Dysplazja i polip szyjki macicy
Anna Posmykiewicz

Dysplazja i polip szyjki macicy

Macica jest jednym z elementów żeńskiego układu rozrodczego. Swoim kształtem przypomina gruszkę. To właśnie w macicy zagnieżdża się zapłodniona komórka jajowa, z której następnie będzie rozwijał i kształtował się płód. Macica położona jest pośrodku jamy miednicy mniejszej pomiędzy odbytnicą i pęcherzem moczowym. W budowie macicy wyróżnia się trzon macicy (to właśnie w nim dochodzi do zagnieżdżenia się komórki jajowej i rozwoju płodu), cieśń macicy oraz szyjkę macicy. Ściana macicy zbudowana jest z trzech warstw: najbardziej zewnętrznej błony surowiczej, środkowej błony mięśniowej i położonej najbardziej wewnętrznie błony śluzowej (endometrium).
Częścią macicy, którą ginekolog jest w stanie bardzo dokładnie ocenić w czasie badania ginekologicznego za pomocą wziernika, jest szyjka macicy. W jej obrębie widoczne są różnego rodzaju zmiany - niektóre widać gołym okiem, inne wymagają wykonania dodatkowych badań. 
Dość częstymi zmianami, które można zaobserwować w obrębie szyjki macicy, są polipy szyjki macicy. 

Czym jest polip?

Polip jest patologicznym, guzowatym tworem, który wywodzi się z błon śluzowych wysłanych gruczołowym nabłonkiem. Jest to zmiana widoczna gołym okiem, można więc powiedzieć, że polip jest zmianą makroskopową. Polipy można podzielić pod względem postaci makroskopowej na dwa rodzaje. Wyróżnia się zatem polipy uszypułowane - w ich budowie widoczna jest szypuła, "nóżka", na której "umocowany" jest polip. Drugi rodzaj polipów to polipy nieuszypułowane, które mają kulisty kształt i wyrastają ponad powierzchnię podłoża.

Jakie są przyczyny powstawania polipów szyjki macicy?

Przyczyny powstawania polipów szyjki macicy nie są do końca poznane. Uważa się jednak, że bardzo dużą rolę w ich powstawaniu odgrywają zaburzenia hormonlane i podwyższony poziom estrogenów. Choć polipy szyjki macicy mogą powstać tak naprawdę u kobiet w każdym wieku, to zdecydowana ich przewaga powstaje u kobiet pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. 

Czy polipy szyjki macicy dają jakieś objawy?

Tak, polipy szyjki macicy mogą dawać objawy, choć mogą być również zupełnie bezobjawowe. Do najczęstszych objawów, które mogą dawać polipy szyjki macicy, należą nieprawidłowe krwawienia, które pojawiają się między miesiączkami. Krwawienia mogą być bardzo nasilone, mogą to jednak być również niewielkie plamienia. Krwawienia mogą być również obecne po odbyciu stosunku płciowego. Innym objawem, który może przemawiać za obecnością polipa szyjki macicy, mogą być obfite, śluzowe upławy.

Czy polipy mogą też powstawać w innych częściach macicy?

Tak, polipy mogą także powstawać w trzonie macicy. Ich objawem są wtedy głównie przedłużające się i obfite miesiączki, choć zdarza się (jednak rzadziej), że obecne są również krwawienia międzymiesiączkowe. Zdarza się, że obecne są też obfite upławy. 

Jak wygląda rozpoznanie polipa szyjki macicy?

Polip szyjki macicy ginekolog może zdiagnozować w czasie badania ginekologicznego za pomocą wziernika. W przypadku polipa trzonu macicy rozpoznanie można postawić na podstawie badania usg. 

Jak wygląda leczenie polipów szyjki macicy? 

W przypadku polipów szyjki macicy leczenie polega na usunięciu polipa - zwykle usunięcie polega na "ukręceniu" polipa. Po usunięciu uzsykany materiał przekazuje się do badania histopatologicznego, aby ocenić czy usunięta zmiana na pewno jest zmianą łagodną. W przypadku polipów trzonu macicy leczenie również polega na ich usunięciu, czasami podejmowana jest próba leczenia hormonalnego. 

Czy polipy szyjki macicy są groźne?

Polipy szyjki macicy są zmianami łagodnymi, nie zalicza się ich do stanów przedrakowych. Należy jednak pamiętać, że zdarza się, iż na ich podłożu może rozwinąć się proces złośliwy - dlatego też po rozpoznaniu polipa należy na wszelki wypadek go usunąć i oddać do badania histopatologicznego. 
Inną zmianą, którą dość często można stwierdzić w obrębie szyjki macicy, jest dysplazja szyjki macicy.

Czym jest dysplazja szyjki macicy ( śródnabłonkowa neoplazja szyjki macicy)? 

Dysplazja szyjki macicy jest stanem przedrakowym. W jej przebiegu dochodzi do zmian w budowie komórek nabłonka szyjki macicy oraz do zmian w ich podziałach, w związku z czym mogą one stać się złośliwe i z biegiem czasu przekształcić się w komórki rakowe. Wyróżnia się kilka stopni dysplazji. Można rozpoznać dysplazję małego stopnia (stopień pierwszy), w którym dysplazja jest nieznacznie zaawansowana (CIN 1), dysplazję średniego stopnia o większym stopniu zaawansowania (CIN 2) oraz dysplazję o dużym stopniu zaawansowania (CIN 3).

Czy dysplazja jest widoczna gołym okiem?

Nie. Aby móc rozpoznać dysplazję szyjki macicy, należy wykonać badanie cytologiczne, któremu profilaktycznie powinny poddawać się wszystkie kobiety. Po wykonaniu cytologii można w niej rozpoznać dysplazję niskiego stopnia (CIN 1 i CIN 2) - tzw. LSIL oraz dysplazję wysokiego stopnia tzw. HSIL, czyli CIN 3. 

Jaka jest najczęstsza przyczyna rozwoju dysplazji szyjki macicy?

Najczęstszą przyczyną rozwoju dysplazji szyjki macicy jest infekcja szyjki macicy wirusem HPV. Ponadto, czynnikiem predysponującym do rozwoju dysplazji może być palenie tytoniu, niedobór witamin, zwłaszcza witamin E i A, wieloletnie przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych . 

Na czym polega leczenie dysplazji szyjki macicy?

Wszystko uzależnione jest od stopnia zaawansowania dysplazji. W przypadku dysplazji CIN 1 nie stosuje się leczenia, pacjentka musi jedynie poddawać się systematycznym badaniom cytologicznym w terminach zalecanych przez jej ginekologa. Lekarz będzie oceniał czy nie dochodzi do progresji dysplazji i na tej podstawie będzie kierował właściwym postepowaniem. W przypadku dysplazji CIN 2 i CIN 3 leczenie jest już konieczne. Polega ono na usunięciu zmiany za pomocą różnych metod: laseroterapii, krioterapii, fotokoagulacji, czasami zachodzi też potrzeba usunięcia fragmentu lub całej szyjki macicy. 
Niesłychanie istotną sprawą jest poddawanie się regularnym badaniom ginekologicznym. Wizyta u ginekologa powinna odbywać się raz do roku, a w razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących dolegliwości praktycznie od razu. Dzięki temu bowiem można uchronić się przed poważnymi chorobami, a jeśli już zostaną one rozpoznane, to będą we wczesnym stadium rozwoju i będzie można je skutecznie leczyć. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Płukanie zatok – jakie są wskazania do irygacji zatok przynosowych oraz w jaki sposób zrobić to w domu?

  Płukanie zatok posiada wiele zalet – może być bezpiecznie stosowane przez dzieci (od 4. roku życia), kobiety w ciąży i karmiące piersią. Stanowi niefarmakologiczną metodę walki z katarem oraz zapaleniem zatok – pomaga zachować drożność przewodów nosowych i zatok oraz oczyścić z zakaźnej wydzieliny i innych zanieczyszczeń (patogenów czy alergenów). 

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Woda morska do nosa – jak działa? Kiedy warto stosować sól morską w sprayu?

  Preparaty wody morskiej do nosa przeznaczone są zarówno do codziennej higieny nosa, jak i w przypadku wystąpienia schorzeń układu oddechowego. Przeznaczone są dla dzieci (nawet od pierwszych dni życia), osób dorosłych, starszych oraz kobiet w ciąży i karmiących. Dostępne są w postaci roztworu izotonicznego lub hipertonicznego. Mają działanie nawilżające oraz oczyszczające.  

 • Angina – przyczyny, objawy, leczenie anginy u dzieci i u dorosłych

  Angina to ostre zapalenie gardła i migdałków wywołane najczęściej przez paciorkowce z grupy A (Streptococcus pyogenes). Anginę rozpoznaje się na podstawie występowania charakterystycznych objawów, takich jak silny ból gardła utrudniający przełykanie, wysoka gorączka, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych oraz na podstawie stwierdzenia w badaniu przedmiotowym zaczerwienienia błony śluzowej gardła, rozpulchnienia migdałków oraz białego nalotu.

 • POChP – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc

  Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to nieuleczalna, postępująca choroba układu oddechowego, której przyczyną jest palenie tytoniu (w 80-90% przypadków) lub narażenie na czynniki drażniące, np. pyły, chemikalia. W przebiegu POChP dochodzi do zwężenia oskrzeli (obturacji) i tym samym ograniczenia przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe. Objawy, które się wówczas pojawiają to duszności, mokry kaszel, świszczący oddech. W terapii przewlekłej obturacyjnej oskrzeli płuc stosuje się przede wszystkim leki rozszerzające oskrzela.

 • Heparyna – popularny lek antyzakrzepowy może pomóc przeciwdziałać COVID-19

  Według ustaleń badaczy pochodzących z Wielkiej Brytanii heparyna blokuje białko spike koronawirusa SARS-CoV-2, które po połączeniu się z odpowiednim receptorem na powierzchni komórki gospodarza, umożliwia jej zakażenie. Czy heparyna znajdzie zastosowanie w leczeniu COVID-19?

 • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

  Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca. 

 • Statyny – poprawiają efektywność leczenia pacjentek z najbardziej agresywnymi postaciami raka piersi

  Statyny to leki na obniżające poziom cholesterolu we krwi. Pomagają zapobiegać zawałom serca i udarom mózgu. Zespół badaczy z University of Texas MD Anderson Cancer Center w Houston oraz Baylor College of Medicine przeanalizował ich działanie na agresywne podtypy raka piersi. Naukowcy zaobserwowali istotną poprawę przeżywalności pacjentek z potrójnie ujemnym rakiem sutka, które poddały się terapii statynami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij