Badanie USG genetyczne w ciąży
Maciej Toczek

USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

Badanie USG I trymestru, nazwane również genetycznym, to jedno z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Z tego względu warto upewnić się, że będzie ono przeprowadzone przez wykwalifikowanego lekarza oraz na odpowiednim aparacie. Co to jest USG genetyczne i czy jest ono refundowane przez NFZ?

  1. Co to jest USG genetyczne i kiedy się je robi?
  2. Jak wygląda USG genetyczne? Czy jest bezpieczne dla dziecka?
  3. USG genetyczne a zwykłe – czym się różnią?
  4. USG genetyczne – co pokazuje?
  5. USG genetyczne – ile kosztuje i czy jest refundowane przez NFZ?

Co to jest USG genetyczne i kiedy się je robi?

USG genetyczne, a więc USG I trymestru, to badanie, które powinno odbyć się między 11. a 13. (+6 dni marginesu) tygodniem ciąży. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Oceniana jest m.in. anatomia płodu, a także potencjalne ryzyko różnego rodzaju aberracji chromosomowych, a więc chorób, w przebiegu których dochodzi do wystąpienia nieprawidłowej liczby chromosomów w komórkach ciała dziecka. Sytuacja taka ma miejsce w zespole Downa czy Edwardsa.

Sprawdź, jakie preparaty dla kobiet w ciąży znajdziesz na DOZ.pl

Jak wygląda USG genetyczne? Czy jest bezpieczne dla dziecka?

Z uwagi na wiek ciążowy USG genetyczne wykonywane jest przez powłoki brzuszne, a nie – jak ma to miejsce w przypadku badań USG odbywających się do 10. tygodnia trwania ciąży – przezpochwowo (transwaginalnie). Ze względu na ilość parametrów koniecznych do zbadania, czas jego trwania może być niekiedy dłuższy. Najważniejsze jednak, aby lekarz nie spieszył się i miał możliwość dokładnego wykonania procedury.

Badanie USG jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. W trakcie jego wykonywania nie jest wykorzystywane promieniowanie rentgenowskie, a jedynie fale akustyczne o wysokiej częstotliwości, które odpowiadają za powstawanie obrazu na monitorze. Również używany w trakcie badania żel nie wpływa na dobrostan płodu. Z tego względu USG jest złotym standardem, jeżeli chodzi o badania obrazowe wykonywane w trakcie trwania ciąży.

Powiązane produkty

USG genetyczne a zwykłe – czym się różnią?

USG genetyczne w ciąży należy do zalecanych przez wytyczne PTGiP (Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników) procedur wykonywanych w tym okresie. Dokument ten informuje, że każda kobieta ciężarna powinna mieć wykonane minimum trzy badania USG w trakcie trwania ciąży. Wielu ginekologów prowadzących ciężarne wykonuje jednak „zwykłe” USG na każdej wizycie kontrolnej lub po prostu co jakiś czas. Są to jednak badania znacznie mniej zaawansowane i dokładne, niż ma to miejsce w przypadku USG genetycznego. Co więcej, specjaliści zalecają, aby USG pierwszego trymestru wykonywane było przez innego lekarza niż tego, który prowadzi daną kobietę ciężarną. Wielu lekarzy specjalizuje się przede wszystkim w tego typu badaniach obrazowych, co zwiększa dokładność wykonanych pomiarów.

USG genetyczne – co pokazuje?

Jak zostało to już wcześniej wspomniane, USG genetyczne jest badaniem znacznie dokładniejszym niż USG wykonywane przy wizycie kontrolnej u ginekologa prowadzącego ciążę. Z tego powodu trwa też dłużej, dlatego warto zarezerwować sobie nieco więcej czasu niż na standardową wizytę.

Podczas USG genetycznego ocenie podlegają elementy, takie jak:

  • pomiar długości ciemieniowo-siedzeniowej (CRL) mający na celu ustalenie dokładnego wieku ciążowego,
  • ilość pęcherzyków ciążowych oraz płodów, a więc zdefiniowanie ciąży jako pojedynczej lub wielopłodowej,
  • anatomia płodu obejmująca czaszkę, kręgosłup, klatkę piersiową, pęcherz moczowy, żołądek, kończyny, a także ciągłość przednich powłok jamy brzusznej,
  • serce płodu pod kątem ewentualnych nieprawidłowości i wad wrodzonych.

W trakcie badania oceniane jest również ryzyko aberracji chromosomowych. W tym celu dokonuje się pomiarów częstości rytmu serca dziecka (FHR, ang. Fetal Heart Rate), badania kości nosowej (NB, ang. Nasal Bone), a także przezierności karkowej (Nuchal Translucency). Zarówno przezierność karku, jak i częstość rytmu serca dziecka są zwiększone w przypadku płodów z nieprawidłową ilością chromosomów. W przypadku dzieci z tego typu wadami wrodzonymi często stwierdza się również nieprawidłowości w obrębie kości nosowej. Aby ryzyko wyliczone było jeszcze dokładniej, ginekolog przeprowadza wywiad pod kątem występowania w rodzinie chorób przebiegających z aberracją chromosomową, a także wykonuje test biochemiczny PAPP-A. Posiadając wszystkie wymienione dane, możliwe jest stosunkowo precyzyjne wyliczenie ryzyka wystąpienia zespołów, takich jak zespół Downa czy Edwardsa.

USG genetyczne – ile kosztuje i czy jest refundowane przez NFZ?

Rutynowo USG I trymestru jest badaniem odpłatnym. Cena za jego wykonanie wynosi około 300 złotych i zależy od miasta, lekarza wykonującego oraz kliniki, w której kobieta decyduje się na przeprowadzenie badania. Nie warto jednak oszczędzać na USG genetycznym, gdyż dobrze wykonane dostarcza wielu cennych informacji na temat dobrostanu płodu.

Co więcej, warto zdecydować się na wykonanie badania przez lekarza, którego umiejętności potwierdzone są przez różnego rodzaju certyfikaty, w tym certyfikat FMF (ang. The Fetal Medicine Foundation) – ośrodka wyznaczającego trendy oraz tworzącego główne wytyczne w dziedzinie diagnostyki prenatalnej.

W Polsce istnieje program, który pozwala na wykonanie bezpłatnych badań diagnostycznych w ciąży, w tym badania USG I trymestru. Aby z niego skorzystać należy spełniać przynajmniej jedno z wymienionych kryteriów:

  • ukończony 35. rok życia,
  • wystąpienie aberracji chromosomowej w poprzedniej ciąży,
  • stwierdzenie u kobiety lub u ojca dziecka strukturalnych aberracji chromosomowych,
  • stwierdzenie u kobiety znacznie wyższego niż populacyjnie ryzyka urodzenia dziecka z wadą wrodzoną,
  • stwierdzenie w badaniu USG lub w badaniu biochemicznym nieprawidłowości sugerujących aberrację chromosomową.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    Współcześnie wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij