Oczyszczanie i nawilżanie: podstawa codziennej pielęgnacji
Anna Żyła

Oczyszczanie i nawilżanie: podstawa codziennej pielęgnacji

O bogatej ofercie preparatów oczyszczających i nawilżających oraz czym należy się kierować przy wyborze odpowiednich dla naszej skóry kosmetyków opowiada farmaceutka.

Pierwszym podstawowym krokiem w codziennej pielęgnacji ciała jest oczyszczenie skóry z serum, potu i innych zgromadzonych na niej zanieczyszczeń pod prysznicem lub podczas kąpieli.

Prysznic czy kąpiel? Co lepsze?

Jedno i drugie ma swoje zalety, choć generalnie do codziennego oczyszczania ciała zaleca się prysznic. Zabiera niewiele czasu, odświeża i napina skórę.  Co ważne w mniejszym stopniu niż kąpiel sprzyja wysuszeniu skóry. Z kąpieli zaś powinno się korzystać okazjonalnie, np. kiedy przemarzliśmy i chcemy się szybko rozgrzać albo gdy potrzebujemy odprężenia  po ciężkim dniu. Jeśli uwielbiasz wylegiwać się w wannie, warto zainwestować  w specjalne olejki do kąpieli. Po takiej kąpieli skóra jest odpowiednio nawilżona i nie potrzebuje już nawet wcierania balsamu. Niezależnie od tego, czy jest to prysznic czy kąpiel w wannie, ciało należy myć odpowiednio dobranym do rodzaju skóry preparatem. 

Mydła, żele, płyny, olejki do kąpieli.... co wybrać?

To oczywiście kwestia bardzo indywidualna, zależna przed wszystkim od rodzaju skóry i indywidualnych preferencji. Bez względu na to jaką formę preparatu do mycia wybierzemy powinien on przede wszystkim skutecznie oczyszczać skórę, nie podrażniając i nie wysuszając jej przy tym. Przed zakupem warto spojrzeć na skład umieszczony na opakowaniu. Spośród dostępnych propozycji możemy wybierać pomiędzy preparatami oczyszczającymi o właściwościach:

  • nawilżających - nawilżeniu sprzyjają m.in. mleczko owsiane i migdałowe, olejek jojoba, oliwa z oliwek czy gliceryna;
  • odżywczych - zawierają m.in. aminokwasy, lipidy i witaminy; zniwelują szorstką skórę i uczucie ściągania, przywracają miękkość i elastyczność, odbudowując jej płaszcz lipidowy;
  • łagodzących - zawierają m.in. pantenol, allantoinę czy wyciąg z nagietka;
  • ujędrniających i antycelullitowych -  w ich składzie często można znaleźć ekstrakt z alg morskich, kawy, miód, proteiny pszenne, ceramidy;
  • relaksujących czy energetyzujących - z dodatkiem olejków eterycznych.

Dlaczego warto czasem zrobić peeling?

Po zastosowaniu peelingu skóra ciała jest zdecydowanie gładsza. Pomaga on pozbyć się części starego obumarłego naskórka, a dodatkowo pobudza krążenie co świetnie przygotowuje skórę do aplikacji następnych kosmetyków.  W przypadku dekoltu i biustu zabieg powinien być delikatniejszy od tego, który jest stosowany do innych partii ciała.  Częstotliwość tego zabiegu kosmetycznego zależy od rodzaju peelingu. Należy go zawsze stosować zgodnie z częstotliwością zalecaną przez producenta. Zbyt częste stosowanie może sprzyjać podrażnieniu skóry. Szczególnie dotyczy to peelingów gruboziarnistych, które intensywnie złuszczają. Codziennie można natomiast stosować żele do mycia ciała z peelingiem.  A jeśli jesteśmy w trakcie kuracji odchudzających, to świetnie sprawdzają się peelingi dedykowane skórze narażonej na utratę elastyczności. Dzięki odpowiednio dobranej recepturze skóra ciała zyskuje nie tylko wygładzenie, ale również poprawę elastyczności.

Jak stosować peeling?

Kosmetyki te stosuje się na mokre, świeżo umyte ciało, nakładając je cienką warstwą na skórę i wmasowując je bardzo ostrożnie i krótko okrężnymi ruchami – ręką lub miękką gąbką. Następnie preparat należy spłukać wodą.

Dlaczego nawilżanie jest tak ważne?

Nawilżanie skóry to obok oczyszczania niezbędne minimum właściwej pielęgnacji ciała. Nawilżanie nie tylko zwiększa zawartość wody w skórze, ale również chroni ją i pomaga  zachować jej prawidłową kondycję. Dlatego tak ważne jest, aby po oczyszczeniu ciała zastosować preparat nawilżający, który odbuduje warstwę hydrolipidową skóry.

Tego typu środek powinien być bogaty w substancje tłuszczowe (np. parafina, masło shea). Produkt bogaty w lipidy jest lepiej przyswajalny przez skórę  i szybciej w nią wnika.  Produkty nawilżające mogą również służyć zwalczaniu konkretnych problemów skóry (np. nadmierna suchość,  skłonność do podrażnień, cellulit czy pękające naczynka).  

Poza składem bardzo istotna jest konsystencja

Mleczka i balsamy łatwo się rozprowadzają na skórze i szybko wchłaniają. To właśnie po balsamy i mleczka najczęściej sięgamy podczas codziennej pielęgnacji ciała. Masła charakteryzują się bardzo gęstą konsystencją, czasami wręcz są trudne do rozsmarowania. Mają intensywne właściwości natłuszczające i wygładzające, zazwyczaj też wyrazisty zapach. Kremy zaś mają odrobinę lżejszą konsystencję niż masła.

Natomiast olejki czy oliwki to produkty które świetnie rozprowadza się na skórze, z których korzysta się najczęściej kilka razy w miesiącu lub rzadziej. Mają bardzo dobre działanie nawilżające i pozostawiają na skórze tłusty film ochronny.

Masła, bogate balsamy, kremy czy oliwki  polecane są szczególnie dla osób o skórze suchej. Zaś preparaty o lżejszej konsystencji – emulsje, lekkie balsamy to dobry wybór dla osób uskarżających się na przetłuszczanie skóry.

Podsumowując – wśród tak ogromnej oferty preparatów do oczyszczania i nawilżania ciała wybór nie jest łatwy. Odczucie dobrze oczyszczonej i nawilżonej skóry jest kwestią bardzo indywidualną. Wszystko zależy od rodzaju skóry i jej specyficznych właściwości. Dlatego też od naszych preferencji będzie zależało, który kosmetyk uznamy za najlepszy .

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kwas kojowy na przebarwienia, trądzik i zmarszczki. Jak stosować? Z czym łączyć?

    Kwas kojowy (5-hydroksy-2-(hydroksymetylo)-4H-pirano-4-on) jest związkiem chemicznym naturalnego pochodzenia. Jest produkowany przez wiele gatunków grzybów i bakterii. Można go znaleźć w sfermentowanych produktach kuchni azjatyckiej – np. w sosie sojowym, paście miso czy winie ryżowym. Znany jest głównie ze względu na swoje działanie rozjaśniające. Ta niewielka cząsteczka chemiczna wykazuje także szereg innych ciekawych właściwości, dzięki którym znalazła o wiele szersze zastosowanie praktyczne.

  • Pielęgnacja suchej skóry – jak nawilżać odwodnioną skórę twarzy?

    Problem nadmiernie przesuszonej i wrażliwej skóry może dotyczyć każdego, niezależnie od płci i wieku, chociaż częściej występuje u dojrzałych kobiet, co jest związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie w okresie okołomenopauzalnym. Przyczyną suchej skóry może być również niewłaściwa pielęgnacja, dermatoza, a nawet źle zbilansowana dieta. Dowiedz się, jak dbać o suchą i wrażliwą cerę.

  • Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce

    Oczar wirginijski jest rośliną, której właściwości są coraz bardziej doceniane. Do celów leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się liście oraz korę, które zawierają m.in. cenne flawonoidy, garbniki, saponiny. Preparaty zawierające oczar wirginijski w swoim składzie mają działanie przeciwbakteryjne, ściągające i antyseptyczne, co wykorzystuje się m.in. w leczeniu ran, owrzodzeń czy hemoroidów. Oczar ma też właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne i przeciwłojotokowe, dlatego jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej czy naczynkowej.

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

  • Jak zabezpieczyć pękającą skórę dłoni i ust w zimne dni?

    Jesienią i zimą wiele osób boryka się z problemem pękającej skóry – zwłaszcza na dłoniach i twarzy w okolicach ust. Niska temperatura, wiatr oraz suche powietrze w pomieszczeniach mogą prowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry. Jak skutecznie chronić skórę przed pękaniem i co zrobić, gdy już do tego dojdzie?

  • Olej Marula na skórę i włosy – jak stosować? Co daje? Właściwości

    Olej marula to jeden z najcenniejszych skarbów natury, który zdobywa coraz większą popularność w świecie pielęgnacji skóry i włosów. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom stał się nieodzownym elementem wielu rutyn pielęgnacyjnych.

  • Ekstrakt z karczocha – jak działa na nasze włosy?

    Ekstrakt z karczocha to surowiec coraz częściej spotykany w kosmetykach. Zawdzięcza to nie tylko swoim unikatowym właściwościom, ale również naturalnemu pochodzeniu.

  • Ranking najlepszych wcierek na porost włosów

    Odkryj najlepsze produkty pobudzające wzrost włosów i ograniczające ich wypadanie. Nasz ranking to kompendium skutecznych i łatwych w zastosowaniu formuł, które pobudzą cebulki włosów do wzrostu, odżywią skórę głowy i zagwarantują wzrost zdrowszych, gęstszych włosów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.