Zespół suchego oka – przyczyny, objawy, leczenie
Anna Posmykiewicz

Zespół suchego oka – przyczyny, objawy, leczenie

Zespół suchego oka to choroba oczu, która polega na niedostatecznym wydzielaniu łez lub na nadmiernym parowaniu filmu łzowego. Zespół suchego oka bywa bardzo uciążliwy, bowiem w jego przebiegu obecne są charakterystyczne objawy, które utrudniają lub czasem nawet wręcz uniemożliwiają normalne codzienne funkcjonowanie. 

  1. Objawy zespołu suchego oka
  2. Zespół suchego oka – przyczyny
  3. Rozpoznanie zespołu suchego oka
  4. Leczenie "suchego oka"

Objawy zespołu suchego oka

W przebiegu zespołu suchego oka pacjent odczuwa uciążliwe dla niego pieczenie i swędzenie oczu. Ponadto bardzo często pacjenci zgłaszają, że czują się tak, jakby mieli piasek pod powiekami lub ciało obce w oku. Zwykle obecne są również ból oczu oraz zaczerwienienie, a także różnie nasilony obrzęk powiek. Zdarza się, że dochodzi do gromadzenia się ropnej wydzieliny w kącikach oczu, pojawiają się również światłowstręt oraz podwójne widzenie. Ponadto dość często odczuwane jest również uczucie ciężkości i zmęczenia powiek.

Objawy zespołu suchego oka nasilają się przede wszystkim w godzinach nocnych – w tym czasie wydziela się bowiem zdecydowanie mniejsza ilość łez. Dlatego też pacjenci z zespołem suchego oka bardzo często mają problem ze swobodnym i bezbolesnym otwarciem oczu rano.

Dodatkowo objawy zespołu suchego oka nasilają się także wtedy, kiedy dużo czasu spędzamy przy komputerze, rzadko mrugamy powiekami i nieustannie wpatrujemy się w monitor. Zdecydowanie bardziej odczuwamy też objawy zespołu suchego oka w pomieszczeniach, w których jest sucho i gorąco, jak również w pomieszczeniach klimatyzowanych oraz w miejscach zadymionych i z dużą ilością kurzu. Objawy zespołu suchego oka znacznie się nasilają również pod wpływem dymu papierosowego oraz różnych parujących substancji chemicznych.

Zespół suchego oka – przyczyny

Zwykle zespół suchego oka rozwija się u osób, których praca polega na spędzaniu wielu godzin dziennie przed komputerem. Ma to związek z tym, że osoby pracujące przed monitorem komputera zdecydowanie rzadziej mrugają i tym sposobem ich oko jest znacznie mniej nawilżone. Tak samo często zespół suchego oka, również z powodu rzadkiego mrugania, rozwija się u zawodowych kierowców, którzy po kilkanaście godzin dziennie prowadzą samochód, jak również u tych, którzy często oglądają telewizję bądź czytają.

Ponadto znaczny wpływ na rozwój objawów zespołu suchego oka mają warunki pracy. Dlatego też do tej choroby bardzo często dochodzi u osób, które pracują w pomieszczeniach klimatyzowanych, zadymionych lub też wypełnionych różnego rodzaju parującymi substancjami chemicznymi.

Dość często czynnikiem inicjującym rozwój objawów jest też długotrwałe stosowanie niektórych leków. Dużą rolę odgrywają tu głównie tabletki antykoncepcyjne, niektóre leki przeciwalergiczne i psychotropowe oraz uspokajające. Do zespołu suchego oka prowadzą też niektóre choroby przewlekłe – np. cukrzyca, choroby tarczycy, niektóre nowotwory oraz zespół Sjorgena, czyli autoimmunologiczna choroba zaliczana do grupy kolagenoz, w przebiegu której dochodzi do uszkodzenia wydzielania w gruczołach łzowych i ślinowych.

Zdarza się również, że zespół suchego oka rozwija się u osób, które długo noszą soczewki kontaktowe, jak również u osób, u których dochodzi do zmian hormonalnych w organizmie – dotyczy to głównie kobiet po 40. roku życia, u których zaczyna obniżać się poziom estrogenów w organizmie. Ponadto do rozwoju zespołu suchego oka mogą też przyczynić się niektóre zabiegi chirurgiczne wykonywane na rogówce oka. Czasami choroba rozwija się też w okresie ciąży oraz na skutek przewlekłego stresu czy też niedoboru witaminy A w organizmie.

Powiązane produkty

Rozpoznanie zespołu suchego oka

Zwykle podejrzenie zespołu suchego oka lekarz okulista wysnuwa już na podstawie objawów i dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta, który stawił się na wizytę w gabinecie okulistycznym. Jednak w celu potwierdzenia wstępnej diagnozy można też wykonać test Schirmera. Na czym to polega? Lekarz umieszcza pod dolnymi powiekami oka prawego i lewego paseczki bibuły o standardowej długości i szerokości. Paseczki te są podzielone na pięciomilimetrowe odcinki za pomocą podziałki, która jest na nich umieszczona. Po umieszczeniu paseczków pod powiekami należy odczekać pięć minut i zobaczyć, jak bardzo bibuła będzie nasączona łzami.

Jeśli bibuła będzie zmoczona na odcinku 15 milimetrów i więcej, będzie to znaczyło, że oko jest dobrze nawilżone. Wynik pomiędzy 6 a 14 milimetrami mieści się w granicach normy, ale zalecane są kontrole okulistyczne. Natomiast wynik poniżej 5 milimetrów świadczy o zespole suchego oka. Lekarz może tez przeprowadzić tzw. test jakości łez, w którym ocenia się, jak długo łza pozostaje na powierzchni oka. Jeśli znika z niego zbyt szybko, świadczy to o złej jej jakości, co z kolei doprowadza do objawów zespołu suchego oka.

Leczenie "suchego oka"

W pierwszej kolejności lekarz okulista zaleca zwykle różnego rodzaju preparaty sztucznych łez, które mają na celu nawilżać oko. Tego typu terapia okazuje się najczęściej wystarczająca. Jednak przy bardzo nasilonych objawach może zajść potrzeba zastosowania innych metod leczenia. Może okazać się konieczne zastosowanie specjalnych soczewek oraz okularów przylegających do twarzy. Czasami też lekarz decyduje się na wykonanie zabiegu zamknięcia punktów łzowych lub na stymulację gruczołu łzowego.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

  • Przeciwdziałanie samobójstwom – gdzie szukać pomocy?

    Samobójstwa stanowią poważny problem zdrowia publicznego na całym świecie, w tym także w Polsce. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku życie odbiera sobie około 700 tysięcy osób, co oznacza, że co 40 sekund ktoś umiera w wyniku samobójstwa.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.