Monitoring cyklu owulacyjnego
Anna Posmykiewicz

Monitoring cyklu owulacyjnego

Prawidłowy cykl miesięczny w organizmie każdej dojrzałej kobiety trwa zwykle średnio 28 dni, chociaż może być też trochę krótszy lub dłuższy –  za prawidłowe przyjmuje się zatem cykle, których długość mieści się w przedziale 24-32 dni. 

Cykl miesięczny składa się z kilku faz. Pierwszą z nich jest faza krwawienia miesiączkowego, która zazwyczaj trwa 4-6 dni. Kolejna to faza folikularna, w której dochodzi do dojrzewania pęcherzyków jajnikowych. Po niej dochodzi do fazy owulacyjnej, w przebiegu której uwalniana jest komórka jajowa. Ostatnią fazą cyklu miesiączkowego jest faza lutealna – w jej przebiegu śluzówka macicy przygotowuje się do ewentualnego przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Jeśli zaś nie dojdzie do implantacji, błona śluzowa macicy ulega złuszczeniu i pojawi się krwawienie miesięczne. 
 
Dla kobiet starających się o dziecko najważniejszą fazą w przebiegu całego cyklu miesięcznego jest faza owulacyjna, a przede wszystkim dzień, w którym dochodzi do uwolnienia komórki jajowej. Zdarza się jednak, że z jakiegoś powodu kobieta nie może zajść w ciążę, pomimo usilnych starań.

Niepokój powinien wzbudzić fakt braku ciąży pomimo regularnego współżycia trzy-cztery razy w tygodniu bez zabezpieczenia w przeciągu roku. Jeśli po takim czasie kobieta nadal nie może zajść w ciążę, powinna zgłosić się do ginekologa, który będzie starał się ustalić, co jest przyczyną niemożności zajścia w ciążę.

W czasie pierwszej wizyty u ginekologa, lekarz bardzo dokładnie wypyta kobietę o wszystkie przyjmowane przez nią leki, ewentualne choroby oraz ogólny stan jej zdrowia. Zada też pytanie dotyczące regularności cyklu miesiączkowego. Po zebraniu dokładnego wywiadu ginekolog zdecyduje o dalszym postępowaniu, które będzie pomocne w zajściu w ciążę. Zdarza się, że lekarz decyduje się na monitoring cyklu owulacyjnego u kobiety.

Czym takim jest monitoring cyklu owulacyjnego?

Monitoring cyklu owulacyjnego to bardzo dokładne i wnikliwe prowadzenie obserwacji zmian zachodzących w jajnikach w ściśle określonych dniach cyklu miesiączkowego. Po co się to robi? Po to, aby lekarz ginekolog widział czy w jajnikach przez cały okres cyklu dochodzi do prawidłowych zmian oraz czy w ogóle dojdzie do uwolnienia z nich komórki jajowej, czyli do owulacji.

Na czym polega monitoring cyklu owulacyjnego?

Monitoring cyklu owulacyjnego polega na obserwacji jajników poprzez wykonywanie badania usg w ściśle określonych dniach cyklu – dni te są dobierane indywidualnie dla każdej pacjentki i zależą one od długości całego cyklu miesięcznego u konkretnej kobiety. W czasie monitorowania cyklu owulacyjnego lekarz ginekolog wykonuje pacjentce usg dopochwowe, ponieważ jest ono bardziej dokładne. Takie usg nie jest dla kobiety ani bolesne, ani nieprzyjemne – lekarz bowiem wykorzystuje specjalną głowicę, na którą zakłada prezerwatywę i pokrywa ją żelem, nie ma zatem powodu, aby obawiać się tego rodzaju usg.

Polecane dla Ciebie

Co lekarz ginekolog może zaobserwować w jajnikach wykonując usg kilka razy w czasie całego cyklu?

Zazwyczaj usg w monitorowaniu cyklu owulacyjnego jest wykonywane trzy-cztery razy w czasie całego cyklu miesiączkowego. W tym czasie lekarz obserwuje przede wszystkim, jak wyglądają i zmieniają się w czasie całego cyklu miesiączkowego pęcherzyki jajnikowe. Ginekolog może zatem zobaczyć, jak duża jest ilość pęcherzyków, jak szybko one rosną, czy dojrzewają i czy dojrzały pęcherzyk jajnikowy (czyli pęcherzyk Graafa) pęka i uwalnia komórkę jajową. Jeśli dojdzie do uwolnienia komórki jajowej, wtedy wiadome jest, że u kobiety dochodzi do owulacji. Należy pamiętać, że w ciągu całego cyklu miesiączkowego pęka tylko jeden dojrzały pęcherzyk jajnikowy – jeśli do tego nie dojdzie, wtedy nie zostanie uwolniona komórka jajowa i nie ma możliwości zapłodnienia. Trzeba pamiętać również o tym, że ilość pęcherzyków jajnikowych zmniejsza się u kobiety z miesiąca na miesiąc. W czasie wykonywania usg w monitorowaniu cyklu owulacyjnego ginekolog ocenia też grubość endometrium, czyli grubość błony śluzowej macicy – musi mieć ona bowiem odpowiednią grubość do tego, aby móc przyjąć zapłodnioną komórkę jajową.

Czy monitoring cyklu owulacyjnego może kobiecie pomóc zajść w ciąże?

Odpowiedź brzmi tak. Po pierwsze dlatego, że dzięki niemu ginekolog jest w stanie stwierdzić czy u danej pacjentki w ogóle dochodzi do owulacji. Jeśli okaże się, że co miesiąc dojrzewa pęcherzyk, który uwalnia komórkę jajową, wtedy będzie można bardzo dokładnie ustalić, w którym dniu cyklu zwykle się to dzieje i w którym zatem dniu w czasie współżycia będzie największa szansa na poczęcie dziecka. Jeśli w czasie monitorowania cyklu owulacyjnego lekarz stwierdzi, że jednak u kobiety nie dochodzi do owulacji, wtedy będzie już wiedział, że należy szukać przyczyny, która do tego doprowadziła.

Co może być przyczyną braku owulacji? 

Przyczyn braku owulacji może być wiele, jednak do najczęstszych należy zespół policystycznych jajników, różnego rodzaju zaburzenia endokrynologiczne (między innymi niedoczynność tarczycy oraz hiperprolaktynemia). Do braku owulacji może też przyczyniać się nadmierna masa ciała pacjentki, jak również znacznego stopnia niedowaga.
 
Monitoring cyklu owulacyjnego to badanie, które w znaczący sposób może pomóc pacjentce zajść w ciąże. Dzięki temu badaniu lekarz ginekolog jest w stanie stwierdzić czy jajniki „pracują” prawidłowo i czy w ogóle dochodzi do uwalniania komórki jajowej. Jeśli stwierdzi jakiekolwiek zaburzenia, wtedy od razu będzie mógł zacząć poszerzać u pacjentki diagnostykę – dzięki temu ustali dokładnie przyczynę problemu, a wtedy będzie już mógł zalecić właściwe postępowanie, które w końcu doprowadzi do poczęcia upragnionego dziecka.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Otarcia i podrażnienia po stosunku

    Dyskomfort w czasie stosunku jest zaburzeniem, którego nie powinno się bagatelizować, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból i niechęć do zbliżeń. Dyspareunia, czyli bolesność w czasie współżycia, częściej dotyka kobiet. Poza nią jednak w relacjach intymnych często dochodzi do mniejszych, aczkolwiek równie dokuczliwych problemów, takich jak otarcia czy podrażnienia.

  • Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży

    Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?

  • Seks oralny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować?

    Seks oralny, a inaczej mówiąc miłość francuska, to bardzo popularna forma współżycia seksualnego. Według danych statystycznych cenią ją przede wszystkim mężczyźni (ponad połowa respondentów) oraz co czwarta kobieta. Należy jednak pamiętać, że seks oralny to nie tylko przyjemność, ale także szereg zagrożeń. W związku z tym należy się do niego odpowiednio przygotować.

  • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

    Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

  • Seks analny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować

    Seks analny od kilku dekad wzbudza mnóstwo kontrowersji, a w wielu kręgach jest tematem tabu. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Czym tak naprawdę jest seks analny i jak się do niego przygotować?

  • Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

    Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

  • Punkt G – gdzie się znajduje?

    Enigmatyczny punkt G rozbudza wyobraźnię kochanków na całym świecie. Zdaniem wielu seksuologów jest to najwrażliwsza strefa erogenna w ludzkim ciele. Dla sceptyków jest jak mityczna Atlantyda, której istnienia nikt nigdy nie dowiódł. Czy istnieje naprawdę? Gdzie się znajduje i jak wygląda?

  • Sapioseksualizm – na czym polega?

    Sapioseksualizm to nazwa, z którą być może część z nas już kiedyś się spotkała. Termin ten w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Sapioseksualizm jest bowiem pewnym rodzajem preferencji seksualnej, w której kluczową rolę odgrywa iloraz inteligencji. Jakie są jego przyczyny?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij