Przekrwione oczy u dzieci i dorosłych – co mogą oznaczać? Co stosować na zaczerwienione oko?
Katarzyna Gmachowska

Przekrwione oczy u dzieci i dorosłych – co mogą oznaczać? Co stosować na zaczerwienione oko?

Przekrwione oczy mogą być wynikiem zarówno urazów mechanicznych, jak i chorób. Bardzo często zaczerwienionym oczom towarzyszą inne objawy, takie jak świąd, łzawienie, pieczenie czy obrzęk powiek. Co robić, gdy zauważymy u siebie „czerwone oko”? Kiedy powinniśmy udać się z do lekarza? Podpowiadamy. 

Zaczerwienione oczy są jedną z najczęstszych dolegliwości narządu wzroku, z jaką pacjenci zgłaszają się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub okulisty. Zaczerwienienie oczu w większości przypadków jest spowodowane przekrwieniem spojówek wynikającym z obecności stanu zapalnego np. zapalenia spojówek czy przemęczenia. Niekiedy „czerwone oczy” mogą wymagać pilnej konsultacji okulistycznej, zwłaszcza jeśli towarzyszą im objawy takie jak silny ból oka i głowy, podwójne widzenie lub zaburzenia widzenia, światłowstręt czy występowanie tęczowych kół wokół źródeł światła.  

Przekrwione oczy – objawy towarzyszące zaczerwienionym oczom

Przekrwienie jednego lub obu oczu, nazywane także „czerwonym okiem” lub „zespołem czerwonego oka” (ang. red eye sydrome), należy do najczęściej spotykanych objawów okulistycznych, z którymi zgłaszają się pacjenci do lekarza. Przekrwienie oczu jest wynikiem poszerzenia powierzchownych naczyń krwionośnych gałki ocznej.

Warto pamiętać, że pojęcie przekrwionych lub zaczerwienionych oczu nie jest rozpoznaniem medycznym, ale objawem towarzyszącym wielu chorobom z zakresu okulistyki. Przekrwienie oczu najczęściej jest spowodowane obecnością stanu zapalnego, któremu mogą towarzyszyć łzawienie oczu lub uczucie suchości oka, świąd, ból oraz obecność patologicznej wydzieliny.  

Przekrwienie oczu może być objawem toczących się procesów patologicznych w obrębie powiek, spojówki, rogówki, twardówki, błony naczyniowej lub oczodołu.  

Przekrwione oczy – przyczyny  

Do najczęstszych przyczyn przekrwionych (zaczerwienionych) oczu zalicza się: 

  • choroby w obrębie spojówek: infekcje wirusowe, bakteryjne, alergiczne zapalenie spojówek, zespół suchego oka, podspojówkowy wylew krwi, 
  • choroby rogówki: zakażenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze, spowodowane niedomykalnością szpary powiekowej, 
  • choroby błony naczyniowej oka, m.in. zapalenie tęczówki lub ciała rzęskowego, 
  • ostry atak jaskry (atak choroby zamkniętego kąta przesączania), 
  • urazy gałki ocznej, powiek, oczodołu, a także podrażnienie spojówki np. pyłem lub dymem,
  • choroby powiek (jęczmień, zapalenie brzegów powiek, podwinięcie powieki),
  • choroby oczodołu: orbitopatia tarczycowa tzw. wytrzeszcz oczu, guzy oczodołu, 
  • klasterowe bóle głowy
  • obecność ciała obcego w oku, 
  • przemęczenie, zbyt mała ilość snu, 
  • palenie marihuany
  • długotrwałe korzystanie z komputera lub oglądanie telewizji. 

W przypadku nagłego pojawienia się czerwonego oka oraz obecności wydzieliny w oku należy podejrzewać zakażenie oczu. Choroby alergiczne oka charakteryzują się występowaniem świądu oraz łzawienia oczu. Nasilające się odczucie pieczenia oka w ciągu dnia może sugerować zespół suchego oka. Natomiast zaczerwienienie oraz obrzęk powiek wskazują na stany zapalne powiek.  

Przekrwione oczy u dzieci  

Najczęstszymi przyczynami zaczerwienionych oczu u dziecka są podrażnienia mechaniczne oka, np. poprzez częste pocieranie, obecność ciała obcego w oku, alergiczne zapalenie spojówek oraz zapalenie spojówek o etiologii wirusowej lub bakteryjnej. W przypadku pojawienia się tzw. „czerwonych oczu” u dziecka należy zwrócić uwagę na występowanie innych objawów, takich jak obecność patologicznej wydzieliny w oku, świąd, światłowstręt, łzawienie oczu lub zmiany w obrębie powiek.

Sprawdź, co stosować na ropiejące oczy u dziecka.

Dziecko, u którego zaobserwowano zmiany w obrębie oczu, powinno być zbadane przez lekarza pediatrę lub okulistę, który zaleci dalsze postępowanie.  

Powiązane produkty

Domowe sposoby na zaczerwienione oczy 

W przypadku wystąpienia przekrwionych oczu należy przestrzegać następujących zasad: 

  • dbanie o higienę okolic oczu (częste mycie rąk, posiadanie własnego ręcznika, prywatnych kosmetyków, zwłaszcza do makijażu),
  • unikanie noszenia soczewek kontaktowych podczas infekcji, wymiana soczewek na nowe,
  • nie należy stosować wspólnie tych samych kropli lub maści do oczu ze względu na ryzyko przeniesienia zakażenia,
  • można przemywać oczy roztworem soli fizjologicznej lub przegotowaną wodą,
  • w przypadku zespołu suchego oka zalecane są krople do oczu tzw. sztuczne łzy, pomocne mogą być także podczas długotrwałej pracy przed monitorem komputera; należy pamiętać, aby nie używać tych kropli przewlekle,
  • unikanie długotrwałego przebywania w otoczeniu monitorów, oglądania telewizji czy grania na komputerze. W przypadku konieczności długotrwałej pracy z komputerem zaleca się częste robienie przerw,  
  • dbanie o prawidłową ilość odpoczynku i snu. 

Leczenie przekrwionych oczu – kiedy należy zgłosić się do lekarza? 

W razie pojawienia się zaczerwienionych oczu u osób długotrwale pracujących przy komputerze lub przemęczonych po pierwsze należy zwrócić uwagę na przestrzeganie higieny pracy oraz prawidłową ilość snu.  

U osób z objawami przekrwionych oczu, obecnością wydzieliny należy podejrzewać zakażenie o etiologii wirusowej lub bakteryjnej i udać się do lekarza POZ, który w razie potrzeby zaleci leczenie antybiotykiem.  

W przypadku podejrzenia alergicznego zapalenia spojówek należy poszerzyć diagnostykę alergologiczną i wdrożyć odpowiednie leczenie lekami antyhistaminowymi.  

Warto pamiętać, że długotrwałe używanie kropli do przekrwionych oczu (zawierających substancje sympatykomimetyczne) może prowadzić do tzw. efektu z odbicia i pojawiania się stałego zaczerwienienia oczu. 

Pilnej konsultacji lekarskiej wymagają osoby, które oprócz zaczerwienionych oczu zgłaszają następujące objawy

  • pogorszenie wzroku lub utratę widzenia, 
  • światłowstręt, 
  • pojawienie się tęczowych kół wokół źródeł światła, 
  • podwójne widzenie, 
  • ból głowy z silnym bólem oka, 
  • uraz mechaniczny oka np. ciało obce w oku, uderzenie gałki ocznej, 
  • urazy chemiczne, w tym oparzenia oka, 
  • wytrzeszcz oczu, 
  • objawy zakażenia oka u osób noszących soczewki kontaktowe.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij