Światłowstręt – na czym polega i o czym świadczy? Co robić, gdy się pojawi?
Katarzyna Gmachowska

Światłowstręt – na czym polega i o czym świadczy? Co robić, gdy się pojawi?

Światłowstręt jest objawem polegającym na odczuciu bólu i pieczenia oczu podczas patrzenia na źródła światła lub przebywania w nasłonecznionych pomieszczeniach. Światłowstręt nie jest odrębną jednostką chorobową, a objawem choroby, dlatego postępowanie zależne jest od przyczyny nadwrażliwości na światło. Wśród najczęstszych przyczyn światłowstrętu wymienia się zapalenie spojówek, migrenę oraz infekcje wirusowe.  

Światłowstręt – co to takiego? 

Światłowstręt, nazywany także fotofobią, jest definiowany jako nadwrażliwość oczu na światło. Podczas kontaktu ze światłem dochodzi do odruchowego mrużenia powiek. Do częstych dolegliwości towarzyszących światłowstrętowi zalicza się dyskomfort lub ból gałek ocznych, łzawienie lub uczucie pieczenia oczu. Należy pamiętać, że światłowstręt jest objawem innych chorób, a nie niezależną jednostką chorobową.  

Światłowstręt – o czym może świadczyć? 

Przyczyny pojawienia się światłowstrętu są zróżnicowane. Do najczęstszych chorób, którym towarzyszy nadwrażliwość na światło, zalicza się: 

  • zapalenie spojówek – zarówno o podłożu infekcyjnym, jak i alergicznym. Do charakterystycznych objawów zapalenia spojówek zalicza się świąd oka, obecność ropno-śluzowej wydzieliny, zaczerwienienie oczu oraz ich nadmierne łzawienie. Alergicznemu zapaleniu spojówek często towarzyszy obrzęk spojówek i powiek oraz katar sienny, 
  • zapalenie twardówki – do typowych objawów obecności procesu zapalnego twardówki zalicza się silny ból oka, światłowstręt oraz łzawienie,
  • choroby rogówki – zapalenie rogówki, owrzodzenia rogówki, erozję lub obecność ciała obcego w rogówce,
  • choroby tęczówki – zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej, które objawia się nagłym bólem i zaczerwienieniem gałki ocznej oraz obniżeniem ostrości wzroku,
  • jaskrę – choroba spowodowana wysokim ciśnieniem wewnątrz gałki ocznej. Do objawów jaskry zalicza się ból oka, łzawienie oraz pojawianie się tęczowych kół podczas spoglądania na źródła światła,
  • zespół suchego oka – spowodowany jest niedostatecznym wydzielaniem łez. Objawia się uczuciem drapania lub obecności „piasku pod powiekami”, świądem, zaczerwienieniem oka oraz niekiedy obrzękami powiek,
  • oparzenie słoneczne oczu spowodowane długotrwałym przybywaniem w nasłonecznionym miejscu bez odpowiedniej ochrony wzroku za pomocą okularów przeciwsłonecznych. Objawia się światłowstrętem, łzawieniem, pieczeniem i zaczerwienieniem oczu.  
  • działanie leków, zwłaszcza rozszerzających źrenicę (tropikamid, cyklopentolat, fenylefryna, atropina), które są stosowane w celach diagnostycznych lub podczas zabiegów na gałce ocznej,
  • niedobór witaminy B2 – witamina B2 (ryboflawina) odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku. Niedobór witaminy B2 może objawiać się zaburzeniami wzroku oraz światłowstrętem, 
  • migrenę – do typowych objawów migreny należy silny, napadowy ból głowy, nudności, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki i zapachy, 
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – objawiające się silnym bólem głowy najczęściej w okolicy czołowej lub potylicznej, bólem szyi, pleców, sztywnością karku oraz wysoką gorączką. Zapalenie opon mózgowych jest stanem zagrażającym życiu i wymaga leczenia w warunkach szpitalnych, 
  • choroby tarczycy z orbitopatią tarczycową (wytrzeszczem), który jest wywołany stanem zapalnym tkanek w obrębie oczodołu w chorobie Gravesa-Basedowa, 
  • choroby infekcyjne – takie jak odra, grypa, wścieklizna, włośnica, 
  • udar mózgu, urazy głowy z krwawieniem podpajęczynówkowym, 
  • przedawkowanie alkoholu,
  • nowotwory układu nerwowego. 

Światłowstręt u dzieci 

Do najczęstszych przyczyn światłowstrętu u dzieci należą infekcje zwłaszcza zapalenie spojówek, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub inne infekcje gałki ocznej. Dziecko nie zawsze potrafi dokładnie nazwać pojawiające się objawy nadwrażliwości na światło, ważna jest rola rodzica, który może przypuszczać, że dziecko ma światłowstręt, jeśli mruży oczy, unika patrzenia na źródła światła, płacze podczas zapalania światła oraz zasłania oczy.  

Warto zwrócić uwagę na towarzyszące objawy takie jak obecność wydzieliny w oku, zaczerwienienie gałek ocznych, zaburzenia chodu, gorączkę, katar oraz zmiany zachowania dziecka.  

Światłowstręt w ciąży 

W ciąży dochodzi do szeregu zmian w organizmie kobiety, które są spowodowane działaniem hormonów i zmianami w metabolizmie, zwłaszcza gospodarki wodnej. Pojawiające się zaburzenia dotyczące narządu wzroku u kobiet w ciąży zazwyczaj mają charakter przejściowy i ustępują po porodzie, jednak zawsze wymagają konsultacji okulistycznej. Kobiety w ciąży często zgłaszają uczucie suchości oka, podrażnienie gałek ocznych oraz pojawiające się zmiany w ostrości widzenia, niekiedy konieczne jest zmiana szkieł w okularach korekcyjnych lub soczewek. 

Polecane dla Ciebie

Światłowstręt – objawy  

Do objawów charakterystycznych dla światłowstrętu należą: 

  • dyskomfort oraz ból oczu pojawiające się podczas patrzenia na źródła światła. Niekiedy objawy te pojawiają się nawet w przypadku małego natężenia światła,
  • mrużenie, zamykanie i zasłanianie oczu, 
  • łzawienie oczu, 
  • ból głowy, zwłaszcza w okolicy czołowej, 
  • rozdrażnienie oraz płaczliwość dziecka, 
  • uczucie suchości oka. 

Światłowstręt – leczenie  

W przypadku pojawienia się światłowstrętu wskazana jest konsultacja lekarska, aby wykluczyć obecność chorób zagrażających życiu oraz zalecić dalsze postępowanie. W większości przypadków przyczyny powodujące światłowstręt nie wymagają pilnej diagnostyki. Rozpoznanie światłowstrętu stawia się na podstawie wywiadu i badania okulistycznego oraz obecności ewentualnych objawów towarzyszących. Niekiedy wymagana jest także konsultacja neurologiczna.  

Leczenie nadwrażliwości na światło polega na leczeniu przyczyny tegoż objawu, czyli najczęściej zapalenia spojówek, chorób gałki ocznej, przewlekłych chorób takich jak migrena, cukrzyca czy chorób o podłożu infekcyjnym.  

Osoby z objawami światłowstrętu powinny nosić okulary przeciwsłoneczne lub szkła fotochromowe.  

Co pomoże na światłowstręt? Co robić, gdy wystąpi?

Postępowanie w nadwrażliwości na światło jest zależne od przyczyny dolegliwości. W przypadku pojawienia się objawów zapalenia spojówek należy dbać o higienę oczu, często myć ręce, początkowo można przemywać oczy roztworem soli fizjologicznej. U osób z objawami infekcji należy wdrożyć leczenie objawowe polegające na stosowaniu leków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych oraz ewentualnych leków przeciwdrobnoustrojowych.  

Uczucie dyskomfortu podczas objawów nadwrażliwości na światło można łagodzić poprzez noszenie okularów przeciwsłonecznych oraz unikanie ekspozycji na światło.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Znieczulenie ogólne a miejscowe – różnice

    Jeszcze sto lat temu pacjenci byli poddawani wszystkim operacjom bez żadnego rodzaju znieczulenia i w złych warunkach sanitarnych. Nic więc dziwnego, że większość z nich nie przeżywała spotkania z chirurgiem. Na szczęście dzisiaj komfort pacjenta jest znacznie wyższy, a podczas drobnych zabiegów, jak i poważniejszych operacji można skorzystać ze znieczulenia – ogólnego i miejscowego. Czym się różnią i jak działają?

  • Egzema – przyczyny i objawy. Leczenie egzemy na dłoniach i twarzy. Które preparaty wybrać, a których unikać?

    Egzema, inaczej wyprysk lub atopowy wyprysk skóry, to niezakaźna choroba, którą nie można się zarazić od drugiej osoby poprzez kontakt bezpośredni lub korzystanie z tych samych kosmetyków czy ręczników i pościeli. Leczenie egzemy jest niezwykle uporczywe, ponieważ zazwyczaj ciężko jest wytypować czynnik wywołujący bolesne, swędzące, pękające i suche plamy na skórze dłoni i twarzy (czasem występujące na całym ciele). Leczenie egzemy z użyciem najlepszych dermokosmetyków i pod opieką najlepszego dermatologa lub alergologa może być nieskuteczne, jeśli pacjent będzie miał stały kontakt z czynnikiem drażniącym.

  • Mocznica – objawy, przyczyny, leczenie

    Mocznica to krańcowe stadium niewydolności nerek cechujące się dużymi stężeniami mocznika i kreatyniny we krwi, niewyrównaną kwasicą nieoddechową oraz powikłaniami przewlekłej choroby nerek (PChN). PChN jest bardzo częstym schorzeniem internistycznym, w którym dochodzi do stopniowego uszkodzenia nerek, a co za tym idzie – spadku ich wydolności.

  • Choroba popromienna – jak ją leczyć?

    Katastrofa w Czarnobylu uświadomiła nam, jak tragiczne w skutkach może być działanie promieniowania jonizującego. W ostatnim czasie, ze względu na trwającą wojnę na Ukrainie, temat zagrożenia promieniotwórczego powrócił. Czym zatem jest choroba popromienna? Kto jest na nią narażony i czy można się przed nią uchronić?

  • Skurczowe, czynnościowe bóle brzucha – przyczyny, objawy, leczenie

    Dolegliwości związanych z nadmiernym napięciem mięśni gładkich w obrębie narządów w jamie brzusznej, potocznie nazywanych skurczami, uciskiem czy kolką, może doświadczyć każdy z nas. I każdy może odczuwać taki ból nieco inaczej. Pewne jest, że dla poprawy komfortu i własnego zdrowia warto działać, aby sobie z nim poradzić.

  • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

    Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

  • Nocna napadowa hemoglobinuria – co to za choroba? Objawy, leczenie

    Nocna napadowa hemoglobinuria (NNH) zaliczana jest do rzadkich chorób. Diagnozę NNH słyszy od 1 do 2 osób na milion rocznie. Schorzenie rozwija się najczęściej między 25. a 45. rokiem życia. Niestety rokowanie nie jest korzystne, a główną przyczyną zgonów jest zakrzepica. Jakie są jej objawy? Jak wygląda leczenie?

  • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

    Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij