Monitoring cyklu owulacyjnego
Anna Posmykiewicz

Monitoring cyklu owulacyjnego

Prawidłowy cykl miesięczny w organizmie każdej dojrzałej kobiety trwa zwykle średnio 28 dni, chociaż może być też trochę krótszy lub dłuższy –  za prawidłowe przyjmuje się zatem cykle, których długość mieści się w przedziale 24-32 dni. 

  1. Czym takim jest monitoring cyklu owulacyjnego?
  2. Na czym polega monitorowanie cyklu owulacyjnego?
  3. Co ginekolog może zaobserwować w jajnikach wykonując USG kilka razy w czasie całego cyklu?
  4. Czy monitoring cyklu owulacyjnego może kobiecie pomóc zajść w ciąże?
  5. Co może być przyczyną braku owulacji? 

Cykl miesięczny składa się z kilku faz. Pierwszą z nich jest faza krwawienia miesiączkowego, która zazwyczaj trwa 4-6 dni. Kolejna to faza folikularna, w której dochodzi do dojrzewania pęcherzyków jajnikowych. Po niej dochodzi do fazy owulacyjnej, w przebiegu której uwalniana jest komórka jajowa. Ostatnią fazą cyklu miesiączkowego jest faza lutealna – w jej przebiegu śluzówka macicy przygotowuje się do ewentualnego przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Jeśli zaś nie dojdzie do implantacji, błona śluzowa macicy ulega złuszczeniu i pojawi się krwawienie miesięczne. 
 
Dla kobiet starających się o dziecko najważniejszą fazą w przebiegu całego cyklu miesięcznego jest faza owulacyjna, a przede wszystkim dzień, w którym dochodzi do uwolnienia komórki jajowej. Zdarza się jednak, że z jakiegoś powodu kobieta nie może zajść w ciążę, pomimo usilnych starań.

Niepokój powinien wzbudzić fakt braku ciąży pomimo regularnego współżycia trzy-cztery razy w tygodniu bez zabezpieczenia w przeciągu roku. Jeśli po takim czasie kobieta nadal nie może zajść w ciążę, powinna zgłosić się do ginekologa, który będzie starał się ustalić, co jest przyczyną niemożności zajścia w ciążę i czy trzeba diagnozować niepłodność.

W czasie pierwszej wizyty u ginekologa lekarz bardzo dokładnie wypyta kobietę o wszystkie przyjmowane przez nią leki, ewentualne choroby oraz ogólny stan jej zdrowia. Zada też pytanie dotyczące regularności cyklu miesiączkowego. Po zebraniu dokładnego wywiadu ginekolog zdecyduje o dalszym postępowaniu, które będzie pomocne w zajściu w ciążę. Zdarza się, że lekarz decyduje się na monitoring cyklu owulacyjnego u kobiety.

Czym takim jest monitoring cyklu owulacyjnego?

Monitorowanie owulacji to bardzo dokładne i wnikliwe prowadzenie obserwacji zmian zachodzących w jajnikach w ściśle określonych dniach cyklu miesiączkowego. Po co się to robi? Po to, aby lekarz ginekolog widział czy w jajnikach przez cały okres cyklu dochodzi do prawidłowych zmian oraz czy w ogóle dojdzie do uwolnienia z nich komórki jajowej, czyli do owulacji.

Monitorowanie cyklu prowadzi się także podczas stymulacji hormonalnej jajników.

Na czym polega monitorowanie cyklu owulacyjnego?

Monitoring cyklu owulacyjnego polega na obserwacji jajników poprzez wykonywanie badania USG w ściśle określonych dniach cyklu – dni te są dobierane indywidualnie dla każdej pacjentki i zależą one od długości całego cyklu miesięcznego u konkretnej kobiety. W czasie monitorowania cyklu lekarz ginekolog wykonuje pacjentce USG dopochwowe, ponieważ jest ono bardziej dokładne niż to przez powłoki brzuszne. Takie USG nie jest dla kobiety ani bolesne, ani nieprzyjemne – lekarz bowiem wykorzystuje specjalną głowicę, na którą zakłada prezerwatywę i pokrywa ją żelem, nie ma zatem powodu, aby obawiać się tego rodzaju USG.

Powiązane produkty

Co ginekolog może zaobserwować w jajnikach wykonując USG kilka razy w czasie całego cyklu?

Zazwyczaj USG w monitorowaniu jednego cyklu owulacyjnego jest wykonywane trzy-cztery razy. W tym czasie lekarz obserwuje przede wszystkim, jak wyglądają i zmieniają się w czasie całego cyklu miesiączkowego pęcherzyki jajnikowe.

Ginekolog może zatem zobaczyć, jak duża jest liczba pęcherzyków, jak szybko one rosną, czy dojrzewają i czy dojrzały pęcherzyk jajnikowy (czyli pęcherzyk Graafa) pęka i uwalnia komórkę jajową. Jeśli dojdzie do uwolnienia komórki jajowej, wtedy wiadome jest, że u kobiety dochodzi do owulacji.

Należy pamiętać, że w ciągu całego cyklu miesiączkowego pęka tylko jeden dojrzały pęcherzyk jajnikowy – jeśli do tego nie dojdzie, wtedy nie zostanie uwolniona komórka jajowa i nie ma możliwości zapłodnienia. Trzeba pamiętać również o tym, że liczba pęcherzyków jajnikowych zmniejsza się u kobiety z miesiąca na miesiąc. W czasie wykonywania USG w monitorowaniu cyklu ginekolog ocenia też grubość endometrium, czyli grubość błony śluzowej macicy – musi mieć ona bowiem odpowiednią grubość do tego, aby móc przyjąć zapłodnioną komórkę jajową.

Czy monitoring cyklu owulacyjnego może kobiecie pomóc zajść w ciąże?

Odpowiedź brzmi: tak. Po pierwsze dlatego, że dzięki niemu ginekolog jest w stanie stwierdzić czy u danej pacjentki w ogóle dochodzi do owulacji. Jeśli okaże się, że co miesiąc dojrzewa pęcherzyk, który uwalnia komórkę jajową, wtedy będzie można bardzo dokładnie ustalić, w którym dniu cyklu zwykle się to dzieje i w którym zatem dniu w czasie współżycia będzie największa szansa na poczęcie dziecka. Jeśli w czasie monitorowania cyklu owulacyjnego lekarz stwierdzi, że jednak u kobiety nie dochodzi do owulacji, wtedy będzie już wiedział, że należy szukać przyczyny, która do tego doprowadziła.

Co może być przyczyną braku owulacji? 

Przyczyn braku owulacji może być wiele, jednak do najczęstszych należy zespół policystycznych jajników, różnego rodzaju zaburzenia endokrynologiczne (między innymi niedoczynność tarczycy oraz hiperprolaktynemia). Do braku owulacji może też przyczyniać się nadmierna masa ciała pacjentki, jak również znacznego stopnia niedowaga.
 
Monitoring cyklu owulacyjnego to badanie, które w znaczący sposób może pomóc pacjentce zajść w ciąże. Dzięki temu badaniu lekarz ginekolog jest w stanie stwierdzić czy jajniki „pracują” prawidłowo i czy w ogóle dochodzi do uwalniania komórki jajowej. Jeśli stwierdzi jakiekolwiek zaburzenia, wtedy od razu będzie mógł zacząć poszerzać u pacjentki diagnostykę – dzięki temu ustali dokładnie przyczynę problemu, a wtedy będzie już mógł zalecić właściwe postępowanie, które w końcu doprowadzi do poczęcia upragnionego dziecka.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Badanie AMH (wskaźnik rezerwy jajnikowej) – normy, cena

    Badanie AMH, czyli hormonu antymüllerowskiego, jest jednym z kluczowych elementów oceny rezerwy jajnikowej kobiety. Pozwala na ocenę liczby pęcherzyków jajnikowych, które mogą być stymulowane w ramach procedury in vitro. Na czym polega to badanie? Czy warto je wykonać? Jak interpretować wyniki?

  • Zanieczyszczenie powietrza a kobieca płodność

    Zanieczyszczenie powietrza wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu na wiele sposobów, w tym na płodność, jak dowodzą naukowcy z Uniwersytetu w Modenie we Włoszech. Z ich badań wynika, że rezerwa jajników, która oznacza liczbę pęcherzyków spoczynkowych pozostałych w jajniku, może ulegać negatywnym zmianom pod wpływem wysokiego poziomu zanieczyszczeń powietrza.

  • Stymulacja hormonalna jajników. Zasady, protokół przed in vitro

    Stymulacja hormonalna jajników to ważny element w procesie zapłodnienia in vitro. Jest procedurą, która może pomóc wielu kobietom zmagającym się z problemami z owulacją w zrealizowaniu marzenia o macierzyństwie. Ale co to dokładnie oznacza i jak przebiega ten proces? 

  • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

    Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

  • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

    Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

  • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

    Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

  • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

    Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

  • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

    Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl