z erekcją są dość częstą przypadłością. Po 60. roku życia mogą dotyczyć nawet co drugiego mężczyzny, ale coraz częściej występują u młodych panów, jeszcze zanim skończą 30 lat. Brak wzwodu stanowi przeszkodę w prowadzeniu satysfakcjonującego życia płciowego, która może mieć podłoże zarówno fizjologiczne, np. hormonalne, jak i natury psychologicznej. Jak zmęczenie, stres i zaburzenia układu hormonalnego mogą wpływać na erekcję, co zrobić, kiedy zaburzenia związane ze wzwodem nie ustają i co wspólnego ma cukrzyca z pożyciem intymnym? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Badania na choroby weneryczne – jakie są rodzaje badań na choroby przenoszone drogą płciową i kiedy je wykonać?

  Choroby weneryczne to choroby przenoszone drogą płciową, wywoływane przez wirusy, grzyby, bakterie oraz pasożyty. Do zachorowania dochodzi najczęściej na skutek kontaktów seksualnych odbywanych bez zabezpieczenia. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową dają charakterystyczne objawy, inne zakażenia przebiegają bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Jakie istnieją rodzaje badań na choroby weneryczne, które można wykonać w celu przeprowadzenia diagnozy? Do jakiego lekarza udać się w tym celu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

  Około 50. roku życia kobiety wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest okres menopauzy, inaczej nazywany klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na łagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak bezpiecznie je stosować? 

 • Antykoncepcja bez recepty – jakie środki antykoncepcyjne można kupić bez recepty?

  Na rynku dostępnych jest wiele różnych form antykoncepcji zapobiegających ciąży. Pośród nich dominują te przeznaczone dla kobiet, z czego każda ma swoje wady i zalety. Jak zatem wybrać najbezpieczniejszą i najwygodniejszą metodę antykoncepcji? Jakie środki antykoncepcyjne można kupić bez recepty? 

 • Żele intymne na bazie wody, olejów i silokonów. Który lubrykant dopochwowy wybrać?

  Lubrykant wodny, olejowy, a może silikonowy? Te produkty apteczno-drogeryjne w postaci żeli intymnych mają wiele właściwości, z których można korzystać w zależności od potrzeb, stanu zdrowia lub indywidualnych preferencji. Mogą ułatwiać zbliżenie, łagodzić podrażnienia miejsc intymnych, a także pomóc odbudować błonę śluzową pochwy kobiety poddanej terapii przeciwnowotworowej. Który żel intymny wybrać, czy lubrykant może uszkodzić prezerwatywę i czy osoby starające się o dziecko powinny korzystać z właściwości tych preparatów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij