Uczulenie na detergenty -  jak sobie z nim radzić?
Anna Żyła

Uczulenie na detergenty - jak sobie z nim radzić?

Przypadków alergii jest coraz więcej. W zależności od indywidualnej wrażliwości uczulać może praktycznie wszystko: składniki jedzenia, tworzyw sztucznych, kosmetyków, detergentów, a nawet zwykły kurz. Obecnie wśród jednych z najczęściej wywołujących alergię kontaktową czynników wymieniane są detergenty używane w domu.

Wyprysk kontaktowy

Skóra w zetknięciu z różnymi związkami chemicznymi, reaguje zmianami określanymi jako wyprysk kontaktowy. Substancje chemiczne, które mogą powodować wyprysk kontaktowy, dzieli się na związki drażniące i alergeny. W zależności od mechanizmu powstawania zmiany, wyróżnia się wyprysk kontaktowy z podrażnienia lub alergiczny. Objawy obydwu schorzeń są podobne. W skutek ich oddziaływania skóra staje się zaczerwieniona, pogrubiała i złuszcza się. W czasie zaostrzeń widoczne są podskórne grudki lub pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, które mogą pękać i tworzyć nadżerki.

Wyprysk z podrażnienia a wyprysk alergiczny – różnice

Wyprysk kontaktowy z podrażnienia powodują substancje, które niszczą lipidowo-kwasową osłonę ochronną skóry. Pozwala to wnikać do jej tkanek substancjom drażniącym zawartym w detergentach. Wystąpienie tego typu objawów skórnych może dotknąć każdego i zależy tylko od stopnia natężenia czynnika drażniącego i czasu jego działania. Zmiany na skórze nie przekraczają miejsca kontaktu. Po usunięciu substancji drażniącej nie nasilają się i stopniowo ustępują. Wystąpienie wyprysku alergicznego zależy natomiast przede wszystkim od predyspozycji genetycznych. Na rozwój alergii kontaktowej duży wpływ na również stan skóry. Ta sama substancja zastosowana na zdrową skórę nie spowoduje podrażnienia, może natomiast uczulać, jeśli skóra jest sucha, podrażniona lub zmieniona zapalnie. Prawdopodobieństwo rozwoju uczulenia zależy od tego, jak często i jak długo skóra styka się z daną substancją.

Powiązane produkty

Co uczula?

Związków chemicznych, które w określonych sytuacjach mogą potencjalnie wywołać uczulenie, jest wiele. Dużą grupę alergenów stanowią m.in. substancje zapachowe i konserwujące zawarte w detergentach.

Leczenie

Leczenie skóry dotkniętej uczuleniem na detergenty polega przede wszystkim na rozpoznaniu, a następnie wyeliminowaniu z otoczenia substancji uczulającej. W identyfikacji substancji uczulającej pomocne są testy alergiczne. Dzięki nim można dokładnie określić jaki konkretnie składnik detergentu uczula. W praktyce do wstępnego testowania chorych używanych jest kilkanaście substancji znanych z silnych właściwości uczulających. Jeśli zmiany są mocno nasilone konieczne może okazać się wdrożenie leczenia objawowego, głównie za pomocą leków antyhistaminowych i kortykosteroidów (miejscowo i/lub ogólnie).

Emolienty – ratunek dla skóry

Bardzo ważna jest również właściwa pielęgnacja skóry dotkniętej uczuleniem na detergenty, zarówno w okresie występowania objawów chorobowych jak i profilaktycznie. W codziennej pielęgnacji świetnie sprawdzają się tzw. emolienty. Pełnią one funkcję swoistego „opatrunku” chroniącego skórę przed nadmiernym odparowywaniem wody z głębszych jej warstw, a także przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.  Ich zadaniem jest utrzymanie prawidłowego nawilżenia, natłuszczenia i elastyczności skóry. Emolienty odtwarzają naturalny płaszcz ochronny skóry, wypełniając pęknięcia i szczeliny warstwą zbudowaną z substancji podobnych do naturalnych lipidów. Dzięki emolientom skóra mniej swędzi, a jej stan stopniowo ulega poprawie. 

Wybór odpowiedniego emolientu

Emolienty dostępne są  w postaci kremów, maści, emulsji i mleczek. Można je kupić aptece bez recepty. Skóra w zależności od okolicy ciała może wymagać zastosowania emolientu odmiennym składzie i różnej postaci. I tak np. preparaty o bogatej, tłustej konsystencji świetnie sprawdzają się w przypadku przesuszonej skóry rąk. Zaś balsamy czy mleczka powinno aplikować się na skórę ciała. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na skład. Wiele tego typu preparatów poza składnikami odpowiedzialnymi za właściwe nawilżenie i natłuszczenie skóry, zawiera dodatkowo składniki przeciwświądowe czy łagodzące stan zapalny. Warto wspomnieć, że u niektórych osób nawet tego typu preparaty, przeznaczone dla szczególnie wrażliwej skóry mogą powodować objawy pieczenia, podrażnienia czy reakcji kontaktowej. Dlatego też wybór odpowiedniego emolientu to kwestia bardzo indywidualna, niejednokrotnie niestety oparta na metodzie prób i błędów.

Działanie emolientów jest krótkotrwałe, dlatego należy stosować je kilka razy dziennie, nawet wówczas gdy widoczna jest poprawa stanu skóry. Skórę należy smarować obficie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do pomocy lekowej w 2025 roku?

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zaszczep się w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl