Jak objawia się astygmatyzm? Jakie są przyczyny?
Wyróżnia się wiele wad wzroku, a jedną z najczęstszych, oprócz krótko- i dalekowzroczności, jest astygmatyzm. Szacuje się, że dotyczy niemal 40 procent populacji osób dorosłych. W zdecydowanej większości wada ta jest jednak na tyle niewielka, że nie prowadzi do zauważalnych zaburzeń widzenia. Wobec tego w większości przypadków może pozostać niezdiagnozowana. Co jednak robić, jeśli objawy astygmatyzmu są dokuczliwe?
- Co to jest astygmatyzm?
- Jak widzi świat osoba z astygmatyzmem?
- Jak widzi astygmatyk w nocy?
- Jak można wyleczyć astygmatyzm?
- Czy astygmatyzm jest groźny?
- Ile kosztują okulary na astygmatyzm?
- Czy osoby z astygmatyzmem mogą mieć prawo jazdy?
- Czy przy astygmatyzmie trzeba nosić okulary cały czas?
- Czy astygmatyzm można wyleczyć okularami?
- Astygmatyzm – przyczyny. Czy astygmatyzm jest dziedziczny?
Co to jest astygmatyzm?
Astygmatyzm to wada układu optycznego oka zwana niezbornością. Polega na dysproporcji w sile załamywania światła na osiach układu optycznego. Przyczyną zaburzenia najczęściej jest nieregularna krzywizna rogówki, która prowadzi do powstania zaburzonego obrazu. Wada ta dotyczyć może soczewki lub rogówki. Nie istnieje żaden prosty test weryfikujący, czy mamy astygmatyzm. Do postawienia diagnozy niezbędna jest wizyta u optometrysty lub okulisty.
Jak widzi świat osoba z astygmatyzmem?
Osoba z astygmatyzmem postrzega obrazy jako zamglone, nieostre i zniekształcone. W zależności od stopnia zaawansowania wady zaburzenia widzenia mogą nie być zauważalne dla pacjenta lub przybierać formę jedynie lekko przymglonego obrazu. Bardziej zaawansowane zmiany prowadzą do postrzegania linii prostych jako zakrzywionych, pacjent może mieć zaburzone wyczucie przestrzeni i nieprawidłowo postrzegać płaszczyzny.
Jak widzi astygmatyk w nocy?
Astygmatyzm to wada, w ramach której zaburzone jest szczególnie widzenie po zmierzchu. Pacjenci skarżą się na bóle głowy oraz okolicy oczu. Chorzy mogą być również bardzo wrażliwi na intensywne światło pojawiające się w nocy, np. pochodzące z reflektorów samochodowych.
Jak można wyleczyć astygmatyzm?
Astygmatyzm można leczyć za pomocą szkieł w okularach korekcyjnych. Stosuje się wówczas tak zwane soczewki cylindryczne, które mają za zadanie wspomóc skupianie światła przez zaburzony układ optyczny oka. Szkła korekcyjne mogą być również zastąpione soczewkami kontaktowymi zwanymi torycznymi. Ponadto u osób z zaawansowanym astygmatyzmem możliwe jest przeprowadzenie zabiegu korekcyjnego.
Czy astygmatyzm jest groźny?
Astygmatyzm jako wada wzroku nie jest groźna dla samego pacjenta, lecz ważne jest, aby w przypadku odczuwanych zaburzeń widzenia odpowiednio leczyć niezborność. Stosowanie szkieł lub soczewek korekcyjnych jest wówczas niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa w codziennym funkcjonowaniu – w pracy, szkole, w trakcie poruszania się w ruchu drogowym jako kierowca czy pieszy. Sprawny zmysł wzroku jest niezbędny w codziennych obowiązkach, a niekorygowane wady mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, bez względu na zajmowane stanowisko.
Ile kosztują okulary na astygmatyzm?
Koszt okularów zależy ściśle od modelu wybranej oprawki, zaawansowania astygmatyzmu, stopnia towarzyszących krótko- lub dalekowzroczności oraz dodatkowych funkcji szkieł. Wobec tego koszt nowych okularów korekcyjnych dla osób z niezbornością to kwota od kilkuset do nawet dwóch tysięcy złotych. Koszt soczewek torycznych w zależności od wybranego modelu wynosi od około 40 (soczewki roczne) do 200 złotych miesięcznie za soczewki jednodniowe.
Czy osoby z astygmatyzmem mogą mieć prawo jazdy?
Osoby z astygmatyzmem mogą ubiegać się o prawo jazdy. Warunkiem dopuszczenia do kursu jest odpowiednia korekcja wady. Przed rozpoczęciem szkolenia przygotowującego do kierowania pojazdami warto więc najpierw udać się na konsultację okulistyczną i w razie konieczności zakupić spersonalizowane okulary lub soczewki korekcyjne.
Czy przy astygmatyzmie trzeba nosić okulary cały czas?
W przypadku większości wad wzroku niezbędne jest regularne noszenie okularów lub soczewek korekcyjnych. Jest to związane z komfortem oraz bezpieczeństwem pacjenta. Kwestię noszenia okularów i soczewek warto poruszyć w trakcie wizyty okulistycznej. Lekarz przekaże nam wówczas stosowne zalecenia zależnie od stopnia zaawansowania wady wzroku.
Czy astygmatyzm można wyleczyć okularami?
Astygmatyzm można korygować poprzez okulary lub soczewki korekcyjne. Jednak wyleczenie lub stopniową poprawę ostrości wzroku możemy uzyskać za pomocą odpowiedniego zabiegu okulistycznego. Szanse na wyleczenie lub istotną poprawę ostrości widzenia określa się indywidualnie, podczas konsultacji okulistycznej. Szanse powodzenia zabiegu zależne są ściśle od stopnia zaawansowania wady oraz chorób towarzyszących pacjenta.
Astygmatyzm – przyczyny. Czy astygmatyzm jest dziedziczny?
Przyczyny astygmatyzmu nie do końca zostały poznane. Wiadomo jednak, że to nierzadko dziedziczna wada wzroku występująca już u bardzo małych dzieci. Astygmatyzm może być również wadą nabytą i rozwinąć się na przykład po przebytym urazie oka lub po operacji.