Chcę zajść w ciążę! Czy można pomóc naturze? - portal DOZ.pl
Chcę zajść w ciążę! Czy można pomóc naturze?
Dominika Bagińska

Chcę zajść w ciążę! Czy można pomóc naturze?

Czy można cokolwiek zrobić, gdy mamy problemy z zajściem w ciążę? Z niepłodnością nie zawsze da się walczyć bez pomocy specjalistów. Ale jest kilka rzeczy, które możemy zrobić, by pomóc naturze, kiedy staramy się o dziecko.

Pozycja ma znaczenie

O tym, skąd się biorą dzieci, już wiemy. Jednak niewiele kobiet zdaje sobie sprawę z tego, że są pozycje sprzyjające zapłodnieniu. Dr n. med. Marzena Mazurek, ginekolog położnik, mówi, że zależą one ściśle od tego, jak ułożona jest macica. Dlatego podczas wizyty u ginekologa warto o to zapytać. – Przodozgięcie macicy wymaga pozycji klasycznej, a tyłozgięcie – odwrotnej, czyli po stosunku najlepiej jest położyć się na brzuchu. Gdy się do tego dostosujemy, nasienie będzie spływać w kierunku szyjki macicy, co znacząco zwiększa szansę na zapłodnienie – wyjaśnia dr Mazurek. Szansa wzrasta także wtedy, gdy podczas stosunku kobieta przeżywa orgazm, bo wówczas występują skurcze macicy, które ten proces jeszcze wzmagają. Gdy jednak bezskutecznie staramy się o dziecko, seks może stać się źródłem stresu i napięcia. Trudno tu o ekstazę. Dlatego trzeba sobie pomóc. Kluczem może być wyjście poza rutynę, np. seks w nietypowym miejscu czy o dziwnej porze oraz gadżety ułatwiające rozkosz. Najmniej inwazyjny, a przyjazny, może być żel intymny do masażu lub stymulujący. Nie tylko ułatwia współżycie, nawilżając miejsca intymne, ale też nadaje się do masażu. Dr Mazurek uspokaja, że żele intymne i lubrykanty nie zmniejszają ruchliwości plemników, więc jeśli starasz się o poczęcie, możesz cieszyć się ich działaniem. 

Mądry kalkulator dni płodnych 

Czas, gdy możemy starać się o dziecko, wypada zwykle w połowie cyklu miesiączkowego, czyli 14 dni przed miesiączką. Jednak by wiedzieć, ile dni po skończonej miesiączce występuje owulacja, musimy znać długość całego cyklu miesiączkowego. Czasem ulega on wahaniom, co utrudnia obliczenia. Na szczęście współczesne kobiety mają do dyspozycji aplikacje na smartfona, które zawierają kalendarzyk menstruacyjny. Jego działanie polega na tym, że np. po trzykrotnym wprowadzeniu danych na temat miesiączki uczy się on naszego cyklu. Dzięki temu pomaga obliczać dni płodne i moment owulacji, a nawet przewiduje nasz nastrój i samopoczucie.

Moment owulacji można też uchwycić dzięki testom owulacyjnym (z apteki). W pobranej próbce moczu mierzy się poziom hormonu luteinizującego – LH, którego podniesiony poziom oznacza uwalnianie się jajeczka z jajnika lub samą owulację. Owulacja następuje zwykle w ciągu 24-36 godzin po piku LH i właśnie w tym czasie zajście w ciążę jest najbardziej prawdopodobne.

Taki test robimy w dniu, kiedy zaczyna się okres największej płodności, czyli kilka dni przed owulacją. Na przykład przy 28-dniowym cyklu miesiączkowym pierwszy test owulacyjny robimy w 11. dniu cyklu miesiączkowego. Wynik dodatni testu owulacyjnego to dwa wyraźne prążki. Wynik ten wskazuje, że owulacja wystąpi prawdopodobnie w ciągu 24-36 godzin. Wynik ujemny testu owulacyjnego informuje, że nie nastąpił wzrost stężenia hormonu LH i badanie należy powtórzyć następnego dnia o tej samej porze.

Teoretycznie można dopasować czas uprawiania seksu do owulacji. Jednak dr Mazurek mówi, że szansa na zapłodnienie rośnie, gdy w okresie płodnym współżyjemy co dwa dni. – Jest bardziej prawdopodobne, że nie przegapimy odpowiedniego momentu (plemniki żyją w drogach rodnych kobiety do 72 godzin i mogą „doczekać” owulacji) – dodaje.

Polecane dla Ciebie

Najczulszy test ciążowy 

O tym, czy doszło do zapłodnienia, możemy dowiedzieć się, robiąc najczulszy test ciążowy w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki. Wykrywa on stężenie Beta HCG (hormon gonadotropiny kosmówkowej, produkowany w kosmówce łożyska) w 10 mlU/mL. Takie stężenie hCG występuje w organizmie kobiety, która jest w 2-4 dniu ciąży,  czyli wtedy, gdy zarodek nie jest jeszcze nawet widoczny podczas badania USG. Dlatego też zawsze ostatecznie ciążę potwierdza ginekolog, zlecając badania krwi i przeprowadzając badanie USG.

Kwas foliowy i przyjaciele płodności

Dlaczego tyle hałasu jest wokół kwasu foliowego i ciąży? Bo dowiedziono, że jego niedobór w ciele kobiety sprzyja powstawaniu wad wrodzonych u płodu: np. rozszczepu podniebienia i kręgosłupa czy wad serca.  Dlatego tak ważne jest, by suplementować kwas foliowy już trzy miesiące prz ed planowanym zajściem w ciążę, jak zaleca Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. – 0,4 mg  dziennie po 1 tabletce to absolutna konieczność, gdy staramy się o dziecko – mówi dr Mazurek. Z kolei w okresie zimowym, gdy jest mało słońca, przyszłym mamom zaleca się też witaminę D3. I to wszystko, ale tylko w sytuacji, gdy prowadzimy zdrowy tryb życia i perfekcyjnie się odżywiamy. Z tym jednak bywa problem. Dlatego na przykład kobiety, u których stwierdzono anemię związaną z niedoborem żelaza, powinny je suplementować. – To częsta przypadłość kobiet borykających się z bardzo obfitymi miesiączkami. Pojawiające się w konsekwencji niedobory mogą powodować osłabienie i utrudniać zajście w ciążę – dodaje ginekolog. Oczywiście także w trakcie ciąży bada się poziom zawartości żelaza we krwi, bo odpowiednio wysoki sprzyja prawidłowemu donoszeniu ciąży. 

Co jeszcze pomaga zajść w ciążę?

Również panowie, którzy chcą zostać tatusiami, muszą zadbać o swoją formę. Dr Mazurek mówi, że przez ostatnią dekadę problemy z płodnością stwierdza się coraz częściej u mężczyzn, a nie u kobiet. Winny jest zły tryb życia, utrwalany latami: siedzenie przy komputerze, długa jazda samochodem (powodują przegrzanie jąder i wzmożoną śmiertelność plemników), stres, palenie papierosów i picie alkoholu. Testy na płodność dla mężczyzn, czyli badanie nasienia, pozwalają sprawdzić, jaka jest konkretna przyczyna. Dostępne są też gotowe testy na płodność dla mężczyzn z apteki, które sprawdzają czy stężenie plemników jest prawidłowe, tzn. czy mieści się w ramach aktualnej wartości referencyjnej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) (tj.>15 mln plemników/ml nasienia). Jednak zawsze zaleca się też zmianę diety. Ma ona bardzo duży wpływ na płodność, zwłaszcza kiedy jest zbyt tłusta i przysparza nam dodatkowych kilogramów. Poleca się też suplementację selenu i cynku, które poprawiają jakość spermy. U kobiet zaś dodatkowe kilogramy mogą zaburzyć regularność jajeczkowania, ale nawet u tych pań, które mają prawidłową owulację, otyłość może spowodować problemy z zajściem w ciążę. Dr Mazurek dodaje, że pacjentki z zespołem policystycznych jajników (PCO), który wiąże się zwykle z otyłością, doczekują się potomstwa, gdy uda im się zrzucić około 10 proc. wagi. – Insulinooporność towarzysząca PCO zmienia na niekorzyść metabolizm jajników, jednak utrata wagi pomaga eliminować oba te problemy – mówi specjalistka. Dobra dieta musi też polegać na odpowiednim nawadnianiu organizmu. Instytut Żywności i Żywienia zaleca, by dziennie wypić około 2 litry wody, czyli osiem szklanek. Jest to szczególnie ważne w czasie, gdy staramy się o dziecko. Dobre nawodnienie, a w konsekwencji częste siusianie, pomaga pozbyć się bakterii z cewki moczowej oraz wypłukuje toksyny z organizmu – a to ważne, gdy chcemy zajść w ciążę.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Problemy z erekcją –jak stres, zmęczenie i zaburzenia układu hormonalnego wpływają na wzwód?

  Problemy z erekcją są dość częstą przypadłością. Po 60. roku życia mogą dotyczyć nawet co drugiego mężczyzny, ale coraz częściej występują u młodych panów, jeszcze zanim skończą 30 lat. Brak wzwodu stanowi przeszkodę w prowadzeniu satysfakcjonującego życia płciowego, która może mieć podłoże zarówno fizjologiczne, np. hormonalne, jak i natury psychologicznej. Jak zmęczenie, stres i zaburzenia układu hormonalnego mogą wpływać na erekcję, co zrobić, kiedy zaburzenia związane ze wzwodem nie ustają i co wspólnego ma cukrzyca z pożyciem intymnym? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Badania na choroby weneryczne – jakie są rodzaje badań na choroby przenoszone drogą płciową i kiedy je wykonać?

  Choroby weneryczne to choroby przenoszone drogą płciową, wywoływane przez wirusy, grzyby, bakterie oraz pasożyty. Do zachorowania dochodzi najczęściej na skutek kontaktów seksualnych odbywanych bez zabezpieczenia. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową dają charakterystyczne objawy, inne zakażenia przebiegają bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Jakie istnieją rodzaje badań na choroby weneryczne, które można wykonać w celu przeprowadzenia diagnozy? Do jakiego lekarza udać się w tym celu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Żele intymne na bazie wody, olejów i silokonów. Który lubrykant dopochwowy wybrać?

  Lubrykant wodny, olejowy, a może silikonowy? Te produkty apteczno-drogeryjne w postaci żeli intymnych mają wiele właściwości, z których można korzystać w zależności od potrzeb, stanu zdrowia lub indywidualnych preferencji. Mogą ułatwiać zbliżenie, łagodzić podrażnienia miejsc intymnych, a także pomóc odbudować błonę śluzową pochwy kobiety poddanej terapii przeciwnowotworowej. Który żel intymny wybrać, czy lubrykant może uszkodzić prezerwatywę i czy osoby starające się o dziecko powinny korzystać z właściwości tych preparatów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – działanie, rodzaje, skuteczność

  Wkładka domaciczna jest jedną z częściej wybieranych metod antykoncepcji na świecie. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji z wysokim wskaźnikiem skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

 • Niepłodność – przyczyny i metody leczenia niepłodności u kobiet i mężczyzn

  Niepłodność to problem medyczny, ale także społeczny, z którym boryka się coraz więcej par (w Polsce około miliona). Może dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy pochodzenia. Na płodność mogą wpływać predyspozycje genetyczne, problemy zdrowotne, jak i tryb życia. Wśród najczęstszych przyczyn niepłodności można wymienić: czynnik męski (obniżone parametry nasienia), endometriozę, zaburzenia owulacji, niedrożność jajowodów czy wady macicy. Niekiedy przyczyna niemożności zajścia w ciążę pozostaje nieuchwytna, wówczas mówi się o niepłodności idiopatycznej. Diagnostyka i leczenie niepłodności wymagają holistycznego podejścia. 

 • Rzęsistkowica – przyczyny, objawy, leczenie zakażenia rzęsistkiem pochwowym

  Rzęsistek pochwowy to pasożyt układu moczowo–płciowego. Źródłami zakażenia mogą być chory partner seksualny czy używanie cudzych przyborów kąpielowych, dlatego bardzo ważne jest stosowanie antykoncepcji barierowej podczas kontaktów seksualnych oraz odpowiednia higiena.

 • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

  Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus ten należy do chorób przenoszonych drogą płciową – STI – sexually transmitted infections), prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia. 

 • Antykoncepcja dla mężczyzn – metody i ich skuteczność

  Wachlarz dostępnych metod antykoncepcyjnych dla mężczyzn nie jest jeszcze wystarczająco szeroki, jednak medycyna w bardzo zaawansowany sposób skupia się na badaniach dotyczących nowoczesnych rozwiązań. Zatem – jakie metody antykoncepcji są dostępne dla mężczyzn? Które z nich są najskuteczniejsze? Odpowiadamy.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij