Młoda kobieta dotknięta astygmatyzmem
Oliwia Janota

Jak objawia się astygmatyzm? Jakie są przyczyny?

Wyróżnia się wiele wad wzroku, a jedną z najczęstszych, oprócz krótko- i dalekowzroczności, jest astygmatyzm. Szacuje się, że dotyczy niemal 40 procent populacji osób dorosłych. W zdecydowanej większości wada ta jest jednak na tyle niewielka, że nie prowadzi do zauważalnych zaburzeń widzenia. Wobec tego w większości przypadków może pozostać niezdiagnozowana. Co jednak robić, jeśli objawy astygmatyzmu są dokuczliwe?

  1. Co to jest astygmatyzm?
  2. Jak widzi świat osoba z astygmatyzmem?
  3. Jak widzi astygmatyk w nocy?
  4. Jak można wyleczyć astygmatyzm?
  5. Czy astygmatyzm jest groźny?
  6. Ile kosztują okulary na astygmatyzm?
  7. Czy osoby z astygmatyzmem mogą mieć prawo jazdy?
  8. Czy przy astygmatyzmie trzeba nosić okulary cały czas?
  9. Czy astygmatyzm można wyleczyć okularami?
  10. Astygmatyzm – przyczyny. Czy astygmatyzm jest dziedziczny?

Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm to wada układu optycznego oka zwana niezbornością. Polega na dysproporcji w sile załamywania światła na osiach układu optycznego. Przyczyną zaburzenia najczęściej jest nieregularna krzywizna rogówki, która prowadzi do powstania zaburzonego obrazu. Wada ta dotyczyć może soczewki lub rogówki. Nie istnieje żaden prosty test weryfikujący, czy mamy astygmatyzm. Do postawienia diagnozy niezbędna jest wizyta u optometrysty lub okulisty.

Jak widzi świat osoba z astygmatyzmem?

Osoba z astygmatyzmem postrzega obrazy jako zamglone, nieostre i zniekształcone. W zależności od stopnia zaawansowania wady zaburzenia widzenia mogą nie być zauważalne dla pacjenta lub przybierać formę jedynie lekko przymglonego obrazu. Bardziej zaawansowane zmiany prowadzą do postrzegania linii prostych jako zakrzywionych, pacjent może mieć zaburzone wyczucie przestrzeni i nieprawidłowo postrzegać płaszczyzny.

Jak widzi astygmatyk w nocy?

Astygmatyzm to wada, w ramach której zaburzone jest szczególnie widzenie po zmierzchu. Pacjenci skarżą się na bóle głowy oraz okolicy oczu. Chorzy mogą być również bardzo wrażliwi na intensywne światło pojawiające się w nocy, np. pochodzące z reflektorów samochodowych.

Powiązane produkty

Jak można wyleczyć astygmatyzm?

Astygmatyzm można leczyć za pomocą szkieł w okularach korekcyjnych. Stosuje się wówczas tak zwane soczewki cylindryczne, które mają za zadanie wspomóc skupianie światła przez zaburzony układ optyczny oka. Szkła korekcyjne mogą być również zastąpione soczewkami kontaktowymi zwanymi torycznymi. Ponadto u osób z zaawansowanym astygmatyzmem możliwe jest przeprowadzenie zabiegu korekcyjnego.

Każdorazowo podjęcie leczenia wymaga konsultacji optometrycznej lub okulistycznej oraz wypisania recepty okularowej. W przypadku chęci poddania się operacyjnemu leczeniu astygmatyzmu konieczna jest okulistyczna kwalifikacja do zabiegu.

Czy astygmatyzm jest groźny?

Astygmatyzm jako wada wzroku nie jest groźna dla samego pacjenta, lecz ważne jest, aby w przypadku odczuwanych zaburzeń widzenia odpowiednio leczyć niezborność. Stosowanie szkieł lub soczewek korekcyjnych jest wówczas niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa w codziennym funkcjonowaniu – w pracy, szkole, w trakcie poruszania się w ruchu drogowym jako kierowca czy pieszy. Sprawny zmysł wzroku jest niezbędny w codziennych obowiązkach, a niekorygowane wady mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, bez względu na zajmowane stanowisko.

Ile kosztują okulary na astygmatyzm?

Koszt okularów zależy ściśle od modelu wybranej oprawki, zaawansowania astygmatyzmu, stopnia towarzyszących krótko- lub dalekowzroczności oraz dodatkowych funkcji szkieł. Wobec tego koszt nowych okularów korekcyjnych dla osób z niezbornością to kwota od kilkuset do nawet dwóch tysięcy złotych. Koszt soczewek torycznych w zależności od wybranego modelu wynosi od około 40 (soczewki roczne) do 200 złotych miesięcznie za soczewki jednodniowe.

Czy osoby z astygmatyzmem mogą mieć prawo jazdy?

Osoby z astygmatyzmem mogą ubiegać się o prawo jazdy. Warunkiem dopuszczenia do kursu jest odpowiednia korekcja wady. Przed rozpoczęciem szkolenia przygotowującego do kierowania pojazdami warto więc najpierw udać się na konsultację okulistyczną i w razie konieczności zakupić spersonalizowane okulary lub soczewki korekcyjne.

Sprawdź witaminy na poprawę wzroku na DOZ.pl

Czy przy astygmatyzmie trzeba nosić okulary cały czas?

W przypadku większości wad wzroku niezbędne jest regularne noszenie okularów lub soczewek korekcyjnych. Jest to związane z komfortem oraz bezpieczeństwem pacjenta. Kwestię noszenia okularów i soczewek warto poruszyć w trakcie wizyty okulistycznej. Lekarz przekaże nam wówczas stosowne zalecenia zależnie od stopnia zaawansowania wady wzroku.

Czy astygmatyzm można wyleczyć okularami?

Astygmatyzm można korygować poprzez okulary lub soczewki korekcyjne. Jednak wyleczenie lub stopniową poprawę ostrości wzroku możemy uzyskać za pomocą odpowiedniego zabiegu okulistycznego. Szanse na wyleczenie lub istotną poprawę ostrości widzenia określa się indywidualnie, podczas konsultacji okulistycznej. Szanse powodzenia zabiegu zależne są ściśle od stopnia zaawansowania wady oraz chorób towarzyszących pacjenta.

Astygmatyzm – przyczyny. Czy astygmatyzm jest dziedziczny?

Przyczyny astygmatyzmu nie do końca zostały poznane. Wiadomo jednak, że to nierzadko dziedziczna wada wzroku występująca już u bardzo małych dzieci. Astygmatyzm może być również wadą nabytą i rozwinąć się na przykład po przebytym urazie oka lub po operacji.

  1. M. Zając, Optyka okularowa, Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne, Wrocław 2003.
  2. A. Lens, S.C. Nemeth, J. Ledford, Anatomia i fizjologia narządu wzroku, red. wyd. pol. M. Misiuk-Hojło, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2010.
  3. E. Kurnik, J. Siwiec-Prościńska, Astygmatyzm, „Okulistyka po Dyplomie”, 06 (01) 2017.
  4. S.A. Read, M.J. Collins, L.G. Carney, A review of astigmatism and its possible genesis, „Clinical & Experimental Optometry”, 90 (1) 2007.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

    Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

  • Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, chemioterapia, radioterapia czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Pneumocystoza – objawy, rozpoznanie i leczenie

    Pneumocystoza to zapalenie płuc spowodowane zakażeniem Pneumocystis jirovecii. Choroba występuje u osób z obniżoną odpornością m.in. z powodu AIDS lub przyjmowania leków immunosupresyjnych, dlatego zalicza się ją do zakażeń oportunistycznych. Pneumocystoza to poważna choroba objawiająca się dusznością i suchym kaszlem, która może prowadzić nawet do śmierci.

  • Polio – przyczyny, objawy, leczenie choroby Heinego-Medina

    Polio jest wirusową chorobą zakaźną, która może prowadzić do śmierci lub ciężkiego kalectwa na skutek wiotkiego porażenia mięśni. Do zakażenia poliowirusem dochodzi drogą pokarmową lub w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym. Jak rozpoznać polio i w jaki sposób się przed nim uchronić? Jakie są objawy choroby Heinego-Medina?

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Monakolina K – co to jest? Właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

    Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią główną przyczynę zachorowalności i śmiertelności nie tylko w Polsce, lecz również na całym świecie. U podłoża większości z nich leży miażdżyca naczyń krwionośnych, która jest bezpośrednio związana z zaburzeniami lipidowymi. Jednym z proponowanych sposobów radzenia sobie z tym problemem jest stosowanie suplementacji w oparciu o monakolinę K.

  • Co zrobić, kiedy dziecko kaszle, a osłuchowo jest czyste?

    Kaszel dziecka bez innych objawów może być związany z przebytym niedawno zakażeniem układu oddechowego albo sygnalizować rozwijającą się w organizmie infekcję dróg oddechowych. Istnieją jednak inne przyczyny kaszlu u dzieci, które wymagają bardziej zaawansowanych badań. Jakie to przyczyny i jak je zdiagnozować?

  • Sensor do pomiaru cukru (CGM) – czym jest? Ile kosztuje? Refundacja

    Koncepcja wszczepialnych czujników glukozy jest propagowana od ponad 40 lat. Obecnie przyjmuje się, że ciągły monitoring glikemii (CGM) zwiększa jakość życia, ponieważ umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia cukrzycy w wyniku bardziej zoptymalizowanej kontroli glikemii. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.