Dlaczego nie mogę zajść w ciążę?

Chęć posiadania potomstwa wpisana jest poniekąd w naturę ludzką. Gdy dojrzejemy do decyzji o powiększeniu rodziny, rozpoczynamy starania. Co zrobić, jeśli okazują się one bezowocne? Bezpłodność i niepłodność to dwa pojęcia, które dość często używane są zamiennie, zupełnie niesłusznie.

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Bezpłodność - stan nieodwracalny

Z bezpłodnością mamy do czynienia wówczas, gdy człowiek nie jest zdolny do spłodzenia potomstwa. Może to wynikać z braku lub niedorozwoju narządów płciowych, trwałych komplikacji po przebytych urazach czy chorobach. Niestety, w tych przypadkach nie ma możliwości leczenia przyczyn braku ciąży. Należy jednak wiedzieć, że obecna medycyna zna rozwiązania i dla takich osób (np. biorstwo komórek rozrodczych, które polega m.in. na dobrowolnym oddaniu przez zdrową kobietę komórek jajowych niepłodnej parze, wykorzystywanych następnie w procedurze zapłodnienia pozaustrojowego „in vitro”). 

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Niepłodność - choroba społeczna

Według szacunkowych danych na świecie przeciętnie co dziesiąta para ma trudności z poczęciem dziecka. Obecnie niepłodność definiuje się jako niemożność zajścia w ciążę po 12 miesiącach systematycznych starań, bez stosowania środków antykoncepcyjnych. Co to znaczy systematycznych? Przyjmuje się, że do współżycia powinno dochodzić co najmniej dwa-trzy razy w tygodniu, a w czasie dni płodnych nawet codziennie. 

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Winny styl życia

Istnieje wiele powodów, przez które możemy mieć kłopoty z poczęciem. Warto rozpocząć poszukiwanie przyczyny od przeanalizowania swojego trybu życia. Ciągły stres, nałogi, zła dieta, brak snu mają istotne znaczenie dla funkcjonowania naszego organizmu, w tym układu rozrodczego. 
 
Na problemy z zajściem w ciążę wpływać mogą zarówno niedowaga, jak i otyłość. Warto więc już na etapie planowania potomstwa zadbać o stan zdrowia i właściwą masę ciała. Można poradzić się w tej kwestii dietetyka, czasem bywa konieczna wizyta u specjalisty, który zweryfikuje, czy nieprawidłowa waga nie jest związana z innymi chorobami. Uznaje się, że prawidłowe BMI powinno mieścić się w granicach między 18,5 a 24,5.

Wiele przeprowadzonych badań dowodzi, że toksyny zawarte w dymie tytoniowym korelują ze zmniejszoną płodnością, zaburzeniami endokrynologicznymi, wcześniejszą menopauzą, przedwczesną niewydolnością jajników oraz zmniejszoną częstością implantacji zarodka. Podobna zależność istnieje także pomiędzy zwiększonym spożyciem alkoholu a niepłodnością. W badaniu prospektywnym z udziałem 430 duńskich par starających się o pierwszą ciążę szanse poczęcia zmniejszały się wraz ze zwiększeniem konsumpcji alkoholu, w zależności od dawki. 

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Choroby i nieregularne cykle

Jeśli kobieta cierpi na cukrzycę, niedoczynność tarczycy lub inne choroby, także powinna porozmawiać z lekarzem. W niektórych przypadkach konsekwencje zaburzeń mogą być przyczyną niepłodności. Czasem konieczne jest poszerzenie diagnostyki, modyfikacja dotychczasowego leczenia lub podjęcie innych działań medycznych.

Przyczyną niepłodności może być także endometrioza. Ocenia się, że występuje ona u 7–15 proc. miesiączkujących kobiet. Jest chorobą hormonalno-immunologiczną, która wiąże się z rozrostem błony śluzowej jamy macicy (endometrium) i jej obecnością w obrębie jamy brzusznej, co niekorzystnie wpływa na proces owulacji, zapłodnienia i zagnieżdżenia zarodka. Choroba objawia się dolegliwościami bólowymi w podbrzuszu, bólem podczas współżycia, nieregularnymi miesiączkami oraz obfitymi krwawieniami.Niestety, dość często może doprowadzić do niedrożności jajowodów i w trudniejszych przypadkach jedynym rozwiązaniem może okazać się przeprowadzenie zapłodnienia pozaustrojowego, czyli połączenia komórki jajowej i plemnika w warunkach laboratoryjnych, poza żeńskim układem rozrodczym.

Przebyte nieleczone lub nawracające infekcje w obrębie układu moczowo-płciowego (m.in. zapalenie przydatków czy pęcherza moczowego) także mogą powodować problemy z zajściem w ciążę. Mogą bowiem skutkować powstaniem zrostów, które z kolei mogą doprowadzić do niedrożności jajowodów.

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Zaburzenia cyklu i hiperprolaktynemia

Nieregularne miesiączki również mogą nasuwać podejrzenie jakichś nieprawidłowości, w tym PCOS (zespół policystycznych jajników). Uznaje się, że prawidłowy cykl menstruacyjny powinien trwać od 21 do 35 dni. W przypadku plamień/ krwawień pojawiających się w nierównych odstępach czasu lub w środku cyklu należy udać się do lekarza ginekologa, który zaleci wykonanie odpowiednich badań, głównie określających poziom hormonów biorących udział w regulacji pracy układu rozrodczego. Wykona także badanie ultrasonograficzne i zaproponuje odpowiednie postępowanie.

Nadmiernie podwyższone stężenie prolaktyny również może być przyczyną problemów z poczęciem dziecka. Hormon ten produkowany jest przez przysadkę mózgową i ma za zadanie pobudzanie gruczołów sutkowych do produkcji mleka w czasie ciąży i karmienia. Poziom prolaktyny fizjologicznie wzrasta także podczas snu, stresu czy stosunku płciowego. Niestety, może świadczyć również o chorobie, takiej jak niewydolność nerek czy marskość wątroby. Znacznie podwyższony poziom zaburza właściwe funkcjonowanie hormonów biorących udział w cyklu menstruacyjnym. Objawiać się może poprzez nieregularne krwawienia, plamienia, bóle brzucha i zawroty głowy.

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Problem po męskiej stronie

Należy pamiętać, że aż u 35 proc. par borykających się z problemem niepłodności przyczyną jest tzw. czynnik męski. Z różnych powodów, czasowo lub trwale, nasienie partnera ma nieprawidłowe parametry (m.in. ilość plemników, ich ruchliwość i prawidłowa budowa, objętość ejakulatu). Wpływ na to mogą mieć różne czynniki, począwszy od nieprawidłowego stylu życia (stres, palenie tytoniu), poprzez przebyte choroby w dzieciństwie (świnka), choroby onkologiczne (radio- lub chemioterapia), zabiegi na jądrach lub pęcherzu moczowym, aż po pracę w wysokich temperaturach. Udowodniono także, że nadmierne ciepło powoduje apoptozę (kontrolowaną śmierć) komórek, z których powstają plemniki.

Najczęściej, aby ocenić męską płodność, wykonuje się laboratoryjne badanie nasienia pozwalające określić parametry wpływające na powodzenie procesu zapłodnienia.

Podziel się: