
Ciąża geriatryczna - co to znaczy? Jaki jest najlepszy wiek do zajścia w ciążę?
Jednoznaczne określenie tego, jaki wiek jest najlepszy do zajścia w ciążę, jest trudne. Związane jest to z faktem, że ciąża nierozerwalnie połączona jest również z wychowaniem dziecka, co także wymaga odpowiedniego przygotowania od obojga rodziców. Czy istnieją jednak pewne wytyczne, które pomogą odnaleźć się w tym temacie i nie popaść w manię kontrolowania idealnego wieku, optymalnego momentu owulacji czy doszukiwania się problemu, który tak naprawdę nie istnieje?
- Ciąża geriatryczna a idealny wiek do zajścia w ciążę
- Kiedy mówimy o ciąży geriatrycznej? Ryzyko później ciąży
- Wydajność owulacji a wiek i szanse na zajście w ciążę
- Jak zwiększyć szansę na zajście w ciążę?
- Kiedy należy zgłosić się do poradni płodności? Problemy z zajściem w ciążę
- Jakie badania obrazowe i biochemiczne należy wykonać, kiedy nie udaje się zajść w ciążę?
Wiele par zastanawia się, który moment jest najlepszy, aby rozpocząć starania o dziecko. Ważne jednak, aby uświadomić sobie, że ogromny wpływ, zarówno na ciąże, jak i opiekę nad dzieckiem w późniejszym czasie, mają czynniki nie tylko biologiczne, ale również psychiczne. Jaki jest idealny wiek do zajścia w ciążę oraz kiedy należy zgłosić się do poradni płodności?
Ciąża geriatryczna a idealny wiek do zajścia w ciążę
W przypadku próby podania idealnego wieku do zajścia w ciążę, skupiając się jedynie na aspektach biologicznych, z łatwością można wskazać wiek do ok. 30. roku życia. Jest to związane z faktem, iż od tego momentu, w przypadku większości kobiet, płodność zaczyna zauważalnie obniżać się.
Potwierdzeniem mogą być badania, które wskazują, że kobiety w wieku 32 lat mają 90% szans na urodzenie dziecka bez konieczności wdrożenia metod in vitro, natomiast w przypadku 37-latek odsetek ten wynosi już jedynie 75%.
Co więcej, należy pamiętać również o większym ryzyku wszelkiego rodzaju chorób genetycznych w momencie podjęcia decyzji o opóźnieniu starań o dziecko. Chociaż często w tej kwestii zapominamy o mężczyznach, uważając, że problem ten nie dotyka ich bezpośrednio, to zauważono korelację pomiędzy starszym wiekiem ojca, a zwiększonym ryzykiem chorób psychicznych, np. schizofrenii.
Człowiek to jednak nie tylko biologia. Warto również pamiętać o nie mniej ważnych aspektach psychicznych i społecznych. Decyzja o posiadaniu potomstwa to decyzja na całe życie, która wymaga dokładnej analizy. Z tego względu warto niekiedy zaczekać na odpowiedni moment w staraniach o dziecko, gdyż dzięki temu można uniknąć dużej ilości stresu, a zdobyte życiowe doświadczenie z pewnością zaprocentuje w wychowaniu dziecka.
Kiedy mówimy o ciąży geriatrycznej? Ryzyko później ciąży
Ciąża geriatryczna to potoczne określenie ciąży po 35. roku życia. Jest to związane z potencjalnie większą liczbą powikłań w trakcie jej trwania dotyczących zarówno kobiety, jak i płodu. Specjaliści z zakresu położnictwa podkreślają jednak szkodliwość takiego określenia i swego rodzaju stygmatyzację kobiet ciężarnych. Geriatria to osobny dział medycyny skupiający się na problemach osób starszych i holistycznie zwalczający dolegliwości związane z zaawansowanym wiekiem. Ta gałąź medycyny nie ma jednak nic wspólnego z ciężarnymi po 35. roku życia.
Warto zdawać sobie jednak sprawę, że kobieta będąca w późnej ciąży wymaga szczególnej uwagi ze względu na zwiększoną szansę powikłań, takich jak nadciśnienie tętnicze w ciąży czy też rozwinięcie się cukrzycy ciążowej. Nie oznacza to jednak, że istnieje stuprocentowa szansa wystąpienia tego typu dolegliwości, gdyż znacząca większość kobiet w tym wieku rodzi zdrowe dzieci, a sama ciąża przebiega bez większych problemów.
Wydajność owulacji a wiek i szanse na zajście w ciążę
Wydajność owulacji związana jest nierozerwalnie z szansą na zajście w ciążę. Rezerwa jajnikowa zmniejsza się wraz z wiekiem, jednak jest także zmienna osobniczo. Oznacza to, że u kobiet będących w tym samym wieku jej wartości będą się od siebie różnić. Do oceny zdolności owulacji oraz rezerwy jajnikowej stosowany jest hormon antymullerowski. Jest to białko produkowane przez tzw. komórki Sertolego gruczołów płciowych, które pośrednio wpływa na cały proces owulacji. Dzięki temu możliwa jest ocena rezerwy jajnikowej danej kobiety oraz ustalenie szans na ewentualne zapłodnienie.
Jak zwiększyć szansę na zajście w ciążę?
Wiele par zastanawia się, czy łatwo jest zajść w ciążę oraz co może pomóc w osiągnięciu tego celu. Specjaliści są zgodni co do pewnych praktyk oraz czynności, które mogą pomóc w uzyskaniu potomstwa:
- zadbanie o zdrowy tryb życia poprzez odpowiednią i zbilansowaną dietę, a także regularną aktywność fizyczną,
- utrzymywanie prawidłowej wagi ciała,
- rzucenie palenia oraz zrezygnowanie ze spożywania alkoholu,
- wyrównanie wszelkich chorób przewlekłych, takich jak choroby tarczycy czy też cukrzyca,
- zadbanie o odpowiednią ilość snu,
- regularne współżycie, a więc 2–4 razy w tygodniu,
- zastosowanie metod określania momentu owulacji, np. wykorzystując do tego testy owulacyjne,
- zadbanie o chwile relaksu w trakcie dnia oraz ograniczenie stresu.
Wiek odgrywa również bardzo ważną rolę w staraniu się o dziecko, gdyż statystycznie większą szansę na zajście w ciążę mają młodsze kobiety.
Kiedy należy zgłosić się do poradni płodności? Problemy z zajściem w ciążę
Ocenia się, że problem ten dotyczyć może nawet 15% wszystkich par starających się o dziecko. Wśród przyczyn wymienia się czynnik żeński, męski lub też niepłodność idiopatyczną, kiedy to w toku diagnostycznym nie udało się stwierdzić przyczyny takiego stanu rzeczy. Co ciekawe, wszystkie trzy wymienione powody niepłodności w podobnym stopniu odpowiadają za pojawienie się tego problemu. Jeżeli kobieta nie ukończyła 35. roku życia, do poradni płodności należy udać się dopiero po roku nieskutecznych starań o ciążę. W przypadku kobiet po 35. roku życia diagnostykę niepłodności należy rozpocząć już po 6 miesiącach.
Sprawdź również: Niepłodność – przyczyny i metody leczenia niepłodności u kobiet i mężczyzn
Jakie badania obrazowe i biochemiczne należy wykonać, kiedy nie udaje się zajść w ciążę?
W przypadku nieskutecznych starań o dziecko kolejnym krokiem jest udanie się do poradni niepłodności, w której przeprowadzone zostaną badania mające na celu wyjaśnienie przyczyny niepłodności.
W przypadku kobiet zalecanymi badaniami płodności są:
- badania obrazowe w postaci USG przezpochwowego oraz tradycyjnej oceny jamy brzusznej, a także histerosalpingografii służącej do oceny drożności jajowodów;
- badania biochemiczne z krwi oceniające stężenia hormonu folikulotropowego (FSH), hormonu luteinizującego (LH), estradiolu (E2), TSH, testosteronu oraz prolaktyny.
W niektórych przypadkach zaleca się także oznaczenie poziomu hormonu antymullerowskiego. W przypadku mężczyzn podstawą badania jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu mającego na celu wychwycenie potencjalnych przyczyn zaburzeń płodności, a także wykonanie badania nasienia. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, to lekarz prowadzący decyduje o kolejności wykonania kolejnych badań.