Kurkuma może wywoływać zapalenie wątroby
Katarzyna Szulik

Kurkuma może wywoływać zapalenie wątroby

Przyjmowanie ziołowych suplementów powinno odbywać się pod kontrolą lekarza lub farmaceuty, ale wielu z nas o tym zapomina, zakładając ich niską szkodliwość. Nadmierny optymizm w tej kwestii gasi publikacja w piśmie BMJ Case Reports, która przedstawia potencjalnie groźne skutki niekontrolowanego zażywania suplementów z kurkumą.

Analiza przypadku dotyczy zapalenia wątroby wywołanego przyjmowaniem przez pacjentów na własną rękę leku zawierającego wyciąg z kurkumy. Wspomniane zapalenie najczęściej powstaje w wyniku działalności wirusa, jednak może rozwinąć się również z innych przyczyn. Równie znanym czynnikiem indukującym zapalenie jest na przykład nadużywanie alkoholu. W rzadkich przypadkach zapalenie wątroby może wystąpić po zażyciu określonych substancji, do których należą również suplementy roślinne. W tym wypadku mamy do czynienia z zapaleniem wątroby na tle autoimmunologicznym.

Zagadkowa dolegliwość

Opisany w czasopiśmie przypadek właśnie takiej infekcji dotyczył 71-letniej kobiety, która zażywała suplementy z kurkumą, w wyniku czego zachorowała na rzadką odmianę zapalenia wątroby. Celem tej kuracji była profilaktyka chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym udaru. Pacjentka znajdowała się pod opieką lekarzy z Uniwersytetu w Arizonie, którzy odnotowali, że w oficjalnych dokumentach dotyczących jej zdrowia nie znajdowały się żadne zalecenia dotyczące suplementów z kurkumą, co oznacza, że pacjentka przyjmowała je na własną rękę. 

Kurkuma a zapalenie wątroby

Problemy z wątrobą u kobiety rozpoczęły się w kilka od miesięcy od rozpoczęcia regularnego zażywania suplementów. Wytypowanie przyczyny pogorszenia stanu jej zdrowia było trudne, ponieważ pacjentka przyjmowała 20 różnych leków na raz. Przed zwróceniem się do lekarzy, zasięgnęła informacji samodzielnie i doszła do wniosku, że przyczyną jej dolegliwości może być preparat z kurkumą. Gdy przestała go zażywać, problemy z wątrobą zniknęły, co potwierdziły późniejsze badania. Nie ma jasności co do tego, jaka reakcja biochemiczna doprowadziła do takiego stanu rzeczy, ale można założyć, że zarówno wprowadzenie do organizmu jak i eliminacja ziołowego preparatu wiązały się ze zmianą stanu zdrowia pacjentki.

Kontrowersyjny suplement

Jakie właściwości kurkumy przemawiają za jej medycznym zastosowaniem? Jej najważniejszym składnikiem aktywnym jest kurkumina, której przypisuje się między innymi działanie przeciwreumatyczne oraz wspomagające przy problemach z oddychaniem, jednak te właściwości nie znalazły jednoznacznego potwierdzenia w badaniach naukowych. Podobnie w przypadku tez o przeciwzapalnym działaniu kurkuminy i jej zdolności do zmniejszenia dolegliwości skórnych po chemioterapii z wykorzystaniem naświetlania. Część naukowców sugeruje, że kurkumina może działać przeciwbólowo w przypadku dolegliwości kolan, ale ponownie: potrzeba dalszych badań, by jednoznacznie to potwierdzić.

Z tego względu zarówno w przypadku suplementów z kurkumą, jak i jakichkolwiek innych, które nie zostały przepisane lub zalecone przez specjalistę, dla własnego dobra najlepiej poinformować lekarza o fakcie ich zażywania. Drugą dobrą praktyką jest przyjmowanie niewielkich dawek suplementów, by nie narazić się na wystąpienie skutków ubocznych.

Wzrost zachorowań na WZW A

Zapalenie wątroby zazwyczaj jest konsekwencją braku wystarczającej higieny. Mowa o zapaleniu wątroby typu A, które jest nazywane również chorobą brudnych rąk. W 2017 roku Państwowy Zakład Higieny zanotował gwałtowny wzrost zachorowań na to schorzenie. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” do połowy sierpnia 2017 roku w Polsce odnotowano 912 przypadków WZW A, czyli kilkadziesiąt razy więcej niż w całym 2016 roku. Skąd wziął się tak gwałtowny wzrost zachorowań w Polsce? Zdaniem ekspertów wynika to z faktu, że przez ostatnie 20 lat WZW A było praktycznie nieobecne w naszym kraju, przez co nie mieliśmy możliwości wypracowania odporności wobec wirusa. Ten problem dotyczy osób do około 40. roku życia, które nie miały styczności z wirusem na żadnym etapie życia.

Jak dochodzi do zakażenia?

WZW A, nazywane chorobą brudnych rąk, jest ostrą infekcją zakaźną, która w skrajnych przypadkach prowadzi do poważnych uszkodzeń wątroby, a nawet śmierci. Jest przyczyną około 60 procent wszystkich przypadków WZW na świecie (i 40 procent w Europie), ale mimo potencjalnie drastycznych skutków odsetek zgonów w jej wyniku nie przekracza 2 procent. Do zakażenia w zdecydowanej większości przypadków dochodzi drogą pokarmową po spożyciu skażonej wody i żywności (np. niemytego mięsa czy warzyw bądź owoców), a najrzadziej na drodze kontaktów seksualnych. U dzieci zakażenie często przechodzi bezobjawowo, natomiast w starszym wieku rozwój zapalenia mogą poprzedzić biegunka i wymioty. Później pojawia się żółtaczka, która znika po około miesiącu, natomiast sama choroba cofa się samoistnie po około pół roku. U średnio 20 procent pacjentów do wyleczenia z dolegliwości konieczna jest hospitalizacja. Najlepszą metodą zapobiegania WZW typu A jest szczepionka zalecana właśnie przed wyjazdem do państwa, gdzie ryzyko zakażenia jest duże (mowa przede wszystkim o krajach rozwijających się, krajach Europy Wschodniej, Rosji).

Źródło: IFLscience.com, LiveScience.com, Dziennik Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij