Kobieta ciąży na zdjęciu wraz z zegarkiem imitującym upływ czasu
Maciej Toczek

Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

 

  1. Czy istnieje właściwy moment na dziecko dla kobiety i dla mężczyzny? Kiedy mówimy o późnej ciąży?
  2. Jakie zagrożenia niesie za sobą późna ciąża?
  3. Jakie badania należy wykonać podczas późnej ciąży?

W jakim wieku najlepiej zostać rodzicami? Co to znaczy „późna ciąża”?

Decyzja o posiadaniu potomstwa to wybór niosący za sobą wiele zobowiązań i wyrzeczeń. Z tego względu rozpoczęcie starań o dziecko powinno być dokładnie przemyślane, gdyż stanowi zobowiązanie na całe życie człowieka. W takiej sytuacji trudno mówić o „właściwym momencie” na dziecko, ponieważ dla każdego z nas czas i okoliczności związane z podjęciem tego typu decyzji będą inne. Dla niektórych osób właściwym czasem jest młodość, kiedy człowiek jest w stanie dać z siebie dużo więcej energii w trakcie wychowywania dziecka. Dla innych natomiast kluczowa będzie stabilizacja finansowa oraz zawodowa czy też pewność co do partnera lub partnerki. Ujednolicenie pojęcia „odpowiedni moment” jest zatem niemożliwe. Nie tylko ze względów światopoglądowych, ale również ogromnych różnic występujących nawet pomiędzy rówieśnikami w odniesieniu do etapu, na jakim znajduje się ich życie. Nie należy zatem podążać za trendami czy też znajomymi, a świadomie wybrać odpowiedni czas i moment, w którym podejmie się decyzję o staraniu o dziecko.

W przypadku kobiet z biologicznego punktu widzenia moment w życiu, w którym statystyczna większość osiąga najwyższą płodność, przypada mniej więcej na 25. rok życia.

Nie oznacza to jednak, że starania w późniejszym wieku skazane są na porażkę, gdyż organizm każdej kobiety jest inny i wyjątkowy. Wydawać by się mogło, że problem wieku nie dotyczy mężczyzn, co oczywiście jest nieprawdą. Również w przypadku panów ich płodność obniża się wraz z wiekiem, choć dzieje się to w innym tempie, niż ma to miejsce u kobiet. Mimo to decyzja o posiadaniu potomstwa jest decyzją na całe życie i nie powinna być wymuszana, przyspieszana czy też odwrotnie – odkładana w czasie.

W Internecie bardzo często można natknąć się na określenie ciąża geriatryczna. Odnosi się ono do ciąży po 35. roku życia. Nie jest to jednak profesjonalny termin używany przez medyków, dlatego też preferowanym określeniem jest przykładowo ciąża w późniejszym wieku. W profesjonalnej nomenklaturze geriatria jest dziedziną medycyny zajmującą się osobami po 70. roku życia, a co za tym idzie – wszelkiego rodzaju problemami zdrowotnymi występującymi najczęściej w tej grupie wiekowej.

Jakie zagrożenia niesie za sobą późna ciąża?

Jak zostało to już wcześniej wspomniane, późna ciąża jest terminem odnoszącym się do ciąż po 35. roku życia kobiety. W takiej sytuacji nadzór nad ciężarną powinien być prowadzony w sposób szczególny. Dlaczego? Ciąża w późniejszym wieku to przede wszystkim wzrost ryzyka wszelkiego rodzaju nieprawidłowości genetycznych, które prowadzą do aberracji chromosomowych odpowiedzialnych za jednostki chorobowe, takie jak zespół Downa, zespół Pataua czy też zespół Edwardsa. Związane są one nie tylko z opóźnieniem umysłowym dziecka, ale w większości przypadków również z szeregiem wad wrodzonych dotykających niemal każdy układ w jego organizmie. W ten sposób przyczyniają się do wysokiej śmiertelności na wczesnym etapie życia. Dla przykładu – ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa przez kobietę ok. 20-letnią oceniane jest na 1 do 1231, natomiast w przypadku kobiety 40-letniej – 1 do 100.

Co więcej, późna ciąża to również większe ryzyko chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze u kobiety, a także powikłań charakterystycznych dla ciąży – stan przedrzucawkowy, poród przedwczesny oraz cukrzyca ciążowa. Nie bez wpływu pozostaje również sama płodność kobiet, gdyż rozpoczęcie starań o dziecko w późniejszym wieku związane jest ze zwiększonym ryzykiem niepowodzeń z samym zajściem w ciążę, a także utrzymaniem jej przez okres 9 miesięcy.

Powiązane produkty

Jakie badania należy wykonać w późnej ciąży?

Nadzór nad kobietą w późnej ciąży powinien przebiegać w szczególny sposób. W Polsce istnieje możliwość uczestnictwa w specjalnych programach, które gwarantują bezpłatne wykonanie USG genetycznego oraz USG połówkowego, a także przeprowadzenie testów biochemicznych z krwi, a więc testu PAPP-A. W przypadku wykrycia nieprawidłowości lekarz może zadecydować o konieczności pogłębienia diagnostyki o badania inwazyjne, takie jak amniopunkcja czy kordocenteza. Z badań odpłatnych zalecane jest również wykonanie testu NIFTY, a więc badania wolnego płodowego DNA (cffDNA), do którego przeprowadzenia konieczne jest jedynie pobranie krwi żylnej matki.

Oprócz badań dodatkowych prowadzenie ciąży w późnym wieku przez lekarza ginekologa wymaga przeprowadzania rutynowych badań prenatalnych zaleconych przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGiP) w przypadku każdej ciężarnej, a także – w razie potrzeby – niezwłocznego wdrażania odpowiedniego i niezbędnego leczenia.

Na DOZ.pl znajdziesz też testy owulacyjne i testy ciążowe
  1. Program Badań Prenatalnych prowadzony przez Narodowy Fundusz Zdrowia, [online] https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/program-badan-prenatalnych [dostęp:] 05.07.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij