Nadżerka szyjki macicy – przyczyny, objawy i możliwe formy leczenia
Łukasz Stelmaszczyk

Nadżerka szyjki macicy – przyczyny, objawy i możliwe formy leczenia

Większość kobiet o tym, że ma nadżerkę szyjki macicy, dowiaduje się dopiero w czasie standardowego badania ginekologicznego. Zmiana występuje w postaci niewielkiej ranki lub ubytku nabłonka przy zewnętrznym ujściu szyjki macicy. Nadżerka w większości przypadków wymaga leczenia.

Co to jest nadżerka? 

Nadżerka to najczęściej stwierdzana podczas wizyty u ginekologa zmiana chorobowa zlokalizowana na szyjce macicy. Uważa się, że taką zmianę ma co czwarta dojrzała płciowo kobieta.

Jest ona wykrywana podczas badania ginekologicznego we wziernikach. Lekarz wprowadza do pochwy plastikowe lub metalowe wzierniki, aby uwidocznić część pochwową szyjki macicy – to okrągła struktura ze szparowatym bądź szpilkowatym otworem po środku, czyli ujściem zewnętrznym szyjki macicy. Nadżerki najczęściej lokalizują się właśnie wokół ujścia. 

Wyróżnia się nadżerkę rzekomą oraz prawdziwą. Nadżerka rzekoma szyjki macicy to zmiana prawidłowego nabłonka szyjki macicy, czyli wielowarstwowego nabłonka płaskiego, w jednowarstwowy gruczołowy, który fizjologicznie wyściela kanał szyjki macicy. Nadżerka rzekoma szyjki macicy przypomina niewielką, zaczerwienioną ranę o nierównej, brodawkowatej powierzchni – zjawisko to nazywa się ektopią. Natomiast nadżerka prawdziwa to ubytek nabłonka pokrywającego szyjkę macicy. 

Nadżerka szyjki macicy – przyczyny 

Nadżerka rzekoma (ektopia) najczęściej jest spowodowana zmianami hormonalnymi lub infekcyjnymi, może wystąpić u kobiet przyjmujących antykoncepcję, po urodzeniu dziecka lub po zabiegach ginekologicznych. Nadżerka prawdziwa spowodowana jest przewlekłymi stanami zapalnymi, zmianami przedrakowymi, urazami mechanicznymi lub niedoborem estrogenów. 

Jakie są objawy nadżerki szyjki macicy? 

W większości przypadków nadżerki są bezobjawowe, a o ich istnieniu kobieta dowiaduje się podczas rutynowego badania ginekologicznego. Objawami, które mogą sugerować istnienie schorzenia, są: plamienie po stosunku, niespecyficzne upławy, częste infekcje pochwowe, niekiedy ból w okolicy podbrzusza. 

Nadżerka szyjki macicy – rozpoznanie 

Nadżerkę szyjki macicy wstępnie rozpoznaje się na podstawie badania ginekologicznego. Jednak dopiero wykonanie badania cytologicznego i/lub kolposkopii pozwala na wykluczenie bardziej niebezpiecznych zmian mogących lokalizować się na szyjce macicy. Badanie cytologiczne wymaga odpowiedniego przygotowania – nie należy współżyć przez 2 dni, nie należy stosować dopochwowych środków antykoncepcyjnych (minimum 3-4 dni) oraz irygacji (również minimum 3-4 dni). 

Leczenie nadżerki szyjki macicy

Wybór metody leczenia nadżerki zależy od jej wielkości, powodowanych dolegliwości oraz – przede wszystkim – od wyniku badania cytologicznego. Zabieg usuwania nadżerki najlepiej wykonywać w pierwszej fazie cyklu, aby był czas na zagojenie się rany, zanim rozpocznie się miesiączka

Elektrokoagulacja nadżerki szyjki macicy 

Elektrokoagulacja jest nazywana potocznie wypalanką. Polega na wypaleniu chorych tkanek za pomocą łuku elektrycznego wytworzonego przez specjalne narzędzie koagulacyjne. Zabieg ten jest małoinwazyjny, nie wymaga znieczulenia i trwa około 5-10 minut. Wadą tej metody jest możliwość powstania blizny na szyjce macicy, która może skutkować problemami w donoszeniu ewentualnej późniejszej ciąży oraz porodem przedwczesnym. Jest zalecana kobietom, które nie mają już planów macierzyńskich.

Po zabiegu nie ma możliwości wykonania badania histopatologicznego komórek z nadżerki. 

Kriokoagulacja (zamrażanie) nadżerki szyjki macicy 

Krioterapia polega na wymrożeniu zmiany za pomocą ciekłego azotu, którego temperatura dochodzi do około -192°C. Zamrożona zmiana ulega martwicy, którą organizm samoistnie usuwa po około 1-2 tygodniach. Zaletą tej metody jest jej mała inwazyjność, bezbolesność oraz łatwa dostępność. Wadą jest to, że podczas badania nie uzyskuje się materiału tkankowego i w związku z tym nie można wykonać analizy histopatologicznej.

Krioterapii ginekologicznej nie należy stosować, jeżeli istnieje jakiekolwiek podejrzenie choroby nowotworowej. 

Fotokoagulacja nadżerki szyjki macicy 

Fotokoagulacja nadżerki polega na emitowaniu fal świetlnych na zmienioną szyjkę macicy. Powoduje to trwałe zmiany w nabłonku i usunięcie nadżerki. Po zabiegu zazwyczaj nie ma blizn. Metodę wykorzystuje się do leczenia niewielkich nadżerek. 

Nadżerka szyjki macicy – leczenie farmakologiczne 

Do leczenia farmakologicznego nadżerki stosuje się przede wszystkim leki mające na celu wyleczenie stanu zapalnego. Występują one w formie globulek dopochwowych. Jeżeli nadżerka jest niewielka, a wynik cytologii prawidłowy, często taka terapia jest wystarczająca.

Należy jednak pamiętać o regularnym wykonywaniu badania cytologicznego. Nadżerka może się zmienić w stan przedrakowy. 

W leczeniu farmakologicznym wykorzystuje się również środki chemiczne do bezpośredniego stosowania na zmiany szyjki macicy. Leczenie takie powszechnie nazywane jest koagulacją chemiczną. Po takim zabiegu zalecane jest stosowanie estradiolu dopochwowo (w formie kremu bądź globulek).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Haluksy – przyczyny, objawy, leczenie palucha koślawego. Ćwiczenia na haluksy

  Haluksy, inaczej paluch koślawy, to schorzenie, którego objawem jest deformacja stopy polegająca na znacznym odchyleniu palucha na zewnątrz oraz jednoczesnym odchyleniu I kości śródstopia w kierunku wewnętrznej krawędzi stopy. Haluksy to nie tylko defekt kosmetyczny, ale również problem zdrowotny. Haluksy mogą powodować silny ból, ograniczenie ruchomości palców stopy, mogą się również przyczyniać do powstawania zmian zwyrodnieniowych w obrębie innych stawów kończyn dolnych. Jak leczy się haluksy?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Masaż – rodzaje, wskazania, przeciwwskazania, techniki masażu stosowanego w fizjoterapii

  Masaż jest jedną z najstarszych terapii leczniczych. Termin ten jest używany do opisania szerokiej gamy zabiegów fizjoterapeutycznych, które mają odmienne wskazania, przeciwwskazania, różnią się rodzajem stosowanego ucisku i intensywnością zabiegu. Także efekty masażu, w zależności od jego rodzaju, mogą być odmienne. Część terapii służy wyłącznie relaksowi i głębokiemu odprężeniu (masaż relaksacyjny), część stosuje się natomiast w leczeniu schorzeń układu ruchu czy układu nerwowego (masaż leczniczy). 

 • Nowa metoda oceny wieku biologicznego. Skaner oczu odczyta, jak szybko się starzejesz

  U każdego człowieka proces starzenia się przebiega w indywidualnym tempie. Do tej pory nie powstała uniwersalna metody śledzenia wieku biologicznego. Naukowcy z Bostonu stworzyli nieinwazyjną technologię skanowania oczu, a dokładniej białek soczewki, która zapewnia szybki i obiektywny pomiar molekularnego starzenia się organizmu, co w przyszłości może mieć istotne znaczenie dla medycyny klinicznej.

 • Jak działają tabletki na rzucenie palenia? Czy te preparaty pomagają nie przytyć w trakcie kuracji?

  Palacze, chcąc rzucić nałóg, próbują wspomóc ten proces, stosując tzw. tabletki na rzucanie palenia, które zawierają w swoim składzie cytyzynę albo żywicę nikotynową. Działanie tych substancji ma na celu pozbycie się uczucia głodu nikotynowego, a tym samym skuteczne rzucenie palenia, niemniej mechanizm ich wpływu na organizm jest odmienny. Przyjmuje się, że cytyzyna zwiększa skuteczność zerwania z nałogiem lepiej niż wykorzystywana w nikotynowej terapii zastępczej żywica nikotynowa, niemniej cechuje się także większą ilością działań niepożądanych. Jakie to skutki uboczne, czy można nie przytyć, rzucając palenie oraz co wspólnego mają antydepresanty z rzucaniem palenia? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Coraz bliżej powstania skutecznej „pigułki na cukrzycę”. Naukowcy opracowali system doustnego dostarczania leków insulinowych

  Dla osób zmagających się z cukrzycą podstawowym mechanizmem aplikacji insuliny jest jej wstrzyknięcie podskórne. Wiele osób w obawie przed bólem opóźnia rozpoczęcie terapii, średnio o dwa lata. Technologia opracowana w ramach Trabolsi Research Group w NYU Abu Dhabi (NYUAD) może poprawić sytuację pacjentów z cukrzycą, uwolnić ich od dyskomfortu i skutków ubocznych częstych iniekcji. Na czym polega innowacja? Czym są nCOF? Dlaczego doustna metoda podawania leku może być skuteczniejsza?

 • Natto – czy japońskie fermentowane danie pomaga chronić przed COVID-19?

  Naukowcy z Uniwersytetu Rolnictwa i Technologii w Tokio dowiedli, że ekstrakt z natto rozkłada białka na powierzchni koronawirusa i w ten sposób może blokować zdolność wirusa SARS-CoV-2 do infekowania ludzkich komórek in vitro. Czym jest natto i natokinaza? Czy pomogą uporać się z problemem COVID-19? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij