Nadżerka szyjki macicy – przyczyny, objawy i możliwe formy leczenia
Łukasz Stelmaszczyk

Nadżerka szyjki macicy – przyczyny, objawy i możliwe formy leczenia

Większość kobiet o tym, że ma nadżerkę szyjki macicy, dowiaduje się dopiero w czasie standardowego badania ginekologicznego. Zmiana występuje w postaci niewielkiej ranki lub ubytku nabłonka przy zewnętrznym ujściu szyjki macicy. Nadżerka w większości przypadków wymaga leczenia.

Co to jest nadżerka? 

Nadżerka to najczęściej stwierdzana podczas wizyty u ginekologa zmiana chorobowa zlokalizowana na szyjce macicy. Uważa się, że taką zmianę ma co czwarta dojrzała płciowo kobieta.

Jest ona wykrywana podczas badania ginekologicznego we wziernikach. Lekarz wprowadza do pochwy plastikowe lub metalowe wzierniki, aby uwidocznić część pochwową szyjki macicy – to okrągła struktura ze szparowatym bądź szpilkowatym otworem po środku, czyli ujściem zewnętrznym szyjki macicy. Nadżerki najczęściej lokalizują się właśnie wokół ujścia. 

Wyróżnia się nadżerkę rzekomą oraz prawdziwą. Nadżerka rzekoma szyjki macicy to zmiana prawidłowego nabłonka szyjki macicy, czyli wielowarstwowego nabłonka płaskiego, w jednowarstwowy gruczołowy, który fizjologicznie wyściela kanał szyjki macicy. Nadżerka rzekoma szyjki macicy przypomina niewielką, zaczerwienioną ranę o nierównej, brodawkowatej powierzchni – zjawisko to nazywa się ektopią. Natomiast nadżerka prawdziwa to ubytek nabłonka pokrywającego szyjkę macicy. 

Nadżerka szyjki macicy – przyczyny 

Nadżerka rzekoma (ektopia) najczęściej jest spowodowana zmianami hormonalnymi lub infekcyjnymi, może wystąpić u kobiet przyjmujących antykoncepcję, po urodzeniu dziecka lub po zabiegach ginekologicznych. Nadżerka prawdziwa spowodowana jest przewlekłymi stanami zapalnymi, zmianami przedrakowymi, urazami mechanicznymi lub niedoborem estrogenów. 

Jakie są objawy nadżerki szyjki macicy? 

W większości przypadków nadżerki są bezobjawowe, a o ich istnieniu kobieta dowiaduje się podczas rutynowego badania ginekologicznego. Objawami, które mogą sugerować istnienie schorzenia, są: plamienie po stosunku, niespecyficzne upławy, częste infekcje pochwowe, niekiedy ból w okolicy podbrzusza. 

Nadżerka szyjki macicy – rozpoznanie 

Nadżerkę szyjki macicy wstępnie rozpoznaje się na podstawie badania ginekologicznego. Jednak dopiero wykonanie badania cytologicznego i/lub kolposkopii pozwala na wykluczenie bardziej niebezpiecznych zmian mogących lokalizować się na szyjce macicy. Badanie cytologiczne wymaga odpowiedniego przygotowania – nie należy współżyć przez 2 dni, nie należy stosować dopochwowych środków antykoncepcyjnych (minimum 3-4 dni) oraz irygacji (również minimum 3-4 dni). 

Leczenie nadżerki szyjki macicy

Wybór metody leczenia nadżerki zależy od jej wielkości, powodowanych dolegliwości oraz – przede wszystkim – od wyniku badania cytologicznego. Zabieg usuwania nadżerki najlepiej wykonywać w pierwszej fazie cyklu, aby był czas na zagojenie się rany, zanim rozpocznie się miesiączka

Elektrokoagulacja nadżerki szyjki macicy 

Elektrokoagulacja jest nazywana potocznie wypalanką. Polega na wypaleniu chorych tkanek za pomocą łuku elektrycznego wytworzonego przez specjalne narzędzie koagulacyjne. Zabieg ten jest małoinwazyjny, nie wymaga znieczulenia i trwa około 5-10 minut. Wadą tej metody jest możliwość powstania blizny na szyjce macicy, która może skutkować problemami w donoszeniu ewentualnej późniejszej ciąży oraz porodem przedwczesnym. Jest zalecana kobietom, które nie mają już planów macierzyńskich.

Po zabiegu nie ma możliwości wykonania badania histopatologicznego komórek z nadżerki. 

Kriokoagulacja (zamrażanie) nadżerki szyjki macicy 

Krioterapia polega na wymrożeniu zmiany za pomocą ciekłego azotu, którego temperatura dochodzi do około -192°C. Zamrożona zmiana ulega martwicy, którą organizm samoistnie usuwa po około 1-2 tygodniach. Zaletą tej metody jest jej mała inwazyjność, bezbolesność oraz łatwa dostępność. Wadą jest to, że podczas badania nie uzyskuje się materiału tkankowego i w związku z tym nie można wykonać analizy histopatologicznej.

Krioterapii ginekologicznej nie należy stosować, jeżeli istnieje jakiekolwiek podejrzenie choroby nowotworowej. 

Fotokoagulacja nadżerki szyjki macicy 

Fotokoagulacja nadżerki polega na emitowaniu fal świetlnych na zmienioną szyjkę macicy. Powoduje to trwałe zmiany w nabłonku i usunięcie nadżerki. Po zabiegu zazwyczaj nie ma blizn. Metodę wykorzystuje się do leczenia niewielkich nadżerek. 

Nadżerka szyjki macicy – leczenie farmakologiczne 

Do leczenia farmakologicznego nadżerki stosuje się przede wszystkim leki mające na celu wyleczenie stanu zapalnego. Występują one w formie globulek dopochwowych. Jeżeli nadżerka jest niewielka, a wynik cytologii prawidłowy, często taka terapia jest wystarczająca.

Należy jednak pamiętać o regularnym wykonywaniu badania cytologicznego. Nadżerka może się zmienić w stan przedrakowy. 

W leczeniu farmakologicznym wykorzystuje się również środki chemiczne do bezpośredniego stosowania na zmiany szyjki macicy. Leczenie takie powszechnie nazywane jest koagulacją chemiczną. Po takim zabiegu zalecane jest stosowanie estradiolu dopochwowo (w formie kremu bądź globulek).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Hormonalna terapia zastępcza – czy może pomóc w menopauzie?

  Okres menopauzy jest jednym z przełomowych  w życiu kobiety. Charakterystyczne dla niego jest pojawienie się wczesnych łagodnych objawów oraz bardziej poważnych, mogących skutkować zmianami w funkcjonowaniu układu krwionośnego, nerwowego oraz kostnego. Jednym ze sposobów spokojnego przejścia przez okres menopauzy jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Jakie są najlepsze metody hormonalnej terapii zastępczej, czy HTZ może powodować tycie oraz czy terapia może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Przewiane ucho – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby

  Czy po wieczornym spacerze odczuwasz ból lub słyszysz szum w uszach? To może być przyczyna przewianego ucha. Przypadłość ta dotyczy wszystkich osób, zarówno młodszych, jak i starszych. Najczęściej jednak pojawia się u dzieci do 6. roku życia. Jakie są przyczyny przewianego ucha? Jak leczyć przewiane ucho domowymi sposobami?  Kiedy udać się do laryngologa? Podpowiadamy.

 • Co wiadomo o francuskiej szczepionce VLA2001 przeciwko COVID-19?

  Najnowsze raporty ujawniają, że szczepionka firmy Valneva może być skuteczna w zwalczaniu pojawiających się wariantów wirusa SARS-CoV-2. Choć prace nad preparatem nie zostały jeszcze zakończone, przyciągnął on już uwagę państw europejskich i Australii. Jeżeli szczepionka zostanie zatwierdzona przez organy regulacyjne, prawdopodobnie odegra ważną rolę w walce pandemią COVID-19.

 • Koronawirus a cukrzyca – kontrola glikemii obniża ryzyko zgonu z powodu COVID-19

  Według ekspertów właściwa kontrola glikemii przyczynia się do wzrostu szans na wyzdrowienie i znacząco obniża śmiertelność pacjentów, u których stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2. Jak wyjaśnić to, że diabetycy są bardziej podatni na ciężki przebieg choroby koronawirusowej? Czy COVID-19 może wywołać cukrzycę?

 • Jak działa acyklowir? Czy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i dzieci?

  Acyklowir to pochodna guanozyny, którą z powodzeniem stosuje się podczas leczenia opryszczki, półpaśca, ospy wietrznej, cytomegalii i wirusa EBV. Występuje w formie tabletek i kremów i roztworów do infuzji. Kto może stosować acyklowir, a jakie są przeciwwskazania i czy kobiety w ciąży oraz matki karmiące mogą bezpiecznie sięgać po acyklowir w preparatach bez recepty? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Omicron – zidentyfikowano kolejną odmianę koronawirusa SARS-CoV-2

  Liczba zakażeń SARS-CoV-2 w Republice Południowej Afryki gwałtownie wzrosła w ostatnich tygodniach, co zbiegło się z wykryciem kolejnego wariantu wirusa. Omikron cechuje nagromadzenie mutacji, które mogą budzić niepokój, jednak na tym etapie nie wiadomo, jak te zmiany rzeczywiście wpłyną na właściwości tego wariantu koronawirusa. Pierwszych informacji o obrazie klinicznym zakażenia, jakie wywołuje, możemy spodziewać się już w najbliższych dniach.

 • Kwas foliowy metylowany – czy kobiety bez mutacji MTHFR także powinny go suplementować?

  Istnieje grupa kobiet, która ze względu na to, że posiada mutację genu MTHF nie może właściwie metabolizować kwasu foliowego do jego aktywnej postaci, która jest niezbędna m.in do prawidłowego rozwoju płodu. Te pacjentki, w trakcie przygotowywania się do zajścia w ciążę, jak i będąc w ciąży, powinny suplementować około 0,4 mg kwasu foliowego i metafoliny, czyli zmetylowanej formy kwasu foliowego. Dowiedz się więcej o kwasie foliowym w zmetylowanej formie, czytając niniejszy artykuł.

 • Zespół stresu popandemicznego – czym jest? W jaki sposób się objawia?

  Aktualnie „zespół stresu popandemicznego” nie jest ujęty w międzynarodowej klasyfikacji zaburzeń psychicznych, jednak niewykluczone, że wkrótce tam trafi, gdyż coraz więcej osób potrzebuje pomocy psychologa lub psychiatry w wyniku sytuacji związanej z pandemią. Trwa na ten temat globalna dyskusja ekspertów zajmujących się zdrowiem psychicznym.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij