Koncepcja zdrowia reprodukcyjnego kobiet. Kobieta trzyma kształt macicy wykonany z papieru na różowym tle. Świadomość chorób macicy, takich jak endometrioza, PCOS lub rak ginekologiczny. GENERATywna sztuczna inteligencja
Maciej Toczek

Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

 1. Czym są nadżerki i jak powstają?
 2. Nadżerka szyjki macicy – jakie są objawy? Jak wygląda ta zmiana?
 3. Czy nieleczona nadżerka szyjki macicy jest groźna? Powikłania, choroby
 4. Czego nie wolno robić, mając nadżerkę szyjki macicy?
 5. Jak wygląda zabieg usunięcia nadżerki szyjki macicy? Znieczulenie, przebieg procedury
 6. Jak postępować po zabiegu usunięcia nadżerki szyjki macicy? Czy nadżerka może się znowu pojawić?
 7. Usuwanie nadżerek szyjki macicy – ile kosztuje? Czy jest refundowane przez NFZ? Czy trzeba mieć skierowanie?

Czym są nadżerki i jak powstają?

Nadżerkami nazywamy ubytki nabłonkowe w obrębie tarczy szyjki macicy. Mogą się pojawić przede wszystkim w przebiegu różnego rodzaju stanu zapalnego lub urazu tego narządu. Warto podkreślić jednak, że prawdziwe, zgodne z definicją nadżerki szyjki macicy są zjawiskiem stosunkowo rzadkim. Określenie „nadżerka” odnosi się najczęściej do ektopii szyjki macicy, a więc przedostania się nabłonka walcowatego na tarczę szyjki macicy, gdzie w sytuacji idealnej znajduje się nabłonek płaski. W badaniu ginekologicznym możliwe jest wtedy uwidocznienie poprzez wziernik czerwonego fragmentu błony śluzowej na tarczy szyjki macicy.

Nadżerka szyjki macicy – jakie są objawy? Jak wygląda ta zmiana?

W znaczącej większości przypadków erytroplakia szyjki macicy pozostaje bezobjawowa, a jej stwierdzenie możliwe jest jedynie podczas badania ginekologicznego. Zmiana ta prezentuje się jako żywoczerwony obszar na błonie śluzowej tarczy szyjki macicy. Ektopia bardzo rzadko jest objawowa, jednak mogą jej towarzyszyć symptomy, takie jak zwiększona wydzielina z dróg rodnych, plamienia samoistne lub po stosunku, a także nawracające infekcje dróg rodnych.

Powiązane produkty

Czy nieleczona nadżerka szyjki macicy jest groźna? Powikłania, choroby

Samo pojawienie się nadżerki (a poprawnie mówiąc – ektopii szyjki macicy) nie wymaga bezwzględnej interwencji ginekologicznej. Wyjątek od tej sytuacji stanowią oczywiście nieprawidłowe wyniki cytologii szyjki macicy. Jeżeli obecność ektopii związana jest z lokalnym stanem zapalnym, lekarz przypisuje najczęściej miejscowe leki przeciwzapalne, które w większości przypadków stanowią skuteczną metodę postępowania.

Pacjentka podczas wizyty u gienkologa siedzi na fotelu ginekologicznym
Samo pojawienie się nadżerki (a poprawnie mówiąc – ektopii szyjki macicy) nie wymaga bezwzględnej interwencji ginekologicznej. Wyjątek od tej sytuacji stanowią oczywiście nieprawidłowe wyniki cytologii szyjki macicy.

W innych sytuacjach, kiedy konieczny jest zabieg usuwania nadżerki, lekarze ginekolodzy decydują się najczęściej na wymrażanie zmiany (kriodestrukcję), metodę laserową lub fotokoagulacje.

Czego nie wolno robić, mając nadżerkę szyjki macicy?

Ektopia szyjki macicy najczęściej wykrywana jest przypadkowo, a po jej stwierdzeniu rzadko kiedy podejmowane są czynności terapeutyczne. Z tego względu nie istnieją zalecenia sformułowane przez specjalistów ginekologii skierowane do kobiet ze stwierdzoną ektopią szyjki macicy. Nie ma również przeciwwskazań do stosowania mechanicznej bądź hormonalnej antykoncepcji, a także menstruacyjnych kubeczków, tamponów czy też gąbek menstruacyjnych.

Jak wygląda zabieg usunięcia nadżerki szyjki macicy? Znieczulenie, przebieg procedury

Nadżerka szyjki macicy zwykle nie wymaga interwencji ginekologicznej, jednak w pojedynczych przypadkach konieczne może być usunięcie zmiany. W tym celu stosowane są metody miejscowe, takie jak fotokoagulacja, wymrażanie oraz laserowe usunięcie zmiany. Większość wspomnianych procedur jest bezbolesna, więc nie jest konieczne stosowanie znieczulenia w trakcie zabiegu. O jego zastosowaniu decyduje jednak lekarz.

Jak postępować po zabiegu usunięcia nadżerki szyjki macicy? Czy nadżerka może się znowu pojawić?

Po wykonaniu wspomnianych procedur medycznych lekarz ginekolog sformułuje zalecenia lekarskie co do postępowania pozabiegowego. Z reguły okres rekonwalescencji wynosi około 2 tygodni. W tym czasie należy unikać współżycia oraz zwracać uwagę na niepokojące objawy. Bardzo ważne jest stosowanie się do wszelkich innych zaleceń lekarskich wydanych po przeprowadzonym zabiegu.

Ektopia szyjki macicy jest stanem, który może nawracać. Warto jednak podkreślić, że jej występowanie w znacznej większości przypadków nie wymaga interwencji lekarskiej, a wskazaniem do leczenia pozostaje przede wszystkim nieprawidłowy wynik cytologii.

Usuwanie nadżerek szyjki macicy – ile kosztuje? Czy jest refundowane przez NFZ? Czy trzeba mieć skierowanie?

Usuwanie nadżerki szyjki macicy w większości przypadków nie jest zalecane. Z tego względu w gabinetach w ramach opieki NFZ procedura ta wykonywana jest bardzo rzadko. W gabinetach prywatnych koszt procedury usuwania nadżerki szyjki macicy wynosi 250-500 zł (w zależności od miasta w Polsce oraz renomy lekarza wykonującego zabieg). Aby możliwe było wykonanie zabiegu, konieczne jest skierowanie uzyskane od lekarza ginekologa po przeprowadzeniu badania lekarskiego.

 1. E. Stefanowicz, Ektopia szyjki macicy. Przyczyny, objawy i leczenie, Medycyna Praktyczna, [online] https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/260738,ektopia-nadzerka-szyjki-macicy [dostęp:] 21.02.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Polipy macicy – objawy i leczenie polipów szyjki macicy i polipów trzonu macicy

  Obecnie polipy macicy są dość częstą jednostką chorobową, z którą ginekolodzy muszą się mierzyć w praktyce ambulatoryjnej. Nierzadko pozostają bezobjawowe, ale jeśli wzrastają z błony śluzowej w obrębie jamy macicy, to mogą stanowić jedną z częstszych przyczyn nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych u kobiet. Pamiętajmy, że objawowe polipy macicy stanowią ważne wskazanie do konsultacji z lekarzem ginekologiem i podjęcia decyzji o ich usunięciu.

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Tyłozgięcie macicy a ciąża

  Macica jest jednym z narządów rodnych w organizmie kobiety. Jest to narząd nieparzysty, którego kształt czasami bywa porównywany do spłaszczonej gruszki. Macica jest zlokalizowana w miednicy mniejszej i leży pomiędzy pęcherzem moczowym a odbytnicą. Składa się ona z trzech części.

 • Dysplazja i polip szyjki macicy

  Macica jest jednym z elementów żeńskiego układu rozrodczego. Swoim kształtem przypomina gruszkę. To właśnie w macicy zagnieżdża się zapłodniona komórka jajowa, z której następnie będzie rozwijał i kształtował się płód. Macica położona jest pośrodku jamy miednicy mniejszej pomiędzy odbytnicą i pęcherzem moczowym. W budowie macicy wyróżnia się trzon macicy (to właśnie w nim dochodzi do zagnieżdżenia się komórki jajowej i rozwoju płodu), cieśń macicy oraz szyjkę macicy. Ściana macicy zbudowana jest z trzech warstw: najbardziej zewnętrznej błony surowiczej, środkowej błony mięśniowej i położonej najbardziej wewnętrznie błony śluzowej (endometrium).

 • Pneumokoki – czym są i jakie choroby wywołują? Jak chronić się przed pneumokokami?

  Streptococcus pneumoniae (pneumokoki, dwoinki zapalenia płuc) to bakterie, które osiedlają się w nosie oraz gardle i powodują groźne choroby. Zakażenia pneumokokowe dotyczą głównie małych dzieci oraz seniorów. Wśród grup ryzyka wymienia się również osoby z zaburzeniami odporności oraz osoby cierpiące na choroby przewlekłe. W jaki sposób można zarazić się pneumokokami? Jak się przed nimi chronić? Podpowiadamy.

 • Sensor do pomiaru cukru – monitorowanie glikemii. Działanie, refundacja systemu ciągłego CGM

  Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych. W leczeniu tego schorzenia oraz w zapobieganiu występowania powikłań narządowych niezwykle istotne jest utrzymywanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Dzięki nowoczesnym technologiom w postaci systemów do ciągłego monitorowania glikemii mamy szansę na lepszą kontrolę choroby, a co za tym idzie – na opóźnienie rozwoju powikłań narządowych cukrzycy. Niestety należy pamiętać, że sensory są stosunkowo drogie, a ich zakup podlega refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia jedynie w konkretnych wskazaniach.

 • Refundacja dla cukrzyków – zasady refundacji w diabetologii

  Od stycznia 2024 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Zdrowia wprowadzające w życie zmiany w refundacji wyrobów medycznych przeznaczonych dla pacjentów chorujących na cukrzycę. Wyjaśniamy zasady odpłatności systemów do ciągłego monitorowania glikemii, pomp insulinowych, pojemników na insulinę oraz zestawów infuzyjnych.

 • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

  Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij