Kobieta ciąży na zdjęciu wraz z zegarkiem imitującym upływ czasu
Maciej Toczek

Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

Współcześnie wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

 1. W jakim wieku najlepiej zostać rodzicami? Co to znaczy „późna ciąża”?
 2. Jakie zagrożenia niesie za sobą późna ciąża?
 3. Jakie badania wykonać w późnej ciąży?

W jakim wieku najlepiej zostać rodzicami? Co to znaczy „późna ciąża”?

Decyzja o posiadaniu potomstwa to wybór niosący za sobą wiele zobowiązań i wyrzeczeń. Z tego względu rozpoczęcie starań o dziecko powinno być dokładnie przemyślane, gdyż stanowi zobowiązanie na całe życie człowieka. W takiej sytuacji trudno mówić o „właściwym momencie” na dziecko, ponieważ dla każdego z nas czas i okoliczności związane z podjęciem tego typu decyzji będą inne.

Dla niektórych osób właściwym czasem jest młodość, kiedy człowiek jest w stanie dać z siebie dużo więcej energii w trakcie wychowywania dziecka. Dla innych natomiast kluczowa będzie stabilizacja finansowa oraz zawodowa czy też pewność co do partnera lub partnerki. Jeszcze inny powód późnej ciąży to sytuacja, gdy para boryka się z niepłodnością i po latach decydują się na inseminację domaciczną czy zapłodnienie pozaustrojowe in vitro.

Ujednolicenie pojęcia „odpowiedni moment” jest zatem niemożliwe. Nie tylko ze względów światopoglądowych, ale również ogromnych różnic występujących nawet pomiędzy rówieśnikami w odniesieniu do etapu, na jakim znajdują się w życiu. Nie należy zatem podążać za trendami czy też znajomymi, a świadomie wybrać odpowiedni czas i moment, w którym podejmie się decyzję o staraniu o dziecko.

W przypadku kobiet z biologicznego punktu widzenia moment w życiu, w którym statystyczna większość osiąga najwyższą płodność, przypada mniej więcej na 25. rok życia.

Nie oznacza to jednak, że starania w późniejszym wieku skazane są na porażkę, gdyż organizm każdej kobiety jest inny i wyjątkowy. Wydawać by się mogło, że problem wieku nie dotyczy mężczyzn, co oczywiście jest nieprawdą. Również w przypadku panów ich płodność obniża się wraz z wiekiem, choć dzieje się to w innym tempie, niż ma to miejsce u kobiet. Mimo to decyzja o posiadaniu potomstwa jest decyzją na całe życie i nie powinna być wymuszana, przyspieszana czy też odwrotnie – odkładana w czasie.

W Internecie bardzo często można natknąć się na określenie ciąża geriatryczna. Odnosi się ono do ciąży po 35. roku życia. Nie jest to jednak profesjonalny termin używany przez medyków, dlatego też preferowanym określeniem jest przykładowo ciąża w późniejszym wieku. W profesjonalnej nomenklaturze geriatria jest dziedziną medycyny zajmującą się osobami po 70. roku życia, a co za tym idzie – wszelkiego rodzaju problemami zdrowotnymi występującymi najczęściej w tej grupie wiekowej.

Jakie zagrożenia niesie za sobą późna ciąża?

Jak zostało to już wcześniej wspomniane, późna ciąża jest terminem odnoszącym się do ciąż po 35. roku życia kobiety. W takiej sytuacji nadzór nad ciężarną powinien być prowadzony w sposób szczególny. Dlaczego? Ciąża w późniejszym wieku to przede wszystkim wzrost ryzyka wszelkiego rodzaju nieprawidłowości genetycznych, które prowadzą do aberracji chromosomowych odpowiedzialnych za jednostki chorobowe, takie jak zespół Downa, zespół Pataua czy też zespół Edwardsa.

Związane są one nie tylko z opóźnieniem umysłowym dziecka, ale w większości przypadków również z szeregiem wad wrodzonych dotykających niemal każdy układ w jego organizmie. W ten sposób przyczyniają się do wysokiej śmiertelności na wczesnym etapie życia. Dla przykładu – ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa przez kobietę ok. 20-letnią oceniane jest na 1 do 1231, natomiast w przypadku kobiety 40-letniej – 1 do 100.

Co więcej, późna ciąża to również większe ryzyko chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze u kobiety, a także powikłań charakterystycznych dla ciąży – stan przedrzucawkowy, poród przedwczesny oraz cukrzyca ciążowa. Nie bez wpływu pozostaje również sama płodność kobiet, gdyż rozpoczęcie starań o dziecko w późniejszym wieku związane jest ze zwiększonym ryzykiem niepowodzeń z samym zajściem w ciążę, a także utrzymaniem jej przez okres 9 miesięcy.

Powiązane produkty

Jakie badania wykonać w późnej ciąży?

Nadzór nad kobietą w późnej ciąży powinien przebiegać w szczególny sposób. W Polsce istnieje możliwość uczestnictwa w specjalnych programach, które gwarantują bezpłatne wykonanie: 

W przypadku wykrycia nieprawidłowości lekarz może zadecydować o konieczności pogłębienia diagnostyki o badania inwazyjne, takie jak

Z badań odpłatnych zalecane jest również wykonanie

Oprócz badań dodatkowych prowadzenie ciąży w późnym wieku przez lekarza ginekologa wymaga przeprowadzania rutynowych badań prenatalnych zaleconych przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGiP) w przypadku każdej ciężarnej, a także – w razie potrzeby – niezwłocznego wdrażania odpowiedniego i niezbędnego leczenia.

Na DOZ.pl znajdziesz też testy owulacyjne i testy ciążowe
 1. Program Badań Prenatalnych prowadzony przez Narodowy Fundusz Zdrowia, [online] https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/program-badan-prenatalnych [dostęp:] 05.07.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Dieta poprawiająca płodność – produkty wskazane, zakazane, jadłospis

  Problem niepłodności to dziś bardzo aktualny temat. Jak wynika z danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, w Polsce cierpi na nią około 1,5 mln par, a liczba ta nieustannie rośnie. Obok oczywistych interwencji medycznych za ważne w procesie starań o zajście w ciążę uważa się także właściwe żywienie. Jak dieta wpływa na naszą płodność? O co szczególnie należy zadbać w codziennym menu, a czego lepiej unikać? Czy zajście w ciążę może być związane z naszą masą ciała? 

 • Przygotowanie organizmu do ciąży – od kiedy brać suplementy, witaminy i minerały?

  Wiele kobiet, które planują zostać mami, zastanawia się, które witaminy i minerały suplementować przed ciążą, a których z nich unikać, żeby zwiększyć swoje szansę na posiadanie potomstwa? Istnieje kilka prostych zasad dotyczących planowania zarówno macierzyństwa, jak i ojcostwa, które powinni stosować przyszli rodzice. Dlaczego kobiety starające się o dziecko lub będące w ciąży nie powinny pić syropu lub napoju z aloesu, jak długo przed zajściem w ciążę należy zacząć brać kwas foliowy oraz co należy włączyć do swojej diety, aby podnieść swoją płodność? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Badanie nasienia (seminogram), czyli sprawdzanie płodności u mężczyzn

  Badanie nasienia to podstawowy test diagnozujący płodność u mężczyzny. Jest proste, bezbolesne i – choć niektórzy panowie uważają je za krępujące – nie da się go niczym zastąpić. Co warto o nim wiedzieć?

 • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

  Współcześnie wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

 • Szanse i metody na zajście w ciążę po chemio- i radioterapii

  Podczas tegorocznego zjazdu Europejskiego Towarzystwa Reprodukcji i Embriolgii odbywającego się online zaprezentowano najbardziej kompleksowy, jak dotąd, raport dotyczący skuteczności w zachowywaniu płodności u kobiet chorych na nowotwór. Jak wiadomo, chemio- i radioterapia często wiążą się z utratą płodności, dlatego coraz więcej kobiet decyduje się na pobranie i przechowanie jajeczek i embrionów jeszcze przed rozpoczęciem leczenia z myślą o wykorzystaniu ich po powrocie do zdrowia. 

 • Stymulacja hormonalna jajników. Zasady, protokół przed in vitro

  Stymulacja hormonalna jajników to ważny element w procesie zapłodnienia in vitro. Jest procedurą, która może pomóc wielu kobietom zmagającym się z problemami z owulacją w zrealizowaniu marzenia o macierzyństwie. Ale co to dokładnie oznacza i jak przebiega ten proces? 

 • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

  Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij