Zanieczyszczenie powietrza a kobieca płodność
Katarzyna Szulik

Zanieczyszczenie powietrza a kobieca płodność

Zanieczyszczenie powietrza wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu na wiele sposobów, w tym na płodność, jak dowodzą naukowcy z Uniwersytetu w Modenie we Włoszech. Z ich badań wynika, że rezerwa jajników, która oznacza liczbę pęcherzyków spoczynkowych pozostałych w jajniku, może ulegać negatywnym zmianom pod wpływem wysokiego poziomu zanieczyszczeń powietrza.

Badanie jest kolejnym naukowym głosem w dyskusji o kobiecej płodności, potwierdzającym tezę o wielorakiej i złożonej naturze czynników, które zakłócają kobiecą gospodarkę hormonalną, wpływając na zdolności reprodukcyjne. W ich poczet zalicza się również czynniki środowiskowe, w tym dietę, i jak się okazuje również poziom zanieczyszczenia powietrza, w którym przebywamy. W tym przypadku lekarze wzięli pod lupę tzw. hormon antymüllerowski (AMH) wydzielany przez komórki jajnika, który obecnie jest uznawany za niezawodny marker rezerwy jajnikowej. Z dotychczasowych informacji wynika, że na poziomy wspomnianego hormonu wpływa wiek oraz palenie papierosów, jednak do tej pory nie wykazano, by znaczenie w tym względzie miały też czynniki środowiskowe.

By to sprawdzić, naukowcy przebadali aktywność wspomnianego hormonu u 1300 kobiet mieszkających w rejonie Modeny w latach 2007-2017. Dokonane pomiary trafiły do komputerowej bazy, gdzie powiązano je z wiekiem pacjentek i adresem ich zamieszkania. Analiza została uzupełniona o dane środowiskowe i szacunki geolokalizacyjne wykonane na podstawie miejsca pobytu każdej z uczestniczek badania. Ocena narażenia środowiskowego uwzględniała codzienną ekspozycję na kontakt z pyłem zawieszonym (PM) i dwutlenkiem azotu (NO 2).

Zanieczyszczenie powietrza może zagrażać płodności

W sumie przeprowadzono 1463 pomiary, które wykazały, że poziomy hormonu AMH w surowicy krwi po 25 roku życia były znacząco związane z wiekiem kobiet. Ponadto ustalono, że stężenie pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5 pozostaje w bezpośredniej relacji ze stężeniem poziomu AMH, niezależnie od tego, w jakim wieku znajdowały się pacjentki.

Wyniki te uzyskano, biorąc pod uwagę stężenia poszczególnych pyłów: PM10, PM2,5 , jak również dwutlenku azotu (NO 2). Jak się okazało, niezależnie od tego, w jakim wieku była pacjentka, im wyższy poziom cząstek stałych i NO 2 we krwi stwierdzano, tym niższe stężenie AMH było odnotowywane w surowicy krwi.

Najniższe stężenie AMH – odzwierciedlające „poważną redukcję rezerw jajników” – odnotowano u tych z kobiet, które były narażone na poziomy PM10, PM2,5 i NO 2 powyżej odpowiednio 29,5, 22 i 26 mcg/m3. Warto zauważyć, że wartości te są znacząco niższe od poziomów ustalonych przez Unię Europejską, wynoszących odpowiednio 40, 25 i 40 mcg/m3.

Nie ulega wątpliwości, że najważniejszym czynnikiem wpływającym na stężenie AMH we krwi jest wiek, ale badanie Włochów pokazuje, że czynniki środowiskowe nie są bez znaczenia w tej sytuacji. Mowa nie tylko o zanieczyszczeniu powietrza, ale także paleniu papierosów, długotrwałym przyjmowaniu antykoncepcji hormonalnej i wysokiej masie ciała, o których znaczeniu informowały badania prowadzone wcześniej w tym kierunku.

Zanieczyszczenie grozi dziecięcym płucom

Już w roku 2014 naukowcy z Hiszpanii badali wpływ, jaki zanieczyszczenia powietrza mogą wywrzeć na zdrowie dziecka w łonie matki. W tym celu przeprowadzili badania spirometryczne na niemal 1300 kobietach będących w ciąży i zamieszkujących różne rejony kraju. Badania były prowadzone od początku ciąży do chwili ukończenia przez dzieci 4,5 roku życia. Na tej podstawie ustalono, jaki wpływ na rozwój płuc dzieci miały różne poziomy ekspozycji na zanieczyszczenia na etapie płodowym i po narodzinach. Zgodnie z wynikami tych badań, ryzyko wystąpienia negatywnych skutków dotyczy zwłaszcza wystawiania się na ich działanie w trzecim trymestrze ciąży.

Dwutlenek azotu, jako powszechnie stosowany wskaźnik zanieczyszczeń związanych z ruchem drogowym, był używany w badaniu w charakterze wskaźnika zanieczyszczenia w obszarach, na których żyły badane kobiety.

Analiza wyników wykazała, że ekspozycja na wysokie poziomy NO 2 w czasie ciąży była związana z redukcją parametrów funkcji płuc w testach oddechowych. Z kolei dzieci, których matki mieszkały w obszarze o wysokim natężeniu ruchu lotniczego w drugim trymestrze ciąży, miały o 22% większe ryzyko upośledzenia funkcji płuc niż osoby mieszkające na obszarach mniej zanieczyszczonych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Otarcia i podrażnienia po stosunku

    Dyskomfort w czasie stosunku jest zaburzeniem, którego nie powinno się bagatelizować, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból i niechęć do zbliżeń. Dyspareunia, czyli bolesność w czasie współżycia, częściej dotyka kobiet. Poza nią jednak w relacjach intymnych często dochodzi do mniejszych, aczkolwiek równie dokuczliwych problemów, takich jak otarcia czy podrażnienia.

  • Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży

    Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?

  • Seks oralny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować?

    Seks oralny, a inaczej mówiąc miłość francuska, to bardzo popularna forma współżycia seksualnego. Według danych statystycznych cenią ją przede wszystkim mężczyźni (ponad połowa respondentów) oraz co czwarta kobieta. Należy jednak pamiętać, że seks oralny to nie tylko przyjemność, ale także szereg zagrożeń. W związku z tym należy się do niego odpowiednio przygotować.

  • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

    Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

  • Seks analny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować

    Seks analny od kilku dekad wzbudza mnóstwo kontrowersji, a w wielu kręgach jest tematem tabu. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Czym tak naprawdę jest seks analny i jak się do niego przygotować?

  • Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

    Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

  • Punkt G – gdzie się znajduje?

    Enigmatyczny punkt G rozbudza wyobraźnię kochanków na całym świecie. Zdaniem wielu seksuologów jest to najwrażliwsza strefa erogenna w ludzkim ciele. Dla sceptyków jest jak mityczna Atlantyda, której istnienia nikt nigdy nie dowiódł. Czy istnieje naprawdę? Gdzie się znajduje i jak wygląda?

  • Sapioseksualizm – na czym polega?

    Sapioseksualizm to nazwa, z którą być może część z nas już kiedyś się spotkała. Termin ten w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Sapioseksualizm jest bowiem pewnym rodzajem preferencji seksualnej, w której kluczową rolę odgrywa iloraz inteligencji. Jakie są jego przyczyny?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij