Dlaczego nie mogę zajść w ciążę?
Magdalena Sochacka

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę?

Chęć posiadania potomstwa wpisana jest poniekąd w naturę ludzką. Gdy dojrzejemy do decyzji o powiększeniu rodziny, rozpoczynamy starania. Co zrobić, jeśli okazują się one bezowocne? Bezpłodność i niepłodność to dwa pojęcia, które dość często używane są zamiennie – zupełnie niesłusznie.

Bezpłodność – stan nieodwracalny

Z bezpłodnością mamy do czynienia wówczas, gdy człowiek nie jest zdolny do spłodzenia potomstwa. Może to wynikać z braku lub niedorozwoju narządów płciowych, trwałych komplikacji po przebytych urazach czy chorobach. Niestety, w tych przypadkach nie ma możliwości leczenia przyczyn braku ciąży. Należy jednak wiedzieć, że obecna medycyna zna rozwiązania i dla takich osób (np. biorstwo komórek rozrodczych, które polega m.in. na dobrowolnym oddaniu przez zdrową kobietę komórek jajowych niepłodnej parze, wykorzystywanych następnie w procedurze zapłodnienia pozaustrojowego in vitro).

Niepłodność – choroba społeczna

Dane epidemiologiczne są bezlitosne – aż 10 proc. par na świecie ma kłopoty z poczęciem. Obecnie niepłodność definiuje się jako niemożność zajścia w ciążę pomimo regularnego współżycia płciowego utrzymywanego powyżej 12 miesięcy, bez stosowania jakichkolwiek środków zapobiegawczych. Co to znaczy „regularnego”? Przyjmuje się, że do stosunku powinno dochodzić co najmniej dwa-trzy razy w tygodniu, a w czasie dni płodnych nawet codziennie.

Powiązane produkty

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Winny styl życia

Istnieje wiele powodów, przez które możemy mieć kłopoty z poczęciem. Poszukiwanie przyczyny warto rozpocząć od przeanalizowania swojego trybu życia. Ciągły stres, nałogi, zła dieta, brak snu mają istotne znaczenie dla funkcjonowania naszego organizmu, w tym układu rozrodczego.

Zarówno otyłość, jak i niedowaga niekorzystnie wpływają na płodność. Zaburzona masa ciała bardzo obniża naszą samoocenę i wiąże się z wieloma nieprawidłowościami, w tym hormonalnymi czy kostno-stawowymi. Czasem jest to także objaw jakiejś choroby ogólnoustrojowej. Dlatego jeśli nasze samodzielne próby utrzymywania odpowiednio zbilansowanej diety i aktywności fizycznej nie skutkują, warto sięgnąć po pomoc dietetyka lub lekarza specjalisty. Trzeba o tym pomyśleć już na początku planowania potomstwa. Uznaje się, że prawidłowe BMI powinno mieścić się w granicach między 18,5 a 24,5 kg/m2.

Wiele przeprowadzonych badań dowodzi, że toksyny zawarte w dymie tytoniowym korelują ze zmniejszoną płodnością, zaburzeniami endokrynologicznymi, wcześniejszą menopauzą, przedwczesną niewydolnością jajników oraz zmniejszoną częstością implantacji zarodka. Podobna zależność istnieje także pomiędzy zwiększonym spożyciem alkoholu a niepłodnością. W badaniu prospektywnym z udziałem 430 duńskich par starających się o pierwszą ciążę szanse poczęcia zmniejszały się wraz ze zwiększeniem konsumpcji alkoholu, w zależności od dawki.


Na płodność może mieć wpływ także depresja u mężczyzny - dowiedz się wiecej.


Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Choroby i nieregularne cykle

Jeśli jedno z partnerów cierpi na cukrzycę, niedoczynność tarczycy lub inne schorzenia, należy dokładnie omówić to z lekarzem. Sam przebieg choroby podstawowej, jej możliwe powikłania lub stosowane leki mogą wpływać na różne aspekty płodności. Czasem zbawienne okazuje się po prostu zmodyfikowanie dotychczasowej terapii.

Przyczyną niepłodności może być także endometrioza. Ocenia się, że występuje ona u 7-15 proc. miesiączkujących kobiet. Jest chorobą hormonalno-immunologiczną, która wiąże się z rozrostem błony śluzowej jamy macicy (endometrium) i jej obecnością w obrębie jamy brzusznej, co niekorzystnie wpływa na proces owulacji, zapłodnienia i zagnieżdżenia zarodka. Choroba objawia się dolegliwościami bólowymi w podbrzuszu, bólem podczas współżycia, nieregularnymi miesiączkami oraz obfitymi krwawieniami. Niestety, dość często może doprowadzić do niedrożności jajowodów i w trudniejszych przypadkach jedynym rozwiązaniem może okazać się przeprowadzenie zapłodnienia pozaustrojowego, czyli połączenia komórki jajowej i plemnika w warunkach laboratoryjnych, poza żeńskim układem rozrodczym.

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Zaburzenia cyklu i hiperprolaktynemia

Nieregularne menstruacje również mogą nasuwać podejrzenie jakichś nieprawidłowości, w tym PCOS (zespół policystycznych jajników). Cykl miesiączkowy u zdrowej kobiety powinien trwać nie krócej niż 21 i nie dłużej niż 35 dni. Jeśli krwawienie/plamienie pojawia się w różnych odstępach czasu, musi zostać to zweryfikowane przez ginekologa. Konieczne może się okazać oznaczenie we krwi stężenia hormonów regulujących pracę układu rozrodczego lub wykonanie badania ultrasonograficznego (USG).

Bardzo często do zaburzeń płodności dochodzi pod wpływem nadmiernej produkcji hormonu wytwarzanego przez przysadkę mózgową zwanego prolaktyną. W dużym stężeniu hamuje ona owulację. W prawidłowych warunkach, w trakcie karmienia piersią, pobudza gruczoły sutkowe do wydzielania mleka. Jej stężenie rośnie także podczas snu, stresu czy stosunku płciowego. Niestety, może świadczyć również o chorobie, takiej jak niewydolność nerek czy marskość wątroby. Objawiać się może poprzez nieregularne krwawienia, pojawienie się nadmiernego owłosienia lub zmian trądzikowych, a także obniżenie libido i spadek nastroju.

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Problem po męskiej stronie

Należy pamiętać, że aż u 35 proc. par borykających się z niepłodnością powodem problemów jest tzw. czynnik męski. Przyczyn zmniejszonej objętości ejakulatu, liczby plemników, zaburzeń w ich budowie lub ruchliwości jest wiele. Należą do nich przebyte choroby (w tym także w dzieciństwie, np. świnka), zabiegi na jądrach lub pęcherzu moczowym, niezdrowy styl życia (palenie tytoniu, stres) czy praca w wysokich temperaturach. Udowodniono, że nadmierne ciepło powoduje apoptozę (kontrolowaną śmierć) komórek, z których powstają plemniki. Nieprawidłowości po męskiej stronie mogą być przejściowe, a czasem z różnych względów dochodzi do trwałego uszkodzenia nasienia.

Aby sprawdzić płodność partnera, wykonuje się badanie mikroskopowe materiału pobranego podczas wytrysku. Oznaczone w nim parametry pozwalają ocenić szansę na skuteczne zapłodnienie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rzeżączka – objawy, przyczyny i leczenie

    Rzeżączka należy do chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołuje ją dwoinka rzeżączki, należąca do bakterii Gram-ujemnych. Stwierdzono występowanie rzeżączki u kobiet i u mężczyzn. W zależności od płci choroba daje jednak inne objawy: u kobiet powoduje zwykle zapalenie kanału szyjki macicy, a u mężczyzn – zapalenie cewki moczowej. W leczeniu rzeżączki stosuje się antybiotyki – w porę podjęta terapia daje duże szanse na pełne wyleczenie.

  • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – zalety i wady spirali antykoncepcyjnej

    Wkładka domaciczna jest dziś często wybieraną metodą antykoncepcji. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji o wysokiej skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

  • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

    Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus HPV jest przenoszony drogą płciową – STI (ang. Sexually Transmitted Infections). Prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia mechanicznego. Warto wiedzieć, że prezerwatywa także nie jest gwarantem uniknięcia zakażenia wśród osób aktywnych seksualnie.

  • Molestowanie seksualne – przejawy, jak sobie radzić w takiej sytuacji? Gdzie zgłosić?

    Statystyki pokazują, że co piąta osoba pada ofiarą molestowania seksualnego w pracy. Według raportu Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER aż 87 proc. kobiet doświadczyło w swoim życiu zachowania, które mogłoby zostać uznane za molestowanie seksualne. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie dotyczy mężczyzn. Molestowanie seksualne może bowiem dotyczyć obu płci. Co można uznać za molestowanie seksualne? Gdzie je zgłosić?

  • Jak osiągnąć orgazm pochwowy?

    W toku ewolucji gatunek ludzki, jako jeden z niewielu w królestwie zwierząt, rozwinął dodatkową korzyść z odbywania stosunku płciowego. W większości przypadków zwierzęta inicjują stosunki seksualne jedynie w celu zapłodnienia samicy. Jest to napędzane wewnętrznym instynktem, dzięki któremu gatunek ma większe szanse na przetrwanie. Z kolei ludzie i... delfiny podczas stosunku płciowego dążą dodatkowo do czerpania przyjemności. Szczytem osiąganej satysfakcji seksualnej jest orgazm odczuwany zarówno przez osobniki płci żeńskiej, jak i męskiej.

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij