Oczyszczanie i nawilżanie: podstawa codziennej pielęgnacji
Pierwszym podstawowym krokiem w codziennej pielęgnacji ciała jest oczyszczenie skóry z serum, potu i innych zgromadzonych na niej zanieczyszczeń pod prysznicem lub podczas kąpieli.
Prysznic czy kąpiel? Co lepsze?
Jedno i drugie ma swoje zalety, choć generalnie do codziennego oczyszczania ciała zaleca się prysznic. Zabiera niewiele czasu, odświeża i napina skórę. Co ważne w mniejszym stopniu niż kąpiel sprzyja wysuszeniu skóry. Z kąpieli zaś powinno się korzystać okazjonalnie, np. kiedy przemarzliśmy i chcemy się szybko rozgrzać albo gdy potrzebujemy odprężenia po ciężkim dniu. Jeśli uwielbiasz wylegiwać się w wannie, warto zainwestować w specjalne olejki do kąpieli. Po takiej kąpieli skóra jest odpowiednio nawilżona i nie potrzebuje już nawet wcierania balsamu. Niezależnie od tego, czy jest to prysznic czy kąpiel w wannie, ciało należy myć odpowiednio dobranym do rodzaju skóry preparatem.
Mydła, żele, płyny, olejki do kąpieli.... co wybrać?
To oczywiście kwestia bardzo indywidualna, zależna przed wszystkim od rodzaju skóry i indywidualnych preferencji. Bez względu na to jaką formę preparatu do mycia wybierzemy powinien on przede wszystkim skutecznie oczyszczać skórę, nie podrażniając i nie wysuszając jej przy tym. Przed zakupem warto spojrzeć na skład umieszczony na opakowaniu. Spośród dostępnych propozycji możemy wybierać pomiędzy preparatami oczyszczającymi o właściwościach:
- nawilżających - nawilżeniu sprzyjają m.in. mleczko owsiane i migdałowe, olejek jojoba, oliwa z oliwek czy gliceryna;
- odżywczych - zawierają m.in. aminokwasy, lipidy i witaminy; zniwelują szorstką skórę i uczucie ściągania, przywracają miękkość i elastyczność, odbudowując jej płaszcz lipidowy;
- łagodzących - zawierają m.in. pantenol, allantoinę czy wyciąg z nagietka;
- ujędrniających i antycelullitowych - w ich składzie często można znaleźć ekstrakt z alg morskich, kawy, miód, proteiny pszenne, ceramidy;
- relaksujących czy energetyzujących - z dodatkiem olejków eterycznych.
Dlaczego warto czasem zrobić peeling?
Po zastosowaniu peelingu skóra ciała jest zdecydowanie gładsza. Pomaga on pozbyć się części starego obumarłego naskórka, a dodatkowo pobudza krążenie co świetnie przygotowuje skórę do aplikacji następnych kosmetyków. W przypadku dekoltu i biustu zabieg powinien być delikatniejszy od tego, który jest stosowany do innych partii ciała. Częstotliwość tego zabiegu kosmetycznego zależy od rodzaju peelingu. Należy go zawsze stosować zgodnie z częstotliwością zalecaną przez producenta. Zbyt częste stosowanie może sprzyjać podrażnieniu skóry. Szczególnie dotyczy to peelingów gruboziarnistych, które intensywnie złuszczają. Codziennie można natomiast stosować żele do mycia ciała z peelingiem. A jeśli jesteśmy w trakcie kuracji odchudzających, to świetnie sprawdzają się peelingi dedykowane skórze narażonej na utratę elastyczności. Dzięki odpowiednio dobranej recepturze skóra ciała zyskuje nie tylko wygładzenie, ale również poprawę elastyczności.
Jak stosować peeling?
Kosmetyki te stosuje się na mokre, świeżo umyte ciało, nakładając je cienką warstwą na skórę i wmasowując je bardzo ostrożnie i krótko okrężnymi ruchami – ręką lub miękką gąbką. Następnie preparat należy spłukać wodą.
Dlaczego nawilżanie jest tak ważne?
Nawilżanie skóry to obok oczyszczania niezbędne minimum właściwej pielęgnacji ciała. Nawilżanie nie tylko zwiększa zawartość wody w skórze, ale również chroni ją i pomaga zachować jej prawidłową kondycję. Dlatego tak ważne jest, aby po oczyszczeniu ciała zastosować preparat nawilżający, który odbuduje warstwę hydrolipidową skóry.
Tego typu środek powinien być bogaty w substancje tłuszczowe (np. parafina, masło shea). Produkt bogaty w lipidy jest lepiej przyswajalny przez skórę i szybciej w nią wnika. Produkty nawilżające mogą również służyć zwalczaniu konkretnych problemów skóry (np. nadmierna suchość, skłonność do podrażnień, cellulit czy pękające naczynka).
Poza składem bardzo istotna jest konsystencja
Mleczka i balsamy łatwo się rozprowadzają na skórze i szybko wchłaniają. To właśnie po balsamy i mleczka najczęściej sięgamy podczas codziennej pielęgnacji ciała. Masła charakteryzują się bardzo gęstą konsystencją, czasami wręcz są trudne do rozsmarowania. Mają intensywne właściwości natłuszczające i wygładzające, zazwyczaj też wyrazisty zapach. Kremy zaś mają odrobinę lżejszą konsystencję niż masła.
Natomiast olejki czy oliwki to produkty które świetnie rozprowadza się na skórze, z których korzysta się najczęściej kilka razy w miesiącu lub rzadziej. Mają bardzo dobre działanie nawilżające i pozostawiają na skórze tłusty film ochronny.
Masła, bogate balsamy, kremy czy oliwki polecane są szczególnie dla osób o skórze suchej. Zaś preparaty o lżejszej konsystencji – emulsje, lekkie balsamy to dobry wybór dla osób uskarżających się na przetłuszczanie skóry.