Bielactwo nabyte i wrodzone – czy można je wyleczyć?
Magdalena Sochacka

Bielactwo nabyte i wrodzone – czy można je wyleczyć?

Zabarwienie naszej skóry zależy od wielu czynników, w tym od zawartości melaniny – brunatnego barwnika produkowanego w warstwie podstawnej naskórka. Gdy dojdzie do zaburzeń w trakcie jej transportu lub syntezy, powstają odbarwienia lub przebarwienia. Jedną z częstszych chorób przebiegających z zaburzeniami pigmentacji jest bielactwo.

Bielactwo nabyte a albinizm

Albinizm to bielactwo wrodzone uogólnione. Jest dość rzadką chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny recesywny, w której dochodzi do zaburzeń funkcji enzymów niezbędnych do wytwarzania melaniny. Występuje we wszystkich grupach rasowych i etnicznych na całym świecie. Bielactwo nabyte natomiast dotyka 1 na 100 osób na świecie. I tu podłoże choroby jest nieco bardziej złożone. Na przestrzeni lat wiele czynników uważanych było za spustowe i kluczowe w etiologii choroby. Wiadomo obecnie, że ważną rolę odgrywa zarówno podatność genetyczna, jak i czynniki środowiskowe. Wstępne badania sugerują nawet możliwy związek ze spożywaniem glutenu. Zdecydowanie ważnym elementem są reakcje autoimmunologiczne – w organizmie powstają przeciwciała skierowane przeciwko własnym antygenom. O ile albinizm objawia się od razu po urodzeniu, o tyle bielactwo nabyte często pojawia się później. Zazwyczaj choroba rozpoczyna się u nastolatków i we wczesnej dorosłości.

Jak objawia się bielactwo wrodzone?

Zmiany zachodzące w albinizmie dotyczą skóry, włosów, koloru oczu i jakości widzenia. Istnieje wiele typów tej choroby. Najbardziej rozpoznawalną formą są białe włosy i bardzo jasna skóra w porównaniu z rodzeństwem. Rzęsy i brwi są często blade, a kolor oczu może się wahać od bardzo jasnego niebieskiego do brązowego i zmieniać się wraz z wiekiem. Brak pigmentu w kolorowej części oczu (tęczówce) sprawia, że są one nieco prześwitujące. Z tego powodu bardzo jasne oczy mogą wyglądać na czerwone w niektórych warunkach oświetleniowych. Upośledzenie wzroku jest kluczową cechą wszystkich typów albinizmu. Może pojawić się oczopląs, ekstremalna krótkowzroczność lub dalekowzroczność, astygmatyzm, nieprawidłowy rozwój siatkówki, a nawet ślepota (częściowa lub całkowita).

Polecane dla Ciebie

Jakie objawy daje bielactwo nabyte?

Głównym objawem bielactwa nabytego jest niejednolita utrata koloru skóry. Zazwyczaj przebarwienia (zmiany depigmentacyjne) pojawiają się początkowo na obszarach narażonych na promieniowanie słoneczne, takich jak dłonie, stopy, ręce, twarz i okolica wokół ust. Mogą jednak występować w dowolnym miejscu na ciele, w tym na błonach śluzowych, np. jamy ustnej. Często dochodzi do przedwczesnego siwienia włosów, rzęs lub brwi. Choroba ta może towarzyszyć innym zaburzeniom o podłożu autoimmunologicznym, takim jak niedoczynność/nadczynność tarczycy, niedoczynność kory nadnerczy, łysienie plackowate czy cukrzyca.

W jaki sposób rozpoznać bielactwo?

Do potwierdzenia albinizmu, jako że jest to choroba dziedziczna, oprócz rozpoznania charakterystycznych objawów konieczne może być wykonanie badań genetycznych. Pomagają one również w ustaleniu konkretnego typu choroby. Sytuacja jest znacznie trudniejsza w przypadku bielactwa nabytego. Nie ma określonych, specyficznych testów służących do wykrywania tego schorzenia. Niezbędne jest dokładne zbadanie pacjenta oraz wykluczenie innych zaburzeń, w których przebiegu mogą wystąpić podobne zmiany skórne.

Jak leczyć bielactwo wrodzone?

Niestety, albinizm to choroba nieuleczalna. Najważniejsza jest w tym przypadku profilaktyka, która skupia się na właściwej pielęgnacji oczu i systematycznym monitorowaniu skóry pod kątem obecności mogących budzić niepokój zmian onkologicznych. U tych pacjentów bowiem ryzyko nowotworowe jest bardzo wysokie.

Czy bielactwo nabyte jest uleczalne?

Mimo ciągłego postępu medycyny dotychczas nie ustalono patogenezy bielactwa nabytego. Z tego powodu stosowane obecnie sposoby terapii charakteryzują się bardzo różną i często niewielką efektywnością. Najczęstszą metodą leczenia jest fototerapia, zarówno za pomocą promieniowania UVA, jak i UVB. Lampy emitujące promieniowanie ultrafioletowe B mogą być używane, w zależności od zaawansowania choroby, w szpitalu, poradni specjalistycznej oraz w domu pacjenta. Leczenie UVA jest nieco bardziej skomplikowane – najpierw pacjent przyjmuje lek zwiększający wrażliwość skóry na światło UV. Następnie odbywa się seria zabiegów polegających na naświetlaniu chorobowo zmienionych okolic ciała. Efekt najczęściej widoczny jest po 6-12 miesiącach sesji wykonywanych dwa razy w tygodniu.

W leczeniu miejscowym używane są głównie glikokortykosteroidy, pochodne witaminy D3 oraz inhibitory kalcyneuryny. Chińscy naukowcy udowodnili, że analogi witaminy D chronią ludzkie melanocyty przed niszczącym działaniem stresu oksydacyjnego, który odgrywa istotną rolę w patomechanizmie choroby.

Bielactwo a jakość życia

Świąd jest jednym z bardzo dokuczliwych elementów bielactwa, ale za pomocą różnych środków farmaceutycznych można łagodzić jego objawy. Znacznie trudniejsze do opanowania są związane z chorobą problemy emocjonalne. Przeprowadzono mnóstwo badań, które pokazują, jak duży wpływ na samopoczucie, samoocenę i zdrowie psychiczne ma ta choroba. W jednym z nich, opisanym w czasopiśmie „Journal of Dermatology”, udowodniono, że jakość życia u dzieci cierpiących na bielactwo jest dużo gorsza niż w przypadku dzieci chorych na atopowe zapalenie skóry. Ma to z kolei ogromny wpływ na ich funkcjonowanie w społeczeństwie i rozwój intelektualny. Trzeba zatem kłaść jak największy nacisk na opiekę psychologiczną oraz maksymalnie troszczyć się o pacjentów zmagających się z tym schorzeniem i ich wspierać.

L. Tang, W. Fang, J. Lin i in., Vitamin D protects human melanocytes against oxidative damage by activation of Wnt/β-catenin signaling, „Laboratory Investigation”, nr 98 (12) 2018.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Witamina B2 (ryboflawina) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Pękające kąciki ust, chroniczne zmęczenie, pogorszony wzrok – to tylko kilka przykładów objawów, które niesie za sobą niedobór witaminy B2. Ryboflawina bierze udział w wielu procesach metabolicznych organizmu i jest rozpuszczalna w wodzie. Zażywana wraz z innymi witaminami aktywuje ich działanie w organizmie. Jakie produkty zawierają w sobie ryboflawinę? Kiedy i jak zażywać witaminę B2 w formie suplementów diety? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń wpływa na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Gotu kola (wąkrotka azjatycka) – czym jest i jak działa? Właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

    Sproszkowane ziele wąkrotki azjatyckiej, czyli adaptogenu nazywanego także gotu kola lub brahmi, zaleca się stosować u osób mających problemy z koncentracją i pamięcią. Wąkrotkę można przyjmować zarówno w formie kapsułek, czyli dojelitowo, jak i bezpośrednio na skórę w przypadku wystąpienia problemów dermatologicznych. Gotu kola działa także przeciwlękowo, łagodzi napięcie i niepokój. Jak dawkować gotu kola, ile kosztuje ten adaptogen i czy kobiety w ciąży mogą przyjmować wąkrotkę azjatycką? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Bacopa monnieri – działanie ekstraktu roślinnego eliksiru życia. Czy suplementowanie pomaga szybciej się uczyć?

    Bacopa monnieri, czyli bakopa drobnolistna, jest suplementem diety polecanym przed istotnymi egzaminami, jak matura czy sesja, ponieważ wspomaga pamięć i koncentrację. Korzystnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Suplementowanie Bacopa zalecane jest także w trakcie terapii chorób neurodegradacyjnych, takich jak Alzhaimer lub Parkinson. Przez niektórych roślina nazywana jest „eliksirem życia”, ponieważ poprawia samopoczucie, łagodzi stres i napięcie. Dodatkowo ma także działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jak suplementować Bacopa monnieri? Czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten preparat? Na jaki procent standaryzacji suplementu zwrócić uwagę, kupując brahmi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Tetracykliny na trądzik pospolity – jak zwiększyć skuteczność antybiotyków?

    Tetracykliny stosowane są zazwyczaj w leczeniu trądziku pospolitego (łac. acne vulgaris) o średnim i dużym nasileniu, ze zmianami zapalnymi w postaci grudek, krost, guzków, cyst, nacieków, a także trądziku różowatego (łac. acne rosacea). Podawane są w formie tabletek doustnych lub maści zewnętrznej. Zazwyczaj terapię przeciwtrądzikową z wykorzystaniem tetracyklin ordynuje dermatolog. Dzieje się tak wówczas, kiedy dotychczas zażywane produkty do stosowania zewnętrznego były nieskuteczne.

  • Zastrzyki antykoncepcyjne – czy są skuteczne? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Według badań skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych wynosi około 99% w przypadku stosowania ich zgodnie z zaleceniami. Jednakże skuteczność ta może być niższa w przypadku nieregularnego stosowania lub gdy nastąpi opóźnienie w podaniu kolejnej dawki. Ważne jest, aby pamiętać, że zastrzyki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc w przypadku ryzyka infekcji należy stosować dodatkową ochronę, taką jak na przykład prezerwatywy.

  • Jakie właściwości ma olejek z drzewa herbacianego? Jak go stosować na skórę?

    Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się na drodze destylacji z parą wodną surowca z rośliny łac. Melaleuca alternifolia. Kolonizatorzy australijscy odkryli tę roślinę w 1770 r. i, naśladując zamieszkujących tamte tereny Aborygenów, zaczęli wykorzystywać jej liście do zaparzania esencjonalnego napoju na wzór herbaty. Stąd też wzięła się nazwa rośliny. Kiedy, jak i na co stosować olejek z drzewa herbacianego? Czy olejek z drzewa herbacianego powinna stosować osoba, która ma trądzik?

  • Na co stosować szafran? Właściwości lecznicze, dawkowanie

    Już w starożytności wykorzystywano szafran do poprawiania smaku jedzenia, do barwienia tkanin, a także w lecznictwie. Szafran stanowi najdroższą przyprawę świata. Posiada charakterystyczny smak oraz barwę. Jego walory smakowe doceniane są w kuchni, a ostatnimi czasy zainteresowanie wzbudzają jego właściwości lecznicze. Warto jednak podkreślić, że szafran można przyjmować doustnie jedynie w niewielkich ilościach, ponieważ jego nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij