Monitoring cyklu owulacyjnego
Anna Posmykiewicz

Monitoring cyklu owulacyjnego

Prawidłowy cykl miesięczny w organizmie każdej dojrzałej kobiety trwa zwykle średnio 28 dni, chociaż może być też trochę krótszy lub dłuższy –  za prawidłowe przyjmuje się zatem cykle, których długość mieści się w przedziale 24-32 dni. 

Cykl miesięczny składa się z kilku faz. Pierwszą z nich jest faza krwawienia miesiączkowego, która zazwyczaj trwa 4-6 dni. Kolejna to faza folikularna, w której dochodzi do dojrzewania pęcherzyków jajnikowych. Po niej dochodzi do fazy owulacyjnej, w przebiegu której uwalniana jest komórka jajowa. Ostatnią fazą cyklu miesiączkowego jest faza lutealna – w jej przebiegu śluzówka macicy przygotowuje się do ewentualnego przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Jeśli zaś nie dojdzie do implantacji, błona śluzowa macicy ulega złuszczeniu i pojawi się krwawienie miesięczne. 
 
Dla kobiet starających się o dziecko najważniejszą fazą w przebiegu całego cyklu miesięcznego jest faza owulacyjna, a przede wszystkim dzień, w którym dochodzi do uwolnienia komórki jajowej. Zdarza się jednak, że z jakiegoś powodu kobieta nie może zajść w ciążę, pomimo usilnych starań.

Niepokój powinien wzbudzić fakt braku ciąży pomimo regularnego współżycia trzy-cztery razy w tygodniu bez zabezpieczenia w przeciągu roku. Jeśli po takim czasie kobieta nadal nie może zajść w ciążę, powinna zgłosić się do ginekologa, który będzie starał się ustalić, co jest przyczyną niemożności zajścia w ciążę.

W czasie pierwszej wizyty u ginekologa, lekarz bardzo dokładnie wypyta kobietę o wszystkie przyjmowane przez nią leki, ewentualne choroby oraz ogólny stan jej zdrowia. Zada też pytanie dotyczące regularności cyklu miesiączkowego. Po zebraniu dokładnego wywiadu ginekolog zdecyduje o dalszym postępowaniu, które będzie pomocne w zajściu w ciążę. Zdarza się, że lekarz decyduje się na monitoring cyklu owulacyjnego u kobiety.

Czym takim jest monitoring cyklu owulacyjnego?

Monitoring cyklu owulacyjnego to bardzo dokładne i wnikliwe prowadzenie obserwacji zmian zachodzących w jajnikach w ściśle określonych dniach cyklu miesiączkowego. Po co się to robi? Po to, aby lekarz ginekolog widział czy w jajnikach przez cały okres cyklu dochodzi do prawidłowych zmian oraz czy w ogóle dojdzie do uwolnienia z nich komórki jajowej, czyli do owulacji.

Na czym polega monitoring cyklu owulacyjnego?

Monitoring cyklu owulacyjnego polega na obserwacji jajników poprzez wykonywanie badania usg w ściśle określonych dniach cyklu – dni te są dobierane indywidualnie dla każdej pacjentki i zależą one od długości całego cyklu miesięcznego u konkretnej kobiety. W czasie monitorowania cyklu owulacyjnego lekarz ginekolog wykonuje pacjentce usg dopochwowe, ponieważ jest ono bardziej dokładne. Takie usg nie jest dla kobiety ani bolesne, ani nieprzyjemne – lekarz bowiem wykorzystuje specjalną głowicę, na którą zakłada prezerwatywę i pokrywa ją żelem, nie ma zatem powodu, aby obawiać się tego rodzaju usg.

Powiązane produkty

Co lekarz ginekolog może zaobserwować w jajnikach wykonując usg kilka razy w czasie całego cyklu?

Zazwyczaj usg w monitorowaniu cyklu owulacyjnego jest wykonywane trzy-cztery razy w czasie całego cyklu miesiączkowego. W tym czasie lekarz obserwuje przede wszystkim, jak wyglądają i zmieniają się w czasie całego cyklu miesiączkowego pęcherzyki jajnikowe. Ginekolog może zatem zobaczyć, jak duża jest ilość pęcherzyków, jak szybko one rosną, czy dojrzewają i czy dojrzały pęcherzyk jajnikowy (czyli pęcherzyk Graafa) pęka i uwalnia komórkę jajową. Jeśli dojdzie do uwolnienia komórki jajowej, wtedy wiadome jest, że u kobiety dochodzi do owulacji. Należy pamiętać, że w ciągu całego cyklu miesiączkowego pęka tylko jeden dojrzały pęcherzyk jajnikowy – jeśli do tego nie dojdzie, wtedy nie zostanie uwolniona komórka jajowa i nie ma możliwości zapłodnienia. Trzeba pamiętać również o tym, że ilość pęcherzyków jajnikowych zmniejsza się u kobiety z miesiąca na miesiąc. W czasie wykonywania usg w monitorowaniu cyklu owulacyjnego ginekolog ocenia też grubość endometrium, czyli grubość błony śluzowej macicy – musi mieć ona bowiem odpowiednią grubość do tego, aby móc przyjąć zapłodnioną komórkę jajową.

Czy monitoring cyklu owulacyjnego może kobiecie pomóc zajść w ciąże?

Odpowiedź brzmi tak. Po pierwsze dlatego, że dzięki niemu ginekolog jest w stanie stwierdzić czy u danej pacjentki w ogóle dochodzi do owulacji. Jeśli okaże się, że co miesiąc dojrzewa pęcherzyk, który uwalnia komórkę jajową, wtedy będzie można bardzo dokładnie ustalić, w którym dniu cyklu zwykle się to dzieje i w którym zatem dniu w czasie współżycia będzie największa szansa na poczęcie dziecka. Jeśli w czasie monitorowania cyklu owulacyjnego lekarz stwierdzi, że jednak u kobiety nie dochodzi do owulacji, wtedy będzie już wiedział, że należy szukać przyczyny, która do tego doprowadziła.

Co może być przyczyną braku owulacji? 

Przyczyn braku owulacji może być wiele, jednak do najczęstszych należy zespół policystycznych jajników, różnego rodzaju zaburzenia endokrynologiczne (między innymi niedoczynność tarczycy oraz hiperprolaktynemia). Do braku owulacji może też przyczyniać się nadmierna masa ciała pacjentki, jak również znacznego stopnia niedowaga.
 
Monitoring cyklu owulacyjnego to badanie, które w znaczący sposób może pomóc pacjentce zajść w ciąże. Dzięki temu badaniu lekarz ginekolog jest w stanie stwierdzić czy jajniki „pracują” prawidłowo i czy w ogóle dochodzi do uwalniania komórki jajowej. Jeśli stwierdzi jakiekolwiek zaburzenia, wtedy od razu będzie mógł zacząć poszerzać u pacjentki diagnostykę – dzięki temu ustali dokładnie przyczynę problemu, a wtedy będzie już mógł zalecić właściwe postępowanie, które w końcu doprowadzi do poczęcia upragnionego dziecka.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rzeżączka – objawy, przyczyny i leczenie

    Rzeżączka należy do chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołuje ją dwoinka rzeżączki, należąca do bakterii Gram-ujemnych. Stwierdzono występowanie rzeżączki u kobiet i u mężczyzn. W zależności od płci choroba daje jednak inne objawy: u kobiet powoduje zwykle zapalenie kanału szyjki macicy, a u mężczyzn – zapalenie cewki moczowej. W leczeniu rzeżączki stosuje się antybiotyki – w porę podjęta terapia daje duże szanse na pełne wyleczenie.

  • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – zalety i wady spirali antykoncepcyjnej

    Wkładka domaciczna jest dziś często wybieraną metodą antykoncepcji. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji o wysokiej skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

  • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

    Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus HPV jest przenoszony drogą płciową – STI (ang. Sexually Transmitted Infections). Prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia mechanicznego. Warto wiedzieć, że prezerwatywa także nie jest gwarantem uniknięcia zakażenia wśród osób aktywnych seksualnie.

  • Molestowanie seksualne – przejawy, jak sobie radzić w takiej sytuacji? Gdzie zgłosić?

    Statystyki pokazują, że co piąta osoba pada ofiarą molestowania seksualnego w pracy. Według raportu Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER aż 87 proc. kobiet doświadczyło w swoim życiu zachowania, które mogłoby zostać uznane za molestowanie seksualne. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie dotyczy mężczyzn. Molestowanie seksualne może bowiem dotyczyć obu płci. Co można uznać za molestowanie seksualne? Gdzie je zgłosić?

  • Jak osiągnąć orgazm pochwowy?

    W toku ewolucji gatunek ludzki, jako jeden z niewielu w królestwie zwierząt, rozwinął dodatkową korzyść z odbywania stosunku płciowego. W większości przypadków zwierzęta inicjują stosunki seksualne jedynie w celu zapłodnienia samicy. Jest to napędzane wewnętrznym instynktem, dzięki któremu gatunek ma większe szanse na przetrwanie. Z kolei ludzie i... delfiny podczas stosunku płciowego dążą dodatkowo do czerpania przyjemności. Szczytem osiąganej satysfakcji seksualnej jest orgazm odczuwany zarówno przez osobniki płci żeńskiej, jak i męskiej.

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij