Ropiejące oczy u dziecka – przyczyny i leczenie. Domowe sposoby na zaropiałe oczy u dziecka
Wśród przyczyn ropiejących oczu u dzieci wymienia się stany zapalne, alergię oraz podrażnienia mechaniczne. W jaki sposób leczy się zaropiałe oczy u dzieci i kiedy należy udać się z dzieckiem do okulisty? Czym przemywać oczy dziecka, aby pozbyć się ropnej wydzieliny?
Ropna lub wodnista wydzielina w oku u dziecka jest zazwyczaj jednym z objawów wirusowego, bakteryjnego lub alergicznego zapalenia spojówek, czy też podrażnienia oka przez ciało obce. Ropiejące oko u noworodka lub niemowlęcia może być objawem niedrożności kanalika łzowego, podrażnienia spojówek przez zabieg Credego, który jest wykonywany po urodzeniu, bądź infekcji bakteryjnej lub wirusowej.
Ropiejące oczy u dziecka – co to znaczy?
Ropiejące oczy u dziecka są objawem toczącego się procesu zapalnego, najczęściej o podłożu infekcyjnym (wirusowym lub bakteryjnym), ale także o etiologii alergicznej. Ropa jest wydzieliną składającą się z komórek biorących udział w procesie zapalnym (neutrofilów, bakterii, martwych komórek) oraz wysięku. Powoduje sklejanie się powiek i rzęs, zwłaszcza po nocy. Wydzielina występująca w przebiegu infekcji bakteryjnej jest zazwyczaj gęstsza, białawo-żółta oraz bardziej obfita niż w przebiegu infekcji wirusowych czy w wyniku alergii.
Ropiejące oczy u dziecka – przyczyny
Przyczyny pojawiania się ropnej wydzieliny w oku u dziecka mogą być różnorodne. Do najczęstszych chorób, w przebiegu których pojawia się wydzielina w oku dziecka, należą:
- infekcje bakteryjne – najczęściej wywoływane przez paciorkowce, gronkowce lub bakterie gram-ujemne. Wydzielinie ropnej zazwyczaj towarzyszy znaczne zaczerwienienie spojówek.
- infekcje wirusowe – tzw. epidemiczne zapalenie spojówek i rogówki. Wywoływane jest ono najczęściej przez wirusy, głównie z grupy adenowirusów. Do objawów współistniejących w przebiegu zakażenia adenowirusami zaliczamy: podwyższoną temperaturę ciała, objawy infekcji dróg oddechowych takie jak katar, kaszel, a także bóle głowy lub osłabienie. Objawy epidemicznego zapalenia spojówek początkowo występują w jednym oku, następnie najczęściej dochodzi do zakażenia drugiego. Oprócz wydzieliny mogą wystąpić także: łzawienie oczu, światłowstręt, przekrwienie spojówek lub upośledzone widzenie.
- alergie – w wyniku nadmiernej reakcji immunologicznej na alergeny może dojść do alergicznego zapalenia spojówek. Do najczęstszych alergenów wywołujących objawy oczne alergii należą: roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt oraz pyłki traw i drzew. Objawy alergicznego zapalenia spojówek mogą występować sezonowo (najczęściej w miesiącach od kwietnia do czerwca), co jest związane z najintensywniejszym okresem pylenia roślin. Symptomy te często współistnieją z alergicznym nieżytem nosa. W przypadku alergii na roztocza kurzu domowego lub innych alergenów występujących w dużym stężeniu przez cały rok, objawy alergicznego zapalenia spojówek utrzymują się przez długi czas.
- ciało obce lub uszkodzenie mechaniczne oka. Jeśli ropieniu oka nie towarzyszą objawy alergii lub infekcji, możemy podejrzewać podrażnienie oka przez np. pocieranie lub obecność ciała obcego. W przeciwieństwie do zapalenia spojówek o podłożu wirusowym, bakteryjnym lub alergicznym, ropienie dotyczy zazwyczaj jednego oka.
Ropiejące oko u niemowlaka
Obecność ropnej wydzieliny w oku u noworodków i niemowląt jest dość powszechną dolegliwością i najczęściej ustępuje samoistnie w kilka dni od początku objawów. U noworodków najczęstszą przyczyną ropy w oku są infekcje np. nabyte podczas porodu lub podrażnienie spojówki w wyniku zabiegu Credego.
Dość częstą przyczyną wydzieliny ropnej oraz nadmiernego łzawienia oka u niemowlęcia jest niedrożność kanalika łzowego. W wyniku zwężenia kanalika łzowego dochodzi do rozwoju stanu zapalnego w jednym lub obu oczach. Leczenie polega na masażach wykonywanych zgodnie z zaleceniem okulisty oraz stosowaniu kropli z antybiotykiem w przypadku dużego stanu zapalnego. Jeśli leczenie objawowe nie przynosi poprawy, zalecane jest wykonanie zabiegu chirurgicznego celem udrożnienia kanalika łzowego.
Leczenie zaropiałych oczu u dzieci – kiedy do lekarza?
Do objawów wymagających pilnej diagnostyki i leczenia zaliczamy:
– nagłe pogorszenie wzroku,
– widoczne zmiany w rogówce,
– zmieniony kształt źrenicy,
– silne zaczerwienienie oczu, zaburzenia przejrzystości rogówki,
– silny ból oka, pojawienie się tęczowych kół wokół źródeł światła, ból głowy oraz pogorszenie widzenia – mogą świadczyć o ostrym ataku jaskry,
– podwójne widzenie,
– urazy mechaniczne gałki ocznej, ciała obce w oku lub dostanie się do oczu substancji chemicznych,
– zapalenie spojówek u osób noszących soczewki kontaktowe.
Domowe sposoby na ropiejące oczy u dziecka – co robić i czym przemywać?
Lekarz może zalecić leczenie kroplami lub maściami z antybiotykiem (zwłaszcza w przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek), lub lekami przeciwhistaminowymi, gdy występują objawy alergii.
U dziecka z ropiejącymi oczami bardzo ważna jest prawidłowa higiena i profilaktyka:
- Dokładne mycie rąk, gdyż epidemiczne zapalenie spojówek i rogówki jest silnie zaraźliwe.
- Korzystanie z osobnych ręczników, pościeli, które należy często zmieniać.
- Korzystanie z okularów przeciwsłonecznych w przypadku przebywania w nasłonecznionych miejscach.
- W przypadku alergicznego zapalenia spojówek należy wprowadzić profilaktykę antyalergiczną (częste sprzątanie domu, brak dywanów, częste pranie pościeli, rezygnacja z posiadania zwierząt domowych w przypadku alergii dziecka na nie) oraz stosowanie leków przeciwhistaminowych.