Ropiejące oczy u dziecka – przyczyny i leczenie. Domowe sposoby na zaropiałe oczy u dziecka
Katarzyna Gmachowska

Ropiejące oczy u dziecka – przyczyny i leczenie. Domowe sposoby na zaropiałe oczy u dziecka

Wśród przyczyn ropiejących oczu u dzieci wymienia się stany zapalne, alergię oraz podrażnienia mechaniczne. W jaki sposób leczy się zaropiałe oczy u dzieci i kiedy należy udać się z dzieckiem do okulisty? Czym przemywać oczy dziecka, aby pozbyć się ropnej wydzieliny? 

Ropna lub wodnista wydzielina w oku u dziecka jest zazwyczaj jednym z objawów wirusowego, bakteryjnego lub alergicznego zapalenia spojówek, czy też podrażnienia oka przez ciało obce. Ropiejące oko u noworodka lub niemowlęcia może być objawem niedrożności kanalika łzowego, podrażnienia spojówek przez zabieg Credego, który jest wykonywany po urodzeniu, bądź infekcji bakteryjnej lub wirusowej.

Ropiejące oczy u dziecka – co to znaczy?

Ropiejące oczy u dziecka są objawem toczącego się procesu zapalnego, najczęściej o podłożu infekcyjnym (wirusowym lub bakteryjnym), ale także o etiologii alergicznej. Ropa jest wydzieliną składającą się z komórek biorących udział w procesie zapalnym (neutrofilów, bakterii, martwych komórek) oraz wysięku. Powoduje sklejanie się powiek i rzęs, zwłaszcza po nocy. Wydzielina występująca w przebiegu infekcji bakteryjnej jest zazwyczaj gęstsza, białawo-żółta oraz bardziej obfita niż w przebiegu infekcji wirusowych czy w wyniku alergii.  

Ropiejące oczy u dziecka – przyczyny 

Przyczyny pojawiania się ropnej wydzieliny w oku u dziecka mogą być różnorodne. Do najczęstszych chorób, w przebiegu których pojawia się wydzielina w oku dziecka, należą: 

  • infekcje bakteryjne – najczęściej wywoływane przez paciorkowce, gronkowce lub bakterie gram-ujemne. Wydzielinie ropnej zazwyczaj towarzyszy znaczne zaczerwienienie spojówek.  
  • infekcje wirusowe – tzw. epidemiczne zapalenie spojówek i rogówki. Wywoływane jest ono najczęściej przez wirusy, głównie z grupy adenowirusów. Do objawów współistniejących w przebiegu zakażenia adenowirusami zaliczamy: podwyższoną temperaturę ciała, objawy infekcji dróg oddechowych takie jak katar, kaszel, a także bóle głowy lub osłabienie. Objawy epidemicznego zapalenia spojówek początkowo występują w jednym oku, następnie najczęściej dochodzi do zakażenia drugiego. Oprócz wydzieliny mogą wystąpić także: łzawienie oczu, światłowstręt, przekrwienie spojówek lub upośledzone widzenie.  
  • alergie – w wyniku nadmiernej reakcji immunologicznej na alergeny może dojść do alergicznego zapalenia spojówek. Do najczęstszych alergenów wywołujących objawy oczne alergii należą: roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt oraz pyłki traw i drzew. Objawy alergicznego zapalenia spojówek mogą występować sezonowo (najczęściej w miesiącach od kwietnia do czerwca), co jest związane z najintensywniejszym okresem pylenia roślin. Symptomy te często współistnieją z alergicznym nieżytem nosa. W przypadku alergii na roztocza kurzu domowego lub innych alergenów występujących w dużym stężeniu przez cały rok, objawy alergicznego zapalenia spojówek utrzymują się przez długi czas.  
  • ciało obce lub uszkodzenie mechaniczne oka. Jeśli ropieniu oka nie towarzyszą objawy alergii lub infekcji, możemy podejrzewać podrażnienie oka przez np. pocieranie lub obecność ciała obcego. W przeciwieństwie do zapalenia spojówek o podłożu wirusowym, bakteryjnym lub alergicznym, ropienie dotyczy zazwyczaj jednego oka.  

Polecane dla Ciebie

Ropiejące oko u niemowlaka 

Obecność ropnej wydzieliny w oku u noworodków i niemowląt jest dość powszechną dolegliwością i najczęściej ustępuje samoistnie w kilka dni od początku objawów. U noworodków najczęstszą przyczyną ropy w oku są infekcje np. nabyte podczas porodu lub podrażnienie spojówki w wyniku zabiegu Credego.

Zabieg Credego u noworodków polega na podaniu jednej kropli azotanu srebra do worka spojówkowego i ma na celu zapobieganie rzeżączkowemu zapaleniu spojówek.  

Dość częstą przyczyną wydzieliny ropnej oraz nadmiernego łzawienia oka u niemowlęcia jest niedrożność kanalika łzowego. W wyniku zwężenia kanalika łzowego dochodzi do rozwoju stanu zapalnego w jednym lub obu oczach. Leczenie polega na masażach wykonywanych zgodnie z zaleceniem okulisty oraz stosowaniu kropli z antybiotykiem w przypadku dużego stanu zapalnego. Jeśli leczenie objawowe nie przynosi poprawy, zalecane jest wykonanie zabiegu chirurgicznego celem udrożnienia kanalika łzowego.  

Leczenie zaropiałych oczu u dzieci – kiedy do lekarza? 

Zapalenie spojówek ma najczęściej charakter samoograniczający i ustępuje zazwyczaj po 3-5 dniach. Jeżeli objawy nie ustępują po 3 dniach lub się nasilają, lub dodatkowo występują objawy współistniejące, rodzic powinien udać się z dzieckiem do lekarza.  

Do objawów wymagających pilnej diagnostyki i leczenia zaliczamy: 

– nagłe pogorszenie wzroku, 

– widoczne zmiany w rogówce, 

– zmieniony kształt źrenicy, 

– silne zaczerwienienie oczu, zaburzenia przejrzystości rogówki, 

– silny ból oka, pojawienie się tęczowych kół wokół źródeł światła, ból głowy oraz pogorszenie widzenia – mogą świadczyć o ostrym ataku jaskry, 

– podwójne widzenie, 

– urazy mechaniczne gałki ocznej, ciała obce w oku lub dostanie się do oczu substancji chemicznych,  

– zapalenie spojówek u osób noszących soczewki kontaktowe.  

Domowe sposoby na ropiejące oczy u dziecka – co robić i czym przemywać? 

W przypadku pojawienia się ropnej lub wodnistej wydzieliny w oku u dziecka, oko można przemywać roztworem soli fizjologicznej za pomocą jałowego gazika. Pomocne może okazać się również stosowanie kropli tzw. sztucznych łez, które nawilżają spojówki oka. Można zastosować u dzieci okłady z naparu z rumianku, należy jednak pamiętać o możliwości wystąpienia reakcji alergicznej na rumianek.  

Lekarz może zalecić leczenie kroplami lub maściami z antybiotykiem (zwłaszcza w przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek), lub lekami przeciwhistaminowymi, gdy występują objawy alergii.  

U dziecka z ropiejącymi oczami bardzo ważna jest prawidłowa higiena i profilaktyka:  

  1. Dokładne mycie rąk, gdyż epidemiczne zapalenie spojówek i rogówki jest silnie zaraźliwe. 
  2. Korzystanie z osobnych ręczników, pościeli, które należy często zmieniać. 
  3. Korzystanie z okularów przeciwsłonecznych w przypadku przebywania w nasłonecznionych miejscach. 
  4. W przypadku alergicznego zapalenia spojówek należy wprowadzić profilaktykę antyalergiczną (częste sprzątanie domu, brak dywanów, częste pranie pościeli, rezygnacja z posiadania zwierząt domowych w przypadku alergii dziecka na nie) oraz stosowanie leków przeciwhistaminowych.  
  1. N. Rosarioa, L. Bielory, Epidemiology of allergic conjunctivitis, "Current Opinion in Allergy and Clinical Immunology", nr 11 2011.  
  2. I. Laudańska-Olszewska, M. Wilczyński, Ostre, okresowe, przewlekłe, alergiczne, zakaźne zapalenie spojówek – kiedy potrzebna jest konsultacja okulisty?, „Medycyna po Dyplomie”, nr 04 2017. 
  3. M. Grałek, A. Niwald, Zapalenie spojówek u dzieci, "Okulistyka" nr 3 2010. 
  4. J. Kański, Choroby infekcyjne oczu. Kompendium diagnostyki i leczenia, Wydawnictwo Medyczne Górnicki, Wrocław 2004.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

    Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

  • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

    Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

  • Objawy chorób serca u dzieci

    Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij