Przekrwione oczy u dzieci i dorosłych – co mogą oznaczać? Co stosować na zaczerwienione oko?
Katarzyna Gmachowska

Przekrwione oczy u dzieci i dorosłych – co mogą oznaczać? Co stosować na zaczerwienione oko?

Przekrwione oczy mogą być wynikiem zarówno urazów mechanicznych, jak i chorób. Bardzo często zaczerwienionym oczom towarzyszą inne objawy, takie jak świąd, łzawienie, pieczenie czy obrzęk powiek. Co robić, gdy zauważymy u siebie „czerwone oko”? Kiedy powinniśmy udać się z do lekarza? Podpowiadamy. 

Zaczerwienione oczy są jedną z najczęstszych dolegliwości narządu wzroku, z jaką pacjenci zgłaszają się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub okulisty. Zaczerwienienie oczu w większości przypadków jest spowodowane przekrwieniem spojówek wynikającym z obecności stanu zapalnego np. zapalenia spojówek czy przemęczenia. Niekiedy „czerwone oczy” mogą wymagać pilnej konsultacji okulistycznej, zwłaszcza jeśli towarzyszą im objawy takie jak silny ból oka i głowy, podwójne widzenie lub zaburzenia widzenia, światłowstręt czy występowanie tęczowych kół wokół źródeł światła.  

Przekrwione oczy – objawy towarzyszące zaczerwienionym oczom

Przekrwienie jednego lub obu oczu, nazywane także „czerwonym okiem” lub „zespołem czerwonego oka” (ang. red eye sydrome), należy do najczęściej spotykanych objawów okulistycznych, z którymi zgłaszają się pacjenci do lekarza. Przekrwienie oczu jest wynikiem poszerzenia powierzchownych naczyń krwionośnych gałki ocznej.

Warto pamiętać, że pojęcie przekrwionych lub zaczerwienionych oczu nie jest rozpoznaniem medycznym, ale objawem towarzyszącym wielu chorobom z zakresu okulistyki. Przekrwienie oczu najczęściej jest spowodowane obecnością stanu zapalnego, któremu mogą towarzyszyć łzawienie oczu lub uczucie suchości oka, świąd, ból oraz obecność patologicznej wydzieliny.  

Przekrwienie oczu może być objawem toczących się procesów patologicznych w obrębie powiek, spojówki, rogówki, twardówki, błony naczyniowej lub oczodołu.  

Przekrwione oczy – przyczyny  

Do najczęstszych przyczyn przekrwionych (zaczerwienionych) oczu zalicza się: 

  • choroby w obrębie spojówek: infekcje wirusowe, bakteryjne, alergiczne zapalenie spojówek, zespół suchego oka, podspojówkowy wylew krwi, 
  • choroby rogówki: zakażenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze, spowodowane niedomykalnością szpary powiekowej, 
  • choroby błony naczyniowej oka, m.in. zapalenie tęczówki lub ciała rzęskowego, 
  • ostry atak jaskry (atak choroby zamkniętego kąta przesączania), 
  • urazy gałki ocznej, powiek, oczodołu, a także podrażnienie spojówki np. pyłem lub dymem,
  • choroby powiek (jęczmień, zapalenie brzegów powiek, podwinięcie powieki),
  • choroby oczodołu: orbitopatia tarczycowa tzw. wytrzeszcz oczu, guzy oczodołu, 
  • klasterowe bóle głowy
  • obecność ciała obcego w oku, 
  • przemęczenie, zbyt mała ilość snu, 
  • palenie marihuany
  • długotrwałe korzystanie z komputera lub oglądanie telewizji. 

W przypadku nagłego pojawienia się czerwonego oka oraz obecności wydzieliny w oku należy podejrzewać zakażenie oczu. Choroby alergiczne oka charakteryzują się występowaniem świądu oraz łzawienia oczu. Nasilające się odczucie pieczenia oka w ciągu dnia może sugerować zespół suchego oka. Natomiast zaczerwienienie oraz obrzęk powiek wskazują na stany zapalne powiek.  

Przekrwione oczy u dzieci  

Najczęstszymi przyczynami zaczerwienionych oczu u dziecka są podrażnienia mechaniczne oka, np. poprzez częste pocieranie, obecność ciała obcego w oku, alergiczne zapalenie spojówek oraz zapalenie spojówek o etiologii wirusowej lub bakteryjnej. W przypadku pojawienia się tzw. „czerwonych oczu” u dziecka należy zwrócić uwagę na występowanie innych objawów, takich jak obecność patologicznej wydzieliny w oku, świąd, światłowstręt, łzawienie oczu lub zmiany w obrębie powiek.

Sprawdź, co stosować na ropiejące oczy u dziecka.

Dziecko, u którego zaobserwowano zmiany w obrębie oczu, powinno być zbadane przez lekarza pediatrę lub okulistę, który zaleci dalsze postępowanie.  

Polecane dla Ciebie

Domowe sposoby na zaczerwienione oczy 

W przypadku wystąpienia przekrwionych oczu należy przestrzegać następujących zasad: 

  • dbanie o higienę okolic oczu (częste mycie rąk, posiadanie własnego ręcznika, prywatnych kosmetyków, zwłaszcza do makijażu),
  • unikanie noszenia soczewek kontaktowych podczas infekcji, wymiana soczewek na nowe,
  • nie należy stosować wspólnie tych samych kropli lub maści do oczu ze względu na ryzyko przeniesienia zakażenia,
  • można przemywać oczy roztworem soli fizjologicznej lub przegotowaną wodą,
  • w przypadku zespołu suchego oka zalecane są krople do oczu tzw. sztuczne łzy, pomocne mogą być także podczas długotrwałej pracy przed monitorem komputera; należy pamiętać, aby nie używać tych kropli przewlekle,
  • unikanie długotrwałego przebywania w otoczeniu monitorów, oglądania telewizji czy grania na komputerze. W przypadku konieczności długotrwałej pracy z komputerem zaleca się częste robienie przerw,  
  • dbanie o prawidłową ilość odpoczynku i snu. 

Leczenie przekrwionych oczu – kiedy należy zgłosić się do lekarza? 

W razie pojawienia się zaczerwienionych oczu u osób długotrwale pracujących przy komputerze lub przemęczonych po pierwsze należy zwrócić uwagę na przestrzeganie higieny pracy oraz prawidłową ilość snu.  

U osób z objawami przekrwionych oczu, obecnością wydzieliny należy podejrzewać zakażenie o etiologii wirusowej lub bakteryjnej i udać się do lekarza POZ, który w razie potrzeby zaleci leczenie antybiotykiem.  

W przypadku podejrzenia alergicznego zapalenia spojówek należy poszerzyć diagnostykę alergologiczną i wdrożyć odpowiednie leczenie lekami antyhistaminowymi.  

Warto pamiętać, że długotrwałe używanie kropli do przekrwionych oczu (zawierających substancje sympatykomimetyczne) może prowadzić do tzw. efektu z odbicia i pojawiania się stałego zaczerwienienia oczu. 

Pilnej konsultacji lekarskiej wymagają osoby, które oprócz zaczerwienionych oczu zgłaszają następujące objawy

  • pogorszenie wzroku lub utratę widzenia, 
  • światłowstręt, 
  • pojawienie się tęczowych kół wokół źródeł światła, 
  • podwójne widzenie, 
  • ból głowy z silnym bólem oka, 
  • uraz mechaniczny oka np. ciało obce w oku, uderzenie gałki ocznej, 
  • urazy chemiczne, w tym oparzenia oka, 
  • wytrzeszcz oczu, 
  • objawy zakażenia oka u osób noszących soczewki kontaktowe.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

    Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?

  • Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne

    Wprowadzenie terapii nerkozastępczej (potocznie dializ) było przełomowym osiągnięciem pozwalającym wydłużyć życie pacjentom z niewydolnością nerek. Najpowszechniej stosowana jest hemodializa, która wykorzystywana jest zarówno w przypadkach nagłego zachorowania, jak i w czasie leczenia przewlekłego.

  • HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie zakażenia wirusem HPV

    HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 120 typów, z czego część jest wysokoonkogenna. Human papilloma virus jest odpowiedzialny m.in. za raka szyjki macicy, gardła i krtani, prącia. HPV jest także przyczyną powstawania łagodnych zmian, takich jak kurzajki czy brodawki płciowe. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej dochodzi w trakcie stosunków seksualnych oraz przez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej.

  • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

    Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

  • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

    Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

  • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

    Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

  • Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

    Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

  • Czym jest diastema i jak ją leczyć?

    Diastema popularnie określana jest jako przerwa między zębami. To nie tylko cecha szczególna, a dla niektórych defekt lub dodatkowy atrybut urody, to także możliwa przyczyna zaburzeń funkcjonalnych. Przyczyny tego defektu mogą być różne. Nie zawsze wymaga leczenia. Diastema fizjologiczna obserwowana u dzieci z czasem zanika. Diastemy zamyka się przy pomocy aparatów ortodontycznych lub odbudowy estetycznej, np. przy użyciu licówek.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij