Co to jest meteopatia?
Meteopatia (zwana również meteoropatią) to nadwrażliwość na zmiany pogody. Jest dosyć powszechna, ale nie klasyfikuje się jej jako jednostki chorobowej. Wciąż nie ma bowiem odpowiednich badań jednoznacznie potwierdzających związek pogody z samopoczuciem. Wszystkiemu winien jest ponoć nasz „wewnętrzny zegar”.
Objawy meteopatii
Panujący w Polsce klimat sprzyja problemom meteopatycznym. Na organizm wpływa zarówno temperatura, jak i ciśnienie, wiatr oraz wilgotność powietrza. Najbardziej odczuwalne są skrajne wartości tych czynników oraz ich duże zmiany. Pojawia się zmęczenie, depresyjny nastrój, nerwowość. Bardzo często występują skoki ciśnienia krwi. Nasilają się też „przestarzałe” dolegliwości spowodowane chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy. Sporo meteopatów reaguje na zmiany pogody migreną, czyli bólem głowy, któremu towarzyszą nudności, nadwrażliwość na światło, czasem zawroty głowy, a nawet zaburzenia wzroku.
Kto jest szczególnie narażony na meteopatię?
Meteopatia może dotknąć każdego z nas, w różnych okresach życia, jednak szczególnie narażone są osoby starsze, przewlekle chore. Zdecydowanie częściej meteopatami bywają kobiety, ponieważ istotnym czynnikiem wpływającym na wrażliwość na zmiany warunków pogodowych są uwarunkowania hormonalne. Nadwrażliwość na zmiany pogody może dotyczyć również wszystkich osób przepracowanych, żyjących w ciągłym stresie. Wreszcie wpływ pogody zdecydowanie bardziej odczuwają mieszkańcy wielkich miast.
Sposoby na meteopatię
Nie poddawaj się lenistwu – uniwersalna rada dla meteopatów to przede wszystkim regularna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Ruch pomoże pokonać uczucie senności i zmęczenia, a wydzielające się podczas aktywności fizycznej endorfiny poprawiają samopoczucie.
Odpowiednia ilość snu – sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania. Pozwala zregenerować organizm, poprawia samopoczucie i zwiększa witalność. Zaleca się, aby w ciągu jednej nocy przesypiać 7-8 godzin. Wyspany organizm lepiej sobie radzi z kaprysami aury.
Odpowiednio zbilansowana dieta – meteopatom zaleca się również modyfikację diety, która może być jednym z elementów wpływających na samopoczucie podczas zmian pogodowych. Dieta powinna być lekkostrawna, bogata w witaminy i minerały. W codziennym menu nie może zabraknąć produktów będących źródłem magnezu (pełnoziarnistego pieczywa i kasz, orzechów, potraw zawierających rośliny strączkowe, pestki dyni, bananów) oraz witaminy z grupy B ( mięso, ryby, ziemniaki, płatki, produkty zbożowe, kapusta, orzechy, banany). Magnez działa m.in. przeciwdepresyjne, zapobiega nerwobólom i pozytywnie wpływa na serce oraz układ krążenia. Niedobory tego pierwiastka w organizmie zaburzają pracę serca, powodując arytmię i przyspieszoną akcję serca, niedokrwienie oraz nadciśnienie nasilające dyskomfort podczas zmian atmosferycznych. Zaś witaminy z grupy B są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
Hartowanie organizmu – niezawodnym sposobem na uwolnienie się od niekorzystnego biometu jest sauna. Meteopatom służy również zimny prysznic. Polewanie ciała zimną wodą, szczególnie rąk i ramion, pomoże pobudzić krążenie oraz zapobiegać melancholii, często towarzyszącej osobom wrażliwym na zmiany pogody. Z kolei schłodzenie stóp pomoże stawić czoło rozdrażnieniu przy kapryśnej aurze.
Czy kawa dla meteopatów jest wskazana?
Gdy nadchodzi niż atmosferyczny, wiele osób odczuwa ból głowy związany ze spadkiem ciśnienia. Można wówczas sięgnąć po kawę, napój czy preparat zawierający kofeinę. Pobudzenie organizmu i podniesienie ciśnienia jest w tym przypadku wskazane.
Wydawać by się mogło, że skoro niż atmosferyczny nie jest przyjazny meteopatom, to na wyż reagują pozytywnie. Nic bardziej mylnego. Meteopaci mają zwykle dość niskie ciśnienie. Gdy nagle ciśnienie wzrasta, reagują znacznym skokiem ciśnienia tętniczego, któremu towarzyszy pulsujący ból głowy, zdenerwowanie oraz problemy z sercem i krążeniem. W takie dni kawa zdecydowanie nie pomoże, a wręcz przeciwnie – może spotęgować dolegliwości. Podczas wyżu meteopatom zdecydowanie lepiej będą służyć napary melisy lub lipy. Działają one łagodnie uspokajająco i nieznacznie obniżają ciśnienie krwi.
Pomoc z apteki
W aptekach można nabyć gotowe preparaty dla osób zmagających się z meteopatią. Pomocne są także preparaty zawierające magnez oraz witaminy z grupy B, szczególnie gdy podaż tych składników z codzienną dietą jest niewystarczająca dla zaspokojenia potrzeb organizmu.
Meteopatom poleca się również korzeń kozłka lekarskiego, szyszki chmielu, ziele męczennicy cielistej oraz wspomnianą już wcześniej melisę. Napary z tych ziół, jak i gotowe preparaty dostępne w aptekach, działają kojąco na układ nerwowy, ułatwiają zasypianie oraz zmniejszają dolegliwości żołądka i narządów trawiennych. Żeń-szeń czy różeniec górski działają na organizm jak swego rodzaju regulatory pomagające w przystosowaniu do sytuacji stresowych. Osobom, które dokuczliwie znoszą zmiany pogody, zaleca się również ziele dziurawca ze względu na zawartość substancji pozytywnie wpływających na nastrój.