Badanie USG genetyczne w ciąży
Maciej Toczek

USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

Badanie USG I trymestru, nazwane również genetycznym, to jedno z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Z tego względu warto upewnić się, że będzie ono przeprowadzone przez wykwalifikowanego lekarza oraz na odpowiednim aparacie. Co to jest USG genetyczne i czy jest ono refundowane przez NFZ?

  1. Co to jest USG genetyczne i kiedy się je robi?
  2. Jak wygląda USG genetyczne? Czy jest bezpieczne dla dziecka?
  3. USG genetyczne a zwykłe – czym się różnią?
  4. USG genetyczne – co pokazuje?
  5. USG genetyczne – ile kosztuje i czy jest refundowane przez NFZ?

Co to jest USG genetyczne i kiedy się je robi?

USG genetyczne, a więc USG I trymestru, to badanie, które powinno odbyć się między 11. a 13. (+6 dni marginesu) tygodniem ciąży. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Oceniana jest m.in. anatomia płodu, a także potencjalne ryzyko różnego rodzaju aberracji chromosomowych, a więc chorób, w przebiegu których dochodzi do wystąpienia nieprawidłowej liczby chromosomów w komórkach ciała dziecka. Sytuacja taka ma miejsce w zespole Downa czy Edwardsa.

Sprawdź, jakie preparaty dla kobiet w ciąży znajdziesz na DOZ.pl

Jak wygląda USG genetyczne? Czy jest bezpieczne dla dziecka?

Z uwagi na wiek ciążowy USG genetyczne wykonywane jest przez powłoki brzuszne, a nie – jak ma to miejsce w przypadku badań USG odbywających się do 10. tygodnia trwania ciąży – przezpochwowo (transwaginalnie). Ze względu na ilość parametrów koniecznych do zbadania, czas jego trwania może być niekiedy dłuższy. Najważniejsze jednak, aby lekarz nie spieszył się i miał możliwość dokładnego wykonania procedury.

Badanie USG jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. W trakcie jego wykonywania nie jest wykorzystywane promieniowanie rentgenowskie, a jedynie fale akustyczne o wysokiej częstotliwości, które odpowiadają za powstawanie obrazu na monitorze. Również używany w trakcie badania żel nie wpływa na dobrostan płodu. Z tego względu USG jest złotym standardem, jeżeli chodzi o badania obrazowe wykonywane w trakcie trwania ciąży.

Polecane dla Ciebie

USG genetyczne a zwykłe – czym się różnią?

USG genetyczne w ciąży należy do zalecanych przez wytyczne PTGiP (Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników) procedur wykonywanych w tym okresie. Dokument ten informuje, że każda kobieta ciężarna powinna mieć wykonane minimum trzy badania USG w trakcie trwania ciąży. Wielu ginekologów prowadzących ciężarne wykonuje jednak „zwykłe” USG na każdej wizycie kontrolnej lub po prostu co jakiś czas. Są to jednak badania znacznie mniej zaawansowane i dokładne, niż ma to miejsce w przypadku USG genetycznego. Co więcej, specjaliści zalecają, aby USG pierwszego trymestru wykonywane było przez innego lekarza niż tego, który prowadzi daną kobietę ciężarną. Wielu lekarzy specjalizuje się przede wszystkim w tego typu badaniach obrazowych, co zwiększa dokładność wykonanych pomiarów.

USG genetyczne – co pokazuje?

Jak zostało to już wcześniej wspomniane, USG genetyczne jest badaniem znacznie dokładniejszym niż USG wykonywane przy wizycie kontrolnej u ginekologa prowadzącego ciążę. Z tego powodu trwa też dłużej, dlatego warto zarezerwować sobie nieco więcej czasu niż na standardową wizytę.

Podczas USG genetycznego ocenie podlegają elementy, takie jak:

  • pomiar długości ciemieniowo-siedzeniowej (CRL) mający na celu ustalenie dokładnego wieku ciążowego,
  • ilość pęcherzyków ciążowych oraz płodów, a więc zdefiniowanie ciąży jako pojedynczej lub wielopłodowej,
  • anatomia płodu obejmująca czaszkę, kręgosłup, klatkę piersiową, pęcherz moczowy, żołądek, kończyny, a także ciągłość przednich powłok jamy brzusznej,
  • serce płodu pod kątem ewentualnych nieprawidłowości i wad wrodzonych.

W trakcie badania oceniane jest również ryzyko aberracji chromosomowych. W tym celu dokonuje się pomiarów częstości rytmu serca dziecka (FHR, ang. Fetal Heart Rate), badania kości nosowej (NB, ang. Nasal Bone), a także przezierności karkowej (Nuchal Translucency). Zarówno przezierność karku, jak i częstość rytmu serca dziecka są zwiększone w przypadku płodów z nieprawidłową ilością chromosomów. W przypadku dzieci z tego typu wadami wrodzonymi często stwierdza się również nieprawidłowości w obrębie kości nosowej. Aby ryzyko wyliczone było jeszcze dokładniej, ginekolog przeprowadza wywiad pod kątem występowania w rodzinie chorób przebiegających z aberracją chromosomową, a także wykonuje test biochemiczny PAPP-A. Posiadając wszystkie wymienione dane, możliwe jest stosunkowo precyzyjne wyliczenie ryzyka wystąpienia zespołów, takich jak zespół Downa czy Edwardsa.

USG genetyczne – ile kosztuje i czy jest refundowane przez NFZ?

Rutynowo USG I trymestru jest badaniem odpłatnym. Cena za jego wykonanie wynosi około 300 złotych i zależy od miasta, lekarza wykonującego oraz kliniki, w której kobieta decyduje się na przeprowadzenie badania. Nie warto jednak oszczędzać na USG genetycznym, gdyż dobrze wykonane dostarcza wielu cennych informacji na temat dobrostanu płodu.

Co więcej, warto zdecydować się na wykonanie badania przez lekarza, którego umiejętności potwierdzone są przez różnego rodzaju certyfikaty, w tym certyfikat FMF (ang. The Fetal Medicine Foundation) – ośrodka wyznaczającego trendy oraz tworzącego główne wytyczne w dziedzinie diagnostyki prenatalnej.

W Polsce istnieje program, który pozwala na wykonanie bezpłatnych badań diagnostycznych w ciąży, w tym badania USG I trymestru. Aby z niego skorzystać należy spełniać przynajmniej jedno z wymienionych kryteriów:

  • ukończony 35. rok życia,
  • wystąpienie aberracji chromosomowej w poprzedniej ciąży,
  • stwierdzenie u kobiety lub u ojca dziecka strukturalnych aberracji chromosomowych,
  • stwierdzenie u kobiety znacznie wyższego niż populacyjnie ryzyka urodzenia dziecka z wadą wrodzoną,
  • stwierdzenie w badaniu USG lub w badaniu biochemicznym nieprawidłowości sugerujących aberrację chromosomową.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • Jak objawia się owulacja? Czy tylko w tej fazie cyklu można zajść w ciążę?

    Owulacja to proces uwolnienia komórki jajowej z pęcherzyka zlokalizowanego w jajniku. Współczesna medycyna daje możliwość stymulacji owulacji. Jest to metoda stosowana w leczeniu niepłodności, która definiowana jest jako niemożność uzyskania ciąży klinicznej przez 12 miesięcy mimo regularnych stosunków płciowych. Obliczanie momentu owulacji może zatem służyć jako metoda antykoncepcyjna lub sposób na zwiększenie szans na zapłodnienie w sytuacji starań o dziecko.

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij