Światłowstręt – na czym polega i o czym świadczy? Co robić, gdy się pojawi?
Katarzyna Gmachowska

Światłowstręt – na czym polega i o czym świadczy? Co robić, gdy się pojawi?

Światłowstręt jest objawem polegającym na odczuciu bólu i pieczenia oczu podczas patrzenia na źródła światła lub przebywania w nasłonecznionych pomieszczeniach. Światłowstręt nie jest odrębną jednostką chorobową, a objawem choroby, dlatego postępowanie zależne jest od przyczyny nadwrażliwości na światło. Wśród najczęstszych przyczyn światłowstrętu wymienia się zapalenie spojówek, migrenę oraz infekcje wirusowe.  

Światłowstręt – co to takiego? 

Światłowstręt, nazywany także fotofobią, jest definiowany jako nadwrażliwość oczu na światło. Podczas kontaktu ze światłem dochodzi do odruchowego mrużenia powiek. Do częstych dolegliwości towarzyszących światłowstrętowi zalicza się dyskomfort lub ból gałek ocznych, łzawienie lub uczucie pieczenia oczu. Należy pamiętać, że światłowstręt jest objawem innych chorób, a nie niezależną jednostką chorobową.  

Światłowstręt – o czym może świadczyć? 

Przyczyny pojawienia się światłowstrętu są zróżnicowane. Do najczęstszych chorób, którym towarzyszy nadwrażliwość na światło, zalicza się: 

  • zapalenie spojówek – zarówno o podłożu infekcyjnym, jak i alergicznym. Do charakterystycznych objawów zapalenia spojówek zalicza się świąd oka, obecność ropno-śluzowej wydzieliny, zaczerwienienie oczu oraz ich nadmierne łzawienie. Alergicznemu zapaleniu spojówek często towarzyszy obrzęk spojówek i powiek oraz katar sienny, 
  • zapalenie twardówki – do typowych objawów obecności procesu zapalnego twardówki zalicza się silny ból oka, światłowstręt oraz łzawienie,
  • choroby rogówki – zapalenie rogówki, owrzodzenia rogówki, erozję lub obecność ciała obcego w rogówce,
  • choroby tęczówki – zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej, które objawia się nagłym bólem i zaczerwienieniem gałki ocznej oraz obniżeniem ostrości wzroku,
  • jaskrę – choroba spowodowana wysokim ciśnieniem wewnątrz gałki ocznej. Do objawów jaskry zalicza się ból oka, łzawienie oraz pojawianie się tęczowych kół podczas spoglądania na źródła światła,
  • zespół suchego oka – spowodowany jest niedostatecznym wydzielaniem łez. Objawia się uczuciem drapania lub obecności „piasku pod powiekami”, świądem, zaczerwienieniem oka oraz niekiedy obrzękami powiek,
  • oparzenie słoneczne oczu spowodowane długotrwałym przybywaniem w nasłonecznionym miejscu bez odpowiedniej ochrony wzroku za pomocą okularów przeciwsłonecznych. Objawia się światłowstrętem, łzawieniem, pieczeniem i zaczerwienieniem oczu.  
  • działanie leków, zwłaszcza rozszerzających źrenicę (tropikamid, cyklopentolat, fenylefryna, atropina), które są stosowane w celach diagnostycznych lub podczas zabiegów na gałce ocznej,
  • niedobór witaminy B2 – witamina B2 (ryboflawina) odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku. Niedobór witaminy B2 może objawiać się zaburzeniami wzroku oraz światłowstrętem, 
  • migrenę – do typowych objawów migreny należy silny, napadowy ból głowy, nudności, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki i zapachy, 
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – objawiające się silnym bólem głowy najczęściej w okolicy czołowej lub potylicznej, bólem szyi, pleców, sztywnością karku oraz wysoką gorączką. Zapalenie opon mózgowych jest stanem zagrażającym życiu i wymaga leczenia w warunkach szpitalnych, 
  • choroby tarczycy z orbitopatią tarczycową (wytrzeszczem), który jest wywołany stanem zapalnym tkanek w obrębie oczodołu w chorobie Gravesa-Basedowa, 
  • choroby infekcyjne – takie jak odra, grypa, wścieklizna, włośnica, 
  • udar mózgu, urazy głowy z krwawieniem podpajęczynówkowym, 
  • przedawkowanie alkoholu,
  • nowotwory układu nerwowego. 

Światłowstręt u dzieci 

Do najczęstszych przyczyn światłowstrętu u dzieci należą infekcje zwłaszcza zapalenie spojówek, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub inne infekcje gałki ocznej. Dziecko nie zawsze potrafi dokładnie nazwać pojawiające się objawy nadwrażliwości na światło, ważna jest rola rodzica, który może przypuszczać, że dziecko ma światłowstręt, jeśli mruży oczy, unika patrzenia na źródła światła, płacze podczas zapalania światła oraz zasłania oczy.  

Warto zwrócić uwagę na towarzyszące objawy takie jak obecność wydzieliny w oku, zaczerwienienie gałek ocznych, zaburzenia chodu, gorączkę, katar oraz zmiany zachowania dziecka.  

Światłowstręt w ciąży 

W ciąży dochodzi do szeregu zmian w organizmie kobiety, które są spowodowane działaniem hormonów i zmianami w metabolizmie, zwłaszcza gospodarki wodnej. Pojawiające się zaburzenia dotyczące narządu wzroku u kobiet w ciąży zazwyczaj mają charakter przejściowy i ustępują po porodzie, jednak zawsze wymagają konsultacji okulistycznej. Kobiety w ciąży często zgłaszają uczucie suchości oka, podrażnienie gałek ocznych oraz pojawiające się zmiany w ostrości widzenia, niekiedy konieczne jest zmiana szkieł w okularach korekcyjnych lub soczewek. 

Powiązane produkty

Światłowstręt – objawy  

Do objawów charakterystycznych dla światłowstrętu należą: 

  • dyskomfort oraz ból oczu pojawiające się podczas patrzenia na źródła światła. Niekiedy objawy te pojawiają się nawet w przypadku małego natężenia światła,
  • mrużenie, zamykanie i zasłanianie oczu, 
  • łzawienie oczu, 
  • ból głowy, zwłaszcza w okolicy czołowej, 
  • rozdrażnienie oraz płaczliwość dziecka, 
  • uczucie suchości oka. 

Światłowstręt – leczenie  

W przypadku pojawienia się światłowstrętu wskazana jest konsultacja lekarska, aby wykluczyć obecność chorób zagrażających życiu oraz zalecić dalsze postępowanie. W większości przypadków przyczyny powodujące światłowstręt nie wymagają pilnej diagnostyki. Rozpoznanie światłowstrętu stawia się na podstawie wywiadu i badania okulistycznego oraz obecności ewentualnych objawów towarzyszących. Niekiedy wymagana jest także konsultacja neurologiczna.  

Leczenie nadwrażliwości na światło polega na leczeniu przyczyny tegoż objawu, czyli najczęściej zapalenia spojówek, chorób gałki ocznej, przewlekłych chorób takich jak migrena, cukrzyca czy chorób o podłożu infekcyjnym.  

Osoby z objawami światłowstrętu powinny nosić okulary przeciwsłoneczne lub szkła fotochromowe.  

Co pomoże na światłowstręt? Co robić, gdy wystąpi?

Postępowanie w nadwrażliwości na światło jest zależne od przyczyny dolegliwości. W przypadku pojawienia się objawów zapalenia spojówek należy dbać o higienę oczu, często myć ręce, początkowo można przemywać oczy roztworem soli fizjologicznej. U osób z objawami infekcji należy wdrożyć leczenie objawowe polegające na stosowaniu leków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych oraz ewentualnych leków przeciwdrobnoustrojowych.  

Uczucie dyskomfortu podczas objawów nadwrażliwości na światło można łagodzić poprzez noszenie okularów przeciwsłonecznych oraz unikanie ekspozycji na światło.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl