Polipy macicy – objawy i leczenie polipów szyjki macicy i polipów trzonu macicy
Kamila Gniady

Polipy macicy – objawy i leczenie polipów szyjki macicy i polipów trzonu macicy

Obecnie polipy macicy są dość częstą jednostką chorobową, z którą ginekolodzy muszą się mierzyć w praktyce ambulatoryjnej. Nierzadko pozostają bezobjawowe, ale jeśli wzrastają z błony śluzowej w obrębie jamy macicy, to mogą stanowić jedną z częstszych przyczyn nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych u kobiet. Pamiętajmy, że objawowe polipy macicy stanowią ważne wskazanie do konsultacji z lekarzem ginekologiem i podjęcia decyzji o ich usunięciu.

Polipy macicy – czym są? Polipy szyjki macicy i trzonu macicy

Polip macicy to uwypuklenie, łagodny przerost błony śluzowej o łezkowatym, obłym kształcie. W zdecydowanej większości polipy są zmianami łagodnymi, a zatem nie mają tendencji do uzłośliwienia.

Polipy macicy są zwykle rozpoznawane przypadkowo, bowiem często przez długi czas nie dają żadnych objawów. Dotyczą ok 5-12% kobiet, a największa częstotliwość występowania polipów macicy przypada na wiek rozrodczy. Mogą jednak występować również po menopauzie.

Polipy macicy – przyczyny i rozpoznanie

Wśród polipów możemy wyróżnić dwie główne grupy, które zostały utworzone ze względu na punkt wyjścia wzrostu polipa, są to polipy szyjki macicy oraz polipy jamy macicy. Pomimo podobnie brzmiącej nazwy oraz bliskości obydwu struktur (szyjki i jamy macicy) są to zupełnie niezależne jednostki chorobowe, o różnym od siebie sposobie rozpoznania oraz dalszym postępowaniu. Zdarza się również, że oba rodzaje polipów współistnieją ze sobą u tej samej pacjentki. Często mylone są z mięśniakami macicy, jednak są to dwa zupełnie inne schorzenia.

Przeczytaj również, czym są mięśniaki macicy, jakie dają objawy i jak się je leczy?

Polipy szyjki macicy

Polipy macicy zwykle nie są powodem do niepokoju, a ryzyko przemiany w formę złośliwą to zaledwie 0,1%. Zazwyczaj polip szyjki macicy udaje się rozpoznać w trakcie tradycyjnego badania ginekologicznego z użyciem wziernika. Po uwidocznieniu tarczy szyjki macicy, lekarz może zauważyć zmianę wychodzącą z kanału szyjki macicy, zwykle osiągającą do 3 cm. Zdecydowanie rzadziej zdarza się, że polip jest ukryty wewnątrz kanału. 

W odróżnieniu od polipów jamy macicy, w badaniu USG zwykle nie udaje się uwidocznić polipów szyjki macicy, chyba że osiągają duże rozmiary. 

Polipy trzonu macicy

Podobnie jak w przypadku polipów szyjki macicy, polipy jamy (trzonu) macicy zwykle nie są powodem do obaw, gdyż częstość ich zezłośliwienia to ok. 1%. Co ważne, nie są również klasyfikowane jako stan przedrakowy. Pamiętajmy jednak, że objawy które mogą dawać są również charakterystyczne dla innych chorób, dlatego wykluczenie procesu nowotworowego jest złotym standardem postępowania w przypadku polipów jamy macicy. Przyczyny powstawania tych polipów nie są do końca poznane, jednak uważa się, że decydującą rolę odgrywa zwiększone stężenie żeńskich hormonów płciowych – estrogenów. 

Polipy jamy macicy mogą osiągać wymiary do kilku, rzadziej kilkunastu, centymetrów. Występują pojedynczo lub mnogo, a do podłoża są umocowane grubą podstawą lub wystającą szypułą. Częstość występowania polipów trzonu macicy rośnie wraz z wiekiem. 

W przypadku podejrzenia polipa trzonu macicy, inaczej polipa endometrialnego, lekarz rozpocznie wizytę od przeprowadzenia wywiadu na temat niepokojących objawów. Dalsze postępowanie będzie obejmowało badanie ginekologiczne, które nie jest w stanie uwidocznić polipów jamy macicy oraz badanie ultrasonograficzne – najłatwiej zobaczyć ewentualną zmianę pomiędzy 5. a 10. dniem cyklu. To właśnie w tych dniach błona śluzowa wyściełająca macicę jest jeszcze stosunkowo cienka i nie zdążyła narosnąć wraz z czasem trwania cyklu.

Dowiedz się także, jak przebiega USG dopochwowowe i czy jest bolesne.

Powiązane produkty

Polipy macicy – objawy

Objawy polipów szyjki macicy

Polipy szyjki macicy mogą wywoływać nieprzyjemne objawy, jednak często zdarza się, że pozostają one bezobjawowe. Mogą powodować plamienia pomiędzy miesiączkami, plamienia po stosunku płciowym oraz upławy z domieszką krwi lub bez. Udowodniono również, że mogą być przyczyną zwiększonej predyspozycji do zakażeń intymnych. 

Objawy polipów endometrialnych

Do objawów polipów trzonu macicy zaliczamy: plamienia pomiędzy miesiączkami, przedłużające się lub bardziej niż dotychczas obfite krwawienia miesięczne, czasami pojawiają się również zabarwione krwią upławy. Wspominane symptomy mogą także wystąpić po menopauzie, powinno to wówczas skłonić do szerszej diagnostyki i wykluczenia procesu nowotworowego.

Polipy macicy – leczenie

Leczenie polipów szyjki macicy

W przypadku uwidocznienia zmiany, która swoimi cechami przypomina polip szyjki macicy, zwykle dążymy do przeprowadzenia polipektomii, a zatem próby usunięcia polipa poprzez użycie specjalnych narzędzi w celu jego „ukręcenia”.

Zabieg najczęściej trwa krótko – do kilku minut i jest wykonywany w ramach jednodniowej hospitalizacji. W zależności od decyzji lekarza i dolegliwości bólowych pacjentki zabieg może być przeprowadzony w krótkim, dożylnym znieczuleniu lub nawet bez znieczulenia. Usunięciu polipa szyjkowego zwykle towarzyszy również zabieg wyłyżeczkowania kanału jamy macicy, co jest szczególnie ważne ze względu na możliwy nawrót polipa po jego niepełnym usunięciu, jak również w celu wykluczenia ewentualnego procesu nowotworowego. 

Po wykonanym zabiegu materiał uzyskany w jego trakcie jest przekazywany do badania histopatologicznego w celu ostatecznego potwierdzenia rozpoznania. W zależności od pracowni na wynik zwykle trzeba poczekać ok. 3-4 tygodni. 

Leczenie polipów jamy macicy

W przypadku podejrzenia polipa w jamie macicy, dalsze postępowanie obejmuje wykonanie histeroskopii, a zatem badania, które polega na wprowadzeniu małej kamerki przez szyjkę macicy do wnętrza macicy i wzrokową ocenę jej jamy.

Specjalne narzędzie histeroskopu umożliwia usunięcie zmiany, wraz z wyłyżeczkowanym materiałem z jamy macicy przekazywane są one do badania histopatologicznego, podobnie jak w przypadku polipów szyjki macicy. Zabieg zwykle trwa do kilkunastu minut i jest przeprowadzany w krótkim, dożylnym znieczuleniu. 

Usunięcie polipa szyjki macicy – zalecenia po zabiegu. Polipy macicy a wpływ na płodność

Wpływ na płodność oraz dalsze zalecenia po zabiegu są uwarunkowane rodzajem polipa. Polipy na szyjce macicy nie mają istotnego wpływu na płodność oraz nie istnieją wskazania do zachowania przerwy w staraniach o ciążę po zabiegu jego usunięcia. W przypadku wykrycia polipa szyjki macicy w trakcie trwania ciąży, decyzję o jego usunięciu zwykle odracza się do momentu jej rozwiązania. Zdarza się również, że polip samoistnie odpadnie w trakcie porodu siłami natury. 

Z kolei w przypadku polipów endometrialnych, zdarza się, że utrudniają one zagnieżdżenie się zarodka z jamie macicy. Należy pamiętać, że po zabiegu usunięcia polipa z trzonu macicy zaleca się trzy miesięczną przerwę w rozpoczęciu starań o ciążę. 

  1. G. H. Bręborowicz (red.), Położnictwo i ginekologia, PZWL, Warszawa 2014.
  2. E. Stefanowicz, Polip endometrialny, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/244170,polip-endometrialny, [dostęp:] 30.09.2021.
  3. E. Stefanowicz, Polip szyjki macicy, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/244935,polip-szyjki-macicy, [dostęp:] 30.09.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

    Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

    Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij