Młoda kobieta dotknięta astygmatyzmem
Oliwia Janota

Jak objawia się astygmatyzm? Jakie są przyczyny?

Wyróżnia się wiele wad wzroku, a jedną z najczęstszych, oprócz krótko- i dalekowzroczności, jest astygmatyzm. Szacuje się, że dotyczy niemal 40 procent populacji osób dorosłych. W zdecydowanej większości wada ta jest jednak na tyle niewielka, że nie prowadzi do zauważalnych zaburzeń widzenia. Wobec tego w większości przypadków może pozostać niezdiagnozowana. Co jednak robić, jeśli objawy astygmatyzmu są dokuczliwe?
 1. Co to jest astygmatyzm?
 2. Jak widzi świat osoba z astygmatyzmem?
 3. Jak widzi astygmatyk w nocy?
 4. Jak można wyleczyć astygmatyzm?
 5. Czy astygmatyzm jest groźny?
 6. Ile kosztują okulary na astygmatyzm?
 7. Czy osoby z astygmatyzmem mogą mieć prawo jazdy?
 8. Czy przy astygmatyzmie trzeba nosić okulary cały czas?
 9. Czy astygmatyzm można wyleczyć okularami?
 10. Astygmatyzm – przyczyny. Czy astygmatyzm jest dziedziczny?

Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm to wada układu optycznego oka zwana niezbornością. Polega na dysproporcji w sile załamywania światła na osiach układu optycznego. Przyczyną zaburzenia najczęściej jest nieregularna krzywizna rogówki, która prowadzi do powstania zaburzonego obrazu. Wada ta dotyczyć może soczewki lub rogówki. Nie istnieje żaden prosty test weryfikujący, czy mamy astygmatyzm. Do postawienia diagnozy niezbędna jest wizyta u optometrysty lub okulisty.

Jak widzi świat osoba z astygmatyzmem?

Osoba z astygmatyzmem postrzega obrazy jako zamglone, nieostre i zniekształcone. W zależności od stopnia zaawansowania wady zaburzenia widzenia mogą nie być zauważalne dla pacjenta lub przybierać formę jedynie lekko przymglonego obrazu. Bardziej zaawansowane zmiany prowadzą do postrzegania linii prostych jako zakrzywionych, pacjent może mieć zaburzone wyczucie przestrzeni i nieprawidłowo postrzegać płaszczyzny.

Jak widzi astygmatyk w nocy?

Astygmatyzm to wada, w ramach której zaburzone jest szczególnie widzenie po zmierzchu. Pacjenci skarżą się na bóle głowy oraz okolicy oczu. Chorzy mogą być również bardzo wrażliwi na intensywne światło pojawiające się w nocy, np. pochodzące z reflektorów samochodowych.

Powiązane produkty

Jak można wyleczyć astygmatyzm?

Astygmatyzm można leczyć za pomocą szkieł w okularach korekcyjnych. Stosuje się wówczas tak zwane soczewki cylindryczne, które mają za zadanie wspomóc skupianie światła przez zaburzony układ optyczny oka. Szkła korekcyjne mogą być również zastąpione soczewkami kontaktowymi zwanymi torycznymi. Ponadto u osób z zaawansowanym astygmatyzmem możliwe jest przeprowadzenie zabiegu korekcyjnego.

Każdorazowo podjęcie leczenia wymaga konsultacji optometrycznej lub okulistycznej oraz wypisania recepty okularowej. W przypadku chęci poddania się operacyjnemu leczeniu astygmatyzmu konieczna jest okulistyczna kwalifikacja do zabiegu.

Czy astygmatyzm jest groźny?

Astygmatyzm jako wada wzroku nie jest groźna dla samego pacjenta, lecz ważne jest, aby w przypadku odczuwanych zaburzeń widzenia odpowiednio leczyć niezborność. Stosowanie szkieł lub soczewek korekcyjnych jest wówczas niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa w codziennym funkcjonowaniu – w pracy, szkole, w trakcie poruszania się w ruchu drogowym jako kierowca czy pieszy. Sprawny zmysł wzroku jest niezbędny w codziennych obowiązkach, a niekorygowane wady mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, bez względu na zajmowane stanowisko.

Ile kosztują okulary na astygmatyzm?

Koszt okularów zależy ściśle od modelu wybranej oprawki, zaawansowania astygmatyzmu, stopnia towarzyszących krótko- lub dalekowzroczności oraz dodatkowych funkcji szkieł. Wobec tego koszt nowych okularów korekcyjnych dla osób z niezbornością to kwota od kilkuset do nawet dwóch tysięcy złotych. Koszt soczewek torycznych w zależności od wybranego modelu wynosi od około 40 (soczewki roczne) do 200 złotych miesięcznie za soczewki jednodniowe.

Czy osoby z astygmatyzmem mogą mieć prawo jazdy?

Osoby z astygmatyzmem mogą ubiegać się o prawo jazdy. Warunkiem dopuszczenia do kursu jest odpowiednia korekcja wady. Przed rozpoczęciem szkolenia przygotowującego do kierowania pojazdami warto więc najpierw udać się na konsultację okulistyczną i w razie konieczności zakupić spersonalizowane okulary lub soczewki korekcyjne.

Sprawdź witaminy na poprawę wzroku na DOZ.pl

Czy przy astygmatyzmie trzeba nosić okulary cały czas?

W przypadku większości wad wzroku niezbędne jest regularne noszenie okularów lub soczewek korekcyjnych. Jest to związane z komfortem oraz bezpieczeństwem pacjenta. Kwestię noszenia okularów i soczewek warto poruszyć w trakcie wizyty okulistycznej. Lekarz przekaże nam wówczas stosowne zalecenia zależnie od stopnia zaawansowania wady wzroku.

Czy astygmatyzm można wyleczyć okularami?

Astygmatyzm można korygować poprzez okulary lub soczewki korekcyjne. Jednak wyleczenie lub stopniową poprawę ostrości wzroku możemy uzyskać za pomocą odpowiedniego zabiegu okulistycznego. Szanse na wyleczenie lub istotną poprawę ostrości widzenia określa się indywidualnie, podczas konsultacji okulistycznej. Szanse powodzenia zabiegu zależne są ściśle od stopnia zaawansowania wady oraz chorób towarzyszących pacjenta.

Astygmatyzm – przyczyny. Czy astygmatyzm jest dziedziczny?

Przyczyny astygmatyzmu nie do końca zostały poznane. Wiadomo jednak, że to nierzadko dziedziczna wada wzroku występująca już u bardzo małych dzieci. Astygmatyzm może być również wadą nabytą i rozwinąć się na przykład po przebytym urazie oka lub po operacji.

 1. M. Zając, Optyka okularowa, Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne, Wrocław 2003.
 2. A. Lens, S.C. Nemeth, J. Ledford, Anatomia i fizjologia narządu wzroku, red. wyd. pol. M. Misiuk-Hojło, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2010.
 3. E. Kurnik, J. Siwiec-Prościńska, Astygmatyzm, „Okulistyka po Dyplomie”, 06 (01) 2017.
 4. S.A. Read, M.J. Collins, L.G. Carney, A review of astigmatism and its possible genesis, „Clinical & Experimental Optometry”, 90 (1) 2007.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zatrucie pokarmowe – jak sobie pomóc? Co jeść i pić?

  Zatrucie pokarmowe i wynikające z niego objawy potrafią być bardzo uciążliwe i mogą przysporzyć wielu niedogodności. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Ile trwa zatrucie pokarmowe oraz jak mu zapobiegać?

 • Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?

  Kaszel palacza powstaje w wyniku podrażnienia górnych dróg oddechowych przez substancje zawarte w dymie tytoniowym. Nikotynizm prowadzi do szeregu zmian zachodzących w drzewie oskrzelowym, które są reakcją na przewlekłą ekspozycję układu oddechowego na substancje toksyczne. Samo palenie jest również czynnikiem ryzyka rozwoju innych chorób takich jak nowotwory układu oddechowego czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

 • Wszawica łonowa – jak z nią walczyć?

  Wszawicą (łac. Pediculosis) nazywamy zmiany skórne wywołane przez stawonogi – wszy ludzkie. Wyróżniamy wszawicę głowową, odzieżową i łonową. O ile głowowa dotyczy przede wszystkim dzieci (zarażenie ma miejsce w szkole i innych placówkach edukacyjnych), o tyle odmiana łonowa spotykana jest wśród dorosłych i występuje w okolicach intymnych. Charakteryzuje ją uporczywy świąd skóry, który występuje między innymi w okolicach wzgórka łonowego.

 • Choroby tropikalne – objawy, diagnostyka, szczepienia

  Choroby tropikalne pochodzą z rejonów charakteryzujących się klimatem sprzyjającym rozwojowi drobnych organizmów, czyli ciepłym i wilgotnym. W takich warunkach łatwo namnażają się zarówno chorobotwórcze bakterie, jak i wirusy. Szerzenie się chorób tropikalnych jest szczególnie łatwe w krajach o niskim poziomie higieny i słabych warunkach socjoekonomicznych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie choroby występują w rejonie świata, do którego się wybieramy.

 • Narkolepsja – czym jest? Objawy, przyczyny

  Narkolepsja dotyka głównie ludzi młodych w wieku 15-20 oraz 30-35 lat, a napady snu w ciągu dnia z reguły występują pod wpływem silnych emocji: radości, lęku czy stresu. Leczeniem zajmują się psychiatrzy lub neurolodzy i polega ono głównie na łagodzeniu objawów. Wielu specjalistów twierdzi, że narkolepsja często jest błędnie diagnozowana przez fakt, że w obecnych czasach duża część zdrowego społeczeństwa skarży się na nadmierną senność w ciągu dnia – stąd wielkie znaczenie ma dogłębna diagnostyka i uświadamianie społeczeństwa na temat tego, czym jest narkolepsja.

 • Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie

  Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Częstomocz może się pojawić m.in. przy chorobach ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać ten problem.

 • Zespoły mielodysplastyczne (MDS) – objawy, przyczyny, leczenie

  DNA organizmów żywych – choć wspaniale zaprojektowane – jest bardzo podatne na działanie mutagennych czynników zewnętrznych. Narażenie na różnorodne substancje chemiczne (np. benzen), metale ciężkie, nawozy sztuczne, dym tytoniowy, promieniowanie jonizujące i fale X używane w radioterapii znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia materiału genetycznego i zachorowania na nowotwór. W obecnych czasach unikanie czynników mutagennych jest praktycznie niemożliwe, toteż odsetek chorych na zespoły mielodysplastyczne i inne choroby nowotworowe będzie niestety coraz większy.

 • Pacjenci z migreną przewlekłą skorzystają z nowoczesnej terapii

  Dzięki staraniom, które poczyniło Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii migreny przewlekłej z wykorzystaniem m.in. botoxu (toksyny botulinowej) i dwóch przeciwciał monoklonalnych (erenumab i fremanezumab). Leczenie tymi preparatami będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby wziąć udział w programie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij