Nadmierne łzawienie oczu – przyczyny, rodzaje, domowe sposoby
Marta Pietroń

Nadmierne łzawienie oczu – przyczyny, rodzaje, domowe sposoby

Nadmierne łzawienie oczu to uciążliwa dolegliwość, mająca różne podłoże. Czasem łzawienie oczu towarzyszy chorobom, np. gradówce, a czasem jest powodowane przez inne czynniki, m.in. kontakt z alergenem. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernego łzawienia i jakie preparaty stosować na łzawiące oczy. 

Łzawienie to nadmierne wydzielanie łez przez gruczoły łzowe. Jest to naturalny mechanizm ochronny oka i najczęściej występuję na skutek działania czynnika drażniącego jak dym, kurz czy ziarenko piasku. Przewlekłe nadmierne łzawienie oczu bez wyraźnej przyczyny, jest objawem zaburzenia funkcjonowania aparatu łzowego. Jak sobie z tym radzić? Kiedy należy udać się do lekarza? 

Łzy, kanaliki łzowe – budowa, skład i funkcje 

W prawidłowych warunkach fizjologicznych łzy wytwarzane są w niewielkich ilościach w gruczole łzowym. Ich zadaniem jest tworzenie naturalnej bariery ochronnej na powierzchni oka, czyli filmu łzowego, który zapewnia odpowiednie nawilżenie, oczyszczanie powierzchni oka oraz ochronę przed infekcjami. Film składa się z trzech warstw: wodnistej, śluzowej i tłuszczowej.  

Skład łez jest stały i zawiera głównie wodę, niewielkie ilości chlorku sodu (odpowiada za słony smak łez) oraz białka, w tym również te o działaniu bakteriobójczym, co zapewnia ochronę przed infekcjami. Odprowadzanie nadmiaru łez jest niezauważalne i odbywa się przez układ odprowadzający – kanalik łzowy, worek łzowy i przewód nosowo-łzowy. Łzy w postaci „kropel na policzkach” są efektem nadmiernego ich produkowania przez co kanaliki łzowe nie nadążają z odprowadzaniem.  

Dość często nadmiernemu łzawieniu oczu towarzyszy zapalenie spojówek z wydzieliną ropno-śluzową, która jest efektem procesu zapalnego. Gromadzi się w kąciku oka i powoduje uciążliwe sklejanie powiek, co utrudnia proces widzenia. Wydzielina zawiera składniki osocza krwi i komórek zapalnych, a w przypadku infekcji bakteryjnych również bakterie. Wygląd wydzieliny w zależności od rodzaju infekcji będzie mieć inny kolor oraz konsystencję.  

Nadmierne łzawienie – rodzaje i przyczyny. Łzawienie oka u niemowlaka i dziecka 

Dyskomfort spowodowany nadmiernym łzawieniem znacznie utrudnia codziennie funkcjonowanie. Czasami dochodzi do tego pieczenie oka, szczypanie oraz katar. Przyczyn nadmiernego łzawienia oczu jest wiele. Może to być zespół suchego oka, który objawia się uczuciem pieczenia, suchości i obecności ciała obcego w oku. Nadmierne łzawienie może być spowodowane m.in. nieprawidłowym składem łez – w efekcie czego natychmiastowo spływają one do worka spojówkowego i wypływają w postaci kropel na policzkach.  

Wiele osób boryka się z sezonową alergią, której – oprócz kichania i kataru – towarzyszy łzawienie, będące efektem obecności alergenu na powierzchni oka, co zakłóca ciągłość filmu łzowego. W okresie wzmożonej alergii należy regularnie przemywać oczy roztworem soli fizjologicznej, co umożliwi unikanie długiej ekspozycji oka na alergen.  

Nadmierne łzawienie może być spowodowane obecnością ciała obcego w oku, którego należy jak najszybciej się pozbyć. Jeżeli płukanie roztworem soli fizjologicznej nie pomaga, należy udać się do lekarza w celu usunięcia zanieczyszczenia.  

Łzawiące oko u niemowlaka jest wynikiem wąskich dróg łzowych, które wraz z rozwojem dziecka ulegają rozszerzeniu. Dodatkowe objawy, takie jak światłowstręt, duże gałki oczne czy ropna wydzielina jedno- lub obustronna, wymagają konsultacji lekarskiej, ponieważ mogą wskazywać na poważniejsze schorzenia.  

Powiązane produkty

Inne schorzenia, którym towarzyszy łzawienie oczu 

Nadmierne łzawienie oczu towarzyszy niektórym chorobom, do których możemy zaliczyć: 

  • gradówkę, która jest stanem zapalnym wywołanym zamknięciem ujścia gruczołu tarczkowego. Po wywinięciu powieki jest widoczna jako niebolesny guzek, bez ropnego wypełnienia, co odróżnia ją od jęczmienia.  
  • podwinięcie powieki, polegające na jej zawinięciu do wnętrza oka, w wyniku czego dochodzi do ciągłego podrażniania gałki ocznej przez rzęsy. Stan ten najczęściej dotyczy dolnej powieki.  

Domowe i apteczne sposoby. Kiedy udać się do lekarza z łzawieniem, pieczeniem czy swędzeniem oczu? 

Oko stanowi bardzo delikatny i złożony narząd, dlatego jego pielęgnacja i leczenie wymaga odpowiednich preparatów. Znanym od dawna i bardzo cenionym domowym sposobem na łzawienie oczu są okłady z wodnego naparu rumianku lekarskiego. Zalecane są również przy schorzeniach takich jak gradówka, jęczmień, stany zapalne brzegów powiek oraz do przemywania oczu noworodkom. Rumianek na oko stosowany jest ze względu na swoje działanie przeciwzapalne, które zawdzięcza obecności olejków eterycznych – chamazulen oraz α-bisabolol. Warto jednak pamiętać, że rumianek może też powodować podrażnienia oczu przez zawarte w nim substancje potencjalnie uczulające (np. garbniki). 

Apteczne sposoby na nadmierne łzawienie oka zależą od czynnika, który je wywołuje. Przy zespole suchego oka zalecane jest stosowanie kropli do oczu tzw. sztuczne łzy. Są to lepkie roztwory substancji wielkocząsteczkowych, które pokrywają powierzchnię oka i tym samym uzupełniają film łzowy. Zaleca się stosowanie sztucznych łez bez konserwantów, ze względu na możliwość mętnienia i niszczenia soczewek kontaktowych oraz ewentualne uczulenia na niektóre środki konserwujące. Wybierając krople mamy do dyspozycji opakowania jednodawkowe, czyli minimsy, które polecane są osobom sporadycznie stosującym leki oczne. Decydując się na krople w butelce, należy mieć na uwadze określony czas trwałości po ich otwarciu, po którym lek nie nadaje się już od użytku. Zakraplanie powinno być regularne od 4 do 5 razy na dobę.  

Oprócz stosowania kropli na łzawiące oczy, warto też zadbać o odpowiednie nawyki i stan otoczenia – zainstalowanie nawilżaczy powietrza, zakup okularów z filtrem UV, zmniejszenie ekspozycji na silne słońce lub wiatr oraz unikanie pomieszczeń mocno klimatyzowanych.   

Gdy nadmierne łzawienie wywołane jest przez alergie lub obecność ciała obcego, należy wtedy przemyć oko za pomocą kropli nawilżających lub soli fizjologicznej. W aptece dostępne są krople w butelce zawierające hialuronian sodu – odpowiadający za działanie nawilżające.  

W okresie wzmożonego pylenia warto zrezygnować z soczewek na rzecz okularów, dzięki czemu przemywanie oczy jest łatwiejsze i szybsze.  

W trakcie stosowania kropli na łzawiące oczy, należy pamiętać o dokładnym myciu rąk przed i po zakropleniu leku oraz nie należy dzielić się lekami ocznymi z innymi osobami. Wystąpienie objawów, takich jak silny ból i zaczerwienie oka, ograniczenie widzenia, światłowstręt oraz widoczny uraz mechaniczny, wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej.  

  1. J.B. Latkowski, Medycyna rodzinna, Warszawa 2017.  
  2. H. Niżankowska, Okulistyka. Podstawy kliniczne, Warszawa 2007. 
  3. P. Rutter, Opieka farmaceutyczna – objawy, rozpoznanie i leczenie, Wrocław 2014. 
  4. M. Mielczarek, Zespół suchego oka, "Medycyna Rodzinna", nr 2 2005. 
  5. E. Lamer-Zarawska, Fitoterapia i leki roślinne, Warszawa 2012.  
  6. P. Merks, Aptekarskie porady – doradzanie w świadomym samoleczeniu drobnych dolegliwości, 2018. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zawał serca – objawy, przyczyny, rozpoznanie, zapobieganie

    Zawał serca to jedna z głównych przyczyn zgonów wśród Polaków. Najbardziej charakterystyczny objaw zawału serca – silny, narastający ból w klatce piersiowej, utrzymujący się dłużej niż 20 minut – jest pilnym wskazaniem do wezwania pomocy medycznej.

  • Stan podgorączkowy – czy i jak zmniejszać? Przyczyny

    Stan podgorączkowy, czyli sytuacja, kiedy temperatura ciała wynosi między 37 a 38 stopni Celsjusza, jest często wynikiem reakcji organizmu na infekcję lub stan zapalny. Niepewność, skąd się bierze i co oznacza, może budzić lęk, szczególnie gdy dotyczy osób w delikatnych okresach życia, takich jak ciąża, okres niemowlęcy czy rekonwalescencja po operacji. Czym jest stan podgorączkowy oraz jak i czy w ogóle go leczyć?

  • Łuszczyca – przyczyny, objawy i leczenie. Jak wygląda łuszczyca?

    Łuszczyca jest przewlekłą, zapalną chorobą autoimmunologiczną skóry, która charakteryzuje się występowaniem zmian o typie czerwonobrunatnej grudki pokrytej srebrzystą łuską. Do czynników ryzyka rozwoju łuszczycy zalicza się podłoże genetyczne oraz czynniki wyzwalające takie jak infekcje, stres, urazy czy palenie tytoniu.

  • Glista ludzka – objawy glistnicy. Rozpoznanie, badania, leczenie zakażenia glistą ludzką

    Glista ludzka to pasożyt z rodzaju nicieni bytujący w jelicie cienkim. Glistnica, czyli choroba wywoływana przez glistę ludzką, zaliczana jest do tzw. chorób brudnych rąk – do zarażenia glistą ludzką dochodzi bowiem najczęściej, gdy nie umyjemy rąk po kontakcie z ziemią bądź zjemy nieumyte warzywo czy owoc, na powierzchni którego znajdują się jaja glisty. Szczególnie narażone są na to dzieci. Objawy glistnicy to bóle brzucha, zaparcia i/lub biegunka, nudności, brak apetytu, a także duszności czy przewlekły ból gardła.

  • Borowik szatański – charakterystyka. Jak poznać objawy zatrucia?

    Borowik szatański, szatan, diablik, smoczy łeb – nie bez powodu ma tak złowieszcze nazwy – należy do grupy grzybów trujących, które po spożyciu mogą wywołać silne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego i nie tylko. Jak odróżnić borowika szatańskiego od szlachetnego? Jakie są objawy zatrucia borowikiem szatańskim? Co zrobić, gdy dojdzie do zatrucia? Podpowiadamy.

  • Szpiczak mnogi – przyczyny, objawy, leczenie

    Szpiczak mnogi należy do chorób krwi i szpiku kostnego. Chociaż nie ustalono dotychczas konkretnych przyczyn tej dolegliwości, tak bez wątpienia można powiedzieć, że do jej rozwoju przyczyniają się długotrwałe infekcje bakteryjne lub wirusowe, promieniowanie jonizujące i narażenie na szkodliwe substancje chemiczne. Jak wyglądają nowoczesne sposoby leczenia szpiczaka, jakie są rokowania i czy podczas wizyty u lekarza pierwszego kontaktu można dokonać wstępnej diagnozy tej choroby?

  • Rak trzustki – przyczyny, objawy, diagnostyka, rokowania, leczenie

    Rak trzustki jest jednym z nowotworów, które przez długi czas nie dają żadnych dolegliwości, a pierwsze symptomy są niespecyficzne. Wśród początkowych objawów raka trzustki wymienia się m.in. ogólne osłabienie, nudności, szybkie uczucie sytości czy tłuszczowe stolce. Jak wygląda jego leczenie?

  • Jak wzmocnić stawy w okresie menopauzy?

    Menopauza to trudny czas w życiu każdej kobiety. Wygasająca czynność jajników prowadzi do zahamowania cyklu menstruacyjnego, ale powoduje również wiele uporczywych objawów. Jednym z nich są bóle stawów. Odpowiednia dieta i suplementacja składników o korzystnym wpływie na stawy pomogą w łagodzeniu sztywności i dolegliwości bólowych. A to pozwoli zachować aktywność fizyczną, która w okresie menopauzy jest szczególnie istotna.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij