bielizna damska i produkty do higieny intymnej podczas menstruacji
Paulina Hillebrand

Obfite miesiączki – co mogą oznaczać?

O nadmiernym krwawieniu miesiączkowym mogą świadczyć np. konieczność częstszej zmiany podpasek lub tamponów czy też obecność dużych skrzepów krwi. Co zrobić, gdy miesiączka jest bardzo obfita?

Około jedna trzecia kobiet boryka się z problemem nieprawidłowych krwawień miesiączkowych, częściej w okresie dojrzewania i piątej dekadzie życia. Aż połowa dotkniętych kobiet nie zwraca się o pomoc medyczną, mimo że obfite miesiączki interferują z pracą czy szkołą, skłaniają do rezygnacji z hobby czy spotkań, obniżając tym samym jakość życia. Z tego powodu niezbędne jest szerzenie wiedzy o tym, jak rozpoznać obfite, długie miesiączki, czym są powodowane i jak można je leczyć. 

Obfita miesiączka – co to znaczy?

Obfite lub długotrwale miesiączkowanie definiuje się jako nadmierna utrata krwi w trakcie okresu w stopniu, który wpływa negatywnie na jakość życia i jego aspekty: fizyczny, społeczny, emocjonalny i materialny. W normalnym cyklu kobieta traci 35–40 ml krwi (2–3 łyżki stołowe) w ciągu od 4 do 8 dni. Oznacza to zmianę tamponów lub podpasek 3–6 razy w ciągu doby. Jeśli utrata krwi wzrasta do 80 ml  (5–6 łyżek), jest to oznaka obfitej miesiączki (menorrhagia, krwotok miesiączkowy). 

Obfitą miesiączkę można podejrzewać w przypadku:

  • konieczności zmiany tamponu bądź podpaski co 1–3 godziny lub zmiana w nocy,
  • miesiączki trwającej przez ponad siedem dni,
  • konieczności jednoczesnego używania podpasek i tamponów z powodu silnego krwawienia,
  • wydalania skrzepów krwi większych niż 2–2,5 cm.

Czy nadmiernie krwawienie podczas okresu jest groźne?

Powtarzające się nadmierne krwawienie może prowadzić do niedokrwistości z niedoboru żelaza, która objawia się zmęczeniem, osłabieniem, bólem i zawrotami głowy. Długotrwała, nieleczona anemia powoduje przerost mięśnia sercowego i niewydolność serca, komplikacje w trakcie ciąży (przedwczesny poród, niska masa urodzeniowa dziecka), podatność na infekcje.

W przypadku ostrych krwawień warto wiedzieć, kiedy szukać pomocy. Jeśli przemoczy się dwie podpaski lub tampony w ciągu jednej godziny przez dwie godziny z rzędu, należy zadzwonić do lekarza lub udać się na pogotowie. Tak silne krwawienie może zagrażać życiu.  

Powiązane produkty

Przyczyny obfitych miesiączek

Nadmierne krwawienia dotyczą 3–20% kobiet w wieku rozrodczym. Do ich przyczyn należą:

  • obecność nieprawidłowej tkanki w macicy,
  • brak comiesięcznej owulacji (tzw. brak jajeczkowania),
  • skazy krwotoczne,
  • przyjmowanie leków rozrzedzających krew, przeciwdepresyjnych, preparatów zawierających tamoksyfen, przy stosowaniu HTZ.
  • przedłużone krwawienie po zabiegach takich jak: konizacja szyjki macicy, usunięcie polipa, łyżeczkowanie czy poród cięciem cesarskim.

Obfite miesiączki u dziewcząt

W przypadku krwotoku miesiączkowego należy w pierwszej kolejności wykluczyć ciążę, uraz na tle seksualnym i infekcje (m.in. zapalenie narządów miednicy mniejszej, któremu charakterystycznie towarzyszy bolesność). Do częstych przyczyn wśród nastolatek należą zaburzenia czynnościowe takie jak brak jajeczkowania (anowulacja) z powodu niedojrzałości osi hormonalnej podwzgórzowo–przysadkowo–jajnikowej lub zespół policystycznych jajników.

Niemniej, aż do 20% dziewcząt z obfitym krwawieniem miesiączkowym może cierpieć na skazę krwotoczną na przykład małopłytkowość lub chorobę von Willebranda. 

Obfite miesiączki u kobiet przed menopauzą

W grupie kobiet po 40. roku życia przeważają zaburzenia strukturalne takie jak obecność polipów w macicy, mięśniaków, przerostu endometrium, a nawet nowotworów złośliwych. Brak jajeczkowania jest również powszechny w okresie przekwitania. Inne przyczyny to przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych (acenokumarol, warfaryna). Hormonalne środki antykoncepcyjne lub leki przeciwpsychotyczne (takie jak trójcykliczne antydepresanty) zakłócają owulację i przez to mogą wpływać na długość i obfitość miesiączki. 

Nadmierne krwawienie podczas miesiączki – diagnostyka

W pierwszej kolejności przeprowadza się wywiad i badanie fizykalne, w tym ginekologiczne. W zależności od ich wyniku mogą zostać zlecone:  

W trakcie diagnostyki nadmiernego krwawienia miesiączkowego wszystkie pacjentki powinny zostać poddane testowi ciążowemu. Należy również wykluczyć choroby przenoszone droga płciową (chlamydioza, rzeżączka i rzęsistkowica). Konieczne jest wykonanie morfologii krwi w kierunku wykrycia anemii (wraz z poziomem żelaza i ferrytyny). Ilość płytek krwi, czas protrombinowy (PT) i czas częściowej tromboplastyny po aktywacji (APTT) mogą posłużyć za screening skaz krwotocznych.

Jeżeli istnieje podejrzenie zaburzeń krzepnięcia krwi (historia rodzinna, częste siniaczenie, krwawienie z dziąseł lub nosa), należy udać się do hematologa.

W obecności objawów sugerujących choroby tarczycy sprawdza się poziom TSH. Dodatkowo mierzy się prolaktynę, androgeny i estrogeny w podejrzeniu zaburzeń osi hormonalnej podwzgórze–przysadka–gonady. USG domaciczne pomaga wykryć polipy endometrium i mięśniaki macicy. Kobiety po 45. roku życia powinny zostać poddane biopsji endometrium. Kobiety poniżej tego wieku powinny przejść biopsje, jeśli były wcześniej leczone estrogenami lub jeśli objawy krwawienia nie ustępują.

Leczenie obfitych miesiączek – jakie leki?

Leczenie obfitych miesiączek zależy od ich pierwotnej przyczyny i preferencji pacjentki. 

Skutecznym rozwiązaniem dla kobiet, które nie planują zajść w ciążę, jest antykoncepcja hormonalna. Zazwyczaj zaleca się złożoną doustną antykoncepcję zawierająca estrogeny i progesteron. W przypadku nietolerancji estrogenu lub przeciwwskazań do jego użycia zaleca się tabletki zawierające sam progesteron lub pochodne. Plastry hormonalne, pierścień dopochwowy, zastrzyk antykoncepcyjny czy hormonalna wkładka domaciczna zawierająca lewonorgestrel zmniejszają krwawienie podczas menstruacji z podobna skutecznością. 

Leczenie należy wspomóc podaniem preparatów hamujących fibrynolizę (rozkład skrzepliny) na przykład kwasu traneksamowego doraźnie podczas miesiączki. Efekt można zaobserwować już po 2–3 godzinach. Jest to opcja z wyboru u kobiet z obfitymi miesiączkami pragnących zajść w ciążę. 

Jeśli pacjentka cierpi na anemię z niedoboru żelaza, wdraża się suplementację żelazem (na przykład siarczan żelaza w tabletkach lub kroplach). Podaje się je aż do wyrównania poziomu hemoglobiny i ferrytyny (białko odzwierciedlające zapasy żelaza). Przy leczeniu doustnym trwa to około 6 miesięcy. 

Sprawdź na DOZ.pl: Żelazo w tabletkach

Najważniejsze jest jednak leczenie przyczynowe, które opiera się na antybiotykoterapii w infekcji, terapii hormonalnej przy anowulacji, leczeniu chorób tarczycy czy innych zaburzeń hormonalnych, chirurgicznym usunięciu polipów lub mięśniaków czy ablacji endometrium. Może wymagać podawania niedoborowych czynników krzepnięcia krwi przy skazach krwotocznych czy donosowej desmopresyny przy chorobie von Willebranda).

  1. M. G. Munro, O. D. Hilary Critchley, S. I. Fraser, The two FIGO systems for normal and abnormal uterine bleeding symptoms and classification of causes of abnormal uterine bleeding in the reproductive years: 2018 revisions, „International Journal of Gynecology & Obstetrics”, nr 143 (3) 2018.
  2. N. Wouk, M. Helton, Abnormal Uterine Bleeding in Premenopausal Women, „American Family Physician”, nr 7 2019.
  3. A. Hernandez, J. E. Dietrich, Abnormal Uterine Bleeding in the Adolescent, „Obstetrics & Gynecology”, nr 135 2020.
  4. S. K. Cole, A. M. Thomson, W. Z. Billewicz, A. E. Black, Haematological characteristics and menstrual blood losses, „Journal of Obstetrics and Gynaecology of the British Commonwealth”, nr 79 (11) 1972.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij