ABC wirusowego zapalenia wątroby
Iwona Bereszyńska

ABC wirusowego zapalenia wątroby

Wirusowe zapalenie wątroby (w skrócie WZW) to choroba zakaźna wywołana przez wirusy zapalenia wątroby. Obecnie dobrze znamy pięć wirusów zapalenia wątroby: HAV, HBV, HCV, HDV, HEV.

Wirusowe zapalenie wątroby ( w skrócie WZW) to choroba zakaźna wywołana przez wirusy zapalenia wątroby. Obecnie dobrze znamy pięć wirusów zapalenia wątroby: HAV, HBV, HCV, HDV, HEV.

My jednak skupmy się na trzech najgroźniejszych.

W zależności od wywołującego wirusa, WZW dzielimy na: Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A (wywołane wirusem HAV) potocznie nazywane chorobą brudnych rąk, Wirusowe Zapalenie Wątroby typu B (wywołane wirusem HBV) oraz Wirusowe Zapalenie Wątroby typu C (wywołane wirusem HCV).

Do zakażenia wirusem HAV (w przeciwieństwie do wirusów HBV i HCV) dochodzi drogą pokarmową, natomiast wirusy zapalenia wątroby typu B i C przenoszą się poprzez krew (np. zainfekowany sprzęt medyczny i niemedyczny), kontakty seksualne z zakażonym partnerem oraz drogą wertykalną czyli z matki na dziecko.

Wirusowe zapalenia wątroby są często potocznie nazywane „żółtaczką". Jest to jednak określenie nieprawidłowe i nie medyczne gdyż w większości przypadków wirusowe zapalenie wątroby (zarówno typu A, B i C) przebiega bez zażółcenia powłok skórnych. W najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia zakażeniach wirusami HCV i HBV proces chorobowy przebiega latami. Choroba potrafi nawet przez kilkadziesiąt lat pozostawać w ukryciu i nie wykazywać żadnych objawów. Może się zdarzyć, że w tym czasie pacjent może odczuwać objawy nie charakterystyczne dla WZW. W tym czasie wirus skutecznie niszczy wątrobę chorego co prowadzi do jej poważnych uszkodzeń.

W profilaktyce wirusowych zapaleń wątroby zaleca się szczepienia ochronne przeciw WZW A i WZW B. Niestety, na wirusowe zapalenie wątroby typu C nie wynaleziono jeszcze szczepionki. Powodem jest duża zdolność tego wirusa do mutacji. Jedynym sposobem walki z HCV jest wczesne wykrycie choroby poprzez wykonanie testu na obecność przeciwciał wirusa w surowicy (test anty-HCV).

HCV narastający problem współczesnego świata

Wirusowe zapalenie wątroby typu C to problem epidemiologiczny i społeczny dotyczący około 3% populacji świata. Na świecie zakażonych wirusem HCV jest ok. 170 milionów osób.

W Europie rocznie aż 86 tysięcy osób umiera w konsekwencji klinicznych następstw zakażenia wirusem HCV -„Cichego Zabójcy”. W Polsce, zgodnie z szacunkami Polskiej Grupy Ekspertów HCV liczba zakażonych wirusem HCV może wynosić ok., 730 000 czyli 1, 9 % populacji, przy czym zdiagnozowanych do tej pory zostało jedynie kilka procent z nich. Pozostali zakażeni (ponad 90%) nadal pozostają anonimowi. Zakażony może być praktycznie każdy. Szacuje się, że w Polsce 80% zakażeń HCV jest skutkiem zabiegów medycznych, zwłaszcza drobnych takich jak zastrzyki czy pobieranie krwi. Do zakażenia może dojść również podczas wizyty u kosmetyczki, manicurzystki, stomatologa czy podczas tatuowania, kolczykowania, jeżeli sprzęt, którym wykonywany był zabieg nie został odpowiednio wysterylizowany a co do tego nigdy nie możemy mieć 100% pewności.

Zakażenia wirusem HCV w 80% przypadków przechodzą w postać przewlekłą. W ciągu 20-30 lat trwania przewlekłego zakażenia HCV, u co najmniej 20% chorych z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby dochodzi do rozwoju marskości wątroby, a wiadomo, że każda postać marskości, niezależnie od jej etiologii, grozi rozwojem raka wątrobowo-komórkowego. W konsekwencji dochodzi do rozwoju poważnych powikłań, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Mogą to być schorzenia takie jak: wodobrzusze, żylaki przełyku i krwawienia z żylaków przełyku, żółtaczka, problemy z krzepliwością krwi, zaburzenia psychiczne, do śpiączki wątrobowej włącznie. Marskość wątroby w przebiegu zakażenia wirusem HCV to główna przyczyna transplantacji wątroby w Europie. Ryzyko niewydolności wątroby po 5 latach od rozpoznania marskości wynosi 18 %, ryzyko pierwotnego raka wątroby (HCC) wynosi 7%, a ryzyko zgonu 9%.

Nie warto czekać. Wczesne wykrycie choroby to większa szansa na jej wyleczenie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl