Przygotowanie organizmu do ciąży – od kiedy brać suplementy, witaminy i minerały?
Alicja Świątek

Przygotowanie organizmu do ciąży – od kiedy brać suplementy, witaminy i minerały?

Wiele kobiet, które planują zostać mami, zastanawia się, które witaminy i minerały suplementować przed ciążą, a których z nich unikać, żeby zwiększyć swoje szansę na posiadanie potomstwa? Istnieje kilka prostych zasad dotyczących planowania zarówno macierzyństwa, jak i ojcostwa, które powinni stosować przyszli rodzice. Dlaczego kobiety starające się o dziecko lub będące w ciąży nie powinny pić syropu lub napoju z aloesu, jak długo przed zajściem w ciążę należy zacząć brać kwas foliowy oraz co należy włączyć do swojej diety, aby podnieść swoją płodność? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Przygotowując się do ciąży, warto wykonać niezbędne badania ginekologiczne i laboratoryjne. Należy zaprzestać stosowania jakichkolwiek używek, takich jak palenie papierosów, czy picie alkoholu, a także ograniczyć stres i wprowadzić regularną aktywność fizyczną. Kluczowe jest prowadzenie właściwej diety oraz w przypadku stwierdzonych niedoborów uzupełnienie niezbędnych składników. Ponieważ ciąża jest szczególnym okresem w życiu kobiety, w którym organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na podstawowe składniki budulcowe, witaminy i minerały,  dlatego tak ważne jest zdrowe odżywianie oraz suplementacja składników ważnych dla prawidłowego rozwoju dziecka, jak kwas foliowy.

Od kiedy należy zacząć suplementację przed ciążą?

Ciąża jest szczególnym okresem w życiu kobiety, do którego warto się odpowiednio przygotować. Pomimo że nie ma jednoznacznych zaleceń towarzystw ginekologicznych, wielu lekarzy wskazuje, aby przed rozpoczęciem starań dotyczących powiększenia rodziny, wprowadzić odpowiednią suplementację oraz wykonać badania diagnostyczne. Zazwyczaj zakłada się, aby dodatkowe witaminy, minerały i uzupełnienie codziennej diety wprowadzić ok. 3 miesięcy przed planowaniem zajścia w ciąże, a niektóre składniki warto wprowadzić nawet już wcześniej, jak np. kwas foliowy, który korzystnie jest przyjmować pół roku przed poczęciem dziecka. Jednak pierwszym krokiem jest wykonanie badań diagnostycznych określających poziom witamin i minerałów. Na podstawie otrzymanych wyników można ocenić, które składniki są w normie, a które należy uzupełnić i rozpocząć ich suplementację.

Dowiedz się więcej, jak wygląda Kalendarz badań w ciąży

Suplementacja przed ciążą – witaminy

Podstawowym składnikiem, który jako pierwszy przychodzi na myśl przy staraniu się o dziecko jest witamina B9 – kwas foliowy. Najkorzystniej pół roku przed rozpoczęciem starania się o dziecko wprowadzić suplementację tej witaminy lub jego pochodnych (foliany). Właściwy poziom kwasu foliowego w organizmie warunkuje zapobieganie rozwojowi wad cewy nerwowej, które mogą prowadzić do poważnych zaburzeń układu nerwowego dziecka (bezmózgowie, małomózgowie, rozszczep kręgosłupa, przepuklina układu nerwowego). Zgodnie z zaleceniami kobiety w wieku rozrodczym powinny przyjmować 400 µg folianów dziennie, a w okresie ciąży do 600 µg. Warto również zadbać o właściwy poziom witaminy D3, która wpływa na prawidłową budowę tkanki kostnej oraz gospodarkę wapniowo-fosforanową. Zapotrzebowanie na ten składnik uzależnione jest od jego stężenia we krwi, które powinno przekraczać wartość 30–50 ng/ml. Zazwyczaj dla kobiet w ciąży i okresie karmienia rekomendowana jest suplementacja witaminy D3 w dawce 1500–2000 IU/dobę.  Ważnym dodatkiem w jadłospisie kobiet starających się o dziecko jest wzbogacenie diety w witaminy o działaniu antyoksydacyjnym, czyli A, C, E oraz wpływające korzystnie m.in. na układ nerwowy – witaminy z grupy B.

Powiązane produkty

Suplementacja przed ciążą – minerały i kwasy tłuszczowe

Przed rozpoczęciem starań o dziecko warto sprawdzić poziom hormonów tarczycy, wykonując badanie tyroksyny (fT4) i jej aktywnej formy trijodotyroniny (fT3), które są kluczowe dla prawidłowego rozwoju płodu. Zdarza się, że lekarz zaleca suplementację jodem, który jest niezbędny do produkcji tych związków. Wysoka, wyższa niż w niektórych rybach, zawartość jodu znajduje się w brunatnicach, które można kupić w formie tabletek lub proszku i które ukrywają się pod nazwą kelp. W czasie ciąży zapotrzebowanie na jod zwiększa się z uwagi na konieczność zabezpieczenia potrzeb rosnącego płodu oraz wyrównania zwiększonego wydalania jodu z moczem u kobiet w tym stanie fizjologicznym. Ważnym składnikiem dla przyszłej mamy jest również żelazo. Wpływa na poprawę płodności oraz zmniejsza ryzyko poronień. Należy także zadbać o prawidłowy poziom wapnia, który wpływa na tworzenie mocnych kości. Niezwykle ważne w diecie są kwasy tłuszczowe omega-3 (przede wszystkim EPA i DHA). Jak wykazały badania, wpływają korzystnie na proces zapłodnienia oraz warunkują prawidłowy rozwój poczętego dziecka.

Czy istnieją suplementy obniżające płodność?

Przyjmowanie niektórych leków może obniżać płodność. Przewlekłe stosowanie leków może niekiedy utrudniać zajście w ciążę oraz zmniejszać potencję.

Do leków, które mogą obniżać płodność, zaliczono:

  • leki hormonalne,
  • leki przeciwnowotworowe,
  • leki na nadciśnienie i choroby serca,
  • leki przeciwdepresyjne,
  • antybiotyki,
  • sterydy,
  • (a nawet) przewlekła terapia aspiryną.
Dlatego w przypadku podjęcia decyzji o staraniu się o dziecko warto skonsultować się z ginekologiem i poinformować go o wszystkich przyjmowanych lekach.

Suplementacja przed ciążą – zioła

W aptekach dostępnych jest wiele preparatów ziołowych. Jednak wiele z nich bezwzględnie nie może być stosowane w okresie ciąży. W tym szczególnym okresie przeciwwskazane jest stosowanie m.in.: aloesu (może wywołać skurcze macicy i poronienie), anyżu, boldo, miłorzębu japońskiego, jałowca pospolitego, kozieradki pospolitej, kruszyny, lukrecji, mącznicy lekarskiej, pluskwicy, rzewienia, senesu, szałwii lekarskiej, piołunu, żeń-szenia. Istnieje jednak szereg ziół, które można bezpiecznie przyjmować w czasie ciąży. Najczęściej stosowanym przez ciężarne składnikiem jest imbir. Substancje zawarte w tej roślinie wykazują aktywność przeciwwymiotną, ograniczając mdłości i nudności, występujące u przyszłych mam. Dodatkowo działają przeciwdrobnoustrojowo, łagodnie rozgrzewająco oraz ograniczają kaszel, dlatego wspomagają złagodzenie objawów przeziębienia i infekcji. W stanach  stresowych i zaburzeniach snu ukojenie przynosi melisa, która działa łagodnie uspokajająco. W stanach zapalnych, infekcyjnych oraz problemach żołądkowych zalecane są napary z rumianku. Przy problemach gastrycznych, zaparciach, niestrawności pomocna może okazać się mięta pieprzowa, działająca żółciopędnie i żółciotwórczo oraz wspomagająca trawienie.

Ważne, aby stosując preparaty ziołowe w okresie ciąży stosować się do zaleceń wskazanych przez producenta, które znajdują się na opakowaniu lub ulotce i nie przekraczać zalecanych dawek.  

Suplementy wspomagające płodność dla mężczyzn

Jak wskazują dane naukowe, na jakość i produkcję spermy u mężczyzn znaczący wpływ ma dieta, dlatego również przyszły tata powinien zadbać o prawidłową dietę podczas starania się o poczęcie dziecka.

Badania pokazują, że wzrost ilości przyjmowanych antyoksydantów u panów wiąże się ze zwiększeniem ruchliwości oraz ogólnej liczby plemników, co poprawia jakość spermy i zwiększa szanse na zapłodnienie.

Składniki o właściwościach przeciwutleniających, które warto wprowadzić do codziennego jadłospisu u mężczyzn starających się o dziecko:

  • witamina C (natka pietruszki, owoce dzikiej róży, papryka, cytrusy),
  • witamina E (tłuszcze roślinne, jak: oleje z zarodków pszenicy, słonecznikowy, krokoszowy, orzechy),
  • likopen (świeże pomidory, a przede wszystkim przetwory pomidorowe),
  • selen (migdały, podroby, ryby i owoce morze),
  • resweratrol (przetwory z czerwonych winogron, granaty),
  • B-karoten (marchew, suszone morele, natka pietruszki, szpinak).
  1. Bazylko A., Substancje roślinne, wskazania i przeciwwskazania do stosowania w czasie ciąży i przygotowania do porodu „ptfarm.pl” [online],https://www.ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2010/07-2010/04%20%20Rosliny%20w%20ciazy.pdf, [dostęp:] 13.10.2021 r.
  2. Karowicz-Bilińska A. i in., Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących, [online], https://www.ptgin.pl/sites/default/files/page-2019/Stosowanie%20witamin%20i%20mikroelement%C3%B3w%20u%20kobiet%20planuj%C4%85cych%20ci%C4%85%C5%BC%C4%99%2C%20ci%C4%99%C5%BCarnych%20i%20karmi%C4%85cych_0.pdf, [dostęp:] 13.10.2021 r.
  3. Makowska-Donajska M., Suplementacja witamin i składników mineralnych podczas ciąży, „journals.viamedica.pl” [online], https://journals.viamedica.pl/ginekologia_perinatologia_prakt/article/view/54431, [dostęp:] 13.10.2021 r.
  4. Drosdzol-Cop A., Zalecenia dotyczące suplementacji kobiet planujących ciążę i ciężarnych w praktyce, „forumginekologii.pl” [online], https://www.forumginekologii.pl/artykul/zalecenia-dotyczace-suplementacji-kobiet-planujacych-ciaze-i-ciezarnych-w-praktyce, [dostęp:] 13.10.2021 r.
  5. M. Makowska-Donajska, L. Hirnle, Suplementacja witamin i składników mineralnych podczas ciąży, „Gi-nekologia i Perinatologia Praktyczna” 2017, s. 166–172.
  6. Carlson S. E. i in., DHA supplementation and pregnancy outcomes, "Am J Clin Nutr.” 2013, nr 97, s. 808-815.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę?

    W pierwszych miesiącach starań o dziecko zwykle jesteś spokojna, choć według niektórych źródeł naukowych szansa poczęcia dziecka w początkowym cyklu, w którym partnerzy nie stosują żadnych zabezpieczeń wynosi około 30%, a potem już tylko spada.  Warto wybrać najlepszą porę seksu, która sprzyjaja zajściu w ciążę.

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    Współcześnie wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij