Dysplazja i polip szyjki macicy
Anna Posmykiewicz

Dysplazja i polip szyjki macicy

Macica jest jednym z elementów żeńskiego układu rozrodczego. Swoim kształtem przypomina gruszkę. To właśnie w macicy zagnieżdża się zapłodniona komórka jajowa, z której następnie będzie rozwijał i kształtował się płód. Macica położona jest pośrodku jamy miednicy mniejszej pomiędzy odbytnicą i pęcherzem moczowym. W budowie macicy wyróżnia się trzon macicy (to właśnie w nim dochodzi do zagnieżdżenia się komórki jajowej i rozwoju płodu), cieśń macicy oraz szyjkę macicy. Ściana macicy zbudowana jest z trzech warstw: najbardziej zewnętrznej błony surowiczej, środkowej błony mięśniowej i położonej najbardziej wewnętrznie błony śluzowej (endometrium).
Częścią macicy, którą ginekolog jest w stanie bardzo dokładnie ocenić w czasie badania ginekologicznego za pomocą wziernika, jest szyjka macicy. W jej obrębie widoczne są różnego rodzaju zmiany - niektóre widać gołym okiem, inne wymagają wykonania dodatkowych badań. 
Dość częstymi zmianami, które można zaobserwować w obrębie szyjki macicy, są polipy szyjki macicy. 

Czym jest polip?

Polip jest patologicznym, guzowatym tworem, który wywodzi się z błon śluzowych wysłanych gruczołowym nabłonkiem. Jest to zmiana widoczna gołym okiem, można więc powiedzieć, że polip jest zmianą makroskopową. Polipy można podzielić pod względem postaci makroskopowej na dwa rodzaje. Wyróżnia się zatem polipy uszypułowane - w ich budowie widoczna jest szypuła, "nóżka", na której "umocowany" jest polip. Drugi rodzaj polipów to polipy nieuszypułowane, które mają kulisty kształt i wyrastają ponad powierzchnię podłoża.

Jakie są przyczyny powstawania polipów szyjki macicy?

Przyczyny powstawania polipów szyjki macicy nie są do końca poznane. Uważa się jednak, że bardzo dużą rolę w ich powstawaniu odgrywają zaburzenia hormonlane i podwyższony poziom estrogenów. Choć polipy szyjki macicy mogą powstać tak naprawdę u kobiet w każdym wieku, to zdecydowana ich przewaga powstaje u kobiet pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. 

Czy polipy szyjki macicy dają jakieś objawy?

Tak, polipy szyjki macicy mogą dawać objawy, choć mogą być również zupełnie bezobjawowe. Do najczęstszych objawów, które mogą dawać polipy szyjki macicy, należą nieprawidłowe krwawienia, które pojawiają się między miesiączkami. Krwawienia mogą być bardzo nasilone, mogą to jednak być również niewielkie plamienia. Krwawienia mogą być również obecne po odbyciu stosunku płciowego. Innym objawem, który może przemawiać za obecnością polipa szyjki macicy, mogą być obfite, śluzowe upławy.

Czy polipy mogą też powstawać w innych częściach macicy?

Tak, polipy mogą także powstawać w trzonie macicy. Ich objawem są wtedy głównie przedłużające się i obfite miesiączki, choć zdarza się (jednak rzadziej), że obecne są również krwawienia międzymiesiączkowe. Zdarza się, że obecne są też obfite upławy. 

Jak wygląda rozpoznanie polipa szyjki macicy?

Polip szyjki macicy ginekolog może zdiagnozować w czasie badania ginekologicznego za pomocą wziernika. W przypadku polipa trzonu macicy rozpoznanie można postawić na podstawie badania usg. 

Jak wygląda leczenie polipów szyjki macicy? 

W przypadku polipów szyjki macicy leczenie polega na usunięciu polipa - zwykle usunięcie polega na "ukręceniu" polipa. Po usunięciu uzsykany materiał przekazuje się do badania histopatologicznego, aby ocenić czy usunięta zmiana na pewno jest zmianą łagodną. W przypadku polipów trzonu macicy leczenie również polega na ich usunięciu, czasami podejmowana jest próba leczenia hormonalnego. 

Czy polipy szyjki macicy są groźne?

Polipy szyjki macicy są zmianami łagodnymi, nie zalicza się ich do stanów przedrakowych. Należy jednak pamiętać, że zdarza się, iż na ich podłożu może rozwinąć się proces złośliwy - dlatego też po rozpoznaniu polipa należy na wszelki wypadek go usunąć i oddać do badania histopatologicznego. 
Inną zmianą, którą dość często można stwierdzić w obrębie szyjki macicy, jest dysplazja szyjki macicy.

Czym jest dysplazja szyjki macicy ( śródnabłonkowa neoplazja szyjki macicy)? 

Dysplazja szyjki macicy jest stanem przedrakowym. W jej przebiegu dochodzi do zmian w budowie komórek nabłonka szyjki macicy oraz do zmian w ich podziałach, w związku z czym mogą one stać się złośliwe i z biegiem czasu przekształcić się w komórki rakowe. Wyróżnia się kilka stopni dysplazji. Można rozpoznać dysplazję małego stopnia (stopień pierwszy), w którym dysplazja jest nieznacznie zaawansowana (CIN 1), dysplazję średniego stopnia o większym stopniu zaawansowania (CIN 2) oraz dysplazję o dużym stopniu zaawansowania (CIN 3).

Czy dysplazja jest widoczna gołym okiem?

Nie. Aby móc rozpoznać dysplazję szyjki macicy, należy wykonać badanie cytologiczne, któremu profilaktycznie powinny poddawać się wszystkie kobiety. Po wykonaniu cytologii można w niej rozpoznać dysplazję niskiego stopnia (CIN 1 i CIN 2) - tzw. LSIL oraz dysplazję wysokiego stopnia tzw. HSIL, czyli CIN 3. 

Jaka jest najczęstsza przyczyna rozwoju dysplazji szyjki macicy?

Najczęstszą przyczyną rozwoju dysplazji szyjki macicy jest infekcja szyjki macicy wirusem HPV. Ponadto, czynnikiem predysponującym do rozwoju dysplazji może być palenie tytoniu, niedobór witamin, zwłaszcza witamin E i A, wieloletnie przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych . 

Na czym polega leczenie dysplazji szyjki macicy?

Wszystko uzależnione jest od stopnia zaawansowania dysplazji. W przypadku dysplazji CIN 1 nie stosuje się leczenia, pacjentka musi jedynie poddawać się systematycznym badaniom cytologicznym w terminach zalecanych przez jej ginekologa. Lekarz będzie oceniał czy nie dochodzi do progresji dysplazji i na tej podstawie będzie kierował właściwym postepowaniem. W przypadku dysplazji CIN 2 i CIN 3 leczenie jest już konieczne. Polega ono na usunięciu zmiany za pomocą różnych metod: laseroterapii, krioterapii, fotokoagulacji, czasami zachodzi też potrzeba usunięcia fragmentu lub całej szyjki macicy. 
Niesłychanie istotną sprawą jest poddawanie się regularnym badaniom ginekologicznym. Wizyta u ginekologa powinna odbywać się raz do roku, a w razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących dolegliwości praktycznie od razu. Dzięki temu bowiem można uchronić się przed poważnymi chorobami, a jeśli już zostaną one rozpoznane, to będą we wczesnym stadium rozwoju i będzie można je skutecznie leczyć. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij