Polipy macicy – objawy i leczenie polipów szyjki macicy i polipów trzonu macicy
Kamila Gniady

Polipy macicy – objawy i leczenie polipów szyjki macicy i polipów trzonu macicy

Obecnie polipy macicy są dość częstą jednostką chorobową, z którą ginekolodzy muszą się mierzyć w praktyce ambulatoryjnej. Nierzadko pozostają bezobjawowe, ale jeśli wzrastają z błony śluzowej w obrębie jamy macicy, to mogą stanowić jedną z częstszych przyczyn nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych u kobiet. Pamiętajmy, że objawowe polipy macicy stanowią ważne wskazanie do konsultacji z lekarzem ginekologiem i podjęcia decyzji o ich usunięciu.

Polipy macicy – czym są? Polipy szyjki macicy i trzonu macicy

Polip macicy to uwypuklenie, łagodny przerost błony śluzowej o łezkowatym, obłym kształcie. W zdecydowanej większości polipy są zmianami łagodnymi, a zatem nie mają tendencji do uzłośliwienia.

Polipy macicy są zwykle rozpoznawane przypadkowo, bowiem często przez długi czas nie dają żadnych objawów. Dotyczą ok 5-12% kobiet, a największa częstotliwość występowania polipów macicy przypada na wiek rozrodczy. Mogą jednak występować również po menopauzie.

Polipy macicy – przyczyny i rozpoznanie

Wśród polipów możemy wyróżnić dwie główne grupy, które zostały utworzone ze względu na punkt wyjścia wzrostu polipa, są to polipy szyjki macicy oraz polipy jamy macicy. Pomimo podobnie brzmiącej nazwy oraz bliskości obydwu struktur (szyjki i jamy macicy) są to zupełnie niezależne jednostki chorobowe, o różnym od siebie sposobie rozpoznania oraz dalszym postępowaniu. Zdarza się również, że oba rodzaje polipów współistnieją ze sobą u tej samej pacjentki. Często mylone są z mięśniakami macicy, jednak są to dwa zupełnie inne schorzenia.

Przeczytaj również, czym są mięśniaki macicy, jakie dają objawy i jak się je leczy?

Polipy szyjki macicy

Polipy macicy zwykle nie są powodem do niepokoju, a ryzyko przemiany w formę złośliwą to zaledwie 0,1%. Zazwyczaj polip szyjki macicy udaje się rozpoznać w trakcie tradycyjnego badania ginekologicznego z użyciem wziernika. Po uwidocznieniu tarczy szyjki macicy, lekarz może zauważyć zmianę wychodzącą z kanału szyjki macicy, zwykle osiągającą do 3 cm. Zdecydowanie rzadziej zdarza się, że polip jest ukryty wewnątrz kanału. 

W odróżnieniu od polipów jamy macicy, w badaniu USG zwykle nie udaje się uwidocznić polipów szyjki macicy, chyba że osiągają duże rozmiary. 

Polipy trzonu macicy

Podobnie jak w przypadku polipów szyjki macicy, polipy jamy (trzonu) macicy zwykle nie są powodem do obaw, gdyż częstość ich zezłośliwienia to ok. 1%. Co ważne, nie są również klasyfikowane jako stan przedrakowy. Pamiętajmy jednak, że objawy które mogą dawać są również charakterystyczne dla innych chorób, dlatego wykluczenie procesu nowotworowego jest złotym standardem postępowania w przypadku polipów jamy macicy. Przyczyny powstawania tych polipów nie są do końca poznane, jednak uważa się, że decydującą rolę odgrywa zwiększone stężenie żeńskich hormonów płciowych – estrogenów. 

Polipy jamy macicy mogą osiągać wymiary do kilku, rzadziej kilkunastu, centymetrów. Występują pojedynczo lub mnogo, a do podłoża są umocowane grubą podstawą lub wystającą szypułą. Częstość występowania polipów trzonu macicy rośnie wraz z wiekiem. 

W przypadku podejrzenia polipa trzonu macicy, inaczej polipa endometrialnego, lekarz rozpocznie wizytę od przeprowadzenia wywiadu na temat niepokojących objawów. Dalsze postępowanie będzie obejmowało badanie ginekologiczne, które nie jest w stanie uwidocznić polipów jamy macicy oraz badanie ultrasonograficzne – najłatwiej zobaczyć ewentualną zmianę pomiędzy 5. a 10. dniem cyklu. To właśnie w tych dniach błona śluzowa wyściełająca macicę jest jeszcze stosunkowo cienka i nie zdążyła narosnąć wraz z czasem trwania cyklu.

Dowiedz się także, jak przebiega USG dopochwowowe i czy jest bolesne.

Polecane dla Ciebie

Polipy macicy – objawy

Objawy polipów szyjki macicy

Polipy szyjki macicy mogą wywoływać nieprzyjemne objawy, jednak często zdarza się, że pozostają one bezobjawowe. Mogą powodować plamienia pomiędzy miesiączkami, plamienia po stosunku płciowym oraz upławy z domieszką krwi lub bez. Udowodniono również, że mogą być przyczyną zwiększonej predyspozycji do zakażeń intymnych. 

Objawy polipów endometrialnych

Do objawów polipów trzonu macicy zaliczamy: plamienia pomiędzy miesiączkami, przedłużające się lub bardziej niż dotychczas obfite krwawienia miesięczne, czasami pojawiają się również zabarwione krwią upławy. Wspominane symptomy mogą także wystąpić po menopauzie, powinno to wówczas skłonić do szerszej diagnostyki i wykluczenia procesu nowotworowego.

Polipy macicy – leczenie

Leczenie polipów szyjki macicy

W przypadku uwidocznienia zmiany, która swoimi cechami przypomina polip szyjki macicy, zwykle dążymy do przeprowadzenia polipektomii, a zatem próby usunięcia polipa poprzez użycie specjalnych narzędzi w celu jego „ukręcenia”.

Zabieg najczęściej trwa krótko – do kilku minut i jest wykonywany w ramach jednodniowej hospitalizacji. W zależności od decyzji lekarza i dolegliwości bólowych pacjentki zabieg może być przeprowadzony w krótkim, dożylnym znieczuleniu lub nawet bez znieczulenia. Usunięciu polipa szyjkowego zwykle towarzyszy również zabieg wyłyżeczkowania kanału jamy macicy, co jest szczególnie ważne ze względu na możliwy nawrót polipa po jego niepełnym usunięciu, jak również w celu wykluczenia ewentualnego procesu nowotworowego. 

Po wykonanym zabiegu materiał uzyskany w jego trakcie jest przekazywany do badania histopatologicznego w celu ostatecznego potwierdzenia rozpoznania. W zależności od pracowni na wynik zwykle trzeba poczekać ok. 3-4 tygodni. 

Leczenie polipów jamy macicy

W przypadku podejrzenia polipa w jamie macicy, dalsze postępowanie obejmuje wykonanie histeroskopii, a zatem badania, które polega na wprowadzeniu małej kamerki przez szyjkę macicy do wnętrza macicy i wzrokową ocenę jej jamy.

Specjalne narzędzie histeroskopu umożliwia usunięcie zmiany, wraz z wyłyżeczkowanym materiałem z jamy macicy przekazywane są one do badania histopatologicznego, podobnie jak w przypadku polipów szyjki macicy. Zabieg zwykle trwa do kilkunastu minut i jest przeprowadzany w krótkim, dożylnym znieczuleniu. 

Usunięcie polipa szyjki macicy – zalecenia po zabiegu. Polipy macicy a wpływ na płodność

Wpływ na płodność oraz dalsze zalecenia po zabiegu są uwarunkowane rodzajem polipa. Polipy na szyjce macicy nie mają istotnego wpływu na płodność oraz nie istnieją wskazania do zachowania przerwy w staraniach o ciążę po zabiegu jego usunięcia. W przypadku wykrycia polipa szyjki macicy w trakcie trwania ciąży, decyzję o jego usunięciu zwykle odracza się do momentu jej rozwiązania. Zdarza się również, że polip samoistnie odpadnie w trakcie porodu siłami natury. 

Z kolei w przypadku polipów endometrialnych, zdarza się, że utrudniają one zagnieżdżenie się zarodka z jamie macicy. Należy pamiętać, że po zabiegu usunięcia polipa z trzonu macicy zaleca się trzy miesięczną przerwę w rozpoczęciu starań o ciążę. 

  1. G. H. Bręborowicz (red.), Położnictwo i ginekologia, PZWL, Warszawa 2014.
  2. E. Stefanowicz, Polip endometrialny, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/244170,polip-endometrialny, [dostęp:] 30.09.2021.
  3. E. Stefanowicz, Polip szyjki macicy, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/244935,polip-szyjki-macicy, [dostęp:] 30.09.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak powstaje nowotwór?

    Nowotwory są główną przyczyną zgonów na świecie. Szacuje się, że w Polsce choruje na nie ponad milion osób, a ok. 100 tys. umiera. Niestety, statystyki te z roku na rok są coraz mniej optymistyczne. Jak powstaje nowotwór? Czy da się zapobiec jego rozwojowi?

  • Gorączka plamista Gór Skalistych – przyczyny, objawy, leczenie

    Dla przeciętnego Polaka gorączka plamista Gór Skalistych brzmi niezwykle egzotycznie. Nie da się ukryć, że choroba w Polsce jest bardzo rzadko spotykana. Zagrożenie jest jednak realne, zwłaszcza dla osób, które podróżują do Stanów Zjednoczonych.

  • Zatrucie nikotynowe – objawy, leczenie przedawkowania

    Objawy zatrucia nikotyną zależne są głównie od liczby wypalonych papierosów. Uznaje się, że aby doszło do wystąpienia zatrucia nikotynowego, konieczne jest przyjęcie w krótkim czasie ok. 4-8 mg nikotyny. Podstawą oczyszczania organizmu z nikotyny jest oczywiście rzucenie palenia papierosów. Większość nikotyny dostarczanej wraz z wypalanym papierosem wydalana jest niemal natychmiastowo przez nerki.

  • WZW C – przyczyny, objawy, czynniki ryzyka wirusowego zapalenia wątroby typu C

    Wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) to choroba wywołana przez wirusa zapalenia wątroby typu C. Choroba ta jest często nazywana „cichym zabójcą”, ponieważ wczesne stadium infekcji często nie daje objawów, a osoba zakażona może przez wiele lat nie wiedzieć, że jest chora. Wirusowe zapalenie wątroby typu C może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość wątroby, rak wątrobowokomórkowy i niewydolność wątroby, jeśli nie zostanie zdiagnozowane i leczone na czas. Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C mogą obejmować zmęczenie, utratę apetytu, nudności i wymioty, bóle brzucha, ciemny mocz, żółtaczkę, świąd skóry czy bóle stawów.

  • Perforacja jelita – przyczyny, objawy, leczenie

    Perforacja jelita to bardzo poważne schorzenie, które wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Nieleczone może doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać przedziurawione jelito i co jest jego przyczyną? Jak wygląda leczenie i czy może się objeść bez interwencji chirurga?

  • Chłoniak – objawy, leczenie, rokowania i rodzaje nowotworu układu chłonnego

    Chłoniakiem określa się nieprawidłowy rozrost tkanki limfatycznej. Jednoznaczne wyjaśnienie pochodzenia chłoniaków i przyczyn ich występowania nadal pozostaje wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Podstawą leczenia wszystkich rodzajów chłoniaków jest chemioterapia.

  • By-passy, czyli pomostowanie aortalno-wieńcowe – na czym polega ten zabieg?

    Pojęcie by-passów, używane często w środowisku medycznym, nadal nie jest do końca jasne dla reszty społeczeństwa. Pomostowanie aortalno-wieńcowe umożliwia doprowadzenie krwi do serca, co jest szczególnie istotne w przypadku m.in. zablokowania tętnic wieńcowych przez blaszki miażdżycowe.

  • Jak odchudzić dziecko? Praktyczne porady dietetyka

    Statystyki w kwestii nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży pogarszają się z roku na rok. Coraz więcej dzieci w Polsce boryka się ze zbyt wysoką masą ciała. Jako rodzice chcemy jak najlepiej dla swoich pociech, dlatego zaczynamy wyszukiwać informacje dotyczące odchudzania dzieci. Jak poradzić sobie z nadwagą lub otyłością dziecka? Jakie kroki warto podjąć w tym kierunku? I ostatnie – czy dzieci powinno się odchudzać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij