Przedterminowy poród  i niska masa urodzeniowa wpływają na osobowość dziecka
Katarzyna Szulik

Przedterminowy poród i niska masa urodzeniowa wpływają na osobowość dziecka

Przyjście na świat przed wyznaczonym terminem często niesie za sobą negatywne konsekwencje zdrowotne dla dziecka, wpływające również na jego dalsze życie. Stosunkowo niedużo mówi się jednak o tym, w jaki sposób taki stan rzeczy odbija się na psychice i zachowaniu. Jak się okazuje, osoby urodzone przedwcześnie mogą być bardziej wycofane społecznie i mniej skłonne do tworzenia związków.

Badania w tym kierunku zostały przeprowadzone na Uniwersytecie w Warwick w oparciu o imponującą próbę niemal 4,5 mln badanych biorących udział w 21 analizach prowadzonych w 12 krajach. Przedmiotem zainteresowania naukowców były osoby urodzone ponad trzy tygodnie przed wyznaczonym terminem oraz ich podejście między innymi do formowania romantycznych związków i relacji międzyludzkich w ogóle. Jak się okazuje, osoby te są o 28 proc. mniej skłonne do wchodzenia w związki i 22 proc. rzadziej miewają dzieci w porównaniu z tymi osobami, które przyszły na świat w terminie. Urodzeni przedwcześnie statystycznie później podejmują współżycie, już po 20 roku życia. Z drugiej strony jednak badani, którym udało się stworzyć związki, oceniali je równie dobrze jak ci, którzy urodzili się w terminie. Podobnie sprawa miała się z oceną ogólnych, przyjacielskich relacji międzyludzkich – obie grupy oceniły ich jakość jako wysoką.

Ze wspomnianych obserwacji płynie fakt, że osoby urodzone przedwcześnie charakteryzują się większym wycofaniem i nieśmiałością oraz mniejszą skłonnością do podejmowania ryzykownych działań w młodym wieku. Te skłonności mogą prowadzić do problemów z socjalizacją, czego świadomość powinni mieć nie tylko rodzice, ale również nauczyciele i opiekunowie dzieci będących w takiej sytuacji.

Przedwczesny poród sprzyja depresji u dziecka

Kondycji psychicznej osób urodzonych przedwcześnie przyglądali się również naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach. W tym wypadku mowa o sytuacji, gdy z przedwczesnym porodem skorelowana jest niska masa urodzeniowa, co jest częstą konsekwencją porodów przed terminem. Grupa badanych wyniosła około 2200 osób, spośród których 750 przyszło na świat przedwcześnie. Jak się okazało, osoby z tej grupy były bardziej narażone na rozwój depresji, stanów niepokoju i wycofania oraz odczuwania samotności. Z drugiej strony odnotowano jednakże, że osoby urodzone przedwcześnie i o niskiej masie rzadziej przejawiały agresję fizyczną czy skłonność do kłamstwa, oszukiwania oraz postępowania wbrew zasadom w stosunku do osób urodzonych w terminie. Innymi słowy, były znacznie mniej skłonne do podejmowania zachowań ryzykownych czy niezgodnych z porządkiem społecznym.

Trzeba jednak brać pod uwagę, że takie zachowanie u dorosłych urodzonych przedwcześnie może wynikać z nadopiekuńczości rodziców w dzieciństwie, co mogło wpłynąć na ich ogólny rozwój psychiczny. Z drugiej strony jednak wiadomo, że narodziny na długo przed terminem mogą wiązać się z zaburzeniami normalnego rozwoju mózgu oraz innych systemów odpowiadających za regulację psychiczną i emocjonalną, co również pozostaje w zgodzie z wynikami powyższych badań.

Autyzm i ADHD: konsekwencje hipotrofii

Z kolei badanie prowadzone przez naukowców z McMaster University w Ontario w Kanadzie sugeruje, że dzieci  urodzone przedwcześnie i o bardzo niskiej masie urodzeniowej (nie przekraczającej 1 kg) są znacznie bardziej narażone na posiadanie niższego ilorazu inteligencji i rozwój zaburzeń ze spektrum autyzmu, jak również problemów z socjalizacją w wieku dorosłym. Dodatkowo dzieci urodzone przedwcześnie i z niską masą urodzeniową są czterokrotnie bardziej narażone na rozwój ADHD w porównaniu z rówieśnikami, którzy przyszli na świat o czasie. W ich wypadu istnieje również zwiększone ryzyko rozwoju problemów psychicznych w wieku dorosłym, dlatego w opiekę zdrowotną nad osobą tego typu warto włączyć również psychologa.

Badania naukowców z Uniwersytetu w Warwick mają posłużyć stworzeniu specjalnego programu badawczego realizowanego w ramach Unii Europejskiej, nakierowanego na udzielanie pomocy dzieciom urodzonym przedwcześnie. Mowa miedzy innymi o wsparciu ich na etapie edukacji szkolnej, również z udziałem rodziców i nauczycieli, którzy będą edukowani na temat potrzeb dzieci znajdujących się w tej sytuacji i sposobach wsparcia w odnalezieniu się w środowisku rówieśniczym.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij