kobieta trzyma w dłoni aplikację do kontrolowania owulacji i test owulacyjny
Maciej Toczek

Ciąża geriatryczna - co to znaczy? Jaki jest najlepszy wiek do zajścia w ciążę?

Jednoznaczne określenie tego, jaki wiek jest najlepszy do zajścia w ciążę, jest trudne. Związane jest to z faktem, że ciąża nierozerwalnie połączona jest również z wychowaniem dziecka, co także wymaga odpowiedniego przygotowania od obojga rodziców. Czy istnieją jednak pewne wytyczne, które pomogą odnaleźć się w tym temacie i nie popaść w manię kontrolowania idealnego wieku, optymalnego momentu owulacji czy doszukiwania się problemu, który tak naprawdę nie istnieje?

 1. Ciąża geriatryczna a idealny wiek do zajścia w ciążę
 2. Kiedy mówimy o ciąży geriatrycznej? Ryzyko później ciąży
 3. Wydajność owulacji a wiek i szanse na zajście w ciążę
 4. Jak zwiększyć szansę na zajście w ciążę?
 5. Kiedy należy zgłosić się do poradni płodności? Problemy z zajściem w ciążę
 6. Jakie badania obrazowe i biochemiczne należy wykonać, kiedy nie udaje się zajść w ciążę?

Wiele par zastanawia się, który moment jest najlepszy, aby rozpocząć starania o dziecko. Ważne jednak, aby uświadomić sobie, że ogromny wpływ, zarówno na ciąże, jak i opiekę nad dzieckiem w późniejszym czasie, mają czynniki nie tylko biologiczne, ale również psychiczne. Jaki jest idealny wiek do zajścia w ciążę oraz kiedy należy zgłosić się do poradni płodności?

Ciąża geriatryczna a idealny wiek do zajścia w ciążę

W przypadku próby podania idealnego wieku do zajścia w ciążę, skupiając się jedynie na aspektach biologicznych, z łatwością można wskazać wiek do ok. 30. roku życia. Jest to związane z faktem, iż od tego momentu, w przypadku większości kobiet, płodność zaczyna zauważalnie obniżać się.

Potwierdzeniem mogą być badania, które wskazują, że kobiety w wieku 32 lat mają 90% szans na urodzenie dziecka bez konieczności wdrożenia metod in vitro, natomiast w przypadku 37-latek odsetek ten wynosi już jedynie 75%.

Co więcej, należy pamiętać również o większym ryzyku wszelkiego rodzaju chorób genetycznych w momencie podjęcia decyzji o opóźnieniu starań o dziecko. Chociaż często w tej kwestii zapominamy o mężczyznach, uważając, że problem ten nie dotyka ich bezpośrednio, to zauważono korelację pomiędzy starszym wiekiem ojca, a zwiększonym ryzykiem chorób psychicznych, np. schizofrenii.

Człowiek to jednak nie tylko biologia. Warto również pamiętać o nie mniej ważnych aspektach psychicznych i społecznych. Decyzja o posiadaniu potomstwa to decyzja na całe życie, która wymaga dokładnej analizy. Z tego względu warto niekiedy zaczekać na odpowiedni moment w staraniach o dziecko, gdyż dzięki temu można uniknąć dużej ilości stresu, a zdobyte życiowe doświadczenie z pewnością zaprocentuje w wychowaniu dziecka.

Kiedy mówimy o ciąży geriatrycznej? Ryzyko później ciąży

Ciąża geriatryczna to potoczne określenie ciąży po 35. roku życia. Jest to związane z potencjalnie większą liczbą powikłań w trakcie jej trwania dotyczących zarówno kobiety, jak i płodu. Specjaliści z zakresu położnictwa podkreślają jednak szkodliwość takiego określenia i swego rodzaju stygmatyzację kobiet ciężarnych. Geriatria to osobny dział medycyny skupiający się na problemach osób starszych i holistycznie zwalczający dolegliwości związane z zaawansowanym wiekiem. Ta gałąź medycyny nie ma jednak nic wspólnego z ciężarnymi po 35. roku życia.

Warto zdawać sobie jednak sprawę, że kobieta będąca w późnej ciąży wymaga szczególnej uwagi ze względu na zwiększoną szansę powikłań, takich jak nadciśnienie tętnicze w ciąży czy też rozwinięcie się cukrzycy ciążowej. Nie oznacza to jednak, że istnieje stuprocentowa szansa wystąpienia tego typu dolegliwości, gdyż znacząca większość kobiet w tym wieku rodzi zdrowe dzieci, a sama ciąża przebiega bez większych problemów.

Dowiedz się więcej o tym, jakie są przyczyny, objawy nadciśnienia tętniczego w ciąży.

Powiązane produkty

Wydajność owulacji a wiek i szanse na zajście w ciążę

Wydajność owulacji związana jest nierozerwalnie z szansą na zajście w ciążę. Rezerwa jajnikowa zmniejsza się wraz z wiekiem, jednak jest także zmienna osobniczo. Oznacza to, że u kobiet będących w tym samym wieku jej wartości będą się od siebie różnić. Do oceny zdolności owulacji oraz rezerwy jajnikowej stosowany jest hormon antymullerowski. Jest to białko produkowane przez tzw. komórki Sertolego gruczołów płciowych, które pośrednio wpływa na cały proces owulacji. Dzięki temu możliwa jest ocena rezerwy jajnikowej danej kobiety oraz ustalenie szans na ewentualne zapłodnienie.

Jak zwiększyć szansę na zajście w ciążę?

Wiele par zastanawia się, czy łatwo jest zajść w ciążę oraz co może pomóc w osiągnięciu tego celu. Specjaliści są zgodni co do pewnych praktyk oraz czynności, które mogą pomóc w uzyskaniu potomstwa:

 • zadbanie o zdrowy tryb życia poprzez odpowiednią i zbilansowaną dietę, a także regularną aktywność fizyczną,
 • utrzymywanie prawidłowej wagi ciała,
 • rzucenie palenia oraz zrezygnowanie ze spożywania alkoholu,
 • wyrównanie wszelkich chorób przewlekłych, takich jak choroby tarczycy czy też cukrzyca,
 • zadbanie o odpowiednią ilość snu,
 • regularne współżycie, a więc 2–4 razy w tygodniu,
 • zastosowanie metod określania momentu owulacji, np. wykorzystując do tego testy owulacyjne,
 • zadbanie o chwile relaksu w trakcie dnia oraz ograniczenie stresu.

Wiek odgrywa również bardzo ważną rolę w staraniu się o dziecko, gdyż statystycznie większą szansę na zajście w ciążę mają młodsze kobiety.

Sprawdź, jakie  testy owulacyjne dla kobiet i mężczyzn znajdziesz na DOZ.pl

Kiedy należy zgłosić się do poradni płodności? Problemy z zajściem w ciążę

WHO określa niepłodność jako niemożność uzyskania klinicznej ciąży przez okres dłuższy niż 12 miesięcy mimo regularnych stosunków płciowych (2–4 razy w tygodniu) bez stosowania antykoncepcji.

Ocenia się, że problem ten dotyczyć może nawet 15% wszystkich par starających się o dziecko. Wśród przyczyn wymienia się czynnik żeński, męski lub też niepłodność idiopatyczną, kiedy to w toku diagnostycznym nie udało się stwierdzić przyczyny takiego stanu rzeczy. Co ciekawe, wszystkie trzy wymienione powody niepłodności w podobnym stopniu odpowiadają za pojawienie się tego problemu. Jeżeli kobieta nie ukończyła 35. roku życia, do poradni płodności należy udać się dopiero po roku nieskutecznych starań o ciążę. W przypadku kobiet po 35. roku życia diagnostykę niepłodności należy rozpocząć już po 6 miesiącach.

Sprawdź również: Niepłodność – przyczyny i metody leczenia niepłodności u kobiet i mężczyzn 

Jakie badania obrazowe i biochemiczne należy wykonać, kiedy nie udaje się zajść w ciążę?

W przypadku nieskutecznych starań o dziecko kolejnym krokiem jest udanie się do poradni niepłodności, w której przeprowadzone zostaną badania mające na celu wyjaśnienie przyczyny niepłodności.

W przypadku kobiet zalecanymi badaniami płodności są:

 • badania obrazowe w postaci USG przezpochwowego oraz tradycyjnej oceny jamy brzusznej, a także histerosalpingografii służącej do oceny drożności jajowodów;
 • badania biochemiczne z krwi oceniające stężenia hormonu folikulotropowego (FSH), hormonu luteinizującego (LH), estradiolu (E2), TSH, testosteronu oraz prolaktyny.
Sprawdź, ile kosztuje oznaczenie i jak przygotować się do  badania FSH, lutropiny (LH), estradiolu (E2), testosteronu i prolaktyny.

W niektórych przypadkach zaleca się także oznaczenie poziomu hormonu antymullerowskiego. W przypadku mężczyzn podstawą badania jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu mającego na celu wychwycenie potencjalnych przyczyn zaburzeń płodności, a także wykonanie badania nasienia. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, to lekarz prowadzący decyduje o kolejności wykonania kolejnych badań.

 1. K. Łukaszuk i wsp., „Diagnostyka i leczenie niepłodności — rekomendacje Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGP)”, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2018 tom 3, nr 3, strony 112–140.
 2. J. D. Habbema i wsp., „Realizing a desired family size: when should couples start?”, Hum Reprod 2015 Sep;30(9):2215-21. doi: 10.1093/humrep/dev148. Epub 2015 Jul 15.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Dieta poprawiająca płodność – produkty wskazane, zakazane, jadłospis

  Problem niepłodności to dziś bardzo aktualny temat. Jak wynika z danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, w Polsce cierpi na nią około 1,5 mln par, a liczba ta nieustannie rośnie. Obok oczywistych interwencji medycznych za ważne w procesie starań o zajście w ciążę uważa się także właściwe żywienie. Jak dieta wpływa na naszą płodność? O co szczególnie należy zadbać w codziennym menu, a czego lepiej unikać? Czy zajście w ciążę może być związane z naszą masą ciała? 

 • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

  Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

 • Palenie e-papierosów realnie pogarsza kondycję serca i płodność

  Początkowo papierosy elektroniczne były postrzegane jako zdrowsza alternatywa dla zwykłego tytoniu, jednak kolejne badania przynoszą wnioski, które poddają w wątpliwość to przekonanie. Naukowcy z Ohio State University dokonali przeglądu dotychczasowych badań nad szkodliwością tytoniu, z którego wynika, że elektroniczne papierosy stanowią realne zagrożenie dla serca. 

 • Przygotowanie organizmu do ciąży – od kiedy brać suplementy, witaminy i minerały?

  Wiele kobiet, które planują zostać mami, zastanawia się, które witaminy i minerały suplementować przed ciążą, a których z nich unikać, żeby zwiększyć swoje szansę na posiadanie potomstwa? Istnieje kilka prostych zasad dotyczących planowania zarówno macierzyństwa, jak i ojcostwa, które powinni stosować przyszli rodzice. Dlaczego kobiety starające się o dziecko lub będące w ciąży nie powinny pić syropu lub napoju z aloesu, jak długo przed zajściem w ciążę należy zacząć brać kwas foliowy oraz co należy włączyć do swojej diety, aby podnieść swoją płodność? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Jak zajść w ciążę? Jak pomóc naturze w poczęciu dziecka

  Z niepłodnością nie zawsze da się walczyć bez pomocy specjalistów. Problem z zajściem w ciążę może mieć podłoże wymagające leczenia. Ale jest kilka rzeczy, które możemy zrobić, by pomóc naturze, kiedy staramy się o dziecko.

 • Jak przygotować się do ciąży

  W dzisiejszych czasach ciąża dla wielu kobiet nie stanowi zaskoczenia. Coraz popularniejsze jest bowiem planowanie powiększenia rodziny. Dla powodzenia tego zamiaru duże znaczenie ma stan zdrowia kobiety przed ciążą, jak i jej partnera.

 • Dlaczego kobiety po 30. roku życia częściej rodzą bliźnięta?

  Średni wiek, w którym Europejki rodzą pierwsze dziecko to 29 lat. Według standardów biologicznych zdecydowana większość współczesnych kobiet to więc matki „starsze”, co wiąże się z podwyższonym ryzykiem komplikacji okołociążowych. Okazuje się jednak, że późne macierzyństwo ma jeszcze jedną cechę charakterystyczną, czyli częstsze występowanie dwujajowych ciąż bliźniaczych, a podłoże tego zjawiska odkryli naukowcy z Australii. 

 • Przyczyny i leczenie bezpłodności u mężczyzn

  Staracie się o dziecko, mija kilka miesięcy, potem lat, a test nadal pokazuje jedną kreskę. Lekarze, wizyty, badanie oraz diagnoza – bezpłodność u niego. Ale dlaczego my? Zadajecie sobie pytanie i analizujecie – co mogło pójść nie tak? Jakie są przyczyny bezpłodności u mężczyzn, a także co można zrobić, aby jednak mieć dziecko?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij