Młoda kobieta dotknięta astygmatyzmem
Oliwia Janota

Jak objawia się astygmatyzm? Jakie są przyczyny?

Wyróżnia się wiele wad wzroku, a jedną z najczęstszych, oprócz krótko- i dalekowzroczności, jest astygmatyzm. Szacuje się, że dotyczy niemal 40 procent populacji osób dorosłych. W zdecydowanej większości wada ta jest jednak na tyle niewielka, że nie prowadzi do zauważalnych zaburzeń widzenia. Wobec tego w większości przypadków może pozostać niezdiagnozowana. Co jednak robić, jeśli objawy astygmatyzmu są dokuczliwe?
 1. Co to jest astygmatyzm?
 2. Jak widzi świat osoba z astygmatyzmem?
 3. Jak widzi astygmatyk w nocy?
 4. Jak można wyleczyć astygmatyzm?
 5. Czy astygmatyzm jest groźny?
 6. Ile kosztują okulary na astygmatyzm?
 7. Czy osoby z astygmatyzmem mogą mieć prawo jazdy?
 8. Czy przy astygmatyzmie trzeba nosić okulary cały czas?
 9. Czy astygmatyzm można wyleczyć okularami?
 10. Astygmatyzm – przyczyny. Czy astygmatyzm jest dziedziczny?

Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm to wada układu optycznego oka zwana niezbornością. Polega na dysproporcji w sile załamywania światła na osiach układu optycznego. Przyczyną zaburzenia najczęściej jest nieregularna krzywizna rogówki, która prowadzi do powstania zaburzonego obrazu. Wada ta dotyczyć może soczewki lub rogówki. Nie istnieje żaden prosty test weryfikujący, czy mamy astygmatyzm. Do postawienia diagnozy niezbędna jest wizyta u optometrysty lub okulisty.

Jak widzi świat osoba z astygmatyzmem?

Osoba z astygmatyzmem postrzega obrazy jako zamglone, nieostre i zniekształcone. W zależności od stopnia zaawansowania wady zaburzenia widzenia mogą nie być zauważalne dla pacjenta lub przybierać formę jedynie lekko przymglonego obrazu. Bardziej zaawansowane zmiany prowadzą do postrzegania linii prostych jako zakrzywionych, pacjent może mieć zaburzone wyczucie przestrzeni i nieprawidłowo postrzegać płaszczyzny.

Jak widzi astygmatyk w nocy?

Astygmatyzm to wada, w ramach której zaburzone jest szczególnie widzenie po zmierzchu. Pacjenci skarżą się na bóle głowy oraz okolicy oczu. Chorzy mogą być również bardzo wrażliwi na intensywne światło pojawiające się w nocy, np. pochodzące z reflektorów samochodowych.

Powiązane produkty

Jak można wyleczyć astygmatyzm?

Astygmatyzm można leczyć za pomocą szkieł w okularach korekcyjnych. Stosuje się wówczas tak zwane soczewki cylindryczne, które mają za zadanie wspomóc skupianie światła przez zaburzony układ optyczny oka. Szkła korekcyjne mogą być również zastąpione soczewkami kontaktowymi zwanymi torycznymi. Ponadto u osób z zaawansowanym astygmatyzmem możliwe jest przeprowadzenie zabiegu korekcyjnego.

Każdorazowo podjęcie leczenia wymaga konsultacji optometrycznej lub okulistycznej oraz wypisania recepty okularowej. W przypadku chęci poddania się operacyjnemu leczeniu astygmatyzmu konieczna jest okulistyczna kwalifikacja do zabiegu.

Czy astygmatyzm jest groźny?

Astygmatyzm jako wada wzroku nie jest groźna dla samego pacjenta, lecz ważne jest, aby w przypadku odczuwanych zaburzeń widzenia odpowiednio leczyć niezborność. Stosowanie szkieł lub soczewek korekcyjnych jest wówczas niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa w codziennym funkcjonowaniu – w pracy, szkole, w trakcie poruszania się w ruchu drogowym jako kierowca czy pieszy. Sprawny zmysł wzroku jest niezbędny w codziennych obowiązkach, a niekorygowane wady mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, bez względu na zajmowane stanowisko.

Ile kosztują okulary na astygmatyzm?

Koszt okularów zależy ściśle od modelu wybranej oprawki, zaawansowania astygmatyzmu, stopnia towarzyszących krótko- lub dalekowzroczności oraz dodatkowych funkcji szkieł. Wobec tego koszt nowych okularów korekcyjnych dla osób z niezbornością to kwota od kilkuset do nawet dwóch tysięcy złotych. Koszt soczewek torycznych w zależności od wybranego modelu wynosi od około 40 (soczewki roczne) do 200 złotych miesięcznie za soczewki jednodniowe.

Czy osoby z astygmatyzmem mogą mieć prawo jazdy?

Osoby z astygmatyzmem mogą ubiegać się o prawo jazdy. Warunkiem dopuszczenia do kursu jest odpowiednia korekcja wady. Przed rozpoczęciem szkolenia przygotowującego do kierowania pojazdami warto więc najpierw udać się na konsultację okulistyczną i w razie konieczności zakupić spersonalizowane okulary lub soczewki korekcyjne.

Sprawdź witaminy na poprawę wzroku na DOZ.pl

Czy przy astygmatyzmie trzeba nosić okulary cały czas?

W przypadku większości wad wzroku niezbędne jest regularne noszenie okularów lub soczewek korekcyjnych. Jest to związane z komfortem oraz bezpieczeństwem pacjenta. Kwestię noszenia okularów i soczewek warto poruszyć w trakcie wizyty okulistycznej. Lekarz przekaże nam wówczas stosowne zalecenia zależnie od stopnia zaawansowania wady wzroku.

Czy astygmatyzm można wyleczyć okularami?

Astygmatyzm można korygować poprzez okulary lub soczewki korekcyjne. Jednak wyleczenie lub stopniową poprawę ostrości wzroku możemy uzyskać za pomocą odpowiedniego zabiegu okulistycznego. Szanse na wyleczenie lub istotną poprawę ostrości widzenia określa się indywidualnie, podczas konsultacji okulistycznej. Szanse powodzenia zabiegu zależne są ściśle od stopnia zaawansowania wady oraz chorób towarzyszących pacjenta.

Astygmatyzm – przyczyny. Czy astygmatyzm jest dziedziczny?

Przyczyny astygmatyzmu nie do końca zostały poznane. Wiadomo jednak, że to nierzadko dziedziczna wada wzroku występująca już u bardzo małych dzieci. Astygmatyzm może być również wadą nabytą i rozwinąć się na przykład po przebytym urazie oka lub po operacji.

 1. M. Zając, Optyka okularowa, Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne, Wrocław 2003.
 2. A. Lens, S.C. Nemeth, J. Ledford, Anatomia i fizjologia narządu wzroku, red. wyd. pol. M. Misiuk-Hojło, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2010.
 3. E. Kurnik, J. Siwiec-Prościńska, Astygmatyzm, „Okulistyka po Dyplomie”, 06 (01) 2017.
 4. S.A. Read, M.J. Collins, L.G. Carney, A review of astigmatism and its possible genesis, „Clinical & Experimental Optometry”, 90 (1) 2007.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zawał serca – objawy, przyczyny, rozpoznanie, zapobieganie

  Zawał serca to jedna z głównych przyczyn zgonów wśród Polaków. Najbardziej charakterystyczny objaw zawału serca – silny, narastający ból w klatce piersiowej, utrzymujący się dłużej niż 20 minut – jest pilnym wskazaniem do wezwania pomocy medycznej.

 • Choroba Leśniowskiego-Crohna – przyczyny, objawy, leczenie

  Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą, powodującą znaczne pogorszenie jakości życia. Początek choroby ma charakter skryty i przebiega skąpoobjawowo, utrudniając postawienie prawidłowego rozpoznania. Chorzy w toku trwania choroby często wymagają interwencji chirurgicznej z powodu powikłań jelitowych. Jak wygląda diagnostyka i terapia osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

 • Ortoreksja – na czym polega? Skutki, objawy i leczenie obsesji na punkcie zdrowego żywienia

  Ortoreksja jest jednym z zaburzeń odżywiania, które polega na obsesji na punkcie zdrowego żywienia. Osoba cierpiąca na ortoreksję stopniowo zmienia nawyki żywieniowe po to, by aktualna dieta była idealna dla zdrowia. Niestety, ortorektyk nigdy nie osiąga pożądanej poprawy menu, a przez ciągłą eliminację nawet całych grup produktów, zaczyna chorować. Jak rozpoznać ortoreksję i w jaki sposób ją leczyć?

 • Reumatyzm – przyczyny, objawy, leczenie chorób reumatycznych. Fizjoterapia przy reumatyzmie

  Reumatyzm to nazwa stosowana potocznie, określająca grupę schorzeń o podłożu zapalnym, obejmującą choroby mięśni, stawów i kości. Najczęściej występujące objawy chorób reumatycznych to ból i obrzęk stawów, sztywność, ograniczenie ich ruchomości. Nieleczony reumatyzm może doprowadzić do znacznego ograniczenia sprawności. Jak wygląda rehabilitacja w schorzeniach reumatoidalnych?

 • Osteoporoza – przyczyny, objawy, badania, leczenie, rehabilitacja, zapobieganie zmianom osteoporotycznym

  Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, która polega na stopniowym zaniku masy kostnej. Na skutek obniżenia gęstości mineralnej kości dochodzi do osłabienia ich struktury, co objawia się zwiększoną podatnością na złamania. Na zachorowanie narażone są przede wszystkim osoby starsze, szczególnie kobiety w wieku okołomenopauzalnym, choć na osteoporozę mogą cierpieć także mężczyźni, a nawet dzieci. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia zmian osteoporotycznych?

 • Szpiczak mnogi – przyczyny, objawy, leczenie

  Szpiczak mnogi należy do chorób krwi i szpiku kostnego. Chociaż nie ustalono dotychczas konkretnych przyczyn tej dolegliwości, tak bez wątpienia można powiedzieć, że do jej rozwoju przyczyniają się długotrwałe infekcje bakteryjne lub wirusowe, promieniowanie jonizujące i narażenie na szkodliwe substancje chemiczne. Jak wyglądają nowoczesne sposoby leczenia szpiczaka, jakie są rokowania i czy podczas wizyty u lekarza pierwszego kontaktu można dokonać wstępnej diagnozy tej choroby?

 • Rak trzustki – przyczyny, objawy, diagnostyka, rokowania, leczenie

  Rak trzustki jest jednym z nowotworów, które przez długi czas nie dają żadnych dolegliwości, a pierwsze symptomy są niespecyficzne. Wśród początkowych objawów raka trzustki wymienia się m.in. ogólne osłabienie, nudności, szybkie uczucie sytości czy tłuszczowe stolce. Jak wygląda jego leczenie?

 • Lobotomia – czym jest? Jak wyglądała? Dlaczego już się jej nie praktykuje?

  Lobotomia to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technik chirurgicznych w historii medycyny. Chociaż z dzisiejszej perspektywy wydaje się to nie do uwierzenia, ten niezwykle inwazyjny i wiążący się z wielkim ryzykiem zabieg był swego czasu bardzo popularny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij